během psaní nezemřelo téměř žádné zvíře

Na navigaci | Klávesové zkratky

Bobby McFerrin a Grupa MoCarta

Jedním z projevů úpadku blogu je, když autor na YouTube loví videoklipy a pak je linkuje a okecává. Jako třeba tuhle Filip Rožánek.

Dnešním tématem nebude ostrovtipné a sarkastické strefování se do páně Rožánka. Kdepak. To plánuju na příště. Dnes bych vás rád seznámil s polským smyčcovým kvartetem Grupa MoCarta. Začneme však, jak je dobrým zvykem, od Boba.

Dopaje Bobby McFerrin?

Bobby McFerrin
Jestli vám jméno Bobbyho McFerrina nic neříká, tak to jeho hit Don't Worry Be Happy znáte určitě. Že jo? Ale víte, že v celé písničce není použit jediný nástroj? Bobby je všechny imituje hlasem, bubnuje na hruď a jde mu to děsně dobře. Dal by se srovnat s Flying Pickets (viz Only You), Bobby to však zvládá sám. Nakonec, podívejte se na jedno jeho vystoupení.

Paráda.

Ale co mě skutečně dostalo, tak tato improvizace na Jazzovém Festivalu v Montreaux. Neuvěřitelně muzikální šoumen! Na internetu je dále k nalezení třeba Ave maria nebo pěkná ukolébavka.

Mozart, jak ho nezná ani Salieri

Grupa MoCarta
Během varšavských Summer Jazz Days se na pódiu setkal Bobby McFerrin s kvartetem Grupa MoCarta. Vychutnejte si to! Takhle jste totiž Malou noční hudbu ještě nikdy neslyšeli.

Tomu říkám hudební smysl pro humor ? A jak se vám líbí sportovní fidlistika? Nebo hra na smyčcové kytary či smyčce zcela samotné (osolte si zvuk)?


A pikoška na závěr. Jakýsi chlapík hraje Don't Worry Be Happy na těremínku. Jo, že neznáte těremínku? Seznamte se.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. charlie #1

  no, tak grupa mocarta je mazec:) hlavně to jak hrajou ve dvojicích na jeden inštrument:) a pánové maj i hodně slušnej smysl pro humor, no, paráda!

  před 18 lety
 2. XThom #2

  O Bobby McFerrinovi som počul, že má 100% hudobný sluch, proste, že každý tón, ktorý vyludí, je určite správny. K Don't worry, be happy odporúčam sa pohrať s https://web.archive.org/…_loader.html, kde je možné si pustiť (aj samostatne) 7 z pôvodných ôsmich zvukových stôp zmixovaných vo finálnej skladbe :)

  před 18 lety | reagoval [5] David Grudl
 3. Filip #3

  Bobby McFerrin je génius, o tom není sporu. A když se k němu ještě přidají další vynikající a originální hudebníci …
  Jen mě trochu mrzí, že lidé většinou znají jen „Don't worry be happy“ a to je už poměrně starý song a o Bobbyho kvalitách vypovídá jen málo – pro zájemce doporučuji alba Circlesongs, Beyond words nebo, pokud se vám líbí kombinace s vážnou hudbou, Hush. Jeho vystoupení jsou taky čas od času k vidění na ČT2 viz zde Vystoupení s názvem „Vyzkoušejte si doma“ patří k tomu nejlepšímu co jsem kdy v televizi viděl.

  před 18 lety
 4. Adam Javůrek #4

  Nebezpečně často používám superlativa, ale když on Bobby McFerrin je opravdu opravdu bůh. :) Jeho koncert musí být neuvěřitelný zážitek. Tedy až na to riziko, že občas do produkce zapojuje diváky, čehož bych se ve svém případě velmi nerad dožil. ?

  Projel jsem si ho na youtube a nejlepší kousky jsou dle mého vkusu duet s Richardem Bonou (nedávno běželo na čt2) a improvizace s Motion Triem.
  https://www.youtube.com/watch?…
  https://www.youtube.com/watch?…

  před 18 lety
 5. David Grudl #5

  avatar

  #2 XThome, Taky mám docela dobrý hudební sluch, ale každý tón, který vyloudím, je špatný. Ono to spolu moc nesouvisí.

  před 18 lety | reagoval [6] David V. [8] XThom
 6. David V. #6

  Díky tomu, že jsem před časem (14dní?) viděl na ČT2 v sobotu večer pořad o Bobby McFerrin, tak už vím o koho jde.
  Přesto díky za článek a uvedené odkazy ?

  #5 Davide Grudle, ?

  před 18 lety
 7. Wu #7

  Ten člověk je neuvěřitelný, díky za článek.

  před 18 lety
 8. XThom #8

  #5 Davide Grudle, Nemusí a ani som tak nenapísal ;)

  před 18 lety
 9. Pavel #9

  Sry, ale nechápu, proč nadáváš na Filipa Rožánka. Sám děláš skoro to stejné! Co jste si udělali?

  před 18 lety | reagoval [10] Karlos
 10. Karlos #10

  #9 Pavle, Tak tohle by se u nás, nikoliv v Brně, stát nemohlo! ?

  před 18 lety
 11. pixy #11

  Dííííííííííííííííííííííííííííííííííky!

