během psaní nezemřelo téměř žádné zvíře

Na navigaci | Klávesové zkratky

Jak se kupují počítače

Plně vyvážená sestava

Značková, plně vyvážená sestava s oblíbeným procesorem, nekompromisní výkon a nejnovější technologie, to vše za skvělou cenu.

Asi každý, kdo se někdy motal kolem prodeje hardware ví, jak se taková sestava vyvažuje. „Hele, dej tam ty motherboardy 865CX, máme toho plnej sklad, no jo, blbnou, ale když vypneš v BIOSu všechny fíčůrky, zvedneš trošku napětí na procák, tak to nepadá.“

Vzpomněl jsem, jak jeden kamarád, perfekcionista, budoval počítačovou hernu. Jeli jsme tenkrát v autě a ukazoval mi sestavy budoucích počítačů, které mu navrhl dodavatel. Upřímně, moc se mi to nelíbilo. Hry v té době byly hodně citlivé na kvalitní hardware a svůj názor jsem jemně naznačil. Což jsem snad ani neměl dělat, ihned otočil vůz a namířil si to k onomu dodavateli. Chtěl nás konfrontovat a poslechnout si výměnu názorů.

Seznámil jsem se s majitelem firmy, chlapík pětatřicet let, v kanceláři ještě sedělo u počítačů asi deset chlapců. Nevím, jestli tam všichni pracovali, nebo se jen přišli podívat. Každopádně když kolega vysvětlil účel návštěvy, všichni se seběhli, studovali konfigurace a vydatně sekundovali oponujícímu majiteli. Předháněli se v blahořečení použitých komponent, vysvětlovali, jak je všechno skvělé. Na mě to byla přesila jak parní lokomotiva a skutečně jsem neměl chuť se hádat o tom, zda je lepší AMD nebo Intel, tahle deska nebo jiná, Coca Cola nebo Pepsi.

Diskusi jsem zbaběle ukončil, odkýval jejich argumenty a už jsme byli na odchodu, když mě něco napadlo. Zeptal jsem se jednoho z mladíků, který tak obhajoval AMD, jakou má doma mašinu. Pochlubil se mi. Že si našetřil na čistokrevné Pentium III. S nějakou větší keší či co. Další se hned vytáhnul s optickou myší Logitech (ačkoliv ještě před pár minutami nedal dopustit na Genius, pro počítač v herně prý nej-lep-ší volba). Pak se diskuze stočila na videokarty, mezi kluky panovala určitá neshoda, ale kupodivu nikdo doma neměl ten model nVidie, který v sestavě tak protežovali.

Kamarád byl spokojen. Jednomu z kluků řekl, že chce némlich tu stejnou mašinu, jakou má doma on. A od té doby ani jinak hardware nekupuje.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. arny #1

  avatar

  Těžko říct, jestli se má človověk smát nebo brečet. ;) Zajímalo by mě, v jaké zemi to bylo ?

  před 19 lety | reagoval [2] XThom
 2. XThom #2

  avatar

  #1 arny,
  Tipoval by som Nemecko.. podľa toho že chce némlich tu stejnou mašinu

  před 19 lety
 3. wosa #3

  avatar

  Či Slovensko?:) Některým slovíčků opravdu nerozumím..

  před 19 lety
 4. Steve #4

  je zajimave ze ten kamarad pocitacum zrovna dvakrat nerozumel a to sel budovat pc hernu ?

  před 19 lety
 5. Sodalite #5

  avatar

  Ať to bylo jak to bylo, a mohlo to být celkem kdekoliv. I když bych ten kšeft tipoval tak na Lanžhot (a nebo PC bazar Kursk na Svazarmu, Dave?).

  Co se týče různých počítačových sestav, tak jsem si nemohl nepovšimnout, že každý má tak trochu svoje oblíbené koně, na které si vždycky vsadí a které se snaží protlačit do okolí. Zrovna včera jsem mluvil s jedním známým, který si chce koupit počítač, bude za to dávat 25000 a bude tam prý mít „ten LCD panel, to bude maso“. Když jsem se ho zeptal, jestli to bude dostatečnou odezvu na ty hry, které na tom chce pařit, tak dost znejistěl.

  Shrnuto a podtrženo – hajzl obchodník je ten, který využije neznalost druhého k vlastnímu obohacení. Bohužel se tato definice hodí na stále více obchodníků. Ale já naštěstí znám jednoho v pohodě… (a nejsem to já)

  před 19 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.