během psaní nezemřelo téměř žádné zvíře

Na navigaci | Klávesové zkratky

Den, kdy jsme si poprvé stáhli

Asi vás překvapím: první možnost stáhnout si program do počítače měli Češi a Slováci už v roce 1987. Dokonce bezdrátově.

Provozovatelem první stahovací služby a předchůdcem Rapidshare byla Československá televize. Vysílala pořad, v jehož závěrečných titulcích byl přenášen software pro počítače ZX Spectrum. Hlavní periferií tehdejších 8bitových počítačů byl totiž magnetofon a k načítání a ukládání programů sloužily audiokazety; software se přenášel jako zvuk. V titulcích tedy místo znělky „hrál“ program. Trošku to připomínalo pískání připojujícího se modemu.

Co to bylo za pořad? Pamatuju si jméno muže, který ho uváděl: David Gruber. Ne, že bych měl tak báječnou paměť, ale když se někdo jmenuje David Gruber, tak si to prostě bůhvíproč pamatuju ? Jeho webovky prozradily, že pořad se jmenoval Kurs rychlého čtení a již v roce 1986 ho natočila ČST Ostrava. Patří jim za to velká poklona, šíření software byl vskutku revoluční počin, navíc v socialistické zemi. A přitom o něm nenajdete na internetu ani zmínku.

Vlastně jednu jsem našel, když hlasatelka uvádí cyklus Počítačová dilemata (opět Gruber & ČST Ostrava, 1986). Poslechněte si ji, zní to vážně kůlově. David Gruber musel být bedna, jeho vize internetu z té doby působí i dnes sympaticky.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. tasselhof #1

  avatar

  Jak se jmenuje ta hra, kterou tam paří ten klučina? V jeho věku jsem to hrál a celkem bych si to rád zahrál znova :) Díky

  před 14 lety | reagoval [6] smallbulb [11] pa3k [13] Honzík
 2. pixy #2

  avatar

  tasselhof> Manic Miner

  Spisovatel nebo člověk takových humánních věd se bez počítače obejde. Nepotřeboval ho včera, nebude ho potřebovat ani zítra. Fakt mocdík!

  před 14 lety
 3. KLoK #3

  Ono to není tak úplně vize, protože v té době už knihovnické informační systémy pro třídění a katalogizaci fungovali. Připojovalo se k nim přes terminály (většinou univerzitní). Jen to nebylo tady.

  Zájemcům doporučuji ke shlédnutí něco kolem protokolu Z39.50 a dotazoaciho jazyka CQL. Obojí se v knihovnictvi používá prakticky do dnes.

  Jentak mimochodem knihovníci jsou uplně ta samá parta pomatenců jako lidi z IT. Pro mě osobně je překvapující, že lidé z obou oborů spolu mnohem více nespolupracují. Obě strany si mají co nabídnout.

  před 14 lety | reagoval [12] Michal Tuláček
 4. Michal #4

  avatar

  Jo, my s kamosem byli tenkrat asi jedini majitele C64 v celem nasem okoli :)

  před 14 lety
 5. jm #5

  Co se matně pamatuju, ve VTM kdysi vycházel kurz Karla a jeho zdrojáky se vysílaly pro změnu rádiem (doporučovali nahrávat z VKV nebo rozhlasu po drátě). Tipoval bych, že to bylo ještě o fous dřív, tak 85–86.

  před 14 lety
 6. smallbulb #6

  #1 tasselhofe, Willy walker?

  před 14 lety
 7. Freemanix #7

  avatar

  Je mi jedno, jak se jmenuje ta hra, ten klučina, i ten chytrý pán. Ale ta dcérečka, ta by mě zajímala! Copak asi dneska dělá?

  před 14 lety | reagoval [8] David Grudl
 8. David Grudl #8

  avatar

  #7 Freemanixi, hlídá vnoučata? ?

  před 14 lety
 9. hobr #9

  Jen takový dotaz k perexu. Bezdrátově znamená nahrávat přes mikrofon?

  před 14 lety | reagoval [10] johny
 10. johny #10

  #9 hobre, Spíš to bude telestriální televizní vysílání.

  před 14 lety
 11. pa3k #11

  před 14 lety
 12. Michal Tuláček #12

  avatar

  #3 KLoKu, Ad knihovníci a IT – jen se podívejte na studijní program „Informační studia a knihovnictví“, který se učí na FF UK. Tam není možné říct, že nespolupracují.

  před 14 lety
 13. Honzík #13

  #1 tasselhofe, Ta hra je skutečně Manic Miner. Dodnes na ni vzpomínám :-]. I když jsem se v oněch dětských letech nikdy nedostal přes první úroveň.

  před 14 lety
 14. apin #14

  jo na ty doby rád vzpomínám… toho času čekání, než se nahraje program a na konci to vyhodí error :)
  zlatá 80.léta :) to jsem se na zx spectru učil assembler :)

  před 14 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.