během psaní nezemřelo téměř žádné zvíře

Na navigaci | Klávesové zkratky

Zásady bezpečnosti při práci s ještěrkou

ještěrka Německé filmy mi nikdy moc neseděly. Toto pravidlo potvrzuje čestná výjimka, snímek Staplerfahrer Klaus – Der erste Arbeitstag (2000). K filmu mi lépe sedí název, pod kterým je znám u nás – Zásady bezpečnosti při práci s ještěrkou.

Instruktážní formou vyprávěný snímek představuje řidiče ještěrky Klause, který je první den v práci. Na této jednoduché kostře filmaři demonstrují možná rizika spojená s manipulací s vozítkem a zároveň radí, jak se jim vyhnout.

Asi ze všeho nejvíce mi film připomíná šoty BESIPu. Ovšem jen připomíná, Staplerfahrer Klaus je natočený s mnohem větší invencí. I přes svou krátkou metráž (cca 9 minut) totiž získal řadu ocenění, za všechny třeba Cenu německých filmových kritiků za nejlepší krátký film. Tudíž filmaři pracující pro BESIP by si z něj měli vzít příklad.

Jsem si jist, že díky tohoto článku Vás film nezaujal. Pokud snad ano, můžete si jej koupit na nosiči DVD, případně zkusit stáhnout z internetu. Před použitím DC++ se však poraďte se svým právníkem!

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. votok #1

  znám to a je to fakt luxusní

  před 19 lety
 2. sun7dots #2

  Joo, tenhle film nema chybu:)

  před 19 lety
 3. jmby #3

  Parádní filmeček, znám to ale pod názvem Ještěrkář Klaus.

  před 19 lety
 4. Vít Dlouhý #4

  avatar

  Je to dost brutální ?

  před 19 lety
 5. Kuba #5

  Pojem „ještěrka“ je podle mého názoru archaickým pojmenováním elektrického manipulačního vozíku, který běžně jako slangový výraz používala generace dnešních sedmdesátníků a starších. To vozítko se používalo pro dopravu materiálu z místa na místo a mimo jiné se vyznačovalo tím, že naložit a složit materiál se muselo ručně nebo s pomcí jeřábu nebo jiného zvedacího prostředku.

  Ten film, o kterém pojednává tento článek, je patrně o řidiči vysokozdvižného vozíku – tomu odpovídá i původní (popř. anglický) název – Staplerfahrer/forklift driver. Za mého mládí se řidiči takového prostředku běžně říkalo „destař“ nebo „vysokozdvižkař“. Výraz ještěrka/ještěrkář jsem prakticky už třicet let neslyšel.

  Mohl byste mi prozradit, který sedmdesátník vám poradil, že výraz Staplerfahrer se do češtiny přeloží jako ještěrkář?

  před 19 lety | reagoval [6] David Grudl [7] notorius
 6. David Grudl #6

  avatar

  #5 Kubo, Je to vysvětleno hned v prvním odstavečku. Ten film se u nás šíří pod názvem, kde je právě slovo „ještěrka“ použito. A kdo ho vymyslel, težko říct. Každopádně s originálním názvem nemá mnoho společného.

  před 19 lety
 7. notorius #7

  #5 Kubo, Mně ještě není třicet a výraz ještěrkář znám, zato „destař“ jsem ještě neslyšel… možná jak kde.

  před 19 lety | reagoval [8] Solvina [10] Kuba
 8. Solvina #8

  avatar

  #7 notoriusi, Genau so, taky mi neni 30 a dycky sem ridil jesterku a nikdy destu. Nemuzete mi to nekdo nejak rozume vyzdilet, protoze DC++ v mem pripade mlci. Na oplatku nabizim film „Ich bin jung und brauche das Geld.“.

  před 19 lety
 9. bear #9

  Hledej „Jesterkar Klaus“ nebo podle TTH HSQXLX5LFQVAXTCTNT42XADXZOFYE2C4XWWZUSY. Má to 35MB

  před 19 lety
 10. Kuba #10

  #7 notoriusi, Já jsem o generaci starší a před těmi třiceti lety jsme to chápali jako rozdíl kvality (možná i kvalifikace). S ještěrkou jezdila po fabrice svačinářka, kdežto vysokozdvižkař (destař) byl schopen kromě stohování palet na sebe i přesné výškové manipulace s výrobkem např. u obráběcího stroje.

  P.S.: název „desta“ pro jakoukoliv vysokozdvižku je ze stejné rodiny jako „minimax“ pro jakýkoliv hasicí přístroj, „žiletka“ pro jakoukoliv holicí čepelku, „zetor“ pro jakýkoliv traktor, „džíp“ pro jakékoliv terénní auto atd., atp.

  před 19 lety
 11. chosse #11

  to je brutální film už těma upoutávkama.....až bude čas, musim to videt

  před 19 lety
 12. anjin-san #12

  clovek ktery se ve svem cv chlubi ze je mu vlastni „velmi dobrá znalost českého jazyka“ by nemel byt schopen napsat „že díky tohoto článku Vás film nezaujal“ …

  před 19 lety
 13. Tomáš Krejčí #13

  Strávil jsem pár let v jedné nejmenované firmě, která pod sebou měla zrovna takový sklad a zrovna takové ještěrky. Takže musím říct že jsem si ten filmík náležitě užil :o)

  před 18 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.