vylepšení: nyní bez Parse Error

Na navigaci | Klávesové zkratky

Ochutnávka Jablka

„Nic od Apple bych si v životě nekoupil,“ tvrdil jsem ještě začátkem roku. Pak se odehrála nepříjemná eskapáda s nákupem mobilu, ze které jsem naštěstí vyšel vítězně třímaje iPhone v rukou. (Zvítězil i guru.) Tehdy spousta lidí predikovala, že je jen otázkou času, kdy si koupím od Apple celý počítač. Leč všichni se šeredně mýlili – jsem mohl říci ještě před dvěma týdny. Dnes ale máme v rodině MacMrně, nebo jak stojí v oficiálních materiálech, MacBook Pro 13".

Pokud bych měl odborně zhodnotit jeho technické parametry, řekl bych, že je roztomiloušký úplně ňuňuňu. Ťuťuťu. Bááájo. Bomba voe!

Velkou změnou bylo po dvaceti letech vyměnit operační systém Microsoft Windows za Mac OS X. Obzvláště pro konservativce, jakým se shledávám být. S novým ovládáním se postupně seznamuji, pečlivě si píšu deník, a jakmile dozraje čas, napíšu i podrobný článek. Dnes dovolte pouze malou ochutnávku:

			<object id="csSWF" classid="clsid:d27cdb6e-ae6d-11cf-96b8-444553540000" width="640" height="445" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=9,0,115,0">
				<param name="src" value="/media/mac1/player.swf"/>
				<param name="bgcolor" value="#1a1a1a"/>
				<param name="quality" value="best"/>
				<param name="allowScriptAccess" value="always"/>
				<param name="allowFullScreen" value="true"/>
				<param name="scale" value="showall"/>
				<param name="flashVars" value="thumb=/media/mac1/FirstFrame.png&containerwidth=640&containerheight=445&content=mac1.mp4&autostart=false&blurover=false&autohide=false&smoothing=true&showbranding=false&showstartscreen=true"/>
				<embed name="csSWF" src="/media/mac1/player.swf" width="640" height="445" bgcolor="#1a1a1a" quality="best" allowScriptAccess="always" allowFullScreen="true" scale="showall" flashVars="thumb=/media/mac1/FirstFrame.png&containerwidth=640&containerheight=445&content=mac1.mp4&autostart=false&blurover=false&autohide=false&smoothing=true&showbranding=false&showstartscreen=true&color=0x1A1A1A,0x1A1A1A" pluginspage="https://web.archive.org/web/20070803174809/http://www.macromedia.com/shockwave/download/index.cgi?P1_PROD_VERSION=shockwaveFlash"></embed>
			</object>

Vstup do světa počítačů Apple je rozhodně zajímavá zkušenost. Má to dokonce sociální aspekt, kdy vás jedni pochválí, že už taky konečně patříte mezi nadlidi, zatímco druzí vás proklejí a označí za přecitlivělé grepovače internetu nebo za zuřivé vymítače bezvěrců. Přitom není potřeba dělat nic víc, než si něco od Apple koupit. No nekup to!

Komentáře

 1. David Hořínek #1

  avatar

  Můžu se jenom zeptat, zda byla ta poslední věta ve videu myšlena ironicky? ? Mě osobně to bohužel moc intuitivní nepřipadalo. I když je možné, že mít to v rukou tak budu mít jiný názor a nebo jen jde o to, že z Win je člověk zvyklý na jiné věci.

  před 14 lety
 2. Tom #2

  avatar

  Můžu se zeptat jaký software je použit na natočení plochy? Quicktime X ve Snow Leopardu?

  Díky

  PS: potěší když vidím, že i takový windowsák přejde na mac os:)

  S těma kontroversema máte samozřejmě pravdu, docela mi vadí když na cviku vyndám macbooka a poslouchám poznámky typu „a jeejej apple“ jakobych se chtěl automaticky vytahovat, ale já si chci prostě jen zapsat zápisky:), proč to někdo neřekne když někdo vytáhne Acer?

  před 14 lety | reagoval [4] Arnoost.com [8] faborio [88] Precaq
 3. Arnoost.com #3

  avatar

  HA HA HA HA HA… no autora neznám osobně ale určitě bych mu doporučil Apple zase prodat. Pro vás to fakt není… :)
  Mám Apple MacBook a opravdu nejhorší cesta je (při přechodu) si tisknout takový věci jako jsou klávesové zkrazky z Windows. :) Určitě používáte i pravé tlačítko, máte nainstalované Windows pod Mackem jak je vidět a v nich používáte vše jako doposud :). Po deseti letech nadějí jsem se dostal k Apple, nutno dodat přes win, linux, tužku a papír. Ale tohle by mě nenapadlo :) :)

  Takhle se zasekat :) No hodně zdaru… Dvacet let totality (windows) se pozná… :D

  před 14 lety | reagoval [96] K0LiK [98] Radim Daniel Pánek
 4. Arnoost.com #4

  avatar

  #2 Tome, Výborný program na Macka je ScreenFlow :)

  před 14 lety
 5. Petr #5

  avatar

  Přišlo mi, že jste se v tom nějak zbytečně brodil… Já osobně ani při tisku na WIN šipky a tabulátor nepoužívám takže bych nepoznal rozdíl..

  před 14 lety
 6. Patrik Vogl #6

  avatar

  Je to těžké, dvacet let si člověk deformuje mozek, a pak na něčem jako Apple hledá složitost. Pardon Pane Grudl, ale tam není. To je právě o tom, že vezmete QuickTime a dvěma stisky myši nahráváte.

  Já osobně dvakrát kliknu na 100% a napíši 50. Čekat, než se dostanu (např.) na padesátku šipkou, to bych byl asi magor a zabiják svého času.

  PS: To divné tlačítko je tlačítko AKCE, tam je vše co se považuje za AKCI. No, třeba i ten tisk ? PS: To tlačítko skutečně umí exportovat do PDF, to lze na Windows po instalaci pár aplikací také! ?

  před 14 lety
 7. Jakub Lédl #7

  avatar

  No, Ježíšek naježí pod stromek Mac Mini. Miluju Macy a miluju Snow Leoparda, jenže k tomu budu muset (alespoň zatím) používat své periferie, tzn. klávesnici Genius a dvojtlačítkovou myš Logitech.

  Sám sem zvědavej, jak se s tím poperu ?

  před 14 lety
 8. faborio #8

  avatar

  #2 Tome, Program sa volá Camtasia a je to to najlepšie, co som kedy na screencasty našiel.

  https://www.techsmith.com/…-editor.html

  před 14 lety
 9. kahi #9

  Možná to ani nestojí za vyslovení… ale asi mi nepřijde nejpřesnější říkat na začátku videa, že si ukážeme „jak je na tom MacOS s intuitivností“, když pak značnou část screencastu demonstruješ, jak obtížné je aplikovat postupy osvojené ve Windows v jiném operačním systému.

  Na druhou stranu se snad dá předpokládat, že značné procento nových uživatelů MacOS startuje s podobnou znalostní bází, jako je ta tvá (pokud jde o ovládání OS), a z takového hlediska by byl výrok o intuitivnosti docela bez problémů… ?

  před 14 lety | reagoval [13] David Grudl
 10. David Grudl #10

  avatar

  Zkusil jsem schválně povolit komentáře, jen jako experiment, jestli někdo napíše: ano, i Mac OS X má svoje chyby, jenže místo toho se dozvídám, že blbě používám systém. Vtipné ?

  Doporučuju, podívejte se na video ještě jednou. Nebo vícekrát.

  Pro hloupější, pro Arnoosta a Patrika:

  • proč v nápovědě nefunguje tříprsté gesto pro pohyb tam a zpět?
  • proč nelze nastavit scale jakkoliv pohodlněji, než editací čísla? Myší, šipkami, gestem na touchpadu, prostě jakkoliv?
  • proč chybná hodnota vyhodí varovné okénko ihned a ne až po dokončení editace?
  • proč varovné okénko nemá fokus?
  • proč nešlo zavřít ani tlačítkem ESC ani Enter?
  • proč se tlačítko PDF nezvýrazní, když získá focus, narozdíl od ostatních tlačítek?
  • proč občas nefunguje TAB pro přenos focusu? (případ s označeným Supply Levels)

  Pokud máte pocit, že předchozí otázky nějak souvisí s uplatňováním Windows-postupů, pak raději vůbec nereagujte ;)

  před 14 lety | reagoval [20] Arnoost.com [39] toncek [71] bedo.
 11. Patrik Vogl #11

  avatar

  Tady jde ale Davide o to, že přepisovat hodnotu 100 na 90 takto je nesmysl. Dvojklik, napíši 90 a je to, ne? Pak žádné varovné okénko nevyskočí :)

  PS: u mě to okno má focus.

  před 14 lety | reagoval [12] David Grudl
 12. David Grudl #12

  avatar

  #11 Patriku Vogle, pokud systém diktuje, jak mám přepisovat hodnotu v textovém políčku, tak není dostatečně user-friendly. Co k tomu dodat.

