nyní skrytá reklamní sdělení v textu

Na navigaci | Klávesové zkratky

Lesby, párty a Čvančarová: Televizní chaos

Pět let vs. Pozadí událostí

Dva seriály trendující na iVysílání, o kterých se hodně mluví, hodně se srovávají a vy mi píšete, co si o nich myslím. Inu tak:

Seriál Pět let, označovaný jako průlomový, pojednává o tom, jak si kluk po maturitním večírku odvede opilou spolužačku domů, tam ji znásilní, pět let se nevidí a při náhodném setkání se jí trauma znovu naplno vybaví a rozhodne se tím jít ven. Tím jsem vám nevyzradil žádnou pointu, tohle se stane už v prvních minutách prvního dílu. Nečekaný twist přichází až tuším v osmém díle, kdy se ukáže, že dívku ve skutečnosti znásilnil otec chlapce, když ten opilý usnul. Ale to už bych spoiloval, tuhle informaci úplně vypusťte z hlavy, až budete na seriál koukat.

Co je obrovskou devizou série, tak že každý díl má přibližně 15 minut, takže jsem dokázal udržet pozornost (i moč) a neodbíhal v půlce. Toliko k pozitivům. Bohužel pod vlivem diktátu doby jsou skoro všechny ženské postavy lesby, a to i za cenu zboření stěžejní linky, která má ukázat, že i když dívka s klukem flirtuje, kupuje panáky, ojíždí ho na baru, jede s ním domů, chce mít s ním sex, tak že v určitém bodě se situace může změnit a pak jde o znásilnění. Ale doprdele proč je ona hlavní hrdinka po zbytek seriálu lesba? Nešlo ji prostě nechat na kluky a vyřešit potřebu diverzity třeba rómským studentem na vysoké škole? Nebo využít toho, že postavu hraje Ellen Page, a říct, že se narodila jako kluk, teď je holka, a je to úplně normální? To fakt musím tvůrcům ve všem radit?

Když zmiňuju vysokou školu… je tam scéna, kdy hrdinové jdou na párty mediků. Probíhá tak, že 2 docela střízliví mladíci se zvětralým zbytkem piva a 3 slečny s kapkou červeného na dně sklenice si znuděně povídají u stolu, a dbají, aby si neskočili do řeči. Jakože cože? Ty vole, kdyby takhle vypadaly párty mediček a bohemistek, tak bych na ně jako twenteenager nejezdil z Brna do Olomouce! Nejhorší je, že i při návratu z té fiasko akce (a za tmy! normálně ještě za tmy!) o ní mluvili jako o „párty“, dokonce zazní věta „já strašně miluju medikpárty.“

No fuj.

Seriál Pozadí událostí od dua Hřebejk & Jarchovský je naopak pokusem o čistou crazy komedii, jaké znáte třeba s Adamem Sandlerem nebo Robem Schneiderem, kde jednání jednotlivých postav nelze brát vůbec vážně. Problém spatřuji v tom, že jak tento typ komedií u nás nemá tradici a ani autoři žánr neovládají, divákovi dojde, o co jde, až v polovině závěrečného dílu. Nutno říct, že od té chvíle je to pecka. Třeba rvačku Čvančarové jsem si pustil dvakrát.

Bohužel ale prvního 3 a půl dílu čtyřdílné série divák tápe, což vyústilo v mnohá rozčarování, články na Alarmu a rozhovory na DVTV. Navrhoval bych proto na iVysílání prohodit pořadí a zařadit čtvrtý díl jako první. Na smysl děje by to nemělo mít vliv. Ale ruku do ohně za to nedám, jelikož díly měly stopáž delší než 15 minut, neudržel jsem pozornost a při sledování si četl nebo hrál hry, tudíž mi mohlo něco zasadního uniknout.

Kdybych měl oba seriály srovnat, tak jako ano, ale myslím, že je tu stále prostor pro vznik opravdu skvělého českého seriálu.

Mohlo by vás zajímat