během psaní nezemřelo téměř žádné zvíře

Na navigaci | Klávesové zkratky

Patent, co položí půlku webů

Když loni vyšel v Týdnu žebříček stovky nejbohatších Čechů, se zájmem jsem se podíval, z jakých řad se naši „bohatýři“ rekrutují:

 1. restituenti
 2. finanční spekulanti

A jen výjimečně lidé, kteří skutečně něco vymysleli či vytvořili.

Jaký mají finanční spekulanti přínos pro lidskou společnost? Selským rozumem: peníze vznikly jako univerzální prostředek pro směnu zboží a služeb. A firmy jsou produkční jednotky téhož. Jenže peníze a firmy se jako takové staly také zbožím či předmětem služeb, navíc nesmírně výnosným. Čím jsou ale pak podložené?

Microsoft vs. Eolas 0:1

Na tohle jsem si vzpomněl při čtení Filosofova (poněkud nešťastně pojatého) článku o chystané změně fungování ActiveX prvků webových stránek. Což jsou Flashe, audio-video přehrávače, Java aplety, vkládané PDF, sIFR atd. Tyto objekty bude nutné nejprve kliknutím aktivovat (dřív se uvažovalo o nutnosti potvrdit výstražný dialog, takže díky za tu aktivaci). Což tvrdě postihne především komerční sféru Internetu, vlastně ji vrátí o hezkých pár let zpět.

Příčinou je prohraný spor Microsoftu se společností Eolas Technologies Inc. Ta drží vágní patent z roku 1998 na vkládání a spouštění aktivních prvků ve webovém prohlížeči (aplety, pluginy). Zažalovala Microsoft, v roce 2003 spor vyhrála a soud nařídil Microsoftu vyplatit $521 000 000 odškodného a změnit chování Internet Exploreru. Eolas může samozřejmě zažalovat i ostatní tvůrce prohlížečů.

Než budete nadávat na šéfa Eolas, který kvůli hloupé půl miliardě dolarů naštval celý IT svět, zamyslete se, jak byste jednali vy, mít v trezoru třeba patent na JPEG ;)

Souvislost

Abych patentový spor uvedl do souvislosti s prvním odstavcem. Jaká je motivace legálně podnikat a něco tvořit? S rizikem, že vás právní cestou zničí spekulant. Že jen těžko spekulanta přerostete. Nebo se staneme všichni spekulanti a civilizace půjde do háje?

V těchto věcech mám dnes už celkem jasno, ale psát to tu nechci.

Dva měsíce na předělání půlky Internetu

Aby se dopad prohraného sporu na Internet co nejvíce minimalizoval, připravil Microsoft společně s dalšími postiženými firmami (Adobe, RealNetworks, Apple) řešení, jak vkládat aktivní prvky bez nutnosti ruční aktivace. Webmasteři mají dva měsíce na to, aby své stránky předělali.

Ono řešení je kus programového kódu, který netvořili softwaroví architekti, ale právníci. Nehledejte v něm logiku. Je potřeba, aby objekt byl vložen externím skriptem. Třeba pomocí document.write(). Ano, bez JavaScriptu ani ránu. A tento skript musí být umístěn v jiném souboru a do HTML vložen přes

<script src="i_love_software_patents.js">
</script>

Kdo bude další na řadě?

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. frettie #1

  avatar

  A to je cesta do zahuby … jak vlastne chceme fungovat dal? :)

  před 18 lety
 2. thingwath #2

  avatar

  Jsem podobnými věcmi (neváhal bych sem zařadit i doménové spekulanty) mírně znechucen, tak se k tomu nechci moc vyjadřovat.

  Spíš by mě zajímalo, ve větě

  Jde o programový kód, který netvořily softwaroví architekti, ale právníci.

  je to netvořily opravdu špatně, nebo jsem jenom blb a mám vážný problém?