  (vysvětlím po ne-Applisty: třeba ‚90‘ přepsat na ‚80‘ je nutno tak, že smažu obě číslice a napíšu ‚80‘, ovšem nelze smazat ‚9‘ a napsat ‚8‘, to by zařvalo)

  Okno nemá fokus, pokud je volané z nápovědy.

  před 14 lety | reagoval [56] JJ
 13. David Grudl #13

  avatar

  #9 kahi, přiznávám, že screen cast jsem nenatočil přesně podle svých představ a některé věci mohou vyznívat jinak. Ale jsem líný to přetáčet ?

  Třeba ono použití šipek pro změnu hodnoty: šlo mi o to najít jakýkoliv způsob, jak v myšoidním prostředí Macu změnit hodnotu scale, abych se nemusel uchýlit k trapnému přepisování čísla a jen mimochodem jsem ukázal, že ve Windows to lze (dokonce by šlo i bez použití klávesnice). Pokud to vyznělo tak, že vyloženě očekávám podporu pro šipky, tak to byla jen chyba vyznění.

  před 14 lety | reagoval [24] kahi
 14. h0n24 #14

  avatar

  Úžasná práce! „Vážně zpracované video“ mě dostalo. Řezal jsem se od začátku do konce ?

  Jen tak dál. Těším se na recenzi nového Ubuntu a Windows 7.

  PS: ale stejně je to začarovaný kruh. Se všemi systémy. Nebylo by na škodu přepracovat jejich GUI – všechna ta ťukátka, hejblátka a šouplátka – úplně od základu.

  Například zmiňovaný Os X – jeho GUI byla navržena pro černobílý monitory v dobách, kdy multitasking bylo spíš jen slovo. Navíc se tehdy využíval každý pixel místa, poněvadž 30" monitory v sámošce neměli.

  S trochou nadsázky: potřebujeme my vůbec tlačítka použít? Ok? Potřebujeme okna minimalizovat a zase maximalizovat? Nebo roztahovat a jinak upravovat? Musíme je vůbec zavírat? Proč?

  před 14 lety | reagoval [36] Johny
 15. ERT #15

  avatar

  ha, u komentářů se bavím. A autorovi bych asi měl gratulovat ?

  před 14 lety
 16. Pavel Králíček #16

  avatar

  Mohl bych se jen zeptat, jaký máš obecně názor na OS X potažmo Mac? Vím jen ty útržky z Twitteru a toto video, které ale moc o ničem nesvědčí, že? :)

  před 14 lety
 17. Ondrej #17

  Přešel jsem na Apple před dvouma rokama a pořád mám problémy s focus a windows managementem.

  Příjde mi, že si člověk občas fakt zakliká, nazval jsem si to „tvrdým focusem“. U neaktivního okna funguje skrolování pokud je na něm myš, ale, v případě Safari, třeba už ne kliknutí na odkaz do viewportu, to jen zaktivní okno. Ale například kliknutí na křížek záložky neaktivního okna Safari záložku zavře hned!

  Dále nechápu proč v Safari nelze přecházet mezi složkami záložek v bookmark baru když rozkliknu jednu, prostě zůstane tvrdě rozbalena jen ta jedna a myší můžu jezdit kam chci a ani se nehne, je to jak přibité.

  Také mi není jasné proč nemůžu klávesnicí přecházet mezi tlačítky Yes, Not now, Never for this Website okna „Would you like to save this paddword“, nelze to ani šipkami ani tabulatorem, toto je samozřejmě problém i ostatních oken.

  Dále mi nejsou jasné tyto dvě demence:

  1. demence: když zavřete okno křížkem a aplikace zůstane spušťěná, lze ji vidět v alt+tab, ale když na ní přejdu, nedostanu se na ní, prostě se okno nezobrazí, což mi signalizuje, vole zavřel si ji křížkem tak se nediv, ale proč je dostupná z alt+tab? Dá se okno skrýt pomocí cmd+H, poté okno není vidět, je dostupné v alt+tab a okno se zobrazí, toto je šílené.
  2. demence: windows management, nepoužívat pro každé okno jedné aplikace položku v task baru je správné, MS na to také přišel a ve Windows 7 už to řeší podobně jako Apple. Bohužel je přecházení na konkrétní okno aplikace docela problém.

  Pokud mám otevřené Safari a okno Downloads a to zůstalo aktivní když jsem přešel na jinou aplikaci a poté se alt+tab vrátím na Safari, nevybere se okno Safari ale okno Downloads, které pokud je třeba dokonce na jiné ploše nežli Safari, způsobuje slušné zdržování a překlikávání na jinou plochu kde je samotné Safari atd.

  Dostat se na jiná okna téže aplikace lze podržením levého tlačítka na ikoně aplikace v Docu, což je docela úchylné, anebo pomocí Exposé, které je věru užitečné a efektivní, ale windows management by měl být řešen lépe.

  Problémy mám také při mazání souborů ve Finderu, kdy po vymazání položky nezůstane focus na následující, ale skočí kamsi o úroveň výše. A přesouvání souborů myší v rámci jednoho okna Finderu, kdy po přesunutí nezůstane focus na přesunutých souborech ale vyroluje to na pozici z které byly soubory přesouvány (bohužel to je nevyzpytatelné a dělá to jen v přesně daných případech, což je ještě horší).

  před 14 lety | reagoval [36] Johny [37] wlado
 18. Mac #18

  Lol, pobavil som sa. Davide, máš pravdu. Zopár rokov pracujem na OS X a nikdy som si to nevšimol. Hmm, to bude asi tým že som dal rovno print a rozšírené nastavenia tlače som nepotreboval, asi tak ako 99 % používateľov.

  Áno, práca s čudlíkmi je na Win lepšia. Našťastie, pretože na Win s nimi musí človek pracovať oveľa častejšie (subjektívne).

  Čo je ešte Win lepšie? Mne po prechode vadilo kopec vecí. Ale keď som si zvykol, už by som nemenil. Čo je to za blbosť vnucovať iTunes v ktorom si nemôžem len tak otvárať hudbu ako na Win, ale musím všetko čo chcem počúvať do neho importovať? Dnes si to už neviem vynachváliť. Mať hudbu organizovanú v knižnici je úžasná vec.

  Nič to ale nemení na fakte že vo Win je lepšia práca s čudlíkmi.

  Páči sa mi triezvy pohľad autora. Ale možno bude mať komplikácie (ako bolo spomenuté), zdá sa že sa príliš drží Win konvencií. Tie treba hodiť za hlavu.

  Mac OS X je veľmi zlý systém. Žiaľ, lepší systém nepoznáme (tak ako s demokraciou).

  Nemám rád Apple fanatikov. Otvorte oči. David má s tým videom pravdu. Nebuďte naivní s tou Apple dokonalosťou.

  Ale nechajme to tak. To je všeobecne spoločenský problém na filozofickú debatu. Ľudia dnes už nevedia/nechcú byť kritickí.

  před 14 lety
 19. Lucas #19

  avatar

  Dobry den, zajimava recenze, jen bych podotkl, ze vsude je chleba o dvou kurkach a hodnotit MAC OS na zaklade zkusenosti s tiskovym nastavenim je pomerne malo. Kazdopadne se tesim na dalsi, vami zminovany clanek, ve kterem se doufam polepsite ?

  Na MAC book pro prechazim o Vanocich a vzruseni ktere tomu predchazi bych mohl prirovnat k vzruseni, kdy jsem dostal sve prvni PC (tehdy bohuzel s os Win).

  May the Apple be with you! ,o)

  před 14 lety
 20. Arnoost.com #20

  avatar

  #10 Davide Grudle, Ano i Mac má svoje chyby. A je jich nespočet.

  Otázky jsou jasné a jsou to chyby. Já jsem Vám to nevyvracel. :) Pokud se vás to nějak dotklo tak se omlouvám. Stejně jako mě by se dotlo označení hloupější… :)

  před 14 lety
 21. Marek Lutonský #21

  avatar

  Je pěkné porovnávat úroveň anonymní diskuze u článku a příspěvky na stejné téma u příspěvku na Facebooku.

  před 14 lety
 22. MS #22

  No ale ta nabídka tisku ve windous mě přišla oproti macu dost ořezaná.

  třeba export do pdf nebo omezení sytosti barev a jiné nastavení jsem jsem tam neviděl.

