porucha není na vašem přijímači

Na navigaci | Klávesové zkratky

Jaký trest hrozí za snadné prachy?

Hráli jsme s bráchou a přítelkyněmi hru Monopoly (něco jako Dostihy a sázky). Hráči se snaží kupovat pozemky, na nich stavět a pak vybírat nájem. A tehdy jsem dostal nesmírně cennou lekci.

Stalo, že Verča přišla o všechny peníze a prohrála. Aby se nenudila, navrhl brácha, že jí dáme nějakou hotovost ze společné pokladny, ať může ve hře pokračovat. Jenže Verča najednou hrála jinak. Víc riskovala. Nešlo totiž o „její“ peníze. Možná podvědomě tušila, že když jí nepadne kostka a přijde o vše, dostane další peníze z pokladny.

Hru to úplně rozložilo. Po pár kolech jsme to zabalili.

Je velmi zajímavé zažít na vlastní kůži, jak taková zdánlivá drobnost, tedy dotace, může vaše úsilí zcela zničit.

Pochopil jsem, že s dotacemi je nutné nakládat velmi obezřetně, protože mohou být nebezpečné.


Co se vám vybaví jako první, když se řekne Evropská Unie? Mně regulace a dotace. (Pokud se vám vybaví cestování bez hraničních kontrol, zaměňujete EU a Schengenský prostor, tj. ne do všech států EU se dá volně cestovat a naopak do Schengenu patří i státy mimo EU. Taktéž pokud se vám vybaví volný obchod, tak ten máme zaručen dohodou o Evropském hospodářském prostoru, kam spadají i země mimo EU.)

Přesto, že dotace umí ničit hru, politici se tváří, že jde o něco veskrze pozitivního. Debaty se vedou o tom, zda ten či onen ministr čerpá dotace dobře a nedostatečné čerpání je důvodem k odvolání. Když se nám politika zredukovala na čerpání (z 60 % vlastních peněz), co rovnou dosadit do ministerských křesel naftaře?

Pokud jste sledovali sérii Den D, nejspíš si pamatujete, že investoři okamžitě odvrhli jakýkoliv projekt, pokud zaznělo slovo dotace. Stavět plán na dotacích je nestabilní. Co vidím v programech politických stran: Jak oživíme ekonomiku? Dotace EU. Jak zlepšíme životní prostředí? Dotace EU. Jak zaměstnáme lidi? Dáme jim práci v agenturách na čerpání dotací z EU ?

Dotace mohou být nemorální. Na naši mentalitu má zhoubný dopad si zvykat, že legální alternativou k vydělávání peněz je žádat o dotace.

Můžeme se zbláznit z toho, že nepřizpůsobiví tyjí ze sociálních dávek, ale bez skrupulí říkáme, že je třeba EU co nejvíc odrbat. Zkuste si představit, že by článek ze serveru Finance.cz, kde se píše „Hrozí nám, že se z pozice čistého příjemce dotací EU dostaneme do pozice plátce? Pozitivní zprávou je, že Česká republika stále patří k čistým příjemcům z rozpočtu EU.“, tak že by tento článek vyšel na serveru Romea.cz v podobě „Pozitivní zprávou je, že Romové stále patří k čistým příjemcům sociálních dávek z rozpočtu ČR!“ By vás trefilo, ne? (Omlouvám se Romům za využití stereotypu.)

Ano, vím, není to tak jednoduché… Leč politik, který mi řekne, že „Evropské fondy tady holt jsou a my máme jen priority, kam by ty peníze měly jít,“ mi imponuje mnohem méně, než ten, který řekne „takhle EU fungovat nemůže a nenecháme si to líbit.“


Jestli máte doma Monopoly, schválně si ten experiment zkuste. Nejlépe ještě před volbami.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. David Grudl #1

  avatar
  před 11 lety
 2. Petr Staníček #2

  avatar

  Tohle zrovna řeším v naší obci. Čím víc vidím do jejího „hospodaření“, tím víc všechny ty dotace nenávidím. Všudypřítomné dotace totiž všechny úplně odnaučily hospodařit. Místo standardního hospodaření se jen jede od dotace k dotaci, plánování a rozhodování o investicích probíhá výhradně v mantinelech dotací – na tohle máme zažádáno o dotaci, na tohle si zažádáme, na tohle nedostaneme, tak nic. A hele, tady vypsali dotace na běšelemovací řůčovičky – sice stojí pět milionů, ale tři miliony na to dostaneme dotaci, to berem ne?! Sice nevim, k čemu to je, ale tři mega dotace cywe!!!

  A tak máme na vsi rozpadající se školu, kam fouká a obec tam protopí třičtvrtě mega ročně, vypadávají ztrouchnivělá okna a rozpadla se vrata, hřiště je zarostlé lebedou, tělocvinča se musela zrušit, učitelé jedou na základ a není ani na placení přesčasů; máme tu jedinou „cyklostezku“ ztrácející se ve dvoumetrové buši kopřiv a lebedy; máme tu rozpadající se silnice a propadlé chodníky, dobře třetinu ulic v podobě vymleté polňačky bez vozovky; nebo procházkovou cestu kolem rybníka, kudy chodí všichni turisti a skoro každý místní se tam občas zajde projít, coby vymletou rozbahněnou pěšinu, kudy je to v zimě o zdraví; chybí retardéry před školou, přechod u autobusové zastávky, rozpadá se zábradlí na mostě, potok je zanesený bordelem atd. atd. atd. Ale pozor! –obec za 13 mega (dotace 8M + 5M z obecního!) rekonstruovala a s velkou slávou otevřela sál s tělocvičnou, takže je kde pořádat hasičský ples, začíná se budovat už třetí nový park(!) a jako největší perla: do konce roku obec vrazí další 2 mega do hi-tech podzemních kontejnerů na tříděný odpad, protože stávající obyčejné barevné kontejnery jsou prý neestetické. Čti: Ministerstvu ŽP přebývají s koncem roku peníze [sic!], tak na všechny strany nabízí tenhle nesmysl. A obec na to skočí jak slepice po flusu (dotacedvěmegapyčo!) a že to tady nikdo nepotřebuje a že vysolí z obecní kasy další dvě mega, za který klidně mohla být dvakrát zeteplená škola, to je všem šumák. (A až se tahle blbost udělá, naše pytle s tříděným odpadem už se tam nevejdou, protože kontejnery jsou sice pod zemí velké, ale díra do nich je o velikosti cca A3, takže je budeme muset přestat používat a řešit si to sami nějak jinak.)

  Za všechno můžou ty zkurvený dotace. Jsou zlo a zlo zůstává za nimi. A to jsme zatím ještě čistými příjemci!

  před 11 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.