opravdu velké kousky ovce

Na navigaci | Klávesové zkratky

Jak zemřel Phil Katz


Phil Katz je oním „PK“ v názvech PKZIP nebo PKWARE. Je autorem nejpopulárnějšího kompresního formátu ZIP. Našli jej 14. dubna 2000 mrtvého v hotelovém pokoji. Bylo mu 37 let.

Legendární program PKZIP je známý spíš bardům, kteří pamatují éru DOSu. Příchod Windows zamíchal kartami a software, který se jim nedokázal hbitě přizpůsobit, ztratil svou pozici. Začala tak upadat i sláva PKZIPu a jeho místo zaujal WinZip.

Pohnutá historie

Psal se rok 1985, když Thom Henderson vymyslel komprimační program ARC. Věděl, že nejužitečnější bude tehdy, pokud se stane nezávislým na platformě (v té době se navíc PC jednotlivých výrobců různě lišily a jeden program nemusel fungovat všude). Henderson udělal skvělý krok – napsal program v přenositelném jazyku C a uvolnil jej včetně zdrojových kódů. Licence dovolovala použít zdroják k portaci ARC na jiné platformy a jeho další bezplatné šíření.

Netrvalo dlouho a v sítích BBS (jakýsi předchůdce Internetu) si ARC získal obrovskou popularitu.

Asi o rok později jeden talentovaný kodér přepsal kompresní a dekompresní rutiny ARC do assembleru a tím jej výrazně zrychlil. Ten chlapík se jmenoval Phil Katz a jím vylepšený program nazval PKARC. Stal se ještě populárnější než původní ARC a získal silnou komunitu příznivců.

Mělo to však háček – PKARC byl komerční produkt, šířený za úplatu.

Snaha Thoma Hendersona situaci s Philem Katzem vyřešit skončila až v soudní síni. Počítačový expert prohlásil, že PKARC je skutečně dílo odvozené od ARC a Henderson spor vyhrál. Katz slíbil, že s prodejem programu přestane.

Ale pak jen zlehka pozměnil souborový formát, přejmenoval PKARC na PKZIP a vznikla legenda.

Henderson, který byl bez prostředků a znechucený tím, že komunita, jíž dal ARC, dnes hlasitě hájí PKARC, už neměl chuť se dál soudit. Vyhrál bitvu, ale prohrál válku: jeho samotného ani tento příběh už dnes nikdo nezná. Jako génius a tvůrce ZIP je oslavován Phil Katz.

Phil Katz

Dostižen osudem

Phil Katz je dnes mrtvý. Uchlastal se v hotelovém pokoji. Člověk, jehož podnikání bylo založeno na lži, se rozhodl opustit tento svět a nikdo neví proč. Epitafem by mohlo být závěrečné ustanovení z licence původního ARC:

„Jestliže obejdete podmínky této licence, bude vás trápit svědomí po zbytek života.“

Komentáře

  1. benny #1

    Tak to jsem v šoku. Skutečně skvělý článek a originální námět, toto jsem nikdy nikde nečetl.

    Strašné je, že historie nakonec fakt oslavuje toho zloděje.

    před 19 lety | reagoval [3] Petr Mašát
  2. luk #2

    jj, jeden z vysoce nadprumernych postu

    před 19 lety
  3. Petr Mašát #3

    avatar

    #1 benny, Plně souhlasím. Co teprve takhle Microsoft a jeho prvni ms-dos, či grafické rozhraní, které ukradli jablíčkářům…

    před 19 lety | reagoval [6] pepe
  4. Jan Bien #4

    avatar

    Perfekt, jen více a více takových článků. :)

    před 19 lety
  5. David Grudl #5

    avatar

    Čerpal jsem hlavně z tohoto zdroje, kde se můžete dozvědět víc o pozadí celé události. O kauze byl také natočen amatérský dokument (arczip.wmw, 67MB), kde kromě Thoma Hendersona hovoří např. Tom Jennings (tvůrce Fidonetu) a další.

