lze číst i odspodu

Na navigaci | Klávesové zkratky

Proč na českých akcích vystupují striptérky?

Zlí jazykové tvrdí, že tento článek vůbec není o tom, proč na českých akcích vystupují striptérky, ale o neschopnosti spolu komunikovat na sociálních sítích. To je ale bordel.

Jeanne se ptá, proč na českých akcích vystupují pole tanečnice/striptérky. Pikantní na tom je, že Jeanne, která aktivně vystupuje za rovnost žen a mužů a odbourávání zlých stereotypů, jen samotným položením otázky urazila pole tanečnice, tady i některé naše společné známé. Pole dance je dnes populární sport a napsat „pole tanečnice lomeno striptérka“ je faul do vlastních řad.

Ano, na hradeckém Barcampu byla závěrečná zábavná přednáška s názvem „Programátor ve stripbaru“, kde speaker pozval na pódium striptérku (přednášku jsem bohužel zmeškal a nevím, jestli to byla opravdová striptérka nebo jeho kamarádka v roli). Rozhodně ale jde o ojedinělý případ a žádný trend, jak píše Jeanne.

Pokud si odmyslím tu část „lomeno striptérka“, tak ano, pole dancing skutečně trendy je, je čím dál tím více tanečních studií, čím dál tím víc tanečnic a logicky tedy i nabídek vystoupení. Ženy začínají s tímto sportem zcela dobrovolně. Ze začátku jsou pole-na, ale snaží se stát pole-star a chtějí uspět na soutěžích, chtějí vystupovat a slyšet potlesk od diváků.

Pokud to považujete za „weird trend“, nejlepší bude to jít vysvětlit lidem do tanečního studia, kde trend vzniká.

Nebyl tam ani Honza, takže o striptérce dále nediskutuje.

Tohle si zaslouží více rozebrat.

  1. Češi mají výhodu v jazykové bariéře. Když se u nás řekne, že někdo tančí u tyče, první asociace bude asi taky zakouřený bar a možná i striptérka. Oproti tomu „pole dance“ zní hodně jinak, ne každý ví, že „pole“ znamená „tyč“, takže ke směšování nedochází.
  2. Že na něco mají Američani jiný pohled, není argument. Například Československo legalizovalo homosexuální styk v roce 1962, USA až v roce 2003. Tedy před ne tak dávnou dobou by se někdo mohl na internetu ptát, proč v Čechách na akcích mluví homosexuálové, když pro spoustu Američanů jde o delikventy. Říkejme tomu kulturní rozdíly a vzájemně je respektujme. To znamená, že na akci pro Američany nebudeme tlačit vystoupení pole dance, ale také, že Američan nebude dělat poprask, když na české akci pole dance uvidí.

V každém případě stereotyp „pole dancer = striptérka“ je třeba rozbít, ne jej posilovat. Je to stejně hloupé, jako macho kecy, že žena patří za sporák.

Tady bych rád upozornil, že dosud o „tech events“ nebyla řeč, Jeanne se ptala na „Czech events“. Honza Král si téma upravil tak, aby vyhovovalo jeho argumentu.

Nejde jen o rockové koncerty. Na afterparty po skvělém Shopcampu byl třeba kouzelník, bowling, kulečník. Je to tím, že na technické akce chodí úplně normální lidé, kteří se baví stejně, jako lidé, co chodí na farmaceutické nebo na knihovnické akce. Takže suitable-argument je značně vratký.

Pokud je s technickými konferencemi neslučitelný jakýkoliv body building, je vhodné, aby byl pořadatelem třeba Mirek Uďan? Asi jsem měl být v jeho přítomnosti pohoršen… Ale přiznám se, že tvítu moc nerozumím, pokud jsem si jej vyložil špatně, Honzo sorry.

V téhle fázi už nelze dost dobře v diskusi (alespoň ne na Twitteru) pokračovat. Jednak posilovat zlý stereotyp definitivním hozením striptérek a pole tanečnic do jednoho pytle, aby byly jako celek neakceptovatelné, a postavit je proti hudbě, která 99 % lidem vyhovuje (nikoliv, každý poslouchá jinou hudbu a část lidí si na afterpárty ráda povídá, takže preferují ticho), není konstruktivní argumentace.

Z takové diskuse bych vystoupil.

Dohoda o ukončení diskuse, super, nejlepší řešení v dané chvíli. Byť se vyvíjela jakžtakž konstruktivně, dokud do ní Honza Král nevstoupil.

V těchto diskusích nikdy nesmí chybět Karel Minařík. Ač velmi inteligentní člověk, tak je to diskutér, který každého, kdo má jiný názor nebo používá jiný software, od počátku dehonestuje. Nenamáhá se přijít s jakýmkoliv argument, rovnou vrazí kudlu. (Navíc přidal do twítu i mě, nezúčastněného, což byl důvod napsat tento článek.)

A Karmi ještě jednou:

Připomínám, že téma (mírně) změnil Honza Král. Naopak Honza Tichý napsal, že ke striptérce na hradeckém Barcampu nemá co říct, neboť tam nebyl. A Karel Minařík na něj v prvním tvítu zaútočí a ve druhém se ptá, proč se sere do debaty a mění téma?

Právě kvůli demagogům jako je Karmi se nelze o podobných tématech normálně bavit. Ani tady si netroufnu povolit komentáře, takže mě prosím poplivejte na Twitteru nebo na svém blogu.