  Ano, průřez Bobbym McFerrinem byl asi před dvěma týdny na ČT (někdy po Trpaslíkovi a Kroměříži), mám nahráno, úžasné. Zcela a capella nahrál hned několik alb, to, že na jednom bylo zrovna (spíš jako vtip) Don't Worry Be Happy je jen náhoda – a že se z toho stal celosvětový hit, který ho děsně proslavil, taky. Je to pro něj totiž dost netypická skladba. Mně se třeba při vyslovení jeho jména první vybaví „Oportunity“. — A navíc se v posledních letech dal na klasickou muziku, naučil se dirigovat (dost dobře) a teď jezdí po světě a vystupuje s nejslavnějšími filharmoniemi…

  Strašně mě štve, že jeho starší nahrávky mám jen na kazetách a za CD mi to nikdo nevymění… Kdybyste někdo náhodu věděl, kde by rostly třeba Spontaneous Inventions, sem s tím.

  A díky především za ty MoCarty, tohle miluju. Hudební klauni par excellence. Dodneška jsem je neznal, ode dneška se po nich budu pídit. Nádhera.

  před 18 lety | reagoval [12] David Grudl [22] dond
 12. David Grudl #12

  avatar

  #11 pixy, Zkus Amazon. CD bývají levnější než u nás, chce to jen zvolit nejlevnější dopravu. Do 1500 Kč se neplatí clo a DPH. Lze to i risknout a objednat za větší částku.

  před 18 lety | reagoval [13] pixy
 13. pixy #13

  #12 Davide Grudle, tys mě nepochopil, já to nechci koupit, ale odněkud zkopírovat. Ano, „ukrást“ a říkám to zcela veřejně – já totiž ty nahrávky vlastním, jen bohužel na zastaralém médiu (MC). A to je případ, kdy si myslím, že bych měl dostat od vydavatele (řekněme za manipulační poplatek) nahrávku na jiném médiu a ne platit znovu za autorská práva. Obyčejně jsem proti nelegálnímu kopírování, ale v tomhle případě mi přijde nelegální (nemorální) spíš ten přístup nakladatelů. Takže sorry, koupit to můžu kdekoli, ale to není to, co hledám.

  před 18 lety
 14. GurmetKlub.cz #14

  Osobně mám nejraději album Bobby McFerrin & Chick Corea The Mozart Sessions (1996) a potom několik skladeb z alba Bang!Zoom.

  Ale upřímně… v říši Jazzu pro mě existují větší „modly“ ?

  před 18 lety
 15. braggart #15

  Já bych s dovolením upozornil na našeho malého českého, no ještě hůř, brněnského McFerrina – Petra Vášu, který mi sice nepřijde tak dokonalý, ale zase lépe rozumím jeho humoru. Nemám ale namysli to, co dělá se skupinou Ty syčáci, ikdyž tam používá taky tyto prvky. Myslím spíše jeho projekty fyzického básnictví, ve kterých vystupuje zcela sám. Vyšlo např. CD „Cirkus chaos minaret“ :) Rozhodně je ale lepší ho vidět v akci, protože je to skvělý šoumen.

  před 18 lety
 16. pixy #16

  No vidíte – a já McFerrina miluju, zatímco Vášu nemůžu vystát. Každému jeho Poděbrady.

  před 18 lety
 17. Petr Brádler #17

  Výborná videa, takhle nad ránem mi zlepšily náladu. Hlavně Grupa MoCarta :)

  před 18 lety
 18. ringo #18

  avatar

  Bobby se mi taky moc líbí, a jak tu někdo psal, nechtěl bych od něho dostat mikrofon a pokračovat načatou píseň. Ale on si možná tahá z publika svoje koně, nebo to pozná, kdo k tomu bude, páč i ti hosté většinou zpívají perfektně.
  MMCHDM, taky mám dostatečně dobrý sluch, aspoň na to, abych slyšel, že zpívám úplně na ho*no.

  Pokud máte rádi slušný beatbox (imitaci nástrojů hlasem) zkuste si sehnat německou skupinu Wise guis. Jsou poznamenáni hudebním vzděláním a „hrají“ velice dobře.

  před 18 lety
 19. Martin #19

  Díky za Bobbyho. Znal jsem jenom „Don't worry be happy“ a vůůůbec netušil, že je to one man show. :)) Je super!!!
  Z českých vokálů doporučuju 4TET, ale jsou na to s panem Kornem čtyři.

  před 18 lety
 20. ZPK #20

  Pokud máte rád Mozarta, doporučuju: Bobby McFerrin & Chick Corea – Mozart Sessions (koncerty 20 a 23)

  před 18 lety
 21. Pavel #21

  avatar

  Diky za clanek. Pro me osobne je Bobby McFerrin jeden z nejlepsich hudebniku a zarazi me, jak malo lidi ho zna. Co se tyce hlasu, tak to co s nim dokaze, je temer neuveritelne. Proste Pan Zpevak.

  před 18 lety
 22. dond #22

  #11 pixy, Ačkoliv s většinou souhlasím (včetně Váši, taky ho nemusím), s tím názorem na dirigování tedy ne. Pokud se nějak zázračně nezlepšil během posledního půlroku, kdy jsem ho viděl, tak se o jeho dirigování nedá říct, že je dobré.

  Zpíval i hrál jsem pod spoustou dirigentů (no, asi dvacet jich bylo) a i ti amatérští byli lepší než McFerrin. Můj kamarád dirigent říká, že k tomu, aby člověk dobře dirigoval, nestačí být vynikající muzikant – to je podmínka nutná, nikoli postačující. Ani charizma, perfektní komunikace a konkrétní představa, které chce dirigent dosáhnout, na to nestačí.

  před 18 lety
 23. Ben #23

  avatar

  Jó, tohle video mám rád už hodně dlouho, je to prostě nádhera… A co Bobby McFerrin a Motion Trio? Také na youtube, doporučuju… .)

  před 18 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.