299 792 458 m/s 🤔
Pamatuju si to jako včera – seděl jsem v lavici, koukal na tabuli, a tam tohle číslo. Rychlost světla. A v tu chvíli mi to secvaklo. Tohle přece NEMŮŽE být správně! Každý, kdo kdy řešil slovní úlohy, ví, že když vám vyjde něco takového, udělali jste někde chybu. Rychlost světla musí být evidentně čistých, kulatých, dokonalých 300 000 000 metrů za sekundu.
Jak je možné, že to nikomu jinému nedošlo? Že se nad tím nikdo nepozastavil? 🤷♂️
Rychlost, to jsou metry děleno sekundy. Takže chyba musí být buď v délce metru, nebo v délce sekundy, nebo v obojím. Pojďme to zjistit.
Asi všichni víte, co je to přestupný rok – tedy že každý čtvrtý rok má o jeden den navíc. Ale pozor, každý stý rok přestupný není! A každý 400stý je! A pak existují ještě přestupné sekundy… Prostě existuje šílená věda kolem toho, že kalendářní rok neodpovídá době oběhu Země kolem Slunce.
Jinými slovy, sekunda je špatně. A vědci to vědí! ⏱️
A kolik by měla být správně? Přepočítal jsem jí, aby odpovídala opravdovému kompletnímu oběhu Země kolem Slunce a vyšlo mi, že sekunda se musí o chlup prodloužit, musí se prodloužit o 663,5 μs (tj. mikrosekund, což je tak malá jednotka, že je viditelná jen pod mikroskopem).
Co to udělá s rychlostí světla, když opravíme sekundu? Tak nám vyjde:
299 991 382,31 m/s
Hmm, kurva, no, kousek furt chybí… 😕 Ale je vidět, že jdeme dobrým směrem! Je to svého druhu důkaz!
Takže musíme ještě opravit metr. Spočítal jsem, že ho musíme zkrátit o 28,73 μm. To je velikost pylového zrna nebo třetina tloušťky lidského vlasu. To je nic! A vlastně pojďme si říct, všechna čest, že naši předci dokázali metr tak dobře stanovit, s tehdejší technologií. Sekli se jen o pár mikrometrů a my to teď opravíme.
S opravenou sekundou a opraveným metrem nám rychlost světla vychází:
300 000 000 m/s 🎉
Wow! Úplně přesně! Teď je zjevné, že to vyšlo správně.
Opravil jsem fyziku. Nemáte zač.
P.S. před chvílí jsem zjistil, že π³ = 31.006 🤷🏼♂️ – držte mi palce, už na tom makám!
Komentáře
Gregy #1
Super, pobavilo 🙂 Dík
Napište komentář