Na navigaci | Klávesové zkratky

Jak se zbavit automatického restartování Windows?

Největší prasárnička Windows je, že se automaticky bez ptaní restartují. Odejdete od počítače s rozdělanou prací, pootevíranými dokumenty a vrátíte se k čerstvě restartovanému počítači. Pro Mekaře to musí znít úplně neuvěřitelně, vlastně sám, když to teď píšu, tak nemůžu uvěřit, že operační systém, který něco takového dělá, používám. Brrrr!

Dobrá zpráva je, že existuje způsob jak tohle chování vypnout. Ač je poměrně důkladně skrytý, zde vám ho předkládám.


Aktualizace: níže uvedený postup nefunguje ve Windows 10 Anniversary Update. Zkouším ještě jiné řešení: smazat (nebo přesunout někam jinam) soubor C:\Windows\System32\Tasks\Microsoft\Windows\UpdateOrchestrator\Reboot a místo něj ve složce vytvořit adresář s názvem Reboot, což by mělo zabránit Windows ve znovuvytvoření původního souboru.


Máte Windows Home?

Nejprve spusťte Editor registru. Stiskněte tlačítko Start, napište regedit a spusťte ho.

A najděte ve stromu vlevo klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU. Pokud neexistuje, vytvořte ho přes Úpravy > Nový > Klíč. V něm vytvořte novou položku přes Úpravy > Nový > Hodnota DWORD (32-bit) s názvem NoAutoRebootWithLoggedOnUsers a hodnotou 1.

Máte Windows Pro?

Nejprve spusťte Editor místních zásad skupiny (anglicky Group Policy Editor). Stiskněte tlačítko Start, napište gpedit.msc a spusťte ho.

V Editoru vyhledejte Konfigurace počítače > Šablony pro správu > Součásti systému Windows > Windows Update a odklikněte položku Zakázat automatické restartování v případě přihlášených uživatelů. V anglických Windows je to Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update a No auto-restart with logged on users.

Zvolte Povoleno (v anglické verzi Enabled) a potvrďte tlačítkem OK.

A nyní by již měl zavládnout klid a mír.

Komentáře

 1. Michal #1

  avatar

  Nebyl by tam i tip, jak zakázat automatické probouzení? Zaklapnu display, počítač se uspí/uspoří, a ráno se vzbudím a větrák na plný pecky.

 2. David Grudl http://davidgrudl.com #2

  avatar

  Příkazem powercfg -lastwake zjistíš, proč se vzbudil.

  před rokem | odpovědět
 3. rene #3

  avatar

  #1 Michale, dělávaly to síťovky, wake up on lan flag

  před rokem | odpovědět
 4. jenda^^ #4

  avatar

  #1 Michale, Probouzení by se mělo zakázat takhle:
  Win+X → Možnosti napájení → Změnit nastavení schématu → Změnit pokročilé nastavení napájení → Režim spánku → Povolit časovače pro probuzení → … zakázat

  Ale očividně tahle volba není úplně funkční, protože nedávno se mi počítač probouzel i tak a pomocí různých příkazů powercfg apod. se mi podařilo zjistit, že se probouzí, protože se chce restartovat a aktualizovat.

  Ohledně automatického probouzení v noci možná taky pomůže toto:
  Win+X → Ovládací panely → Zabezpečení a údržba → Údržba → Změnit nastavení údržby → Zrušit zatržení ohledně probouzení počítače. Případně i nastavit nějaký normálnější čas než výchozí 3:00

  před rokem | odpovědět
 5. Tomáš #5

  avatar

  Máš u mě další panáky toho medového co piješ. Dík, funguje i v doméně.

  před rokem | odpovědět | reagoval [12] Jan Kuchař
 6. David Šmehlík #6

  avatar

  #1 Michale, Zdravím Michale, případně je dobré se podívat u klávesnice a myši na nastavení wake on, občas může třeba bezdrátová myš nebo klávesnice probouzet počítač. Horší na tom je, že i když to člověk vypne, občas se to při nějaké aktualizaci zase zapnulo. :-)

  před rokem | odpovědět | reagoval [11] jenda^^
 7. gorog #7

  avatar

  Drsné je, že i ve Windows Server 2016 je tahle super featura..

  před rokem | odpovědět
 8. martin #8

  avatar

  #1 Michale, Mrkni se do EventVieweru, co Ti počítač spouští. U mě to byl nějaký soft k TV tunneru, který měl takhle naplánované sledování aktualizací.

  před rokem | odpovědět
 9. Aichi #9

  avatar

  Úplně základní řešení na všech Windows bylo otevřít Notepad, vytvořit nový soubor, napsat do něj cokoli a neuložit. Takto nechat na pozadí. Je to dokonalá prevence restartů.

  před rokem | odpovědět | reagoval [10] Vašek
 10. Vašek #10

  avatar

  #9 Aichi, no ani ne.. sere ti na nějakej notepad a prostě ho zabije..

  před rokem | odpovědět
 11. jenda^^ #11

  avatar

  #6 Davide Šmehlíku, to je pravda, myš to taky občas probouzí, pokud se probouzení nezakáže ve správci zařízení. Znovupovolování té volby je způsobeno nejspíš tím, že jsi připojil myš do jiného USB, takže to Windows bere jako jiné zařízení a nastaví mu defaultní předvolby.

  před rokem | odpovědět
 12. Jan Kuchař #12

  avatar

  #5 Tomáši, Nefunguje, doména ti co 30 minut přepíše tvoje lokální změny v GPO z těch, co jsou nastaveny v doméně. :-/

  před rokem | odpovědět
 13. Mamuf http://twitter.com/mamuf #13

  avatar

  Je to stejná volba v Pro verzi, která se anglicky jmenuje „Turn off auto-restart for updates during active hours“? Protože přesně toto by zřejmě mělo řešit nastavení v samotném Windows Update, kde lze nastavit Active Hours (bohužel v rozsahu max 12 h, zkrátka podle MS nemůžete u počítače sedět déle než 12 hodin denně!) a dle tvrzení dialogu by to v těchto hodinách restartovat nemělo. Já bych ovšem ocenil možnost ty restarty vypnout ÚPLNĚ.

  před rokem | odpovědět | reagoval [14] Mamuf
 14. Mamuf http://twitter.com/mamuf #14

  avatar

  #13 Mamufe, Pardon, tak toto je jiná volba. Už jsem našel tu správnou.

  před rokem | odpovědět
 15. Radek http://kuchynsky-robot.info #15

  avatar

  Super návod, jen doufám, že si tohle nastavení po příští aktualizaci Widle nepřepíšou. To by už byl asi poslední hřebík do rakve mého systému a tradá linux.

  před rokem | odpovědět
 16. pato #16

  avatar

  ahoj pekny clanok, podobne navody som nasiel aj na http://www.windowscentrum.sk/

  před rokem | odpovědět

Zanechat komentář

Text komentáře
Kontakt

(kvůli gravataru)