během psaní nezemřelo téměř žádné zvíře

Na navigaci | Klávesové zkratky

Koronavirus se prošel po městě. Neuvěříte, co se stalo.

Podle všeho, co o koronaviru čtu, se jedná o horší chřipku. Máme velké štěstí, že svět nezasáhla smrtící epidemie, ale jen jakési demo, které ukázalo, jak strašně jsme nepřipravení a jak by nás cokoliv opravdu vážného rozložilo na kousky.

(Vím, že mnoha lidem se u spojení slov „horší chřipka“ otevírá kudla v kapse, za nenošení roušek se udává na policii, to je vliv paniky, zavřete prosím kudličky a odložte telefony, díky.)

  • Ale Davide, v Itálii umírají denně tisíce lidí!

Ano. Věkový průměr umírajících v Itálii je 79.5 roku. (Héj, ten virus v ČR potřebujeme, u nás je délka života jen 78 let!) Vzpomeňte si na zprávy o prvních zemřelých v ČR. Byli to těžce nemocní lidé, kteří zemřeli z úplně jiných důvodů, jen shodou okolností se stihli nakazit koronavirem. Na jaře tak zemřelo mnoho těžce nemocných, který by jinak zemřeli na podzim.

Tohle je IDEÁLNÍ pandemie. Protože mladí se o staré mohou (a musí) postarat, zatímco ekonomika bude nadále fungovat. Naopak Španělská chřipka, co to tu kosila před sto lety, se nejen nezakecala, ale šla po lidech v produktivním věku. Což byl průser.

  • Ale Davide, mezi mrtvými jsou i mladí lidé! Ničí jim to plíce!

Samozřejmě, i na úplně běžnou chřipku umírají mladí lidé, to se výjimečně stává. Jako když nekuřák sportovec dostane infarkt :)

  • Ale Davide…

Už mě neruš, chci dojít k tomu hlavnímu.

Co je cílem ČÍSLO JEDNA, tak poskytnout maximální péči právě starým a nemocným lidem. Ti se nesmí v žádném případě nakazit. Pochopil to i Babiš, který má největší strach sám o sebe, a zavřel se do karantény, sera na funkci. Buona sera.

Pokud se totiž nemoc dostane mezi starší či nemocné, bleskově se zahltí nemocnice. Nejen náš, ale žádný zdravotní systém na světě není připravený na takový nával. Ani za 400 letech nebude, vzpomeňte si, jaký je vždycky poprask na ošetřovně, když ve Star Treku útočí na vesmírnou loď Federace. V žádném případě nechceme, aby nastala situace, kdy se zdravotní personál musí rozhodovat, komu pomůže a koho nechá zemřít.

A vedle toho musíme postupně, ale co nejrychleji, uvolňovat karanténu ostatním. Postupně kvůli tomu, aby nedošlo k zahlcení nemocnic, protože stále tu bude část lidí, kteří budou mít hrozný průběh. Opravdu hrozný. A co nejrychleji proto, že padá ekonomika. Nejsou to jen umělci, kteří jsou teď úplně v píči (nenechte se zmást úsměvy, když vystupují na Mall.tv, je to křeč z hladu), následujeme je tam postupně všichni. Jistě, majitelé DámeJídlo se teď malinko culí, ale i tak souhlasně přikyvují, stejně tak kunsthistorici, kteří byli v píči už předtím a dnes to mohou ostatní školit.

  • Ale Davide, nemůžeme přece vyměnit ekonomiku za nebezpečí nákazy!

Potřebujeme se nákazy zbavit.

Nefunguje to tak, že se koronavirus projde po městě, řekne „Tyjo, tady chcípl pes, v letáku to vypadalo jinak. Stopnem si kapénku a letíme pryč“. Viru se zbavíme tehdy, pokud dostatečné procento populace získá protilátky. Procento se liší od nemoci k nemoci, u těch vysoce infekčních, jako jsou třeba neštovice, to je až 90 % obyvatel. Nemoc vymizí, neboť se neumí šířit ve světě imunních.

Protilátky získáváme třeba očkováním. Ale ne tak, že nám je píchnou. Naopak, píchá se nemoc (brrr), v nějaké oslabené formě (brrr trošku míň). A protilátky si následně vybuduje imunitní systém. Jinak to současná medicína řešit neumí. Proto bude mimochodem dobré začít opět flákat mytí rukou, až se to přežene.

Očkování proti koronaviru nemáme, ale jelikož je jeho smrtnost opravdu velmi nízká, získáme protilátky tak, že se postupně dostatek z nás nakazí. Budeme pár dní bumbat čajíček, koukat na Netflix a budeme nevrlí jak prase. Takže u některých nebude patrná změna. (A maličký zlomeček z nás umře. RIP.)

Nebojme se nákazy! Většinu nás to stejně čeká. Když jsem se doslechl, že to má někdo v baráku, napadlo mě jít olíznout kliku od vchodových dveří, ale správa domu ji stihla desinfikovat. Škoda, tímto způsobem kdysi zachraňovali šamani své kmeny. (Snad není trestné nakazit sám sebe.)

  • Co teda navrhuješ dělat?

Poslouchat vládu, protože věřím (teda doufám), že zodpovědní lidé tohle ví. Byť třeba Prymula se svou někdejší snahou rozjet v královehradecké nemocnici oddělení s čínskou tradiční medicínou je pro mě nevěrohodná osoba a chvílemi mám pocit, že vymýšlí opatření, které mají zbavit ČR umírání jako takového. (Fotomontáž z Dařbujána a Pandrholy, kde Prymula otáčí všem lidem postel, aby už nikdo v ČR nezemřel. Kvůli nemocem, jenom hlady.)

Ale v žádném případě není důvod k panice. Lidstvo dostalo od přírody jen přátelský šťouchanec. Věřte mi, že to brzy skončí a budeme všichni volní, šťastní a tlustí alkoholici ?

Navíc jsou země, které mají díky koronaviru pozitivní bilanci úmrtnosti. Třeba Salvador, kde se kvůli omezení volného pohybu snížil počet vražd na historické minimum. Podle prezidenta Nayiba Bukeleho bylo v březnu v zemi zavražděno jen 65 lidí, ač dříve evidoval tento středoamerický stát někdy i tisíc vražd měsíčně.


Autor není epidemiolog, nemá žádné vzdělání a měl by dělat něco užitečnějšího než psát takové bláboly.


Člověk si musí dávat pozor, co napíše na blog. Když večer sepíšete plán jako tento, hned v pondělí ráno se může stát, že s tím přijde náměstek ministra zdravotnictví. ?

Mohlo by vás zajímat