  Ani to scale jsem tam neviděl to ve windous není?

  před 14 lety
 23. Joer #23

  Tak som sa s chutou zasmial, pretoze je evidentne vidiet pri tomto videu, ako je autor totalne neinformovany o zakladnych ovladacoch tlace. Paneboze, vsade vo vsetkych programoch, ci pod Win alebo osx je staci zaskrtnut Scale to fit a stranka sa prisposobi formatu, zmensi. Tapat a spekulovat v okne nastavenia casu tlace” Print to document, kde si nastavim kedy sa ma dokument vytlacit, to uz je sranda. Doporucujem si nastudovat anglictinu a vobec pochopit tlacovy dialog. Ze na mna vyskakuje dialogove okno, ktore ma upozornuje ze mam nastavenu nulovu, ziadnu hodnotu v percentach, a ze treba potvrdit ze som o tom informovany – OK, co je na tom cudne? Inac neviem aky ma autor v Macu system, v Snow Leopardovi to po mne nevysteklo ziadne upozornenie, aj ked som v okienku nemal ziadnu hodnotu. Ze vam tam pise v zltom trojuholnicku upozornenie, ze vam dochadza toner a klikate na to ako besny, to ma tiez pobavilo.
  Takze este raz, nastudujte si zakladne veci v angictine, ked neviete ani to, dajte si system lokalizovat, exituje predsa uz DVD s lokalizaciou. Inac budete mat problem sam zo sebou.
  Vela stastia s MBP a OSX.
  P.S. inac, cita sa Operacni system desat a nie X. V anglictine foneticky oesten. Ucte sa, ja mam 55 rokov a nemam problem zakladnu pocitacovu anglictinu pochopit.

  před 14 lety
 24. kahi #24

  #13 Davide Grudle, Zvyklostmi z Windows jsem myslel spíš vůbec pohyb mezi prvky okna (nebo okny) pomocí klávesnice. Mám dojem, že takovýto přístup je mezi Mackaři docela okrajový (a tím si taky vysvětluji, že Apple nevěnuje ovladatelnosti z klávesnice tolik pozornosti).

  před 14 lety | reagoval [26] martin
 25. Marek Lutonský #25

  avatar

  Davide, promiň, nějak jsem to nedomyslel a odkazem v diskuzi ti sem dotáhnul a asi ještě dotáhnu „trochu jiné lidi“ :)

  https://web.archive.org/…osoft-store/

  před 14 lety
 26. martin #26

  #24 kahi, teraz je otázka, či pohyb pomocou klávesnice nepoužívajú ľudia preto, že to apple nemá úplne doriešené, alebo to apple nemá doriešené, lebo to ľudia nepoužívajú :)

  před 14 lety
 27. M2 #27

  avatar

  Zkoušel jste: https://web.archive.org/…ac-usability zda to pomůže ?

  před 14 lety | reagoval [41] martin
 28. M2 #28

  avatar

  Tak podle testů Karla Boháčka metoda výše funguje, viz: #stary-odkaz-#stary-odkaz-http://dl.dropbox.com/u/457408/achbozeproc.mov takže veškeré problémy pramení z toho, že zatímco ve Windows si to člověk nastavit nemůže a musí se spokojit s tím, jak mu to navrhli v MS, v Mac OS si může nastavit, jestli chce mít vše ovladatelné z klávesnice nebo ne.

  před 14 lety | reagoval [29] martin [30] Ondřej [41] martin
 29. martin #29

  #28 M2, nefunguje, boháček kecá

  před 14 lety | reagoval [41] martin
 30. Ondřej #30

  avatar

  #28 M2, Je dost podstatnej rozdíl mezi tiskem z klasického okna (např. ze Safari) a z „pseudookna“, jako je např. nápověda nebo okýnka typu Character Viewer apod.

  Chjo. Btw, nazývat tohle testem… to je dost drsné :)

  před 14 lety
 31. M2 #31

  avatar

  29,30: Evidentně to ale funguje kdekoliv jinde kromě Helpu. On Help vypadá stejně jako nějaká pofidérní aplikace, nemá ani svojí aplikační lištu. Aspoň má do 10.7. Apple co opravovat ?

  před 14 lety | reagoval [33] martin
 32. M2 #32

  avatar

  Je pak taky otázka, nakolik je košer tyhle chyby totiž zobecňovat na celý OS (ať už se jedná o Win, Lin či Mac OS), když se jedná jen o „chybu“ jednoho okna.

  před 14 lety
 33. martin #33

  #31 M2, áno, ten focus na chybové okno v iných aplikáciách funguje. a autor to určite vie.
  s tou 10.7 : ked sa pozriete, koľko ľudí vlastne vyčíta davidovi, že niečo takéto vytvoril (vrátane vás), sú spokojní s tou (ne)funkcionalitou systému, aká je teraz, je vôbec na apple tlak, aby to riešil?

  před 14 lety
 34. Martas #34

  avatar

  Musím říct, že jsem očekával, že se ve videu dozvím něco zajímavého (nového) a ne že budete řešit nastavení tisku a srovnávat to s Windows. :D To jste mě opravdu pobavil. Nehledě na to, že se sebe děláte blbečka, protože se systémem očividně umíte – viz. zoomování (přibližování), což není funkce na kterou člověk přijde hned jak si zapne počítač atd. :D No nic, snad se vám některá další videa povedou více a budete srovnávat některé užitečné funkce a ne nastavení tisku. :D

  před 14 lety
 35. M2 #35

  avatar

  33: Ona je otázka, kolik lidí Help a tisk z něj využívá ? Pokud by to byl nebo pokud to je závažný a/nebo dlouhotrvající bug, jistě na Apple tlak bude, já Help dosud nepoužil, o tomto bugu jsem nevěděl.

  před 14 lety
 36. Johny #36

  avatar

  Celá situace je dle mého názoru značně vykonstruovaná – kdo by se v praxi snažil ovládat celý formulář klávesnicí (proč přeskakovat nepotřebné kolonky, když mohu kliknout na správnou?) a zároveň by odmítal hodnotu přepsat čísly? Okamžité hlášení chyby se zdá nepříjemné, za chybu bych to však neoznačoval – je to nutný důsledek toho, že náhledy na Macu jsou živé – nastavené údaje se ihned projeví, dle vadných ale nelze náhled vykreslit. Myslím také, že většina uživatelů spíše označí již při výběru prvku formuláře data k přepsání, nic nemaže, jen psaním nahradí. Jak by se měl rozpoznávat konec editace? Ztrátou focusu (přeskakovat sem-tam, abych viděl náhled?) nebo by měli zavést tlačítko použít? Chybové hlášení u mě focus získalo a enter fungoval – problémy s focusy někdy způsobují paralelní Windows, ale to je samozřejmě jen spekulace.

  Samozřejmě dojmy jsou vždy individuální, ale musím říci, že právě GUI a okenní správa mi na OS X skvěle vyhovuje. O intuitivnosti myslím svědčí, že jsem přešel po 12 letech z Win a nápovědu jsem nepotřeboval ani jednou. Přes angličtinu mi připadají všechny dialogy a nastavení tak logické a srozumitelné, že je uživatel i při prvním setkání s nimi veden správně k cíli.
  Myslím, že se skutečně zatím projevuje přenášení postupů z windows – prvních pár týdnů se mi taky systém ovládal o něco pomaleji – trefování do prvků atd., ale dnes jsem už s rychlostí spokojen.

  Co se týče dialogů jako je ten o tisku – ty samozřejmě nejsou nijak moc revoluční oproti Win – osobně pro to ani nevidím moc prostoru. Jako výhodu vnímám, že vetšinou vůbec do žádného nastavení/dialogu nemusím a žádná hlášení na mě nevyskakují.

