stránky, kam napsal komentář Ivo Lukačovič

Na navigaci | Klávesové zkratky

Hledám obyčejný notebook

Jednou tak za čtvrt roku, když ze mě vyprchá předchozí trauma, pustím se znovu do shánění notebooku. Obvykle to končí dalším traumatem. Z toho, že nikdo stále není schopen pořádně okopírovat Apple.

Asi tak, mám doma už pár let MacBook. Což je průšvih, protože jakmile si na něj zvyknete, značně stoupnou vaše požadavky na notebooky. Prý Apple prodává předražený hardware. Jenže srovnatelný notebook pro Windows levněji neseženete.

Tedy… neseženete ho ani dráž. Prostě vůbec neexistuje.

Samozřejmě jsem zkoušel používat Windows i na MacBooku, ale s jeho odlišnou klávesnicí to drhne. Takže co čtvrt roku hledám výrobce, který mi nabídne lehký kovový nehlučný noťas se 7hodinovou výdrží, který se sám probudí hned po otevření, má podsvícenou klávesnici, displej s pozorovacím úhlem 180° a velký vícedotykový touchpad. Nadto ještě ocením numerickou klávesnici, kvůli zvyku. Na peníze nehledím.

Zkoušel jsem požadavky tlumočit na twitteru. Radek Hulán & spol. mi doporučili notebooky, které sice neměly ani jednu vysněnou vlastnost, ale zato disponovaly nějakým úžasným tabulkovým parametrem. Jenže já chci notebook normálně používat a ne slintat nad součástkou kdesi pod klávesnicí.

Protože vyrážím na kočovný pracovní pobyt do Maroka, pustil jsem se zase do výběru notebooku na cesty. Obvykle začínám na stránkách Czech Computer, protože mají parádní filtrování dle parametrů a uživatelské diskuse. Na CZC mě sice štve, že tvorbu e-shopu si nechali zacvakat z dotací, ale alespoň je ten web pořádný. Navíc mám jejich pobočku hned u baráku. Pravda, o 100 metrů dál sídlí též Alza, ale u zeleného chrchla gentleman nenakupuje.

Zaklikávám si notebook 15,6" s numerickou podsvícenou klávesnicí a vyskakuje mi cca 5 modelů. Mám z toho upřímnou radost, je to o 5 modelů více, než minule. Že by se už našlo pár výrobců, kteří dělají notebooky pro lidi a ne pro technické onanisty?

Nicméně už z obrázků je patrné, že všechny notebooky jsou pro leváky. Tj. mají touchpad hóóódně vlevo. Když chcete například vertikálně scrollovat dvěma prsty, abyste si vykloubili pravou ruku.

Dell Latitude E6520, typický notebook pro leváky

Tohle mi fakt hlava nebere, praváků je o dost víc než leváků, ale notebooky pro ně dělá leda Apple.

Jistě, to s těmi praváky/leváky je trošku provokace, ale o co mi jde: S touchpadem u MacBooku se pracuje tak dobře, že jsem nikdy neměl potřebu k němu připojit myš. Je to dáno tím, že je velký, vycentrovaný a reaguje naprosto přesně. Když se o něj omylem opřete dlaní, pozná to a nereaguje. Zajděte si to někdy do prodejny Apple vyzkoušet, je to uchvacující, bohužel vám pak budou ostatní touchpady připadat jako laciné čínské parodie. V případě notebooku s numerickou klávesnicí zřejmě nebude jeho ideální poloha uprostřed. Rozhodně ale malý touchpad umístěný v levé třetině je zoufalství, zvlášť když se kvůli natočení ruky nechytají víceprstá gesta.

Zpátky k CZC. Protože je možné, že mají v databázi některé parametry špatně a vyhovujících modelů by bylo ještě víc, jdu se podívat na stránky jednotlivých výrobců. Začnu od těch, co mi CZC nabídl.

Dell

Otevřu Dell.cz a chci si prohlédnout nabídku notebooků. Jenže žádný odkaz na notebooky tam není, jen Pro domácnost, Pro kancelář a Firmy. A pod každým z nich odkaz na jinou nabídku notebooků.

Už mě začíná chytat nerv! Chci do prdelle notebook s podsvícenou numerickou klávesnicí, nevím, jestli mám kliknout na domácnost, kancelář či firmu (jak se vůbec kancelář od firmy liší?). Zkouším kliknout na domácnost, z fotografií je patrné, že jediná patnácka s numerickou klávesnicí je Inspiron M511R. Na CZC sonduji cenu, stojí něco přes desítku – to nebude model, který hledám.

Zpět na homepage, zjišťuji, že odkaz na notebooky v záložce Firmy vůbec nejde prokliknout, no tím líp, klikám na notebooky v záložce Pro kancelář. Opět pohledem na obrázky shledávám, že mě budou zajímat pouze modely Latitude E6520 a Latitude E5520, oba bohužel pro „leváky“.

