během psaní nezemřelo téměř žádné zvíře

Na navigaci | Klávesové zkratky

Nebojte, nejste rasisti

Pozitivní rasismus nebo tzv. pseudohumanismus docela často pramení z vnitřního strachu, abychom sami nebyli rasisté.

Vlajka South Parku
To je tak. Každý moderní člověk ví, že rasismus je špatný. A tedy nechce zavdat domněnce, že sám je rasistou. Ví, že rasisté soudí lidi podle barvy pleti, namísto toho, aby je posuzovali individuálně.

Jenže pak se vás někdo zeptá, jestli by vám vadilo, kdyby se do sousedství nastěhovala cikánská rodina, vy znejistíte a opatrně odpovíte, že by vám to jako nevadilo, že jo, protože nejste henti rasisti, a že nesoudíte podle barvy kůže. Jenže uvnitř cítíte, že to není pravda. Že takové sousedy nechcete. Mnozí lidé z toho důvodu ani raději neodpoví.

A čím má jedinec větší nejistotu ze sebe samého, tím hlasitěji proti „rasismu“ bojuje.

Zdravý rozum není rasismus

(upozornění: následující odstavec může u pseudohumanistů vyvolat silné pocity rozhořčení)

Člověk disponuje vyšším stupněm nervové soustavy, která mu umožňuje využívat předešlé zkušenosti. Pokud se mám rozhodnout, jestli zítra budu v autobuse sedět vedle Roma nebo bílého, tedy nic víc o nich nevím, zvolím si druhou možnost. Protože je spojena s menším rizikem, že dotyčný bude zapáchat. Což mi neuvěřitelně vadí.

Pokud bych naopak prohlásil, že je mi to jedno, neboť nejsem rasista, tak to znamená, že buď, nedisponuji takovou zkušeností, nebo jí disponuji a:

 1. mám vážnou poruchu vyšší nerovové soustavy
 2. jsem zmaten a chovám se pokrytecky
 3. jsem pseudohumanista

Své rozhodnutí jsem vyvodil ze zkušeností a ačkoliv jsem usuzoval podle příslušnosti k etniku, není na tom lautr nic rasistického! Rasismem by bylo prohlašovat, že cikáni smrdí. A rasista je ten, kdo takovému hloupému předsudku skutečně věří. Tedy v okamžiku, kdy do autobusu vstoupí, nepřehodnotí své rozhodnutí podle konkrétní situace a bude setrvávat na předsudku.

Tohle není drobná nuance, tohle je rozdíl jako kráva. Rozdíl mezi zdravě uvažujícím člověkem, hloupým rasistou a jakožehumanistou.

A teď naopak

Musím se přiznat, že mám velmi rád world music, mimo jiné cikánskou hudbu. Pokud bych si v onom autobuse měl vybrat, jestli mi do sluchátek pustí (blíže neurčenou) cikánskou kapelu či „bílou“ skupinu, volil bych první variantu. Bezpochyby.

Pokud bych se však přiklonil k cikánské muzice jen proto, abych demonstroval svou rasovou snášenlivost, platily by na mě ty tři předchozí body (tedy idiot, pokrytec nebo Kateř… ehm… pseudohumanista).

Chce to čistou hlavu

Rasismus je tedy záležitostí předsudků, a nijak nejde do křížku s přirozeným zdravým úsudkem. Pitomcem je pak ten, kdo zdravý rozum potlačuje, aby byl hyperkorektní. Když míjíme skupinku Romů, je normální „držet si peněženky“, neboť máme špatnou zkušenost.

Doplnění: takové překrucování a podsouvání jiného významu, s jakým jsem se setkal v následujících komentářích, to jsem dlouho nezažil. Než budete komentovat, raději si článek dvakrát přečtěte a snažte se jít po smyslu. Děkuji

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Slomo Eichele #1

  V podstate souhlasim. Podle me je rasismus zpusob mysleni, ktery kolektivne nahlizi na nejakou rasu jako menecennou a na jinou jako vice cennou apod. Skutecnost je takova, na coz upozornuje i napr. Bakalar, ze geneticke rozdily mezi jednotlivci teze rasy jsou vetsi nez rozdily mezi rasami. Proste lidi, kteri tvrdej, ze cernosi jsou hloupi, mi prijdou na palici, kdyz znam nektere cernochy chytrejsi nez ja. Prumerne IQ nebo jina vlastnost rasy ci etnika nic nevypovida o konkretnim prislusnikovi te skupiny. Akorat, jak spravne pisete, je dobre se drzet ze zacatku stereotypu, neb je v nem zakodovana urcita hromadna zkusenost – aspon vetsinou, nekdy jde samozrejme o cisty predsudek. Je proste rozumne mit urcite pravdepodobnostni ocekavani, kdyz se kolem vas toci v davu particka Romu. Kdyz se nic nestane, super, muzete si trochu sestelovat stereotyp a cekat na dalsi zkusenost s nimi. Mezitim ovsem cloveku ukradne penezenku bily kapsar v nobl obleku… :)