  A ještě, jsem si jistý, že komentář je zbytečný, ale ty radiobuttony mám ujeté (jsou nad popiskem), což díky použití labelů nevadí, ale i tak. (Epiphany 2.14.0 (Gecko 1.7))

  před 18 lety | reagoval [3] llook [5] David Grudl
 3. llook #3

  avatar

  #2 thingwathu, Správně by byly softwarové architektky.

  před 18 lety | reagoval [4] thingwath
 4. thingwath #4

  avatar

  #3 llooku, Jo, ale jaký větný člen jsou ti právníci, to si nejsem vůbec jistý…

  před 18 lety
 5. David Grudl #5

  avatar

  #2 thingwathu, samozřejmě „netvořili“. Problém je, že Nucleus/BLOG:CMS neumí náhledy, takže článek si přečtu a opravím chyby teprve po publikování. Prosím tímto vždy prvních 50 čtenářů, aby omluvili sníženou kvalitu ?

  před 18 lety | reagoval [14] rarouš
 6. Rekin #6

  Tak a máme to … Za chvíli se někdo ozve, že má patent na to a ono …

  Jsem zvědav, zda Eolas zažaluje i ostatní …

  před 18 lety
 7. Čelo #7

  Počkat, počkat. Apríl byl snad v sobotu ne?

  před 18 lety
 8. MiSHAK #8

  avatar

  Ono to bude ještě zajímavé ? No bude sranda, jak na to zareágují hostingy resp. free hostingy… no zase out of topic

  před 18 lety
 9. paranid #9

  Spekulanti a sotwarové patenty mě pěkně serou. Nemohl by tento právní problém mít následky jen v USA? Proč by nějaký tamní spor měl ovlivňovat zbytek světa?

  před 18 lety | reagoval [12] David Grudl
 10. noname #10

  avatar

  být Microsoftem, tak převedu firmu účetně do ČR. Tady jim paroubek zařídí nulové daně po dobu 5 let, patentové právo zde neexistuje, soudy zde trvají 5 let a když má člověk dost peněz, tak skončí libovolně tak jak si dotyčný přeje. Když je pak rozhodnutí uznáno světovým soudem za nesprávné, tak pokutu zaplatí ČR.

  před 18 lety | reagoval [13] Tomik [18] Laki
 11. Daniel Srb ben Abraham #11

  avatar

  La Trine
  Apríl celý apríl

  před 18 lety | reagoval [12] David Grudl
 12. David Grudl #12

  avatar

  #9 paranide, Nevylívej s vaničkou dítě. To, že mají v USA špatně vyřešenou patentovou politiku, neznamá, že patenty jsou špatné. Těžko říct, co by mělo horší následky, jestli zrušení patentů nebo jejich ponechání v současné podoba. (viz také Softwarové patenty)

  #11 Danieli Srbe bene Abrahame, jo, kéž by… Mrkni na tiskové zprávy Microsoftu.

  před 18 lety
 13. Tomik #13

  avatar

  #10 noname, A pak že tady mají firmy špatně podnitatelské zázemí, když by se tady Microsoftu tak dařilo… ?

  před 18 lety
 14. rarouš #14

  avatar

  #5 Davide Grudle, Můj systém náhledy umí, ale stejně to opravuju až z publikovanýho článku – o týden později :D Jinak co ti brání použít Texy! ala Ajax jako plug-in do Nuclea? ;)

  před 18 lety
 15. GEe #15

  Pokud vím, softwarové patenty se právě řesí v parlamentu EU, 15. 3. 2006 neuspěli zastánci patentů. Doufám, že neuspějí vůbec. viz

  aktuální dění můžete sledovat na: „ffii“: http://swpat.ffii.org/

  před 18 lety
 16. Petr Gürth #16

  avatar

  jinak ten, kdo ma nainstalovanou takovou tu peknou zaplatu od MS, tak tuto super vlastnost muze vyzkouset jiz nyni.

  před 18 lety
 17. David Grudl #17

  avatar
  před 18 lety
 18. Laki #18

  #10 noname, To si asi Microsoft pekne zavaril… V USA je podnikatelske prostredi velmi vyspele a vse kolem obchou se tam dela jen nekolik dni a ne mesicu jako u nas. Navic je tam celkem prijatelna danova polika. Kdyby byl MS v CR, musel by penize, tere dava do vyzkumu predat statu ve forme ruznych dani ☹

  před 18 lety
 19. carnero #19

  Ano, přesně toho jsem se děsil. Že se programování stane dalším oborem lidské činnosti, kde nepracují osoby povolané, ale právníci. Chjo.

  před 18 lety | reagoval [20] thingwath
 20. thingwath #20

  avatar

  #19 carnero, Civilizace s sebou stejně jako vše ostatní nese nějaké ty režijní náklady… Otázka je, kdy to už začne být příliš ?

  před 18 lety | reagoval [25] xom
 21. Petr #21

  Aha.. ted uz je mi jasne,co se mi to deje s flashovyma reklama a proc na ne musim klikat dvakrat ;)

  před 18 lety | reagoval [22] Roj
 22. Roj #22

  avatar

  #21 Petře, Netusim, kolikrat musim klikat na flashove reklamy, protoze na ne neklikam ?

  před 18 lety
 23. Tomik #23

  avatar

  Když o tom tak přemýšlím, vidím alespoň jedno pozitivum, ač je pravda, že na některé typy stránek se flash hodí (např. prezentace hudebni skupiny), jsem toho názoru, že velmi podobného výsledku lze dosáhnou i pomocí pouhého xHTML/CSS/JS.

