stránky, kam napsal komentář Ivo Lukačovič

Na navigaci | Klávesové zkratky

Srdečná obchodní korespondence

České rozložení klávesnice vymýšlel určitě neprogramátor newebdesignér, na to dám Paroubkovu ruku do ohně. A jsem s to přihodit i zbytek. Také přepínání mezi dvěma klávesnicemi shledávám býti morem produktivity. Větším než ICQ, to lze vypnout.

Ačkoliv dnes už mám problémy s klávesnicí vyřešené, z dob minulých mi zůstal tik psát vykřičník přes Alt-33. Což může zkomplikovat život.

Zrovna dnes. Dopisuji e-mail klientovi, který měl končit slovy:

Děkuji Vám!

Leč v bryskním sledu Alt-33 (vykřičník) Ctrl-Enter (odeslat) mi nedocvakla jedna trojka a jak se ukázalo, kombinace Alt-3 přestavuje docela jiný znak:

Děkuji Vám♥

I v obchodní korespondenci dokáži být velmi srdečný.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. zimmi #1

  avatar

  Někdy má člověk prostě den blbec, a na to já mám radu:

  Jsou dny, kdy ti nepomůže, že umíš napsat MYSLIVEC.

  před 18 lety
 2. QuickShare #2

  avatar

  Jiste, neni nad krasne srdicko na konci, kazdopadne psat vykricnik Alt+33 by me nenapadlo, ani o teto moznosti nevim, pamatuji si akorat zavinac Alt+64, ale ten stejnak pisu Ctrl+Alt+V, jelikoz mam notas, tak predchozi moznost ani vyuzivat nemohu ?

  před 18 lety
 3. Lukáš #3

  Stačí pravé alt+v, ne?

  před 18 lety | reagoval [5] Reg
 4. peCan #4

  avatar

  Spíše než občasné překlepy mě vadí přepínání mezi klávesnicemi.
  Kdysi jsem o tom psal, nakonec mi nějaký dobrák poradil psát třeba $ takto: ctrl+alt+š. Jednoduché, jen mi tak nejde napsat ' ☹

  před 18 lety | reagoval [5] Reg [12] Tommi Vega
 5. Reg #5

  avatar

  #3 Lukáši, Pravé alt je to samý jako Ctrl+Alt (aspoň myslim)

  #4 peCane, a nebylo to Ctrl+Alt+č ?

  před 18 lety | reagoval [9] peCan
 6. llook #6

  avatar

  To je v klidu. Takové srdce lze chápat jako trapnou snahu o přiblížení se klientům, pokud šlo o vyjádření díků (takové „Koukejte mi konečně zaplatit?“ by asi vypadalo divně).

  Kdyby ovšem byl nějaký ASCII znak pro <|>, to by teprv bylo nebezpečný…

  (teď ta captcha… doufám, že KMJFIOIJIGOPASXNPHSHIFTIFU je správně?)

  před 18 lety | reagoval [8] David Grudl [10] Tomik
 7. pixy #7

  To vám tedy opravdu nezávidím. Psaní „neviditelných“ znaků ve Windows je pro mě dodnes jednou z největších záhad, kterou vážně nechápu, jak se s ní lidé (skutečně a seriozně pracující) vypořádávají. Já dělám asi 15 let na macu a mám-li občas napsat ve Windows něco sofistikovanějšího než „zase kleklo ftp, podivej se na plz“, tak jsem bezradný.

  Ostatně jsem si nechal ze dvou PC noteboků ten horší jen proto, že má popsané ty nejdůležitější klávesy přístupné přes pravý Alt.

  Pozn. po neznalé maca: prakticky každý běžně používaný znak je tu přístupný přes kombinace klávesa, Shift-klávesa, Alt-klávesa a Alt-Shift-klávesa (každá – každá! – klapka má tedy čtyři významy). Ale nejen to, je to na těch klávesách především napsané a kdyby to nestačilo, je v systému odjakživa „živá“ Klávesnice – tedy něco takového, jako je (okopírováno) ve WinXP pod názvem „Klávesnice na obrazovce“…

  Nedokážu si absolutně představit, jak bych ve svých dobách DTP dokázal bez přemýšlení a hledání kódů napsat ve Windows třeba „2006 © Państwo™, Łodż — aka »The Team« … price ? €300“ stejně snadno, jako to píšu teď (uvozovky jsou typografické, pomlčky dlouhé a trojtečka jednoznaková).

  před 18 lety
 8. David Grudl #8

  avatar

  #6 llooku, Mě to spíš připadá jako KMJSFIODJVGOPSDJIOPNHJAIOPHUOGHUIOFTZRFU ale nevím jistě.