  Pokud by si někdo pořídil MacOS kvůli zefektivnění kancelářské práce, chápal bych určité zklamání (rozdíl ve výkonu není takový jako v ceně) – podle mě se genialita Macu projeví spíše v práci s multimédii. Zpracovávám fotky, grafiku, hudbu a jsem nadšen. Zkrátka pro celkové hodnocení MacOSu bych se spíše díval na to, co může nabídnout proti konkurenci jako +. Hezký výběr sepsal Pixy:
  http://pixy.cz/…-rad-na-macu
  Rozumím, že článek nebyl míněn jako recenze, spíše jako upozornění, že navzdory určitým hlasům i jablko může být občas kyselejší. Někteří to však nepochopili, což jako fanatik samozřejmě nemohu přejít… 🙂

  #14 h0n24, Nevím, jaké jsou Vaše zdroje, ale obávám se, že se mýlí. Mac OS X vznikl po roce 2000 – o černobílých monitorech tedy asi nemá smysl mluvit. Multitasking(a to preemptivní) byl od začátku přirozenou součástí. Tlačítko použít tu neexistuje, klasická maximalizace rovněž ne. A správu oken je třeba vyzkoušet – např. exposé.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Mac_OS_X

  #17 Ondreji, 1) alt-tabem se přepíná mezi aplikacemi, mezi okny exposé – chování je tedy v pořádku. Ať už máte otevřeno 0 či 10 oken Safari, alt-tab přepne do Safari jako aplikace, v případě přepnutí do Safari s neexistujícím oknem dostane Safari focus, zobrazí se jeho lišta a nové okno je možno vytvořit cmd+N. Není to časté, ale občas člověk využije aplikaci i bez okna.

  1. exposé?

  Navzdory tomu, že mi video připadá nefér :D, poslední věta je v kontextu předešlých 10 minut dokonalá. :)) A abych nezapomněl, vítejte mezi nadlidmi…

  před 14 lety | reagoval [40] h0n24
 37. wlado #37

  #17 Ondreji, Také nerad pouzivam mys na zadavani udaju, a tak vsude skacu tlacitky, pochopitelne vetsinou tabulatorem.

  Prohazovani oken aktivni aplikace se deje pres klavesovou zkratku Apple+` (obracena carka, je to prvni klavesa vlevo od klavesy RETURN).

  Pak neni problem klavesou Apple+Tabulator se dostat na dalsi aplikace a tam opet klavesami prehazovat okna. Velmi rychle a pohodlne a zadne klikani na Dock (podezrele pripominajici windows) neni treba.

  Dock pouzivam pouze na spusteni aplikace a jako signalizacni zarizeni, napriklad ze mam novy mail.

  Za mnohem horsi vec povazuji to, ze umim poslat klavesami Apple+M do doku otevrene okno, ale uz je nikdy nedostanu zpatky na plochu. S tim jsem se proste nesmiril.

  před 14 lety | reagoval [69] Matej Knopp
 38. Matěj Černý #38

  avatar

  Pěknej wallpaper ?

  před 14 lety
 39. toncek #39

  avatar

  #10 Davide Grudle,

  Co se týče Tabulátoru pro přenos focusu v dialozích, je potřeba to nastavit. Musí se nastavit pohyb tabulátorem přes ovládací prvky. To se nastaví pomocí klávesové zkratky CTRL + F7. Samozřejmě to lze nalézt v System Preferences->Keyboard->Keyboard&Text Input a pak dole All control.

  Poté budete mít v dialozích jedno tlačítko označené modře – potvrdíte enterem a druhé bude orámované modře – potvrdíte mezerníkem…

  Za tento tip děkuju uživateli Rumsound z iphone.cz fóra. Více zde: https://forum.iphone.cz/viewtopic.php?…

  Takže vyzkoušejte a vesele nastavujte 😉

  před 14 lety | reagoval [41] martin
 40. h0n24 #40

  avatar

  #36 Johny, Johny, teď jste mě dostal na jediném písmenku! Samozřejmě jsem mluvil o systému Mac OS, který vznikl v roce 1984, nikoliv o OS X (rok 2000). Pro větší upřesnění – screen původního operačního systému Macintosh: https://en.wikipedia.org/…_Desktop.png

  V dalším odstavci jsem mluvil o „nějakém obecném operačním systému“. Ano, máte pravdu, některé systémy se mu přibližují. OS X asi nejvíce. (Zvláště tím, že nemusím stále klikat na ok. Dáte si sušenku?)

  A pokud jde o ono tlačítko Maximalizovat/ minimalizovat, podle mého modelu by bylo použitelnější, kdyby všechny aplikace byly navrženy jen jako maximalizované. Chápu, že je to složitější naprogramovat, poněvadž ne vše může být fluidní. Jenže pohybování okny, zvětšování a zmenšování zdržuje. IMHO zbytečně.

  před 14 lety
 41. martin #41

  #39 toncku, prišiel si s krížkom po funuse, viď komentáre #27 M2, #28 M2 a #29 martin. to by ale nevadilo, keby dané nastavenie david nemal použité už pri robení videa. takže vesele nastavovať môže, ale bude mu to prd platné ;)

  před 14 lety
 42. hulán #42

  avatar

  autor tohoto paskvilu je riadny magor, 10 minút tlačiť jeden dokument. Pre teba MacOS naozaj nie je. Ostaň radšej prekne pri Windows

  před 14 lety
 43. Ivan Berka #43

  avatar

  Pěkná ukázka! Přesně ukazuje, koho (a s jakým uvažováním) by si vývojář systému měl najmout, aby získal hodnotnou zpětnou vazbu. Konzultací uživatelského rozhraní se zabývám a proto vím, jak mocná (a často zbytečně odpouštějící) je síla zvyku a jak velkou může být zátěž konkrétními znalostmi. Podívat se pak na své vlastní chování (ovlivněné zvyky a znalostmi jednohu druhu řešení věcí) je o to zajímavější. Doporučuju k tomu třeba knihu o web designu „Don’t Make Me Think“ (autor Steve Krug) http://tinyurl.com/yjmtw4y. Windows nepoužívám, takže nejsem schopen ohodnotit, jak moc je David ovlivněn očekáváním chování podobnému zrovna Windows, ale přijde mi, že vůbec. Pokud by Windows nezmiňoval, myslím, že by takhle reagoval kdokoli kriticky uvažující. Používám Macy léta a i když jsem si vědom určitých „ostrých hran“ systému, tohle mi otevřelo oči zase o něco víc. A to je řeč o jediném dialogovém okně! Myslím Davide, že Vás Macy taky dostaly, a pokud Apple alespoň trochu naslouchá zpětné vazbě od svých uživatelů (já jim své připomínky a návrhy píšu) bude skvělé, najdete-li čas a energii, abyste je i Vy pohnul k činu (přes https://www.apple.com/feedback/).

  před 14 lety | reagoval [49] vajko
 44. k. #44

  avatar

  Vtipný poslední odstavec! Jaká by mohla být jejich reakce na používání laptopu od Apple s Windows 7? =)

  Pro mě osobně (Windows boy) je rok 2009 parádní a plný překvapení… právě díky 7.Přijde mi to jako nejméně zajímavý čas přecházet z Windows na cokoliv jiného.

  před 14 lety
 45. rony #45

  avatar

  miesto blbych kecov niekto (kto to vie) skompilujte FAR Manager pre OS X ? namiesto vykecavania sa urobite jednu z veci, ktoru nakoniec neolutujete ?

  neradte mi Forklift a spol. ?

  nehovorte mi, ze si mam zvyknut, uz som zvyknuty.

  nehovorte mi, ze sa FAR nehodi do OSX :) on sa nehodi ani do Win :)

  nehovorte mi do tohto ti, ktori FAR manager nepouzivate ? proste si zakusnite do jazyka :)

  před 14 lety
 46. honza #46

  Pripadne mi, ze pan autor pristupuje k MACu jako k Windows. To je chyba. Asi uz je letity a nema rad zmeny tak mu dela problem se osobne prizpusobit.
  Nekde tady v diskuzi take napsal, ze je Mac „mysoidni“ prostredi – to je prave ta chyba. Mac je delany hlavne pro pouziti klavesnice.

  před 14 lety | reagoval [47] martin
 47. martin #47

  #46 honzo, pokiaľ je mac robený hlavne pre použitie klávesnice, vieš mi povedať, prečo:

  • neexistuje klávesova skratka pre vyvolanie kontextového menu
  • je hrozne komplikované dostať sa na nejakú položku menu (cesta ctrl+f2, začiatočné písmeno submenu, šípka dole, … je zdĺhavá)
  • ešte v leopardovi sa stávalo, že sa v expose pomocou klávesnice nedalo dostať na niektoré zo zobrazených okien pomocou šípiek
  • vo formulároch nemajú položky priradené písmena, aby sa na ne dalo ľahko dostať priamo (jediná možnosť je pomocou tabu poskakovať)
  • a to nehovorím o použiteľnosti klávesnice v niektorých formulároch, viz video

  pokiaľ sa niektorá z týchto činností dá robiť efektívne bez myši, prosím napíš ako.

  před 14 lety | reagoval [52] honza
 48. Radek Hulán #48

  avatar

  „Zkusil jsem schválně povolit komentáře, jen jako experiment, jestli někdo napíše: ano, i Mac OS X má svoje chyby“ — na toto téma jsem už toho napsal ?