  před 18 lety
 2. Honza Hučín #2

  před 18 lety
 3. void #3

  Mozna me obvinite z "pseudo"humanismu. Ale popravde si nevidite na spicku nosu. Ano, cigani pachaji 10*vic trestnych cinu na hlavu, nez prislusnici europoidni rasy. Dulezite ovsem je v jakem rozsahu.

  Uvedu priklad. Uz jste nekdy slyseli, ze by si cigani v zastupitelstvu mesta prihravali zakazky a priklepavali ksefty za miliony? Uz jste nekdy slyseli, ze by nejaky cigan vytuneloval za miliardy? Uz ste nekdy slyseli, ze by cigani manipulovali soudy a strkali velke kapriky do kapes"zainteresovanych"zodpovednych osob.

  Ja tvrdim, ze na jednoho prislusnika europoidni rasy pripada vyssi mnozstvi zproneverenych penez, nez na prumerneho cigana. Tudiz, my „jedina spravna rasa“ (jak hloupe by bylo tomu verit), jsme vetsi gauneri, nez cigani. To, ze mas dgx spatnou zkusenost s cigany. Hmmm, ja taky a vetsinou proto, ze jsem jim uveril a oni me _prechcali_ :) Bili me okradli vic a nemohl sem udelat vubec nic.

  před 18 lety | reagoval [6] jakub
 4. mart8 #4

  Vážený Voide, podle mě jste pochopil článek jinak. Je třeba většinu věcí rozlišovat individuálně (vy jste podle 0,1% nepoctivych radních osočil všechny – můj strýc je třeba starostou ve vesnici s ročním rozpočtem 300tis Kč – zkuste se zamyslet, zda se tam může něco někam přihrávat).

  Představte si situaci, že si jdete kupovat nový byt. V jednom baráku je vaším sousedem VŠ vzdělaný Čech s jedním dítětem a manželkou, ve druhém baráku 15-ti členná nezaměstnaná rómská rodina na dávkách a neustále slavící v dobré náladě. Cituji vás „Bili me okradli vic a nemohl sem udelat vubec nic.“ → ze strachu o váš majetek tedy zvolíte variantu č.2?

  před 18 lety
 5. pankreas #5

  Kdyz si vedle Roma v autobuse nesednu, muze mu to byt jedno. Kdyz ho do autobusu nepustim, je to diskriminace. TUDY vede ta hranice, ne nekde v rovine „zdraveho usudku dle zkusenosti“. Protoze na zkusenosti se odkazuji i ti, co provadeji diskriminaci. A pokud je nejaky verejny prostor „only for white“, je to rasismus. Tecka.

  před 18 lety | reagoval [15] mart8 [47] carnero [50] David Grudl
 6. jakub #6

  avatar

  #3 voide, Přece jen v daný moment je pro mě důležitější i budoucí přítomnost peněženky a mobilu v kapse, případně určitá úrověň cestování MHD, než státní rozpočet a korupce…

  Bohužel zrovna v ČR je ze strany státu vůči právě rómské menšině udržována pozitivní diskriminace na solidní úrovni a to následně vede k velice negativní diskriminaci ze strany 90% obyvatelstva. Když s nimi pak někdo začně jednat jako s bílými (ano, to je to vystěhování neplatičů ze Vsetína), je z toho aféra a z Čunka rasista…

  před 18 lety
 7. apendix #7

  avatar

  V zásadě souhlasím, i když ne tak uplně. Je pravda že se člověk rozhoduje podle předchozí zkušenosti. Pokud někdo nebere v potaz tuhle zkušenost a řekne to, aby nevypadal jako rasista, to v pořádku není. Ale ani ta zkušenost. To je stejný, jako že víš že všichni „bílý“ jsou „slušný, hodný, férový“ nebo jak to chceš nazvat, a proto budeš všem věřit. Hloupost. Když jdeš po ulici, tak starýho dědy nebo člověka typickýho vzhledu se taky nebojíš, ale někoho co má 2 metry na vejšku a 1,5 na šířku a agerisvně čumí se bát, řekl bych, budeš (pokud nemáš na vejšku 2,5 metru a 2 metry na šířku – rozuměj VÍC než on).

