před použitím zatřepat myší!

Na navigaci | Klávesové zkratky

Šišatá Země: co vám ve škole neřekli

Chytří lidé vědí, že Země není koule. Že je ve skutečnosti šišatá.

Jak moc je šišatá? Je to rotující brambora?

Jak si můžete pamatovat ze školy, rovníkový poloměr Země je šetři se osle, tedy 6378 km. Polární poloměr, tedy vzdálenost od středu k pólům, je kvůli rotaci kratší: 6357 km. Což ale není zas tak velký rozdíl, že? Pokud bychom si Zemi představili jako fotbalový míč s “rovníkovým” průměrem 22 cm, byl by “polární” menší o pouhý půlmilimetr!

Kdyby Země byla pingpongový míček, prošla by výrobními normami jako perfektně kulatý.

Můžete samozřejmě správně namítnout, že u Země nejde jen o její zploštění, ale také o členitý nerovnoměrný povrch. Vždyť nejvyšší bod Mount Everest zeje až do výše 8848 metrů nad mořem. Pokud se vrátíme k příměru s fotbalovým míčem, výška tohoto majestátního vrcholu by byla 0,15 milimetru. Nejnižší bod, dno Mariánského příkopu, pak klesá do hloubky 0,2 milimetru. Prd a prd. Tohle oproti zploštění nehraje roli.

Mimochodem, když se nad tím zamyslíte, pokud by na pólu byl kopec jednou tak vysoký jako Mount Everest, tak jeho vrchol by měl od středu Země kvůli zploštění stále kratší vzdálenost, než mořská pláž na rovníku. Tedy „nejvyšší bod“ je relativní pojem, záleží, jestli se myslí nad mořem nebo od středu Země. Podle toho druhého je nejvyšším vrcholem Země hora Chimborazo v Ekvádoru. S výškou 6263 metrů nad mořem o 2,5 km vítězí nad Everestem.

Mimochodem letadla lítají ve výšce 0,17 až 0,2 mm nad povrchem fotbalového míče. Z takové výšky se pád nezdá vůbec nebezpečný 🙂

Mohlo by vás zajímat