porucha není na vašem přijímači

Na navigaci | Klávesové zkratky

Ne, tento článek není o Google AdSense

Jistě, mohl jsem také napsat článek o Google AdSense. A krásný. Dost možná by to byl jeden z nejkrásnějších článků na dané téma a nejeden bloger by mi ho záviděl. Třeba bych mohl celé to reklamní šílenství přirovnat k nějaké hezké sexuální úchylce. Na to mě užije!

Ale já si řekl: serunato.

Což je italsky „písnička“. A proč říkám zrovna písnička? Napadlo mě, že bychom si mohli vyměnit pár hudebních tipů. Československých hudebních tipů. Když je teď to stahování legální. Když máme předplacíno ?

Takže vykopávám a hned sypu z rukávu několik hudebních es i těles, které mi v poslední době zvedají náladu:

 • Xavier Baumaxa – litvínovský písničkář a geniální textař, drsný jako šmirglpapír. Songy prokládá veršováním, půvabná je třeba Alenka v říši pod hladinou. Nábožensky založené jedince jistě potěší píseň Pan farář. Doporučuji!
 • Bratři Orffové – nesmírně jemný, až omamný folk. Vůbec nevím, k čemu bych jejich hudbu přirovnal, ale působí jako droga a máte chuť si album Bingriwingri pouštět pořád dokola.
 • Gipsy.cz – stránky bohužel zrovna nepremávajú, takže čardášek Romano hip hop in da house si neposlechnete, což je škoda, protože je to mazec.
 • Michal Prokop – interpret hitů Kolej Yesterday a Bitva o Karlův most vydal po sedmnácti letech další album a ono je prostě parádní. Dobře se u něj programuje.
 • Katka Koščová – ani se mi nechce psát, že Katka je vítězkou slovenské Superstar, protože desky těchto rychlokvašek bývají hudebním odpadem. Jenže album Ešte sa nepoznáme je čestná výjimka. Je už sice rok staré, ale co když sa s ním ešte nepoznáte?

A jedem dále. Nové Wanastowi Vjecy jsou výborné. Hapka s Horáčkem vydali Strážce plamene a ačkoliv se mistr Hapka už trošku opakuje a jeho hudba je předvídatelná, tak mi náramně sedí a velmi dobře se poslouchá.

Radůza a deska V hoře – rázný folk, hlas jako řemen, tohle můžu. Deň medzi nedeľou a pondelkom je příjemný poprockový počin slovenské kapely Peha, kterou jinak ani nemusím. Z WinAmpu mi dodává energii loňské Mokré prádlo od Nahoru po schodišti dolů band (…dřív než první infarkt přišla druhá míza). Nebo Lenka Dusilová, Mezi světy. Pio Squad (Chvátám, chvátám, nemám chvíli klid). Gulo čar. Marpo. Jana Kirschner. Nový Kryštof. Prohrála v kartách. Traband. Tři sestry…

Joj, ještě mě napadá fůra dalších tuzemských kapel, ale je slušnost nechat prostor i komentujícím.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. meca #1

  Jo, panečku, tady se bude ale flámovat… Doufám, dgx, že vyhlásíš vítěze; co to je flame bez vítěze? Pouze další flame…

  před 18 lety
 2. meca #2

  Ježiš, úplně jsem zapomněl – k Tebou zvolenému stylu přihazuji: Záviš

  před 18 lety | reagoval [43] llook
 3. David Grudl #3

  avatar

  No, ještě než dojde k hromadnému nepochopení nadsázky o „předplacené hudbě“, tak bych rád explicitně uvedl, že jde o nadsázku.

  před 18 lety
 4. Arthur Dent #4

  Tak tomu říkám „přímé socioware“. Takové „Last FM bez zbytečné technologie“ na principu „tohle se líbí mně. Nemáte pro mne nějaký tip?!“

  Zkus slogan: „La Trine 2.1415, nyní s prvky asociálware“

  Ale qěci: Přemýšlím kde se „hudebně“ protínáme a co bych ti doporučil… Asi nikde… :) Ale přesto – mohu na oplátku posloužit svými „objevy 2006“.