  A doufám, že tohle alespoň trochu nakopne ty „webdesignéry“, co cpou všude flash, se nad sebou zamyslet.

  Nemám nic proti flashi, ale prostě jsem toho názoru, že to není ideální prostředek na internetovou prezentaci a že většinou lze udělat dost podobný vysledek i mnohem přístupněji.

  před 18 lety | reagoval [25] xom [50] Spacek
 24. Gringo #24

  avatar

  Vic takych patentu, ať to tu mužem rovnou zabalit…

  Jak se řika tady u nas:
  Každy kdo ma ďuru v řiti, chce prachy.

  před 18 lety
 25. xom #25

  #23 Tomiku,

  Cpou všude Flash..

  Flash je prostředek, který umí spousty grafických prvků, které bys třeba JS vykreslil, ale nezdálo by se mi to zrovna elegantní, něco jiného je web přeplácaný nevkusným Flashem a web s decentními flashovými doplňky a nebo kvalitní čistě flashová prezentace (třeba jako tato http://okaydave.com/)

  A zajímalo by mne, proč tolik nemáš Flash rád, není to třeba tím, že ho plně neovládáš? Lidé se snaží vyhýbat věcem, kterým zase až tolik nerozumí a dostávají se do hloubek věcí druhých, stejně extrémních, mnohdy i více.. btw já s Flashem nic neumím, ale nezatracuji ho

  #20 thingwathu, Takže konec HTTP do roka a do dne? ;o) Nebo se založí nějaký další protokol, LHTTP® (Licensed Hypertext Transfer Protocol), na kterém budou moci publikovat pouze Certifikované domény s Certifikovanými redakcemi.. Fakt čekám, až někdo přijde s tím, že má patentovanou latinku a že nechce abychom ji jen tak zadarmo používali, tak se asi vrhneme na open source azbuku.. ;o)

  před 18 lety | reagoval [26] Andrew [28] Tomik
 26. Andrew #26

  #25 xome,

  • Mám rád jaderné elektrárny. Měl jsem moc rád Concorde. Ani jednu z těch věcí neumím ovládat. Ani maličko. Ale mám je rád. Mimo jiné protože jsou v rukou lidí – odborníků – kteří je ovládat umí.
  • Nemám rád Flash. Neovládám ho. A nemám ho rád, protože DRTIVÁ většina lidí, kteřé ho používají, jsou diletanti.
  před 18 lety | reagoval [28] Tomik [28] Tomik
 27. Rekin #27

  Jo přesně tak … ono to není tak špatné, a reklama přes to neprojde :o)

  před 18 lety
 28. Tomik #28

  avatar

  #25 xome, Čekal jsem, zda se najde, někdo, kdo bude takto reagovat (tím nechci říct, že bych Tvůj názor nějak znevažoval, naopak). Ano, přiznávám se, že s Flashem neumí úplně dokonale. Nemám nic proti multimediálním prezentacím typu http://okaydave.com/ (mimojiné opravdu vynikající prezentace), které by asi opravdu daly dost zabrat v klasickém HTML, ale jak pěkně poznamenal #26 Andrew, prostě si myslím, že lidí, kteří dokážou udělat kvalitné a dobře použit(ý)elný flash je strašně málo a že (jak napsal #26 Andrew) DRTIVÁ většina dělá ve flashi přeplácané sra*ky.

  Měl jsem na mysli, že tito lidí se snad zamyslí a (protože už nedosáhnou tak lehce stejného výsledku), žačnou dělat kvalitní statické prezentace. Samozřejmě profík, kterému to bude vrtat hlavou, si s tím nějak poradí a dál bude dělat kvalitní flashe.

  před 18 lety | reagoval [29] xom
 29. xom #29

  #28 Tomiku, Já o tom s Andrewem ještě diskutoval na ICQ, ale snažil jsem se říct, že technologie sama o sobě nemůže za své špatné použití či dokonce i zneužití..

  před 18 lety | reagoval [30] Tomik
 30. Tomik #30

  avatar

  #29 xome, S tím naprosto souhlasím, taky jsem se snažil, aby ten původní příspěve vypadal, že pomlouvám ty co s tím flashem neumí zacházet, nikoli ty co s ním umí zacházet, nebo technologii jako takovou. ?

  před 18 lety
 31. MiSHAK #31

  avatar

  Hm… diskuse se zajímavě vyvíjí.