  Doufám, že neporuším nějaké copyrighty, ale Žirafka na dekódování CAPTCHy vytvořila tento program:

  M = imread("captcha.gif");
  P = 7;
  for i= 1:size(M,2)
    Q=zeros(size(M,1),0);
    for j=1:P
      Q=[Q,M(:,i)];
    endfor
    M(:, i+1:i+P) -= Q;
  endfor
  M = M*P;
  imshow(M);

  Bohužel mi nenapsala, v jakém je to jazyce. Předpokládám že to bude C#ptch nebo něco podobného, prostě moderní objektový jazyk navržený speciálně pro dekódování takovýchto ptákovin.

  před 18 lety | reagoval [11] David Grudl [23] zirafka
 9. peCan #9

  avatar

  #5 Regu, Ano, sry. preklep, puvodne jsem chtel napsat #

  před 18 lety
 10. Tomik #10

  avatar

  Co teprve mi, webdesignéři, co píšeme na ????? ??§???????… ?

  #6 llooku, Ne, ne… je tam: ?????????????????????????? ?

  před 18 lety
 11. David Grudl #11

  avatar

  #8 Davide Grudle, tak to je pěkná blbost, sem si stáh ten MacOS X 10.4 Tiger, nainstaloval na PC a když jsem chtěl napsat \ tak AltGr+Q mi zavřelo aplikaci, jako Linux rulezz, Mac fuck, ani lomítko tam nejde napsat.

  (volně podle jednoho emailu od Pavla Kouta ? )

  Samozřejmě z historických důvodů, kdy Mac byl zaměřen na DTP a na IBM PC na programování v C++, jsou standardní klávesnice neslučitelné. Ale ja také nemám problém bez přepínání nebo nějakých šíleností psát § ‚ ‘ „ “ atd.

  před 18 lety
 12. Tommi Vega #12

  #4 peCane, $ se dá ve Windows zapsat následovně: PRAVÝ ALT + ů prostě tlačítko hned vedle písmene L

  před 18 lety
 13. Misha #13

  při této příležitosti bych se chtěl zeptat, jestli se nedají někde koupit takové ty přelepky na klávesnici s českými znaky, koupil jsem si krásnou latinko/azbukovou klávesnici, ale ty české znaky tam nejsou. Dá se to ještě vůbec někde sehnat?

  před 18 lety | reagoval [14] Tomik [15] Zerog
 14. Tomik #14

  avatar

  #13 Misho, Třeba tady

  před 18 lety
 15. Zerog #15

  avatar

  #13 Misho, Nekde urcite jo. Bo otec tam pro zmenu ma dolepenou rustinu. Raci nez abych psal © napisu ( c ) protoze se me to nechce hledat … :) a prepinani klaves mezi czech a en mam ctrl+shift. Vubec nevim kde je treba ' znak na ceske? PS: neni nad to prilknout k srdci zakaznikovi.

  před 18 lety
 16. rarouš #16

  avatar

  první co dělám po nainstalování Woken, je že zrušim Českou QWERTZ klávesnici a nahradim ji Českou QWERTY a přidám ještě Českou Programátorskou, pak už se dá psát slušně ;)

  před 18 lety
 17. rarouš #17

  avatar

  PS. Začal jsem číst La Trine od začátku a fakt dobrý čtení Dave! Jen ten podtitul ~~optimalizováno na slovo „vidivší“~~ platí jen pro google. V MSN Search nejsi mo optimalizovaný… ;) Měl bys na tom zapracovat…

  před 18 lety
 18. Roj #18

  avatar

  Ja mam vykricnik tady! pak je zavinac@ lenin# dolar$ prodsento% striska^ amprsant& atd…
  a jinak na techze klavesach ěščřžýáíé. Pred tim to bylo se <shiftem>. Nejake prepinani jazyku neznam.

  Jmenuje se to Česká Amatérská a je to jediny duvod, proc zustavam na widlich 98.

