obsahuje nejvíce reklamních ploch

Na navigaci | Klávesové zkratky

Bitcoin vs. koruna: Kdo určuje cenu?

Toto je velice zajímavá otázka (viz obrázek).

Je totiž obrovský rozdíl mezi „cenou“ koruny, kterou představuje její kurz se zahraniční měnou, a cenou Bitcoinu. Cenu koruny určuje Česká národní banka a musí dodržovat nesmírně přísná opatření, aby v žádném případě nedošlo k úniku informací. Kdyby totiž někdo věděl, jak se bude kurz v následujících týdnech vyvíjet, mohl by začít prodávat nebo kupovat koruny ve velkém a vydělávat na tom. I drobná změna kurzu krát desítky milionů korun činní zisk ve statisících denně.

Denně, protože ČNB určuje kurzy každý den.

V případě Bitcoinu ale žádná bezpečnostní opatření stát nevyžaduje. Týká se to všech kryptoměn. Ceny určují samotní tvůrci jednotlivých coinů a jejich motivace mohou být nejrůznější a vývoj cen je pak naprosto nepredikovatelný.

Dan Priban se správně ptá, jestli když cena letí šíleně nahoru, je ještě vůbec někdo ochotný ji za Bitcoin zaplatit. Podle mých odhadů už několik dní není. Cena naprosto nesmyslným způsobem převyšuje výrobní náklady. Takže je nevyhnutelné, aby přišel tzv „výprodej“, tedy aby lidé stojící za Bitcoinem cenu razantně snížili.

I pro ně je to výhodné, protože sice klesne jejich marže, ale zase získají zákazníky ochotné Bitcoin kupovat.


Děkuju Dominik Stroukal, že mi dnes věnoval svou knihu Dark web: Sex, drogy a Bitcoin. Jdu si ji teprve přečíst, takže tohle z ní nemám! Pokud jsem se však dopustil nějakých nepřesností, opravím je. Ale nepředpokládám to, myslím, že ekonomii rozumím dobře i bez literatury.


Doplnění: Ok, doba je natolik postfaktická, že i když jsem se pokusil napsat evidentní naprostou píčovinu od prvního do posledního slova, ani kamarádi to tak nepochopili 🙂

Cenu Bitcoinu určuje ochota ji za něj zaplatit. Bitcoin překoná hranici $40.000 v momentě, kdy ho někdo za ty peníze koupí. Cena padá ve chvíli, kdy je někdo začne prodávat za míň. Je to úplně normální tržiště.

Ochota určuje cenu. Danova otázka mě pobavila.

https://www.facebook.com/…811072350697

Mohlo by vás zajímat