Stránky produktů jsou velmi hezky zpracované. Obrázky odpovídají a dozvídám se většinu potřebných informací. (Až při psaní článku jsem zjistil, že nejde normálně udělat odkaz na jednotlivé produkty, což nadšení zchladilo). Nenašel jsem ale zmínku o tom, jestli se notebook po otevření sám probudí, nebo musím (naprosto nepochopitelně) mačkat ještě nějaké tlačítko. Vážně si někdo otevře notebook s tím, že ho nechce zapnout?

Ze srovnání technických údajů obou modelů se zdá, že E5520 nemá vícedotykový touchpad. Anglická verze to vyvrací. Ok, příště raději rovnou půjdu na anglické stránky. Ty jsou velmi zdařilé a o Dellu začínám reálně uvažovat, byť je jen pro leváky.

Samsung

Chci samozřejmě omrknout další konkurenci a začínám od Samsungu, protože jde o známého plagiátora Apple, tudíž by mohl mít notebook pro normální lidi.

Na stránce Laptops trošku váhám a pak klikám na tlačítko VIEW ALL 62. Objeví se seznam notebooku a panel Filters, kde ať kliknu na cokoliv, objeví se „0 matching products“:

Hmm :-/ Musím nejprve kliknout na „Notebooks“ a pak … a pak se volba CPU zneaktivní. Lze alespoň omezit výběr na 15" modely, kterých je 35. Všechny jsou vyfocené zezadu, takže nevím, podle čeho vybrat ty s numerickou klávesnicí. Vlastně nevím, podle čeho se orientovat vůbec, u každého modelu vidím jen interní číslo, cenu a jakési hvězdičky. Každý model má buď 5, nebo žádnou svítící hvězdičku. Kreténi.

Proklikávat 35 modelů fakt nehodlám, naštěstí je tu zaškrtávátko „Check to Compare“, to by mohlo pomoci, tak jdu zaškrtávat. Když u pátého zaškrtnutí zařve:

Srovnávat lze maximálně 4 kusy. Vy kurvy šikmooké, jaký k tomu máte důvod?

Ok, zkusím se podívat na model Samsung 700Z, který mi nabídlo CZC. Těch je tu pět, ale ani jeden nemá podle obrázků v galerii numerickou klávesnici. Ve specifikaci píšou 102 Key Backlit Keyboard. Jak mám z toho poznat, jestli je numerická? Když na text najedu myší, vyskočí vysvětlivka: 82 buttons. WTF?

Zkouším alespoň srovnat první 4 z 5 modelů, ale tabulka vypadá nějak takto:

Jak mám chápat, že u jednoho modelu je s-ATA: No a u druhého nic? Ufff. Když si Ťamťung neumí udělat ani web, ať táhne do řiti.

Přemýšlím, jestli mám nervy se jít podívat ještě na další web, nebo to pro tentokrát zabalím. Jdu si udělat večeři a vracím se s odhodláním zkusit ještě Lenovo.

Lenovo

K notebookům se dostávám na první klik z homepage a čeká mě velmi přehledná tabulka všech modelů. Jo! Bohužel ale chybí pro mne klíčové parametry, takže nezbývá než modely proklikávat.

Mrzí mě, že i Lenovo vyrábí notebooky pouze pro „leváky“, navíc zjišťuji, že Thinkpady mají tlačítko Fn umístěné vlevo od Ctrl, což je diskvalifikuje z dalšího výběru (softwarové prohození nechci, mátlo by mě to). Avšak touto nectností netrpí řada IdeaPad, leč podle technických parametrů mají nízké rozlišení displeje a nic nenasvědčuje tomu, že by podsvěcovaly klávesnici.

Pozitivně hodnotím, že mě web Lenova nevytočil a mám tak sílu zkusit ještě jednoho výrobce.

Hewlett Packard

Web mi připomněl staré dobré časy na počátku tisíciletí. Vůbec se v něm neorientuju:

Laptops na www.hp.com

Ale pozor! Zdá se, že mají pár modelů pro praváky! Některé jsou takřka dokonalou kopií několik let starého MacBooka. To je fantastické, začíná se blýskat na lepší časy.

Nicméně web Hewlett Packard vůbec nemám chuť procházet, to je čiré zoufalství. Sice jsem pak zjistil překvapivou věc, že česká verze je oproti anglické nebe a dudy, ale už jsem docela otrávenej a budu pokračovat zase za čtvrt roku.

Gratuluji všem, kdož jsou spokojení se svým notebookem!

Doplnění o 2,5 roku později: našel jsem ideální notebook, jmenuje se Lenovo Yoga 2. Je tak skvělý, že už ho přestali vyrábět, takže jsem rád, že jsem sehnal jeden z posledních kusů.

Mohlo by vás zajímat