  Používat Mac u nás není běžná věc, je to totiž srovnatelné je se vstupem do sekty. Nemůžeš kritizovat sektu, členové tě uklovou. Sekta se jen a pouze oslavuje, opěvuje, problémy neexistují, a pokud ano, řeší se zásadně neveřejně přes Jabber, a nikdy ne ve fórech či na blogu. Zjevně jsi ještě nebyl, jako nový člen sekty, dostatečně poučen.

  Špinavé Apple prádlo se pere potají!

  Neexistence oficiální češtiny se nikde nezmiňuje, nutnost stahovat si ručně aktualizace na CZ verzi zamlčuje, poznámky hackerů o nebezpečnosti ignorují, 32bitový default kernel bagatelizuje, pomalost Adobe aplikací ignoruje, praktický nedostatek programů obchází řčením „vše potřebné existuje“ (i .NET, SQL Server, Blu-Ray, WMA/WMV kodeky a další?).

  Někomu vyhovuje být členem sekty, někomu ne. Každopádně snažit se dozvědět něco od členů sekty nelze, pravda podléhá přísné autocenzuře, a je povoleno jen to krásné a jásavé.

  Budeš se muset polepšit, takto by to opravdu nešlo.

  Málo jásáš!!

  před 14 lety | reagoval [50] martin
 49. vajko #49

  avatar

  #43 Ivane Berko, uplny suhlas. tomu hovorim konstruktivny pristup.
  ale potom pride nejaky blbecek bohacek a do krvi sa bude hadat, ze to ziadne chyby nie su, iba uzivatel nevie ovladat system.
  medvedia sluzba.

  před 14 lety
 50. martin #50

  #48 Radku Huláne, argumentovať tým, že sql server nie je na mac-u je dosť úchylné. to je rovnaké ako argumentácia, že xcode nie je na windowsoch. nevraviac o tom, že aj sql server sa dá pustiť virtualizovane. coz sa na windowsoch o xcode povedať nedá. o 32-bit kerneli u snow leoparda sa vyjadrovať ani nebudem.
  nesnaž sa správať ako demagog, keď sa snažíš kritizovať druhých. to, čo píšeš potom vyzerá ako žvásty ;)

  před 14 lety
 51. Honza Martinek #51

  avatar

  Ech, z těch místních komentářů jde děs a hrůza (když jsem tu byl poprvé, byly ještě off).

  Co se týče videa, překvapilo mě, jak mnoho toho je špatně v rámci jednoho dialogu (asi jsem zatím netiskl nic, co by už předtím nebylo stránkované) – podobné otravy znám z dialogů u bezpečnostních certifikátů. Zavření pseudo-okna přes Escape jsem ani neznal a vždycky klikal na to pidikolečko; díky ? Teď budu mnohem šťastnější s Multiple File Info oknem ve Finderu (pod Cmd+Option+I, jeho obsah se mění živě podle toho, co je označené).

  Co se týče toho šoupání hodnot pomocí šipek, většinou jde poznat, že je to možné díky těm šipkám na pravé straně inputu. Ale ten nevysvícený focus na PDF mě docela šokoval. Určitě by se hodilo to reportovat – přesně tyhle věci bych v 10.6 očekával vyladěné.

  před 14 lety
 52. honza #52

  #47 martine, Slovo „hlavně“ bylo myšleno jako „ve více případech“ a ne jako „jedině“.

  před 14 lety
 53. Radek Hulán #53

  avatar

  Toto je typické přemýšlení příslušníka sekty – hoka dostala čtyřku ve škole, protože její tatínek je v Apple sektě, s podílem cca 0.5% na trhu, dodává pak nekompatibilní formáty dat, ale může za to prý Microsoft:
   http://twitter.com/…s/5944909310

  To těm lidem v sektě fakt nedojde, že 99.5% ostatních nežije jejich sektou a že pokud jsou zanedbatelná minorita na úrovni statistické chyby, tak oni se musí přizpůsobit?

  Jediné co umí je pořvávat „My jsme sekta, kdo je víc (všichni si z nás sedněte na prdel)!?“

  Je to hezký příklad toho, že mít Apple = neustále řešit problémy, které člověk s Windows nemá. To jde sice mimo rozsah článku, ale chytří lidí to chápou.

  před 14 lety | reagoval [55] martin
 54. Tomáš Fejfar #54

  avatar

  Díky Davide za příjemné poobědové čtení. Skvěle jsem se pobavil. A tak díky za otevření diskuse – pobavil jsem se ještě víc – uplně mě mrzelo, když jsem viděl, že je hned po vydání zavřená.

  Ale na druhou stranu je pravda, že ten dialog, cos ukazoval 99,9% uživatelů nikdy nevidělo. A podobně je to IMO s většinou úzkých hrdel OSX. Windows je prostě systém pro power users – proto bych neměnil. OSX je pro každého od školky po důchod kdo nechce aby to dělalo to co chce, ale aby věděl jak udělat to co udělat může…

  před 14 lety
 55. martin #55

  #53 Radku Huláne, radku, už si s tou demagógiou fakt trapný:
  „dodává pak nekompatibilní formáty dat, ale může za to prý Microsoft“ – nebude to náhodou tým, že s proprietarným a nepoblikovaným formátom sa nedá byť kompatibilný?
  „Je to hezký příklad toho, že mít Apple = neustále řešit problémy, které člověk s Windows nemá. To jde sice mimo rozsah článku, ale chytří lidí to chápou.“ – trochu mi to pripomína komunizmus – nemať slobodu si vybrať, mať (resp. používať) budem to isté, čo všetci ostatní. ale hlavne nebudem musieť riešiť problemy. fakt pekná predstava :)

  před 14 lety | reagoval [57] Radek Hulán
 56. JJ #56

  avatar

  #12 Davide Grudle, Ježkovy voči co je nepochopitelného na tom, že se textbox chová jako textbox?

  Ano, dá se diskutovat o tom, proč tam Apple nedal místo textboxu stepper (osobně si myslím, že proto, že je pakárna naklikávat změnu velikosti po jednotlivých krocích), ale když už je tam textbox, tak se má chovat zcela standardně. A také tak činí. Včetně toho, že je možno jednoduše přepsat jen jednu cifru například.

  Daleko větší zvěrstvo v tomto dialogu je oválný push button, který má podle interface guidelines spouštět akci, ale tady se po kliknutí na něm rozbalí menu.

  A jinak v tomto konkrétním případě nebylo nutno blbnout s nastavováním scale. V preview bylo jasně vidět, že na druhou stránku přelézají irelevantní footery, takže stačilo dát tisknout jen první stránku. Vedlejší efekt by byl to, že výtisk by byl čitelnější.

  před 14 lety
 57. Radek Hulán #57

  avatar

  #55 martine, „nebude to náhodou tým, že s proprietarným a nepoblikovaným formátom sa nedá byť kompatibilný“ – nebude. Ty formáty jsou otevřené:
  https://web.archive.org/…Formats.mspx

  Navíc to, že nějaká konkrétní škola ignoruje 0.5% minoritní platformu není problém Microsoftu. O tento logický lapsus příslušníka sekty zde šlo.

  před 14 lety | reagoval [58] M2 [59] MartensPh [61] Vymírač
 58. M2 #58

  avatar

  #57 Radku Huláne, Ach jo ? Radku, co je podle tebe PDF, je to standardní formát ? Doufám, že uznáš že ano, už jenom z toho dvodu, že věšet na jakýkoliv web dokumenty ve formátu .doc je prasárna. Umí mac NATIVNĚ export do standardního PDF ODKUDKOLIV ? Umí. Umí to Windows ? Neumí. Tak, vymyslíš ještě něco k té kompatibilitě ?

  před 14 lety
 59. MartensPh #59

  #57 Radku Huláne, Koukám, že formáty byly zveřejněny minulý rok na konci zimy. Nebylo to pod nátlakem? Nebo to byl jiný soudní případ proti MS, má jich tolik…

  před 14 lety
 60. Cert Rohaty #60

  avatar

  Musim rict, ze jsem kdysi potkal aplistu (myslim na internetech – pri osobnich pohovorech je priznani nedokonalosti pro aplisty snadnejsi), ktery byl schopen priznat, ze i vyrobky apple maji chyby :) Jinak muj nazor je taky takovy, ze pro power users jsou tady jine systemy nez apple, sorry. Notebook od applu jsem vlastnil a zbavil jsem se ho.