  Tak například jsem „objevil“ dvojCD Laca Lučeniče, kde jsou jeho nahrávky z poloviny 80. let… Hodně progresivní na tu dobu (Ve světě Depeche Mode, na Slovensku Lučenič) a dodneška příjemná muzika. Zajímavé jsou i jeho remixy skupiny Prúdy. A to byl můj druhý „objev06“ – Zvonky zvonte. LP jsem si pustil jednou a trpěl jsem… jenže za dva dny jsem si uvědomil, že mi to leží v hlavě. A pak jsem to poslouchal měsíc v kuse a slyšel pořád nové a nové detaily…

  Ale to je všechno minimálně 20 let staré. Tak něco novějšího:

  Jednoznačně na prvním místě Wohnout a Polib si dědu… „Jsme trochu zvláštní parta výletníků, každýmu trošku slintá papoušek“ či „housenky nežerem, ani šneky na kari, pletete si to s Rožérem, carára…“ nominuju na nejúchylnější text tohoto roku. „Šel bych z Horní Polní Dolní Stolní dál do Stodolní“

  Herdek, co nového mě ještě zaujalo? To fakt všechno, co jsem letos s radostí poslouchal, bylo z let nedávno či dávno minulých? No sakra sakra, už to tak bude… :(

  před 18 lety | reagoval [6] David Grudl [14] Pavel Kout
 5. jakub #5

  avatar

  to dgx – ja ti na to serunato skocil a hned jsem si sel pro slovnik, coze jsem to ve svem zivote opominul za pekne slovicko … a ono co, ono houno (todle neni zadna pisnicka) :D

  před 18 lety | reagoval [6] David Grudl [8] Arthur Dent
 6. David Grudl #6

  avatar

  #4 Arthure Dente, No vidíš, ještě Wohnouti!

  #5 jakube, Ty neznáš stejnojmenný italský megahit od Toto Cotugno? :)

  před 18 lety
 7. Finwe #7

  avatar

  Poznámka o předvídatelnosti Hapky je zcela na místě :)
  Více o albu Strážce Plamene

  před 18 lety
 8. Arthur Dent #8

  #5 jakube, To byla písnička ze 70. let… nějaké italské disco, San Remo a Miloš Skalka… a tam se zpívalo „Lízo seremnáto…“ :)

  před 18 lety
 9. Bubák #9

  Pro nás, co máme předplaceno (mimoděkismus), třicet hiphopových skladeb z HIP-HOP.sk Hitparády. Já to neposlouchám, ale dcera je z toho nadšená:
  https://web.archive.org/…itparada.php

  Jarka Nohavicu, coby Ostravak poluchat musim:
  www.nohavica.cz/…a_palena.htm

  před 18 lety
 10. Roj #10

  avatar

  Me se libi ta Peha. Dokonce ji delaji predkapelu Krystof ?

  No samozrejme Sugababes ?

  před 18 lety
 11. apendix #11

  avatar

  joooooo, Gipsy.cz i jeho další projekty, to můžu, to se shodneme ;)

  před 18 lety
 12. tark #12

  avatar
  [smazáno] Velikost. Moc velké. :(

  před 18 lety
 13. Lukáš #13

  Kde jsi byl na tom, že „serunato“ je italsky „písnička“?!

  před 18 lety | reagoval [27] David Grudl
 14. Pavel Kout #14

  avatar

  #4 Arthure Dente, Já raději zůstanu u těch Depeche Mode, Arthure — jako ostatně celých posledních dvacet let ? Nicméně bych vyhrabal i záznam z prvního pražského koncertu 11. 3. 1988 (o kvalitě se raději nezmiňuji; kvalitu záznamu maďarských kazeťáků MK-27, v lepším případě Elta apod., si asi pamatuješ).