  Pánové! Zkuste už přestat používat ty hvězdičky a nazývejte věci, tak jak se jmenují…

  Tvůrce .swf souborů – (rádoby) grafik, nebo taky člověk, co chce mnoho říct a neumí nic a takových člověkůch je mnohem více…

  Tvůrce Webů – (vetšinou) „programátor“ nebo absolvent kurzu Jak si vytvořit webovskou stránku – specializace na tagy table a font…

  Mě to rve duši a někomu to urve od úst pár slov, ale prosím držte se někdy tématu.

  No a já si pujdu zabruslit…

  před 18 lety | reagoval [32] Andrew
 32. Andrew #32

  #31 MiSHAKu, A nejlepší je nadávat na offtopic a sám k tématu nic neříct. A když už, tak něco ve smyslu, že swf dělá grafik nebo taky ne-grafik a weby někdo, koho dotyčný není schopen pojmenovat, nebo taky někdo jiný, takže vlastně všichni mohou dělat všechno. Tos nám chtěl říct? Nějak z toho nejsem moudrý. Radši půjdu naprogramovat pár font-tagů. ;)

  před 18 lety
 33. Roj #33

  avatar

  On topic.
  Ja su rad, ze to MS projel. Flash jsem si nainstaloval pred mesicem a honem jsem musel pridavat Flashblock, abych vubec mohl pouzivat web. Jestli Eolas zaridil neco podobneho, diky mu za to a ja sna d jeste zacnu podporovat SW patenty ?

  před 18 lety | reagoval [34] Rdm [35] thingwath
 34. Rdm #34

  #33 Roji, Eolas si akorát naplnil a kapsy a vymyslel si pěkně hloupou věc o aktivaci prvku.

  Souhlasím s tím, že flash spousta lidí neumí na stránce použít, ale to neznamená, že ho budem úplně odmítat. Flash se hodí na spoustu věcí, které v html možna realizovatelné jsou (s pomocí javascriptu), ale bylo by to mnohonásobně náročnější než když to vyřešíte právě flashem (např. prezentace nových filmů).

  Jen s údivem koukám na to, že to odskákal jen MS, když ten patent porušují všichni (Mozilla, Opera..).

  Co mi však vadí (bohužel aktualizace se již u mne do IE stáhla automaticky), že krok s aktivací poškozuje nyní všechny – uživatele, kteří musí nyní aktivovat prakticky cokoliv (ten patent se netýká jen flashe) a tím je zdržuje a i provozovatele webů, protože když se nebude reklama (nebo cokoliv jiného) hned hýbat tak nemusí zaujmout a tím pádem bude méně úspěšná.

  před 18 lety | reagoval [35] thingwath [42] Roj
 35. thingwath #35

  avatar

  #34 Rdme, #33 Roj Já třeba Flash na webu odmítám… nenaistalováním Flash pluginu do prohlížeče, což mi přijde jako přiměřený postup. Rozhodně ne tak, že budu schvalovat podobně zvrhlý patent na kterém se jakási firma napakuje a jediná investice z její strany byla do právníků.

  Pokud by to jako vedlejší efekt mělo zmizení Flashe, můžeme se sice uklidňovat, že je to přínos (teď je jedno jestli je nebo není), ale to je stejné jako odpálit u sebe v pokoji atomovou bombu a těšit se tím, že to přinejmenším naštve protivnou sousedku. Na tomhle tratíme až na akcionáře Eolasu my všichni.

  Nevidím důvod se radovat ať už by to na Flash mělo jakýkoliv vliv.

  před 18 lety | reagoval [36] Tomik [37] Rdm [42] Roj
 36. Tomik #36

  avatar

  #35 thingwathu, Ha, tak už na mě přišli, ale já jsem vážně koupil ty akcie Eolasu čistě náhodou. Já z toho vážně namám radost.

  Ne, vážně: já z toho radost nemám, jen se snažím se svým přístupem (zasranej optimizmus) vykřesat úplně ze všeho alespoň něco pozitivního… ?

  před 18 lety
 37. Rdm #37

  #35 thingwathu, No odmítáni flashe – to je věc názoru a já Vám ho neberu, na výběr má každý, buď si plugin nainstaluje nebo ne. Ale v téhle diskuzi se zapomíná na to, že se to netýká jen flashe, ale všech aktivních prvků tedy např. i přehrávání videa.

