nyní skrytá reklamní sdělení v textu

Na navigaci | Klávesové zkratky

Donbas: Kdo zapálil plamen války?

Co se vlastně v roce 2014 v Donbasu stalo? Kdo stál na počátku konfliktu, který teď vyústil ve válku?

"I pro mě byly na začátku některé skutečnosti šokující. Že to nebyli Rusové, kteří na východ Ukrajiny vtrhli a od počátku měli vše pod kontrolou včetně tamních oligarchů. Vůbec, oni prostě jen využili situaci. V tom je Kreml vynikající, stejně jako v jiných konfliktech. Dokáže využít situace, která se děje, rozštěpit lidi, prohloubit konflikt a převzít otěže do vlastních rukou. V knížce popisuji, jak se to samé dělo již v Abcházii (proruská separatistická republika v Gruzii – pozn. red.), v Náhorním Karabachu (arménská enkláva v Ázerbájdžánu – pozn. red.), kde nyní situace znovu explodovala.

V Donbasu i na Krymu existovalo napětí, ale absolutně nemělo potenciál konfliktu. To se mohlo stát pouze až tehdy, když tam někdo dodal bojovníky i zbraně a začal konflikt uměle eskalovat. Přesně k tomuto došlo v Donbasu.

První útoky na budovy regionální administrativy neprovedli místní. V knize jsem to ještě nemohl otevřeně napsat, protože jsem informace neměl na sto procent potvrzené, ale o pár měsíců později tento fakt otevřeně přiznal Igor Strelkov (známý též jako Igor Girkin, jeden z prvních velitelů proruských povstalců v Donbasu a dle ukrajinských zdrojů bývalý příslušník ruské vojenské rozvědky GRU – pozn. red.) v jednom z rozhovorů: že úplně první útoky na vládní budovy na východní Ukrajině provedli lidé z jeho ruského specnazu, kteří se vydávali za rozzlobené Ukrajince. To oni zabíjeli první, rozbíhali agresivní akce, snažili se v řadě míst zažehnout konflikt. Někde to vyšlo, jinde ne."

Tomáš Forró, člověk, který o tom ví úplně nejvíc.

Mohlo by vás zajímat