obsahuje nejvíce reklamních ploch

Na navigaci | Klávesové zkratky

Twin Peaks: Děvčata, koks a absurdity

Tak jsem si konečně odškrtnul kulturní rest a viděl kultovní seriál Twin Peaks!

Bože, to byla píčovina 🤦‍♂️

Jistě, je tam řada geniálních momentů. Úchvatný soundtrack. Všechny herečky kočky jak sviň. Ikonický červený pokoj, znepokojivá řeč a pohyby – ale objeví se tam snad jen dvakrát či třikrát za 30 dílů? Oproti tomu hromada zápletek a situací působí jak z nejtrapnější telenovely.

Směšné je i to, že Laura Palmerová je líčena jako děvče, co vede dvojí život, ona kromě toho, že studuje, tak ještě, a teď se podržet, teď to bude ale hodně přísný, ona totiž ještě šňupe kokain! A když ho šňupe, tak se chová jak zkouřená, a její boyfriend musí kvůli ní kokain dealovat po škole, aby sama měla k němu přístup. Logické a tak zvrácené!

Koneckonců ani v době vzniku nebylo Twin Peaks tak jednoznačná pecka, jak jsem si myslel. Zrušili to po druhé sérii kvůli klesající sledovanosti (druhá série je 3× delší než první a má na Rotten Tomatoes pouhých 63 %). Divácký zájem nebyl ani o následný film, dokonce ani herecký, zkrátka ne každý ze seriálu s tím chtěl být dál spojován.

O to zajímavější věci se děly v zákulisí! Tak třeba zásadní postava Boba vznikla úplnou náhodou až během natáčení – šlo o kulisáka. Jeho odraz v zrcadle omylem zůstal v záběru a Lynch to proměnil v záměr a napsal mu roli. Nebo herečka ztvárňující Donnu, která chodila s hercem hrajícím agenta Coopera, žárlila na představitelku Audrey Horne a sabotovala dějový vývoj směrem k tomu, aby měli vztah. Takže místo toho se každému shůry zjeví jako partner nová postava, Cooper se zamiluje do sexy dívky z kláštera, no scénáristická zoufalost. Další zajímavost: Audrey měla mít vlastní spin-off, ale byl zrušen, nicméně koncept chystaného seriálu proměnil Lynch ve film Mulholland Drive. A nakonec: Twin Peaks mělo mít původně 5120 obyvatel, ale producentům se to zdálo málo, tak to zvedli na 51201. Šlo by o 17. největší město v ČR, tak proč tomu Česká televize přidala do názvu „městečko“?

Twin Peaks není úplně tím, čím se zdál být. #sovyjako


(Btw kdybych to viděl v dětství, asi by to byl zásadní formující seriál, dnes uložený na čestném místě v nostalgických vzpomínkách. Pokud to tak máte, tím lépe!)


Update: viděl jsem třetí sérii, kterou natočili původní tvůrci v roce 2017 a je to naprostá pecka!

Mohlo by vás zajímat