vypněte si prosím mobilní telefony

Mikýř aneb proč influenceři kývnou na cokoliv, co se leskne

Mikýř, influenceři & Čína

Pochopil jsem to tak, že Mikýř našel skupinku lidí, kteří žijou ve své bublině bez zájmu o dění za jejími hranicemi. A když jim někdo nabídl dovču v exotické zemi, kde ještě nestihli udělat dvacet identických selfíček, a ještě zadarmo (vlastně ne, dokonce dostanou zaplaceno) a to jen za cenu klasického influencování, tedy pózování s tím, co jim zadavatel předloží a vychvalování toho do nebes, neváhali ani vteřinu.

Schválně, kolik lidí by odmítlo kompletně zaplacenou dovču v Myanmaru – jedné z nejautentičtějších destinací jihovýchodní Asie? Chrámy, idylické vesničky, rybáři na dřevěných člunech jako vystřižení z National Geographic. Voňavé kari, čerstvé nudle, zelené saláty, co působí na Instagramu jako zjevení. A ani to influencování vlastně nedá žádnou práci, vždyť zadavatel veškeré příspěvky laskavě připraví za vás. Jediná drobná podmínka: nesmíte zmínit slovíčka jako junta, puč, odboj, etnické čistky nebo armáda (jistě – kdo by takové fujky zmiňoval?). A musíte zveřejnit alespoň jednu roztomilou fotku s ochráncem veřejného pořádku, doplněnou popiskem o bezpečnosti v této rajské zemi.

Dyť to jsou naprosto skvělé podmínky! Do toho by nešel jen blázen (anebo ten, kdo náhodou tuší, že v Myanmaru probíhá jedna z nejbrutálnějších občanských válek současnosti, přičemž strana, co ho zve, páchá válečné zločiny včetně vypalování celých vesnic a masakrů civilistů).

No a do toho Mikýřova dýlu šli prostě ti, kteří berou Čínu jako cool destinaci a něco slyšeli o právech „ale kdoví jak to doopravdy je, šak Číňani přece svobodně cestují do Evropy a mají iPhone.“ A upřímně, kdo by se tím zatěžoval, když jde o zaplacený výlet, sedí před vámi dva sympoši a je na vás tlak to podepsat.

(Ten tlak přitom ani nevnímáte jako tlak – nejde o vyhrožování nebo křik. Je to spíš nastavení prostředí: časový press, složitý dokument, přítomnost lidí čekajících na váš podpis, a najednou se vaše myšlení zúží do tunelu. Mozek začne filtrovat informace a soustředí se jen na to „dostat to za sebou". Proto i chytří lidé odkývou věci, které by za normálních okolností nikdy nepřijali. Nikoho tím neomlouvám, ale musí to zaznít.)

A zatímco my se pohoršujeme nad jejich ignorací Číny, oni by nás nejspíš považovali za stejné ignoranty, protože nemáme tušení o nejnovějším TikTok tanci #BeijingBounce, který právě teď láme rekordy, nebo o tom, že boty s platformou ve stylu Y2K přece už dávno vystřídaly chunky loafery. A to je, přátelé, v jejich světě mnohem větší tragédie než nějaké porušování lidských práv na druhém konci světa.

před 3 dny | blog píše David Grudl | nahoru

Mohlo by vás zajímat

Napište komentář

Text komentáře
Kontakt

(kvůli gravataru)