  Úůůů, já se mám, óóó to je blaho!!!!

  před 18 lety
 19. Roman #19

  avatar

  My sme si s v devatdesiatom-osmom s brachom na rusku klavesnicu prerobili priamo KBD subor .. robili sme 4 viacjazycny web a bolo tam toho dost pisat.. keby to bolo rozlozene ako original asi by sme sa zblaznili.. ved oni v podstate maju tie pismena foneticky rovnak len inak vyzeraju.. s kvazi-qwerty layoutom to islo celkom svizne.

  před 18 lety
 20. Radek #20

  Ten jazyk je Matlab. Kod vypada na mirnou dekonvoluci rozmazani ..

  před 18 lety | reagoval [23] zirafka
 21. Kráťa #21

  Já mám největší problém s tím, že jsem kdysi začal psát na US a potom, díky zvyku Z->Y, přešel na QwertY. Zatímco všichni používají klasickou českou. Potom po mně chtějí, abych jim na té jejich mašině něco spáchal. Nejdříve tam u nich píši neustálé nesmzslz. A potom přijdu k sobě a prasím to i tam. Trvá mi tři dny, než se jakž takž vrátím do normálu.

  Nevím, jak je to u jiných Wnn klávesnic, ale u qwerty při držení pravého Alt píše místo českých US znaky.

  před 18 lety
 22. myf #22

  I když to asi vyzní jako vtip, tak já jsem před nedávnem vyřešil svůj sexuální problém s přepínáním klávesnic jednou provždy odebráním anglické klávesnice. Ne že bych si při programování s českou „vystačil“, mě se na ní po té, co jsem si zapamatoval všechny ty ctrl+alt zhůvěřilostě píše/programuje dokonce daleko pohodlněji, než se mi kdy psalo/programovalo na klávesnici anglické.

  Ne, nedělám si legraci, i když mi to zatím asi nikdo od fouchu neuvěřil, opravdu se dá závorkovat jen přes ‚fg‘|‚bn‘|‚,.‘, hashovat přes ‚x‘, pajpovat přes ‚w‘, zavinovat přes ‚v‘, backslashovat přes ‚q‘, stříškovat přes ‚š ', tildovat přes '+‘, dolařit přes ‚ů‘, a … mno to je asi všechno co mi stačí ke štěstí a není na klávesách napsáno (a to ještě ani nejsou všechny kombinace). Jen pro ‚very-spešl-typo‘ znaky používám kódy …(0133)¶(20)

  Notebooky mají takový systém mnohdy ještě vychytanější. Vůbec mi často připadá, že zmenšit počet kláves a založit systém na zkratkách by nemusel být úplně od věci…

  před 18 lety
 23. zirafka #23

  avatar

  #20 Radku, Radku bingo! je to sice v Octave, ale rozeznat se to neda, takze vyhravas cele 3 body.

  #8 Davide Grudle, Davide, muj travnik uz na tebe podava zalobu za poruseni copyrightu. Nad kodem, ktery zde bez meho souhlasu siris, jsem stravila vice jak 1000 hodin kvalitniho sexu a navic jsi smazal prvni radek, ktery jsi pravdepodobne povazoval za copyright:

  #! /usr/bin/octave -qf
  před 18 lety
 24. error414 #24

  avatar

  zajimave o octave jsem nevedel ale strejda google me dal konecne odpoved

  Octave – programovací jazyk pro neprogramátory – Root.cz

  před 18 lety | reagoval [27] zirafka
 25. sHIPoFfOOLS #25

  Kdo ještě neznáte: CShack
  Vypadá úchylně, ale zvyknul jsem si na ni nestoudně rychle :)

  před 18 lety | reagoval [28] Stibi
 26. noname #26

  studoval jsem pětiletou střední obchodní a za těch 9 let co jsem ze školy mi připadá čím dál tím více, že jediné co jsem se ve škole naučil a je mi k něčemu v životě je psaní na stroji. Mám nějakých 350 úhozů za minutu, píšu bez problémů qwertz, nedělá mi ale problém ani qwerty (tedy asi 5 minut, než se switchnu), programuji a všechny znaky co potřebuji mám buď prímo na klávesnici se shiftem a nebo s pravým altem. Imho stesky nad nekvalitou české klávesnice jsou jen od těch, kteří s ní prostě neumí (stejně jako by ostatní nadávali nad jakoukoliv jinou), a nebo prostě proto, protože nepíší česky. Jediné co na kamenické klávesnici nechápu je umístění paragrafu na celkem význačné místo bez shiftu, jako by kameničtí psali častěji paragraf než třeba vykřičník či dvojtečku. Z odstupu času se samozřejmě zdá, že byla blbost přehodit z a y, ale to oni tehdy nemohli vědět.

