moderátora obléká maminka

Na navigaci | Klávesové zkratky

Zázračná fotka na hemeroidy? Věda vs. magie

Astrologie, léčitelství, nadpřirození a kritické myšlení.

Pavel Cody Ungr mi pod minulým postem o Astrologii psal, že se fanaticky držím vědy a odmítám připustit jiné pohledy. Je to tak. Považuji to za racionální chování. Pokusím se to vysvětlit.

Někdo prohlásí, že má schopnost léčit hemeroidy pomocí terapie, kdy pacientovi přikládá na zadek fotografii Richarda Genzera. „Úplně to z něj vytáhne,“ tvrdí.

Je v tom šamanství, je to vědecky nevysvětlitelné, jde to proti moderní medicíně. Uvěříš proto, že to funguje, Pavle?

Tipuji, že tohle ti stačit nebude.

Vyjde o tom článek na internetech, možná v lifestylových časopisech pro ženy nebo bude léčitel hostem pořadu Sama doma.

Teď už uvěříš, že to funguje? Tipuji, že ty stále ne, ale mnoho diváků/čtenářů zpozorní. Přitom zatím šlo jen o marketing.

Kdy tedy uvěříš? Tipuji, že se budeš chtít zeptat jeho pacientů, jak léčba dopadla. Jestli ano, jde o důležitý bod: místo víry chceš ověření. Tedy přistupuješ k věci racionálně. (Pokud se pletu a už teď sháníš fotku Genzera, nemá další debata smysl.)

Zeptáš se tří jeho pacientů a dva ti odpoví, že jim to skutečně pomohlo, jeden dokonce vyzkoušel kdeco a teprve Genzer zabral.

Uvěříš teď? Tipuji, že ano. (Jasně, tohle je příliš přitažené za vlasy, dejme tomu, že celou dobu nejde o fotku Genzera, ale o měsíční kámen Adulár ve správném znamení ponechaný během noci v energetické vodě.) IMHO bys to připustil minimálně do té míry, abys lidem, kteří to označí za totální kravinu, napsal, že odmítají jiný pohled.

Já ti namítnu, že ačkoliv jsme zajedno v tom, že je třeba tvrzení léčitele ověřit, tak zeptat se tří lidí je nedostatečné. Že to chce experiment. Vytvořit skupinu např. 20 lidí. A jasně definovat, co je konverze: např. po 4 týdnech léčby zkusit, zda je hemeroid rukou nahmatatelný. To budeš dělat ty, já to budu zapisovat do tabulky, protože jsem programátor.

Nojo, ale jakou roli v tom hraje psychika? Co když některým pacientům léčba fotografií Richarda Genzera připadá tak absurdní, že to budou podvědomě sabotovat? Nebo jiné naopak víra uzdraví? To se dá zjistit, skupinu rozšíříme na 40 lidí, rozlosujeme je do dvou podskupin, nikdo nebude vědět, ve které je, jedné bude léčitel přikládat na prdel fotku, zatímco druhé jen obyčejný list papíru.

Protože lečí i čas, měli bychom zjistit, kolik pacientů se za 4 týdny vyléčí úplně samo od sebe. Vezmeme dalších 20 lidí, kteří žádnou léčbu podstupovat nebudou a tyhle lidi po měsíci též zkontrolujeme.

Uplyne měsíc a máme tu výsledky. Vyjde z nich, předpokládám, že terapie Genzerem má naprosto stejnou účinnost, jako nedělat nic. Tedy že to nefunguje.

Pro mě bude případ uzavřený: „Léčba hemeroidů přikládáním Genzera je hromada sraček,“ napíšu na Fejs.

Ty nebudeš chtít výsledky přijmout, protože neukazují svět tak zajímavý, jak bys chtěl. Paradigma vědecké metody odmítáš, řekneš mi, že fanaticky obhajuji výsledek experimentu a odmítám se bavit o jiných pohledech. Přece ses bavil s člověkem, kterému to pomohlo jak nic jiného.

Oba jsme chtěli ověření. Tys chtěl ověřit, že to funguje, já se chtěl dobrat (i nudné) pravdy.

Mohlo by vás zajímat