  Ale když jsi nakousnul tenhle žánr: dlouho jsem neslyšel slovenské Depeche Mode — Monte Rosa. Naopak tady mám záznam Oceánu z 30. 10. 1990 v budějckém Metropolu (turné Dávná zem bylo něčím v Československu tehdy téměř neviděným).

  před 18 lety | reagoval [20] Arthur Dent [27] David Grudl
 15. Kaderas #15

  Bratři Orffové byli na Hrachovce – nikdy více! ? To Bob McFerrin je lepší tip; nebo takové Pixies…

  před 18 lety
 16. johny #16

  Já bych tady rád provařil nedávno objevené The Ignu, speciálně The Ignu und The Ignu Underground – Live in Rybanaruby 2006

  před 18 lety
 17. LBS #17

  Hraczki – fakt dobrý…
  i ta poznámka dole : webdesign © dgx ? – hezká práce…

  před 18 lety
 18. Spadge-dot-Aki #18

  Pokud jde o CS hudbu za letošek, tak mně napadá, že vyšlo nové album Sester Steinových Jen děcko se bojí, což by sneslo na folkovém poli srovnání s bratry Orffovými. A když už jsem v tom, tak hned doporučím i předchozí dvě alba: Lilie polní a Můj tanec, protože tydle dvě slečny (teď již dámy) se nezdají, ale strhnout i chlapa víc, než by si přál! ;)

  … a pak ještě trochu na pomezí – Ecstasy of Saint Theresa a jejich Watching Black by nemělo zůstat nedotčeno! :)

  Jinak souhlasím, že šílenství okolo Google AdSence je už „maličko“ přehnané a jen na RSS z Weblogy.cz se za posledních pár dní nedočtete o ničem jiném… Za chvíli budou všichni blogeři milionáři a co pak z toho? :)

  před 18 lety | reagoval [27] David Grudl
 19. martin #19

  před 18 lety
 20. Arthur Dent #20

  #14 Pavle Koute, Posledních dvacet let u DM? No, mně to vydrželo asi do toho třiadevadesátého… To už mě víc táhly drsnější věci, třeba Front Line Assembly :) Ale toho Lučeniče jsem zmiňoval jako „věc co mě příjemně překvapila“ – viz https://web.archive.org/….sk:80/2006/ má tam nahoře takové flashové plejítko a v něm čtyři songy… Když vynecháš kytarovou „Stav sa so mnou“, tak je to čistá elektrárna, Zkus to… A když se zapřeš a pustíš si třeba Žbirku z čtyřiaosmdesátého, tak stačí přeskočit všechny ty „Už len 22 dní“ a objevíš věci, co znějí jako by vznikly o deset let později :)

  A k tomu se váže otázka: Jak to, že ti Slováci měli v roce 82, 83 Lučeniče nebo Patejdla a tady byl synonymem pro „syntezátor“ Michal David…? :)

  Na Monte Rosu si pamatuju a na Oceán samosebou, s ním jsem prožil ranou adolescenci… :)

  před 18 lety | reagoval [21] Pavel Kout [27] David Grudl
 21. Pavel Kout #21

  avatar

  #20 Arthure Dente, Ten track Chladná (ako zmrzlinový pohár) má typický synthipovoý začátek. Zajímavé.

  Odpověď na tvou otázku: Slováci holt byli vždycky muzikálnější a i slovenčina mi připadá daleko zpěvnější.

  Udělal's chybu, žes vypustil DM po SOFAD — poslední deska je úžasná (IMHO nejlepší spolu s '84 a '86) a na Touring the Angel byli ve fantastické formě, zvlášť Dave. Viděl jsem v lednu v Praze zimní show (např. Everything Counts) a v červnu v Blavě open-air show, kde zahráli dokonce Photographic z '81! Určitě si kup live DVD z letošního Milána. Parádní dynamická show, vynikající kamera, zvuk DTS 5.1 a setlist tě také nezklame. Podobně jsem byl nadšený naposledy z Devotional nebo z U2 pod Slane Castle.

  A jestli máš rád tuhle muziku, tak brácha mi teď doporučil desku Naive Art kapely Red Flag. Hodně se mi to líbí.

  před 18 lety | reagoval [23] Arthur Dent
 22. xom #22

  avatar

  Tak dobrá, též přispěji svými objevy.. všecky odkazy povedou na freemusic.cz

  První kapela, která mě zaujala se jmenuje Hustej Wimpy, dalším uskupením je Pampalini Funky Jam a poslední typ na naši mladou českou pohodovou tvorbičku je Eddie Stoilow – tedy všecko dobré do té doby, než vydám něco já a to potom bude emigrantů..