  před 14 lety
 61. Vymírač #61

  avatar

  #57 Radku Huláne, Radku vysvětlete mi to: pochopil-li jsem daný problém spravně. Obě různé verze programu nazývaného Word vyrobila firma Microsoft. Má tedy plně pod kontrolou formát do kterého se ukládá. Pokud se oba uložené formáty nezobrazují korektně – problém je v Apple? Pokud vím, jsou obdobné problémy i na ruzných verzích Windows a různých verzích Wordu. Tentokrát za to může kdo?

  před 14 lety
 62. Pavel Kout #62

  avatar

  Uff, byl bych hrozně nerad, kdyby autor komentáře #53 [Radek Hulán] vypadal jako trotl, ale on ho ze sebe fakticky dělá sám:

  1. #stary-odkaz-#stary-odkaz-http://bit.ly/8sZCxM — DOC po exportu z Pages/Mac [8/11 v 15.46], pro kontrolu otevřeno ve MS Word Viewer/Windows XP = korektní;
  2. #stary-odkaz-#stary-odkaz-http://bit.ly/8aRCGq — tentýž DOC po otevření a korekturách [10/11 ve 20.56] ve WinWord $/Windows $ učitelky zmiňované školy = totálně doprasené jejím WinWordem.

  Radku, kontaktuješ mě kvůli menším nesmyslům, proč ses tedy raději nezeptal, jak to bylo? Export z jablečného do wokenního proprietárního formátu totiž proběhl na výtečnou, závada nebyla v mém přijímači. Mohl jsem ti zabránit v tom, abys ze sebe zbytečně dělal trubku…

  před 14 lety | reagoval [64] Radek Hulán
 63. Carlos #63

  avatar

  Hulán: Ty už to chlapče nemáš v hlavě moc v pořádku viď? Především, ty sám jsi v sektě MS a nejsi ochoten připustit, že někomu může vyhovovat něco jiného. Není to zase tak dlouho co jsi plival na funkčnost a kvalitu iPhone displaye (nemyslím tím rozlišení) a teď když to máš od HTC, tak ono se to dá používat viď? A těchto rozporů bychom našli na tvém blogu spousty…

  před 14 lety
 64. Radek Hulán #64

  avatar

  #62 Pavle Koute, nic ve zlém Pavle, ale já tam vidím to samé virtualizované PC a čas otevření 14:46 a 14:47, tedy minutu po sobě, ne o 3 dny později ve 20:56 jak píšeš.

  Je mi jasné, že člen sekty nesmí nikdy připustit chybu v sektě samotné, ale to jsi mohl naPhotoshopovat lépe! :)

  Každopádně pointa je jasná – když se někdo stane 0.5% minoritou, musí si uvědomit, že bude mít život složitější. Nikoliv jednodušší…

  před 14 lety | reagoval [67] JJ [68] Pavel Kout
 65. Radek Hulán #65

  avatar

  „Radku, kontaktuješ mě kvůli menším nesmyslům, proč ses tedy raději nezeptal, jak to bylo?“ – no, naposledy jsi mi psal na Mirandě 2× ty, že nemáš právě co na práci, tak jsem si u tebe objednal grafiku (i když jsem ji zrovna v -té chvíli- nepotřeboval nijak urgentně), a poté obratem zaplatil ;)

  Je to zajímavé, jak jinak normální a schopný člověk se chová jako blázen, když se jedná o sektu nahryznutého jablka…

  před 14 lety | reagoval [68] Pavel Kout
 66. Martin Mates #66

  avatar

  Ahoj Davide. Už je tu takový flame, že mě to skoro odradilo. Líbí se mi to video, přesně takhle bych se s tím pral já. Taky jsem měl takové svrbění po iPhonu, že bych si koupil mac. Trošku jsi mě odradil.

  před 14 lety
 67. JJ #67

  avatar

  #64 Radku Huláne, Ony jsou minority a minority, že? Máme tu například menšinu majitelů vozů Bentley, menšinu lidí s IQ nad 130. A konce konců i menšinu lidí, co zdefraudovali deset mega a ani to po sobě neuměli pořádně uklidit, takže skončili s holou <censored> v garsonce na Bolevci…

  před 14 lety
 68. Pavel Kout #68

  avatar

  #64 Radku Huláne, Fakt byl problém jednou přiznat, žes prostě zmáčkl IDDQD, před očima ti zrudlo a střílel jsi na první odraz v zrcadle? Nevím, jestli to tušíš, ale MS Word Viewer je pouhý prohlížeč, neumí tedy měnit content a proto je datum/čas zcela irelevantní.

  #65 Radku Huláne, Pořád ses nezbavil zlozvyku bavit se v komentářích o obsahu privátních dialogů? (Samozřejmě nepopírám, že jsem se tě ptal na práci, když jsem zrovna neměl týden do čeho píchnout, poněvadž mi vypadly dvě dlouhodobě naplánované zakázky; co je na tom divného v téhle době?) Zachovám se jako gentleman a to, na co se ptáš nebo o čem uvažuješ ty, si nechám pro sebe — nebudu ti přece kazit pracně budovanou image (na rybě či jinde).

  Jen se konečně zbav těch žvástů o sektách, ovcích a podobných objektech touhy. Jestli máš skryté představy, vezmi si třeba barevné tričko a běž si zazpívat a zatrsat do microsoftího shopu (bude to lepší, než kdyby sis třeba svou frustraci vybíjel na silnici).

  před 14 lety | reagoval [70] Vymírač
 69. Matej Knopp #69

  avatar

  #37 wlado, V Snow Leoparde sa to dá spraviť veľmi jednoducho. Prepni sa (CMD + Tab) na aplikáciu ktorá ma minimalizované okno, stlač F10 pre Expose okien aktívnej aplikácie a vyber minimalizované okno. Kde jde problém?

  Ku screencastu: Jediný vážny problém vidím v tom že message box s validačnou správou nedostal focus. To je ale bug ktorý sa týka len print dialógu z helpu. Zovšeobecňovať na základe toho je hlúposť.

  Zmena číselnej hodnoty – tu pozerám ako teľa na nové vráta. TextField v pohode akceptuje prázdnu hodnotu (kým ma focus), akurát mu vadí hodnota 0. Je 10 spôsobov ako prepísať číslo, ty si si vybral ten najkomplikovanejší a jediný ktorý vyhodí validačnú chybu. Gratulujem :)

  DropDown Button s PDF mal zobraziť focus, je to zrejme bug, ale tažko fatálny.

  před 14 lety
 70. Vymírač #70

  avatar

  "…pracně budovanou image "
  Myslíte tím image trotla? Nebo ředitele všehomíra?
  #68 Pavel Kout

  před 14 lety
 71. bedo. #71

  #10 Davide Grudle, je otázne, či ide o chyby OS X, alebo tvorcov ovládača tlačiarne. Každopádne by mal Apple minimálne dohliadnuť, aby sa takéto ovládače nedostali medzi ľudí.

  To varovné okienko bez fokusu pred dokončením editácie je pre prostredie Mac OS veľmi neštandardné a za 15 rokov, čo používam Mac OS a Mac OS X si na podobný prípad nespomínam.

  Inak má každý systém svoje pre aj proti, resp. neexistuje „najlepší“ systém , podobne ako neexistuje „najlepšie“ auto a pod. Je len dobré, že každý si môže vybrať to, čo mu vyhovuje.

  Posledná vec, ktorá by ma zaujímala je, ako budeš Mac OS X vnímať po dlhšom čase, až si zvykneš, že niektoré veci proste fungujú inak (zámerne nehovorím lepšie či horšie).

  před 14 lety
 72. Mark #72

  avatar

  No, mne to pripadalo tak, že autor toho videa prišiel priamo z DOS-u, nie z Windows.

  před 14 lety
 73. Kenn #73

  avatar

  Říkal jsem si, jaká je škoda, že byla zakázaná diskuse a moc dobře jsem věděl proč :) Pěkný flame se tady rozjel. Moc pěkný.

  před 14 lety
 74. zved medved #74

  avatar

  Pavel Kout: muzu se zeptat, co bylo vasi pohnutkou stykat se s nekym jako je tenhle ? Neni lepsi si pravidelne zvat do bytu particku bezdomovcu?

  před 14 lety
 75. numero #75

  avatar

  Hehe, já bych řekl, že chyba je specifická :o) Na jednu stranu je jasné, že se David po dvaceti letech s Winy nesžije hned s Macem, to je vidět hlavně na tom výběru čísla, kde tohle je asi spíš (nevím, Apple nemám) o nezvyku. Na druhou stranu; ukažte mi důvod, proč by Apple neměl dávat focus tomu vyskakovacímu okýnku… a vlastně proč by tam mělo něco skákat? ?