  Jako mi osobně nevadí, že se Eolas na tom napakoval. Mi vadí ten zvrhlý nápad se změnou chování prohlížeče a navíc když se to (zatím) týká jen MS. Ten nejbohatší to odskákal za všechny.

  Jen tak na okraj: tahle změna způsobí pěknou finanční škodu, protože každý kdo to bude chtít obejít tím javascriptem to bude muset předělat – i kdyby to byla práce jen na půl hodinky, tak i za nic chce ten člověk, který to bude dělat zaplatit. Takže se ještě bude někdo s Eolasem soudit a ten o tu nabytou pulmiliardu zase příjde. Ale to už zacházím do extrémů. ?

  před 18 lety | reagoval [39] llook
 38. Roman #38

  avatar

  Pokial som dobre cital plati to iba pre MS Explorer a pripadne closed source projekty. Open source by malo byt „safe“. Inak pokial spravne chapem tak je Eolas 100% v prave kedze tento patent predtym ponukali Microsoftu a Microsoft az neskor tieto riesenia pouzil ako konkurencnu vyhodu, co znaci ze tento napad proste ukradli. Nieco je tu http://www.emailbattles.com/…dahdadhj_jf/ a nieco je tu https://web.archive.org/…rt1qanda.htm dufam ospravedlnujem sa ak sa to tu uz mihlo.

  před 18 lety
 39. llook #39

  avatar

  #37 Rdme, S Eolasem? Ten přece nemůže za to, že Microsoft neprávem použil jeho patent. A Microsoft nikde negarantuje, že IE bude úplně stejně fungovat i zítra.

  před 18 lety
 40. zjoova #40

  právníci jsou větný člen zbytečný

  před 18 lety
 41. sway #41

  avatar

  Hmm, priste nekdo prijde s patentem na < a > a vsechny weby budou muset platit za pouzivani dle vyskytu…deti deti, kam ten svet speje…

  -sway

  před 18 lety
 42. Roj #42

  avatar

  #34 Rdme, #35 thingwath Samozrejme to byl joke. Ve skutecnosti SW patenty nesnasim. Ale Eolas jaksi bojuje na nasi strane, ze dostal do problemu spolecnost, ktera je nejvetsim zastancem podobnych zvrhlosti jako SW patenty. Tak at plati, az zcerna ?

  před 18 lety | reagoval [43] Rdm
 43. Rdm #43

  #42 Roji, Nemám nic proti tomu, aby MS zaplatil za to, že porušil patent, klidně ta částka může být i 5× větší, ale proč musel ještě změnit chování prohlížeče? Mám teď jeden web, kde flash je, a protože se mi už IE aktualizoval, tak zjišťuju jaký je to hnus. Flash se nenačítá a když jsem se snažil rozchodit nějak ten javascript, který to má obejít tak mi to nechtělo šlapat.

  Nevíte někdo jak se ten javascript používá? Pokud ano, tak mi prosím napište: mail@smajlici.info

  díky

  před 18 lety
 44. roman #44

  avatar

  Tak, a uz je to v critical updates.. mozeme zacat klikat ?

  před 18 lety
 45. Leo #45

  ActiveX? Tyka se i AJAXu nebo ne (ten v IE bez ActiveXu nebeha co vim). Leo

  před 18 lety
 46. RD #46

  Kde je problém? Vždyť ty flashe jedou jen když na ně najedete tak chtějí aktivaci, ale fungují i bez ní, nějak mi uniká o co vlastně jde :)

  před 18 lety
 47. pavlix #47

  avatar

  Už jsem myslel, že jsi diskutoval o ICQ ?

  před 18 lety
 48. --==[FReeZ]==-- #48

  avatar

  Komentář berte s nadsázkou
  Tak a ještě by to chtělo zrušit už konečně ten hnusný šmejd JavaScript a také bych zcela zakázal flash, animované gify, změnu kurzorů a v podstaťě jsem pro to, aby se zakázalo všechno co se samo od sebe na monitoru pohybuje, bliká, má zvuk na pozadí, je nevalidní a nebo vytvořené pomocí šablony nebo nějakého cizího systému, tím by se výrazně zvýšila kvalita veškerých webových prezentací a jednodušše kdo by porušil některý z bodů, dostal by tvrdou sankci, veškeré peníze by šly do státní kasy, aby bylo čím plýtvat. Také by se měli zrušit veškeré reklamy na webu a konečně by internet přestal vydělávat lidem peníze a začal by se používat k jednomu z jeho prvotních účelů. (prvotní účel byla komunikace a předávání důležitých informací, ale také vzdělávání) Jo a někdo by měl zavést hodnotící systém obsahu a kvality stránek, to aby se mi už vůbec neukazovaly ty lamerské hnusné bastly vytvořené v MS Office a nejraději bych zrušil indexování do vyhledávačů u všech stránek, vytvořených z nějaké šablony nebo vygenerované jiným programem, ještě lépe zrušte někdo už konečně všechny nevalidní stránky =)

