nyní skrytá reklamní sdělení v textu

Na navigaci | Klávesové zkratky

Stanfordský vězeňský experiment: Velká lež odhalena

Stanfordský vězeňský experiment, jedna z nejslavnějších a nejpřesvědčivějších psychologických studií všech dob, byl podvod.

Studie vzala placené účastníky a přidělila jim roli „vězňů“ nebo „dozorců“ v imitaci vězení na Stanfordské univerzitě. Brzy po zahájení experimentu začali „dozorci“ surově zacházet s „vězni“, což naznačovalo, že zlo je vyvoláno vnějšími okolnostmi. Autoři ve svých závěrech naznačili, že nevinní lidé, kteří se dostanou do situace, kdy mají moc nad ostatními, začnou tuto moc zneužívat. A lidé, kteří se dostanou do situace, kdy jsou bezmocní, budou dohnáni k podřízenosti, dokonce k šílenství.

Stanfordský vězeňský experiment byl zařazen do mnoha a mnoha úvodních učebnic psychologie a je často nekriticky citován. Je předmětem filmů, dokumentů, knih, televizních pořadů a svědectví v Kongresu.

Jeho zjištění však byla mylná. Velmi mylná. A to nejen kvůli její pochybné etice nebo nedostatku konkrétních dat – ale kvůli podvodu.


Čtete strojový překlad anglického článku. Smekám. Tohle se soudruhům z NSR opravdu povedlo. https://www.deepl.com/translator

Mohlo by vás zajímat