  Myslím, že by nebylo špatné, kdyby si každý otevřel okýnko s nápovědou ve svém systému a zkusil si pohrát s nastavením tisku ? Myslím, že všichni zjistíme, že to má mouchy… a zkusme si to přiznat ?

  před 14 lety
 76. Radek, ne hulan #76

  Po zhlidnuti videa bych rekl, ze si z vas autor vystrelil a vsichni jste mu na to skocili a jak oslici reagujete na to, na co on chtel a ted se u toho bavi.

  před 14 lety
 77. Ondřej #77

  avatar

  Hezky, pěkně! Já se dobře bavil a něco se i naučil. Nemusíme být z těch našich Maců tak posraní…

  před 14 lety
 78. Petr Cekyl #78

  avatar

  Kdyz uz David otevrel ty diskuse, tak take pridam svoji trosku do mlyna. Prosel jsem v podstate stejnym procesem jako David. Byl jsem uzivatelem Windows od verze 3.11 for Workgroups po Windows Vista 64bit. K Windows 7 uz jsem se nedopracoval, protoze jsem switchnul na Mac po dosazeni iPhone orgasmu. Pred iPhonem jsem mel cca 4 ruzne WinCE/Win Mobile zarizeni a velmi jsem trpel.

  Cely proces switchnuti vlastne dokocila banda gangsta niggaz v USA, kteri me a kamarada prepadli a sebrali mi Toshibu s Vistou za kterou jsem dal 60 000,– Kc. A tak se stalo, ze jsme si koupil MacBook Air.

  Prechod byl relativne bolestivy. Musel jsem najit plnohodnotnou nahradu aplikaci, ktere jsem pouzival ve Windows. Ale po dnech surfovani jsem je nasel a byly lepsi. Ted uz bych nepresel zpet na Windows jen kvuli tem aplikacim. **Aplikace na Mac OS X, ac je jich mene, jsou lepsi nez na Windows. **

  S Davidovou recenzi se naprosto ztotoznuji. I kdyz uz bych se k windows nevratil, tak jsem si plne vedom toho, ze Mac OS X ma spustu chyb a nekdy me fakt serou. Bohuzel/bohudik klady prevazuji nad zapory a Mac OS X u me porad vyhrava.

  Clanek me svele pobavil a videopost jeste vice. Ale uplne nejvic me pobavili reakce ctenaru clanku :D. Malem jsem spadnul ze zidle. Argumenty mimo misu, ze jde stranka zmensit jinak nez vyplnovanim policka a ze je rychlejsi kliknout mysi tam a tam nez se rozcilovat nad tim, ze tam nejde zajet tabem/sipkami – to jsou argumenty deti ze skolky.

  Focusy na Macu jsou proste nedotazeny (a nejsou to jen focusy) a jedna se jak o focusy jednotlivych prvku v okne, tak celych oken. Skvela klavesnice Applu je tak degradovana pouze na psani textu a je potreba pouzivat hlavne skvely Apple Trackpad/mys. Moje MagicMouse uz je na ceste z US Apple store do CR.

  v kostce
  Windows – hodne, hodne features, bohuzel takze hodne z nich nepouzitelnych
  Mac OS X – smyslupne ovladani (vetsinou), mene features, ale a ty ve vetsine pripadu zajisti Getting things done! Pro me, i jako pro powerusera, jasna volba

  uvidime co si pro nas pripravi Google

  a Linux.. jeeee, ja na nej zapomnel.. jo, ten mi vlastne bezi na serveru.. a je mu tam dobre!!

  před 14 lety | reagoval [79] David Grudl
 79. David Grudl #79

  avatar

  #78 Petře Cekyle, tak si říkám, jestli v duchu dalších komentářů ti někdo nenapíše, že v USA žádní zlí lidé nebo závistivé socky nejsou, že jste se museli přepadnout sami ;)

  před 14 lety
 80. Hellish #80

  avatar

  Uff, to nebyl dobrý nápad zapínat ty komentáře :)

  před 14 lety
 81. Orion #81

  avatar

  Vyborny clanek, vyborne video, vyborny komentare. Nikdo nezklamal :o) gj!

  před 14 lety
 82. Jakub Hejda #82

  avatar

  Mám doma asi týden zcela nový model iMac a jsem s ním spokojený.

  1. Ovládání Mac Os X mi přijde velice intuitivní a efektivní.
  2. samotný iMac je skutečně nádherný designový počin.
  3. Není to počítač pro chudé, to opravdu ne, ale cena není až tak přemrštěná když sečtu všechny klady.
  před 14 lety
 83. Tonda B. #83

  avatar

  Hehe, opravdu povedene video ? docela mazec ?

  Libilo se mi. Diky

  před 14 lety
 84. Jirka #84

  avatar

  ?
  Článek beru jako prima špek, na který má být skočeno. A podle diskuse už je hojně poskákaný ?
  Když jste byl u nás na školení, měl jste jen ten jablečný telefon – napadlo mě, jestli to u něj skončí.
  Docela mě zajímá pokračování tohoto příběhu.
  Zatím sleduji paralelní příběh mého kolegy – Mackům se roky od srdce smál, pak mu byl pořízen MacBook – někdy zaprská (obdobně jako Vy zde), ale mám pocit, že by ho už z ruky nedal. Nechci se ho vyptávat, rád sleduji průběžný vývoj. Totéž u Vás. Jsem zvědavý, jestli si na ten kus železa nakonec dáte přímo W7, nebo je naopak zrušíte i virtualizované.
  Těším se na pokračování.

  před 14 lety
 85. HonzaMac #85

  avatar

  Davide, po včerejší(vlastně dnešní) diskuzi o tomto článku jsem se opravdu pobavil ? ty komentáře nemají chybu. A Mac k mému zklamání má chyby v použitelnosti. Tečka.

  před 14 lety
 86. Krata #86

  avatar

  Díky Davide za pěkné nasírací video ?. Sám programuji GUI 20 let (pod Win 16 let, pod Mac zatím jen rok). 100 % ovládání klávesnicí je oříšek i pod Win. Na Macu je klávesové ovládání dialogů slabina – většina autorů na to celkem kašle. Ale jde to a kupodivu mnohem snadněji než pod Win. Za sebe prohlašuji, že se k Win32 už nevrátím. Je to nuda a hnis :)

  před 14 lety
 87. Johnny Machinegun #87

  avatar

  Jednu chvíli jsem i uvažoval, že můj další notebook bude Jabko. Nebude. Proč by mělo? Na Win si zařídím vše, co potřebuji a že to jinde jde o kliknutí méně nabo jinak („ani hůř ani líp“)? Who cares? Copak závodím? A proč bych si měl zvykat na JINOU ™ práci v Mac OS X? Co mi to dá? Napíše ten OS ten dokument za mě? Když si pustím film, bude děj na jiném OS vtipnější a hlášky břisknější? Sestřelím v Il-2 víc letadel?
  Vy s těma systémamam naděláte ? Já bych to všechno zrušila…

  před 14 lety
 88. Precaq #88

  #2 Tome, Tak já osobně to, když někdo vytáhne Acer, říkám. Ale ve významu, jak je mi líto jeho uživatele : ) Měl jsem ho jednou a po zkušenostech s kvalitou a následně s českým servisem, bych radši šel do ruského kuličkového počítadla…

  před 14 lety
 89. Petr #89

  avatar

  Výborné video, pobavilo, díky…

  před 14 lety
 90. Martin #90

  avatar

  Peťo, souhlasím s tebou, viděl jsem i lepší videa=).
  Zde jde nazorně vidět, že každé „hloupé“ video zvládne i začátečník…

  před 14 lety
 91. Martin Yarcheeck #91

  avatar

  Tak tenhle příspěvek si už asi nikdo nepřečte vzhledem k jeho umístění :D ale nedá mi nereagovat. Nečetl jsem celou diskuzi, asi po 10 příspěvcích jsem měl pocit, že se to klasicky uchýlilo k flamu,

  Prvně musím říci, ANO, ani produkty Applu nejsou dokonalé. Nicméně, to dnes nelze očekávat od ničeho a není to hlavní důvod, proč bych si tyto produkty kupoval.

  Mac OSX má svou filozofii, stejně jako Windows. Pokud ho chcte používat, je potřeba přivyknout si jinému systému práce a nesnažit se portovat návyky z windows.

