tož dobré, semtam aj blbé

Na navigaci | Klávesové zkratky

Zloděj křičí „Chyťte zloděje!“

Píši s odstupem několika dní. Chtěl jsem, aby horké hlavy vychladly, aby se rychlé prsty unavily.

Pořádat národní soutěž webdesignérů je výborný nápad a jsem rád, že běží pod záštitou nejpovolanějšího – tedy časopisu Interval. To, že mezi soutěžními exponáty nenacházím samé perly, není chyba vyhlašovatele ani porotců. Ano, Interval by mohl soutěž podpořit silnější mediální kampaní. Také nevím, jak dobře si cení práce svých porotců, zda to dělají „pro dobrý pocit“ nebo „pro prachy“ 🙂.

Interzen Přes drobné výhrady zkrátka považuji Interzen za výborný nápad. Škoda, že si jej soutěžící pletou s Kritikou webu. Očekávají, že za účast jim bude předložen seznam chyb a nedostatků jejich díla podepsaný samotným Velkým Guru s věnováním.

Amatéři kopírují, profesionálové kradou

Nebádejme nad pravdivostí tohoto titulku. To je spíš úkol pro filozofy. Mně se jeví jako velmi pravdivý. Kradou malíři, kradou sochaři, kradou programátoři. Tisíce lidí kradou to, co jen jeden vymyslel. Zvláštní nepoměr, že?

Ale proč to jednou vadí a jindy zase ne? Proč čteme nadšené ódy na OpenOffice namísto zhrzených kritik, že jde jen o sprostou kopii Microsoft Office? Přitom vytvořit cokoliv podle vzoru je neskutečně snazší, než to vymyslet od píky. Naprogramovat Tetris je dnes soutěžní úkol pro mladé programátory. Časový limit čtyři hodiny a musí to umět i demo. Ale naprogramovat Tetris tehdy, když ještě Tetris neexistoval, dokázal jen jeden jediný muž.

Je velmi těžké zaujmout ke krádežím postoj. Morálně jde o zlo. Jenže je tak šíleně všudypřítomné, že jej začínáme relativizovat. Pán v kradených Adidaskách se čtyřmi pruhy se rozčiluje, že mu kdosi ukradl peněženku.

Pravda o webu Venus Transit 2004

Web Vrátím se zpátky k Interzenu. Proběhlo hodně diskuzí, jestli byl design webu Venus Transit 2004 kopií Library of Congress: Diversity nebo ne. Někteří si dokonce dali práci s analýzou barevného schématu. Přitom pravdu (a prapočátek všeho běsnění) najdete tady. Cituji:

Můj komentář ze dne 15. 6. 2004: „… Pokud jde o grafiku, tipoval bych, že inspirace pochází z https://web.archive.org/…iversity/en/, mám pravdu? Ostatně není špatné se inspirovat u dobrých webů 😉“

Odpověď autora: „Přesně tak, CSS Vault je bezvadná věc.“

Není špatné hledat inspiraci u těch lepších. Divné je ji hledat u těch horších. Ale ruku na srdce, přihlásit web do autorské soutěže znamená si stát za jeho autorstvím. A pokud je „spoluautorem“ také někdo jiný, je třeba o tom explicitně informovat. Dá se tak předejít nedorozuměním.

Závěr

Nejvíce křičeli ti, co mají sami nejvíc másla na hlavě.

Komentáře

  1. Jiří Macich ml. #1

    avatar

    Nejvíce křičeli ti, co mají sami nejvíc másla na hlavě.

    Tak to mě napadá zejména Radek Hulán, tedy co se týče toho křičení. Jen si nevzpomínám na máslo. Nebylo by o něco více informací? ?

    před 19 lety | reagoval [2] David Grudl [3] OttY
  2. David Grudl #2

    avatar

    #1 Jiří Macichu ml., vždycky nejvíc křičí Ti, co mají máslo na hlavě. To platí celkem obecně. A ani tento případ nebyl výjimkou ?

    před 19 lety
  3. OttY #3

    #1 Jiří Macichu ml., Musím uznať jedno, že aspoň čo do farebnej kombinácie layoutu webky boli tieto vybrané s dobrým vkusom. Z farebnej schémy na človeka dýchy teplo. Takže autor mal dobrý vkus, keď si vybral túto kombináciu, aj keď od niekoho iného.
    Vidieť zladenú farebnú kombináciu, alebo neagresívne pastelové farby je možné len na stránkach tých skúsenejších. Ja som na farebnosť stránok citlivý ako aj na kontrast textu s jeho podkladom. Na stránkach, z ktorých vanú studené farby sa nezvyknem dlho pretŕčať ?

    před 19 lety
  4. Jan Bien #4

    avatar

    Ad inspirace Venus Transit 2004: Trochu nechápu ty věčné dohady na diskusích nad tím, jestli se autor inspiroval hodně, zda je to morální, etické a kdo ví, co ještě. Přitom stačí jediná věc: zeptat se přímo autora. Pak by se všichni tito diskutující dozvěděli, že se autor skutečně inspiroval a že ho to dodatečně velice mrzí, přičemž je pro něj celá nepříjemná situace ponaučením. IMHO nemá cenu to dále rozmazávat.