  Jinak díky za tip na Hracki a Xaviera!

  A co se týče hlasování o velikost písmenek, tak bych to nechal, jak to teď je – co je malé to je pěkné, co je velké je ještě pěknějšejší.. ;o)

  před 18 lety | reagoval [27] David Grudl
 23. Arthur Dent #23

  #21 Pavle Koute, Playing the Angel mám… Už to není stejný pocit jako z Music for the Mases, ale zlé to není. Dobře se u toho programuje. Podstatně víc mě mrzí, že jsem si po Disintegration už nedokázal najít cestu k Cure.

  Jo, přeci jen jsem si vzpomněl na něco z poslední doby: Příjemně mě překvapila Frühlingová s Baby Doll…

  Ale jestli chcete odkaz na mjůůůůziku, tak třeba tenhle: http://www.znc.cz/ra/ra.htm U téhle kapely jsem napsal původní blogengine Neškodného :)

  před 18 lety
 24. Roman #24

  avatar

  Ok ja sice uplne mimo, ale aspon sa poďakujem DGX-ovi za to, že som skrze Bobby McFerrina naďabil na týchto polských týpkov: https://www.youtube.com/results?… a paralelne s tým (ako som obdivoval vokálne schopnosti Bobbyho M.) som sa dostal na túto raritku .. chalanisko (A-plus) ktory urobil dieru do sveta so svojou milliondollarhomepage.com ako „human beatbox“ ? Je to „duet“ s dalsim skvelym human-beatboxerom, Shlomom ? Sa vám asi pregulujú oči čo? Každopádne, želám príjemnú zábavu ?

  před 18 lety
 25. Roman #25

  avatar

  Ach druhý link je tu: https://www.youtube.com/watch?… – A-Plus and Shlomo Do Ronisize ?

  před 18 lety
 26. MiKee #26

  avatar

  Zrovna dneska jsme s kolegou z kapely procházeli Padesát věcí, které se neměly stát české hudbě.

  Docela dobrý. Abychom se podívali také na ty negativnější aspekty hudby u nás… ?

  před 18 lety
 27. David Grudl #27

  avatar

  #13 Lukáši, jde o sicilský dialekt. Říkal to jeden italský kuchař v pizzérii, kde jsem měl hodně náročnou objednávku.

  #14 Pavle Koute, to je syndrom zamrznutí. Nic si z toho nedělej ? Jeden kamarád (ahoj Blesku), který je navíc mladší než já, takto zamrznul u šedesátých let a jakákoliv jiná hudba ho prostě nezajímá.

  #18 Spadge-dot-Aki, #22 xom díky za tipy, ochutnám ?

  #20 Arthure Dente, ad Lučenič: to zní fakt dobře, asociuje mi to s Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band od Beatles.

  před 18 lety
 28. OLE #28

  před 18 lety
 29. wayfarer #29

  avatar

  Vzhledem k tomu, že máš, jak se zdá, zálibu v netradičním folku, doporučuji sestry Steinovy – http://www.sestrysteinovy.cz/

  před 18 lety
 30. jm #30

  avatar

  Koukam ze mas vytribeny styl, jeste bych pridal Tatabojs – Nanotour a nadhernou kompilaci London Elektricity – Power Balads.

  před 18 lety
 31. dENIS #31

  Já jedu po dvou kolejích, hodně staré – hodně nové. Začínám objevovat týpky jako Marvin Gaye, nebo Frank Sinatra apod. do toho se mi plete hudba, jakou hrají na bbc-one-xtra, tedy hiphop, rnb, dnb apod.

  před 18 lety
 32. Kl0k #32

  Ty jo, tady se zapomnělo na 100 zvířat
  Teď byli v Pardubicích u Žluťáka. Taková povedená taškařice to byla :)