  Pracoval jsem s windows od jeho první verze a po přechodu na Mac jsem měl ty samé tendence jako vy, předělat si systém podle toho jak jsem zvyklý. Asi po půl roce jsem pochopil, že to byla zbytečná cesta. Jste li ochoten akceptovat změnu, zjistíte, že Mac OSX je nakonec intuitivnější.

  Pravděpodobně se budete z počátku snažit instalovat apliakce na které jste zvyklý z widows, jako bývá třeba Thunderbird a pod… ale myslím, že po čase vás to potáhne k původním aplikacím systému jako je Mail apod. Ten vývoji switcherů je skoro vždy stejný a předvídatelný :)

  Já byl nedávno na zcestí kam dál. Macbook Pro jsem si tehdá pořizoval hlavně že to k mé profesi grafika prostě patřilo. Ale vyzkoušel jsem si své a teď je čas jít dále. koketoval jsem s myšlenkou nějakýho kousku od Sony s Win7 a opravdu jsem se snažil přivyknout zatím jen přípravou přes virtuální stroj na Win, ale nejde to. Prostě práce s Mac OSX je mi mnohem bližší a ikdyž jsou produkty firmy Apple drahé, ANO JSOU DRAHE, tak si ten Macbook pro koupím zas.

  před 14 lety
 92. Martin Yarcheeck #92

  avatar

  BTW, výborný systém ošetřující dlouhé komentáře. :D

  před 14 lety
 93. Almad #93

  Ach, děkuji. Ty návnady, ty komentáře! Tímto prohlašuji LaTrine za lokalizovaný 4chan!

  před 14 lety
 94. deb00t #94

  avatar

  David, po dlhšej dobe som sa rád zasmial na veselom blogu a ešte zábavnejšej diskusii :) vřelé díky ;)

  ps. …a takýchto vytáčajúcich drobností nájde človek v ktoromkoľvek OS, ergo, nie, ani Mac OS nie je boží :)

  před 14 lety
 95. alfa #95

  avatar

  Davide, promiň, ale to mlaskání a slintání ve videu – to se nedá poslouchat.

  před 14 lety
 96. K0LiK #96

  avatar

  #3 Arnoost.come, No nevím, ale mi to spíše přijde jako velmi slabá podpora ovládádání prostředí z klávesnice. Nebo je klávesnice u applu pouze doplněk myši a bez myši to nejde?

  před 14 lety
 97. Vojta #97

  avatar

  Když já furt nevím, teď když jsem viděl to video tak mi macos připadá jako nesmyslně nedotažený systém – s faktickými chybami. Nicméně většina lidí (téměř všichni kromě RH) má pozitivní zkušenosti. Jsem .NET developer, takže by to pro mě byl problém. Na workstation bych asi musel mít okýnka (tvoříme něco jako dvoučlenou armádu) ale pohrávám si s myšlenkou pořídit apple notes. Uvidíme, ale asi se k němu postupně dostanu…

  před 14 lety
 98. Radim Daniel Pánek #98

  avatar

  #3 Arnoost.come, ano ☹ již 3týden pracuji iMacem v nové firmě – fakt se těším domů na mé win7 se všemi propracovanými, chytrými, intuitivnímy programy pro správu a vývoj všeho ohledně LAMP – nejsem do windows zaláskovaný, ale opravdu mě zamrzelo pár problémů na macu, pár zbytečností – které musím obcházet ☹ třeba jak se sním více zžiji, protože mi nic jiného v mé firmě ani nezbývá, tak třeba změním názor.

  před 14 lety
 99. Ondra #99

  avatar

  No..abych pravdu řek…před nějakou dobou jsem měl mac doma…nic proti apple,ale je to propadák(aspoň pro mě).Dělám na windowsech,ale už ne tolik.
  Pro mě je hlavní linux.
  A pokud jde o ty chyby v tom ovládání,je vidět,že apple to opravdu dělá jen tak(jak se říká) aby nebyl nikomu nic dlužen
  Takže si myslím,že mac je prostě"za vodou…"

  před 14 lety
 100. retro #100

  avatar

  Nikdo si nevšiml, že autor nemá virtualizované Windows, ale jde na ně přes vzdálenou plochu po síti ?

  před 14 lety
 101. Tomáš Herceg #101

  avatar

  To, co David prezentuje na videu, jsou vyloženě školácké chyby v návrhu uživatelského rozhraní. Velmi podobné je to v Linuxu, polovina seznamů se dá prohledávat klávesnicí, druhá polovina ne, focusy si dělají co chtějí a nechová se to konzistentně ani v systémových aplikacích.
  Windows jsou v tomhle prostě mnohem dál.

  Na druhou stranu mnoha lidem, kteří jsou zvyklí ovládat počítač především myší, to vadit nebude, já bych to asi vzteky rozmlátil a vyhodil z okna.

  před 14 lety
 102. p@il #102

  avatar

  Již jméno webu hovoří o něčem. Diskutující, zkuste se nebrat až zas tak vážně. Dyť je to jen zábava. Autor si z vás dělá prču. Vše má své mouchy. Bůůůů. Já tam taky chci svýho avatara.......

  před 14 lety
 103. Kirara #103

  avatar

  Co dodat. The Art of Trolling :) Skvělá práce Davídku…

  před 14 lety
 104. Daniel Kvasnicka #104

  avatar

  Mam 10.6.3 a prakticky vse, co autor ve videu ukazuje, mi funguje tak, jak by si predstavoval. Drzeni focusu, prehazovani tabulatorem, dvoukliky na text atp, atp…

  Takze moznosti jsou dve. Bud to Apple vsechno spravil v 10.6.3 a nebo se pan Grudl opravdu vyjimecne snazil, aby to cele vyznelo v neprospech Mac OS X… Nevim proc, ale te prvni variante moc neverim ;)

  Hlavne me ale fascinuje, kolik lidi to tu zere stylem „no jo, von ten masox je fakt takova hruza“… Lidi, mate nejaky komplexy nebo co? Je to problem zajit do iStyle a vyzkouset si to?

  před 14 lety | reagoval [105] David Grudl
 105. David Grudl #105

  avatar

  #104 Danieli Kvasnicko, hahaha ? takových řečí už jsem slyšel a když jsem chtěl důkaz, skončilo to vždycky stejně. A jasně, každý si může zajít do iStyle a ověřit si, kdo z nás dvou kecá ?

  před 14 lety
 106. Macman #106

  avatar

  Autorovi:

  Jako poměrně čerstvý switcher win>mac musím říct, že jsem neměl nejmenší problémy s čímkoli zde popisovaným, a to yejména proto, že na MACOSX jsem od yačátku pohlížel jako na jiný system.

  Stejně tak klávesové zkratky se nepletou a člověka, který jako já pracuje na WIN i OSX to nemate.

  pokud něco řeknu na strani OSX, vždy když narazím na něco co neznám, tak to vyzkouším logicky tak jak bych chtěl aby t pracovalo a ono to tak opravdu funguje.

  Nikdy na macu nezkoušejte Win přístup.
  zbytečně to kazí dojem …

  před 14 lety
 107. Macman #107

  avatar

  Ještě k tomu dilematu s nápovědou… když pominu fakt, že do nápovědy jsem se podíval asi tak 2× jinak vše řešil strejda google… tak ona kolonka s % se v mém případě vyřešila takto:

  buď jsem HC user a na nabídku v procentech jsem se dostal přes skoky tabulátorem…
  pak je hodnota „v select all“ modu, a jen jí přepíšu a není co řešit..

  a nebo jsem myšovej user a na hodnotu kliknu kurzorem, hodnota se označí a opět hodnotu přepíšu… nevidím důvod psát před 0 číslo…
  proč? abych ušetřil mikrosekundu času?

  Na widlých to tak funguje a přesto to nepoužívám ani tam…
  V macu mě hafec času šetří exposé a td… tahle věc mě vážně žíly netrhá.
  Komu to vadí nechť yůstane jen na WIN, my ostatní používáme oboje a takovým se jen pousmějeme,ale jinak se tím nezabejváme…tím se dá rovněž ušetřit hafo času ?

  před 14 lety
 108. Macman #108

  avatar

  Ještě jedna věc:

  ukázal jsem přítelkyni tento „problem“ s přepisem hodnoty scale, ona byť zaryta Win userka… na otazku jak upravit logicky scale hodnotu odpověděla:

  „normálně hodnotu celou přepíšu“
  (takze tak no…)

  polopaticky jak to je ve videu znázorněno, jsem to neviděl dělat snad ani to nejhorší BFU.. sorry

  před 14 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.