    před 19 lety | reagoval [9] David Grudl
  5. Mormegil #5

    Já tu vhodím jednu svou zbloudilou (a zřejmě dost off-topic) myšlenku, co mě napadla při spatření odkazu na encyclopedia.thefreedictionary.com zrovna u tohoto tématu: Je to profesionál, nebo amatér? Kopíruje , nebo krade? A je to vůbec špatně? 😉

    před 19 lety | reagoval [9] David Grudl
  6. johno #6

    avatar
    před 19 lety | reagoval [9] David Grudl [10] JohnyB
  7. meca #7

    před 19 lety
  8. vraback #8

    avatar

    Sám jste zloděj. Dneska už bloguje kde kdo (i když tomu třeba říká latrína), ale vymyslet ten první blog, když ještě žádné blogy neexistovaly…
    Opravdu si myslíte, že myšlenky lze vlastnit? A že pokud Vás napadne něco, co napadlo někoho jiného před Vámi, je to zavrženíhodná krádež? V tom případě se velice omlouvám, že sem vůbec píšu. Vždyť podobné věty jistě vyřkl již někdo přede mnou. Jsem také zloděj.
    Prosím odpovědné, urychleně zaveďte myšlenkovou policii. Ať vyřízne takové odporné amorální vředy na tváři lidstva, jako je ten pán v Adidaskách, Vy a já.

    před 19 lety | reagoval [9] David Grudl
  9. David Grudl #9

    avatar

    #4 Jane Biene, ano, přesně k tomu jsem směřoval. Já se na to autora (dávno) zeptal a on mi odpověděl. Nač rozbory barevných schémat? Ani nevidím zásadní chybu v té inspiraci, když šlo o web pro pár přátel – to autora nemusí mrzet. Problematické je jen přihlášení se do autorské soutěže.

    #5 Mormegile, to je dobrý postřeh. Předpokládám, že originálem je en.wikipedia.org a odkaz opravím. Web thefreedictionary.com mi vrátil Google, když jsem hledal Alexej místo Alexey

    #6 johno, Díky za odkaz, teď konečně vím, že autorem předchůdce citátu „Amatéři kopírují, profesionálové kradou“ je můj oblíbenec Pablo Picasso. Tedy nejspíš on ?

    #8 vrabacku, Jestli tomuto článku něco chybí, je to jasný postoj. Dává jen otázky, žádné odpovědi. Svět není černobílý a to máslo na hlavě, to máme všichni. Ten pán v Adidaskách, Vy a já.

    před 19 lety | reagoval [12] Mormegil
  10. JohnyB #10

    #6 johno, Presne tohle clanek (spolu s malym rozsirenim http://www.cameronmoll.com/…/000016.html) jsem chtel poslat…

    před 19 lety
  11. Raven #11

    avatar

    Mno, já si k tomu také něco řeknu. Ono možná to měl autor říci věřejně, nemyslíte? Když se něco takového děje, tak se nečekaně očekává, že autor k tomu něco řekne a ne, že bude zticha. Vždyť by mu nikdo nic neřekl, kdyby se s tím nepřihlásil do soutěže, ale přihlásit do Interzenu něco, co je natolik silně „inspirováno“, to už je trochu moc…

    před 19 lety
  12. Mormegil #12

    #9 Davide Grudle, To je zajímavý jev, o kterém by některý z blogujících odborníků mohl povyprávět: Wikipedie má tolik zpětných odkazů, že už zřejmě spustila anti-spamovací mechanismy Googlu, takže se často mnohé její kopie dostanou ve výsledcích před ní, třebaže na ni všechny odkazují (podle podmínek GFDL – viz dole i v tom článku na freedictionary.com).
    (Sorry za dost velké off-topic.)

    před 19 lety | reagoval [13] Jan Vaněk jr.
  13. Jan Vaněk jr. #13

    #12 Mormegile, IMHO AFAIK nespustila, jednak by byl Google sám proti sobě a i kdyby to neřešil okamžitě jedním škrtem v banlistu, jistě by se zvedl takový povyk, že bychom o tom věděli 😉 zatímco ke konci PageRank#Complex (koukám, že Texy! je možná sexy, ale nezvládne v popisku odkazu wikisyntaktické hranaté závorky) se naopak tvrdí „PageRank seems to favor Wikipedia pages, often putting them high or at the top of searches for several encyclopedic topics. A common theory is that this is because Wikipedia is very interconnected, with each article having many internal links from other articles, which in turn have links from many other sites on the Web pointing to them.“

    Jiná věc je, že při hledání v Googlu na mě opravdu vypadávají různé kopie Wikipedie výš než originál, ale zřejmě je to prostá (pra)SEOptimizace – měl jsem pocit, že otázce, čím to a co s tím, je věnována i sekce někde na meta-stránkách o klonech, ale teď jsem našel jenom na Wikipedia:Searching#External_search_engines prosté „when returning Wikipedia articles in a regular search, mirrors and forks of Wikipedia content frequently rank higher than the actual Wikipedia articles because of search engine optimization techniques.“

    Aha, tak ne, celá stránka Wikipedia:Send in the clones je věnována právě téhle otázce, dokonce jsem se z ní naučil termín „spamdexing“… (tady měl zas parser problémy s pochopením URL jako takové bez Texy!syntaxe; a koukám, že javascriptová tlačítka přidají text vždycky na konec pole bez ohledu na pozici kurzoru; to Wikipedie umí líp – pravda, jsem na M$IE [5.5], ale v knihovně)

    před 19 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.