    před 19 lety
  6. pepe #6

    #3 Petře Mašáte, „které ukradli jablíčkářům…“ Hm… a ktore jablckari ukradli xeroxu… aby bolo jasno…

    před 19 lety | reagoval [7] Sodalite
  7. Sodalite #7

    avatar

    #6 pepe, Myslím, že xerox to Jobsovi prodali za pakatel, protože tomu jejich marketingové oddělení moc nevěřilo. Podle nich totiž okýnka a myš byly úplně zbytečné, protože borci od fochu uměli v terminálu.

    V tom případě bych to nenazval ani tak krádež jako spíš geniální marketingový tah (nebo totální vychcanost).

    před 19 lety | reagoval [10] Petr Mašát
  8. Nai Dzet Quiv #8

    „Aha, tak toho jsem neznala.“ (Obecná škola)

    před 19 lety
  9. letinka #9

    Velice zajímavý a perfektně napsaný článek i pro laika letinku. Díky za něj!

    před 19 lety
  10. Petr Mašát #10

    avatar

    #7 Sodalite, no co se týče směru xerox → aplle, tak tam o krádež nešlo. Tam si skutečně v xeroxu neuvědomily co to mají v ruce. Ale směr aplle → microsoft, to je czela něco jiného… No stačí se podívat na skvělý film „Pirates of Silicon Valley“, kde je velice dobře zfilmovaná počátek dnešního microsoftu a jablíček.

    před 19 lety | reagoval [11] Sodalite
  11. Sodalite #11

    avatar

    #10 Petře Mašáte, Tak ten jsem právě taky viděl :) Souhlasím, že Vílém Brány se prosadil díky krádeži u Applu.

    před 19 lety
  12. Keff #12

    Tady je dalsi clanek, tentokrate o tom jak bill ke stesti prisel :)). #stary-odkaz-#stary-odkaz-http://www.inside.cz/index.php?ID=697&basket=3ec99b751ec1ddbf5013ccfb3b92adc8

    před 19 lety
  13. Petr Souček #13

    avatar

    Docela by mě zajímalo, co z toho je pravda a co „urban legend“.

    Je to už skoro 20 let, tak si to nemusím pamatovat moc přesně.
    Vždycky jsem si myslel, že PK vynalezl nový kompresní algoritmus, jednak proto, že ARC byl chráněný, jednak proto, že ARC moc dobře nekomprimoval, ZIP byl vždy lepší. Pokud se ale pamatuji, tak problém nebyl ani tak s tím, že byl chráněný ten algoritmus, ale s názvem programu. V každém případě byl PKZIP podstatně lepší produkt než ARC.

    Licence na PKARC a PKZIP byla úplně stejná jako na ARC – tedy zdarma pro nekomerční použití.

    Pokud se pamatuji na komentáře z té doby, tak byl Henderson kvůli té žalobě považován za zpátečníka a naopak PK za kladnou postavu. Možná to bylo proto, že PKARC a později PKZIP byl opravdu mnohem lepší než ARC a další vývoj ARC (třeba verze 5.1 z roku 1986) nikam nevedl.

    Prohledal jsem teď pár starých 5,25" 360 KB disket z té doby (100% čitelné! – to by se u 1,44 nestalo) a nikde jsem v licenčních podmínkách ARCu onu větu „If you fail to abide by the terms of this license, then your conscience will haunt you for the rest of your life.“ nenašel. Nevíte někdo, u jaké to mělo být verze? Google najde jen pozdější citáty Thoma Hendersona.

    Phil Katz mě kdysi docela zklamal, poslal jsem mu přes jeho BBS někdy okolo roku 1988 podrobný popis bezpečnostního problému s jeho „Authenticity Verified“ v PKZIP 1.1, ale nijak na to nereagoval.

    před 19 lety
  14. Jakub #14

    V 37 letech?? proboha co se mu stalo?

    před 19 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.