  před 18 lety
 27. zirafka #27

  avatar

  #24 error414, Programovaci jazyk pro neprogramatory … errore diky, ty fakt umis cloveka takhle po ranu potesit…

  před 18 lety | reagoval [29] error414
 28. Stibi #28

  avatar

  #25 sHIPoFfOOLSi, jj Cshack je fajn ..sice je šílené si na to zvyknout ale stojí to za to …
  Linuxáci šáhnou po vok keyboard
  https://www.abclinuxu.cz/…/2/16/121444

  před 18 lety
 29. error414 #29

  avatar

  #27 zirafko, jinak ktomu kodu

  1. nainstaloval jsem si cygwin
  2. zkompoloval jsem Octave ale funkve imread tam neni, ani v dokumentaci. Zato jsem tuto funkci nasel v manualu mathlabu. Tak co to tedy je?

  zajimave je ze na strankach octave se pise ze octave je kompatibilni s matlabem.

  No moc tomu nerozomim.

  před 18 lety | reagoval [30] zirafka
 30. zirafka #30

  avatar

  #29 error414,

  1. myslim, ze je k tomu potreba octave-forge
  2. netřeba kompilovat, octave je přímo v cygwinu v kategorii math
  3. zde uvedený prográmek nerekonstruuje motion blur uplně dobře. kdyby tě to moc zajímalo, tak napiš, pošlu ti lepší skript.
  před 18 lety
 31. Ebo #31

  mno.. QWERTZ je : ????? .. ?

  před 18 lety
 32. Dráteník #32

  Zajímalo by mě, jak se na PC píše nekonečno ?

  před 18 lety
 33. hubipe #33

  avatar

  A dají se i nějak zapsat české znaky: „“ a ?‚‘ a …? Já to píšu přes Alt + 0132 („), Alt + 0147 (“), Alt + 0130 (‚), Alt + 0145 (‘) a Alt + 0133 (…).

  Nelze zapisovat i jinak? A jak se zapisuje pomlčka (&ndash;)

  před 18 lety | reagoval [35] Honza
 34. Honza #34

  fok. zkusim přepsat ty písmenka dole. sem na to zvědavej… ale ono to asi nikoho nezajímá nebo co. nechápu

  před 18 lety
 35. Honza #35

  #33 hubipe, pomlčka – Alt 0150

  před 18 lety
 36. skic #36

  To je dobry to ?, ja jsem to zjistil zrovna minuly tyden, kdyz jsem psal neco jako #%& – me nejoblibenejsi (alt+35–39) :D

  před 18 lety
 37. afu #37

  avatar

  kdysi dávno po příchodu na univerzitu mě v počítačových učebnách doháněla k šílenství QWERTY. když jsem si koupil počítač na kolej, nastavil jsem si … QWERTY. a na funkčnost české programátorské klávesnice nedám dopustit dodnes. nemusím řešit alt+číselný kód, stačí mi ctrl+alt+např. č, které mi vytvoří $ :)

  e-maily sice také odesílám přes ctrl+enter, ale nejprve jsem dotázán zda skutečně chci e-mail odeslat a v tu chvíli si jej raděj ještě jednou přeběhnu očima. šikovná funkce.

  před 18 lety
 38. bluee #38

  avatar

  Laska ke klientovi vyjadrena znakem srdce na konci emailu speje vzdy k vylepseni vzajemnych vztahu. ;)

  před 18 lety
 39. Arcao #39

  Jo jinak MS ma nejakej nastroj, kterym si muzete udelat vlastni ovladac klavesnice. Jmenuje se to The Microsoft Keyboard Layout Creator kdyby to nedejboze nekdo chtel. Ale umi to predefinovat jen levou cast klavesnice a jeste ne uplne vsechny klavesy (napr CTRL, ALT, SHIFT, F1-F12, atd. tim nepredefinujete).

  před 18 lety
 40. Finwe #40

  avatar

  A na většině počítačů to ani pořádně nefunguje ;)

  před 18 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.