  Pak bych taky doporučil od našich bratů Horkýžeslíže a „Desmond“

  před 18 lety
 33. deb00t #33

  Ak ti sadol prvý album od Katky Koščovej, tak vrelo doporučujem aj nový – lepší zvuk, lepšia hudba, … – proste Katka o ten rok o kus povyrástla ;)

  před 18 lety
 34. dond #34

  Kromě již prakticky všech zmíněných bych ještě dodal, že letos (nebo už něco z toho bylo loni? kurňa, ten čas letí) taky vyšly desky J.A.R. (celkově jejich průměr, ale pár velmi dobrých věcí) a Davida Kollera. A taky Jablkoň a Panelákoví fotři (to je sice jen demáč, ale stojí za to).

  Z netuzemských pro mě rozhodně vedou Red Hoti, poslední Audioslave a Richard Bona. Naopak velmi zklamal Paul Simon.

  před 18 lety | reagoval [36] bignose
 35. DAvid #35

  před 18 lety
 36. bignose #36

  #34 donde, Richard Bona před nedávnem závital i k nám do Ostravy – nezapomenutelný zážitek (hlavně sólo jejich bongo-bubeníka).
  Jinak jsem neustále nadšený z té jany z velké ohrady (podle jejich vlastních slov hrají nový emocionální šanzon ?, letos jim vyšlo nové album, ale to jsem ještě neslyšel. Nedávno jsem taky mezi svými cd znovuobjevil jedno s názvem Pavla Milcová a Tarzan Pepé, velice originální… a do jejího hlasu jsem se zamiloval… no a nakonec bych tu rád zmínil kapelu Gothart. Teď jsem zjistil, že vydali novou desku Rakioactive. Hrají sice balkánskou hudbu (dříve středověkou), ale jsou to češi.

  před 18 lety
 37. rony #37

  tento článok je plný žrádla…

  před 18 lety
 38. pankreas #38

  Arthure, doporucuju tvy pozornosti japonsky Mono. Jejich koncert v Praze byl naprosto dechberouci.

  před 18 lety | reagoval [39] Arthur Dent
 39. Arthur Dent #39

  #38 pankreasi, To už je úplně jiná kapitola – ke mně se letos dostala čínská populární a lidová muzika a mrazivý zážitek byla skupina čínskejch důchodců, co si JEN TAK pro radost zpívali nějaký budovatelský songy. To bylo fascinující… Viz https://web.archive.org/…en-druhy.php – ti co mají FLASH uvidí v půlce článku přehrávadlo :)

  před 18 lety
 40. Roman #40

  avatar

  Hneď ma napadla čínska cover verzia slovenskej ľudovej pesničky „Tota Helpa“ ? https://www.youtube.com/watch?… ?

  před 18 lety
 41. kozleek #41

  a co tak Kapela Snoo https://www.snoo.cz/

  před 18 lety
 42. MiSHAK #42

  avatar

  Tatabojs

  před 18 lety
 43. llook #43

  avatar

  #2 meco, Mimochodem, zejtra bude ve Vagonu, docela vážně o tom uvažuju…

  před 17 lety
 44. Máca #44

  Znouzectnost, bejby! ?

  *Otevři oči a podívej se ven – je tam
  děsivě krásnej a prosluněnej den

  Černou kroniku slunce úsměv pozlatí
  zas někoho našli dole v řece pod tratí
  tak si obuj kecky a běž ochutnat den.

  Slunce hodí dolů pramen zlatejch vlasů
  a ty všechno mění v nebývalou krásu
  lidi čumí do země v dlouhý frontě na štěstí
  a stažený rolety nic dobrýho nevěstí
  fantazie leží s kudlou v zádech
  klečí u ní klaun, hořký úsměv na rtech
  všichni stojej dál a vůbec nic se neděje
  však co by taky mělo – je jen slunečnej den…*

  před 17 lety
 45. Pavel Jaroš #45

  avatar

  Čím to, že mi až dosud byla hudba Bratří Orffů neznámá. Já hlupák jsem musel byl hluchý ?
  Ne vážně, na naší hudební scéně je to opravdové zjevení…
  A Gipsy.cz jsou samozřejmě taky výborní.

  před 17 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.