  • ActiveX by se měl zakázat
  • JavaScript také
  • Internet Explorer úplne vymazat a spálit všechny zálohy jeho zdrojových kódů
  • FLASH by nemělo být možné přehrávat standardně na webu (tzn. defaultně vypnut)
  • technologie .NET je zkaza, pryc s ni
  • Microsoft Visual Studio je jeste vetsi zkaza, fuj

  Prosadil bych

  • Linux
  • Vsechno by muselo splnovat standardy, to co neprojde validatorem nebude na web nahrano
  • Veskery komercni software bych zakazal umistovat na web a ten co tam je bych postupne vyhladil

  Snad jste se pobavili
  Bill Gates by mel jit do plynove komory, Linus Towarlds by mel nastoupit na jeho misto =)

  před 18 lety
 49. von Banhoff #49

  proč nemám rád flash?
  1/ čekáná, čekání a čekání, prostě 80% doby při prohlížení většiny flash webů koukáš na preloader

  2/nejdou zvětšovat/zmenšovat texty

  3/velká část flash webů se otvírá do nového okna bez ovládacích prvků

  4/problematické používání tlačítka zpět, ukládání do bookmarků (nejde uložit konkrétní stránka, ale celý site, což hodně omezuje použití) , ukládání stránek, kopírování textů, vyhledávání (přímo na webu), tisk stránek

  5/nedostatečné využití plochy prohlížeče, nutnost při obsáhlejších webech stále rolovat, všechno je pidi

  6/problémy s versemi flash pluginů

  7/nemožnost otvírání odkazů z flashe (myšleno do nového tabu – což nás vrací do msie pravěku, co se týče pohodlí browsení)

  ale možná že za většinu negativ mohou spíše flash developeři, kteří používají flash na věci, na které se nehodí a k uživatelům nepřátelským způsobem a ne technologie sama, na některé typy prezentací se naopak hodí

  před 18 lety
 50. Spacek #50

  avatar

  #23 Tomiku, Smozrejme, nicmene nektere veci v nicem jinem neudelas, mrkni treba na www.best-net.cz jak by jsi neco takoveho chtel resit v JS to bych chtel videt, berte to tak ze FLASH je-li uzivan rozumne , jsou-li swf soubory delane do urcite velikosti a maji za ucel zatraktivnit stranku klienta – a ze to dost umi – samozrejme neni-li grafik uplna lama, tak je to maximalne efektivni vec. Nicmene delat formulare a dalsi nesmysly ve flesi je absolutne nedostatecne at uz se bavime o SEO apod.

  před 18 lety
 51. Spacek #51

  avatar

  A co MICROSOFT provedl za aktualizaci EXPLOZERU ?
  tak z toho jsem tedy na vetvi , aby mi nejhorsi prohlizec na teto planete (bohuzel nejpouzivanejsi) zakazoval pouzivani nejake jine technologie nez je od MICROSOFTU a to FLASHe je na to nakopat je do zadku.
  KILL BILL ?

  před 18 lety
 52. majo #52

  avatar

  platte mi, ja mam patent na internet ? …cislo uctu:563216495785

  před 18 lety
 53. RisingRed #53

  Ok, nicméně tento patent je na spouštění aplikací cizích programů uvnitř prohlížeče. Co když se domluví MS a další vývojáři s Adobe, že integrují flash přímo do prohlížeče jako legitimní součást. V takovém případě by neměl mít patent žádný vliv … za cenu $500 mil by si MS mohl spolupráci Adobe pro tento krok koupit …

  před 18 lety
 54. Ján Varhol #54

  avatar

  Ja sa vám divím. Ja flash ani nemám nainštalovaný. Je to moje vlastné rozhodnutie a som s tým spokojný. A ak niekto niečo robí flashovo a neponúkne textovú variantu, tak je to iba a iba jeho problém.

  před 18 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.