  Chci tim říct, že znám spoustu slušných lidí, cikánů, který toho v životě dokázali dost a vážně se distancujou od takovýho klasickýho modelu cikána, kdy vyhrává ten, kdo nabere za noc nejvíc autorádií. A takových si vážím. Stejně tak znám hodně „bílejch“, který bych nejradši neznal, který maj radost z toho, že můžou někoho v noci na ulici seřezat nebo rozflákat co nejvíc výloh.

  Neni to o tom, jestli je bílej, černej, oranžovej, ale čistě na jedinci a pokud se budeš rozhodovat podle nějaký předchozí zkušenosti, tak je to hovadina. Když vidíš cikána, jo, v hlavě Ti to bleskne, neni to hňup (…ten Kája ? ), přesně podle těch všeobecných zkušeností, ale pokud se chceš rozhodnout jen podle toho, tak podle mě děláš chybu (a minimálně se připravuješ o dost zajímavých lidí).

  před 18 lety | reagoval [50] David Grudl
 8. myf #8

  Já za sebe musím prohlásit, že mě doposud žádný cikán neokradl (okradli mě doposud pouze běloši), nevzpomínám si, že bych kdy seděl v tramvaji vedle smrdícího cikána (všichni aromatičtí jedinci které jsem měl kdy tu ‚čest‘ potkat ve vagonu tramvaje byli myslím původně bílí). I tak pro mě platí co jsi psal; tedy že i BEZ VLASTNÍCH NEGATIVNÍCH ZKUŠENOSTÍ uvažuji stejně jako ty, dgx. A to je smutné, protože (pod)vědomě dávám na nějaký „obecný ‚osvědčený‘ stereotyp“.

  Proto bych sem v plén rád položil otázku která na mě kouká z tvojí poslední věty:

  Opravdu tu všichni máme svoji vlastní „špatnou zkušenost“ s cikány?

  (Nebo tato „špatná zklušenost“ je jakési ‚po(d)vědomí‘ na základě informací typu „sousedce někdo včera ukradl v sámošce peněženku, určite nějaký cikán“ a televizních zpráv „počestní obytelé obce XYZ (o které jsem nikdy neslyšel) jsou rozhořčeni chováním nepočestných občanů snědé pleti tamtéž“. Ano, teď trochu podsouvám možná až pseudohumanistické uvažování a chápu že o to těžší na to bude pozitivně a tedy „rasiticky“ odpovědět. Stačí jenom upřímné „ano/ne“, popřípadě kdy naposled nebo jak často, detaily netřeba. Podotýkám, osobní špatnou zkušenost. Fakt by mě to zajímalo…

  před 18 lety | reagoval [11] Milf [12] pako [50] David Grudl
 9. Roj #9

  avatar
  [smazáno] To je vsechno samozrejme pravda, ale poctata problemu je malinko jinde. Pripusť, ze Katerina Jaques opravdu nemusi byt slepice. Treba patri do te skupiny idi, kteri problem vnimaji spravne, jen ho neumi srozumitelne vyjadrit. To si myslim je obecne problem zelenych a pseudohumanistu.

  I kdyz samozrejme je mezi nimi i dost opravdovych blbu.

  před 18 lety
 10. chichi #10

  Dgx neboj se, ty jsi rasista par excellance. Je ale dojemné, až úsměvné, jak se to snažíš zakrývat „racionálními“ argumenty:)

  před 18 lety | reagoval [27] spacák
 11. Milf #11

  avatar

  #8 myfe, Ano, mám špatnou osobní zkušenost. Nijak mi ovšem nebrání v tom, abych za půl hodiny podal ruku Romovi.

  Já chci málo – ať se chovají jak si zdejší společnost žádá (= dodržovat pravidla) a pokud toho nejsou schopni, nechť si nestěžují. To první dokáži tolerovat, pokud mě tím přímo neomezují (neohrožují), to druhé jsem nebyl, nejsem a nebudu schopen tolerovat nikdy.

  před 18 lety | reagoval [50] David Grudl
 12. pako #12

  #8 myfe, Přesně, lidi vydávají za své zkušenosti články z černé kroniky a Televizních novin na Nově. Když pak člověk potřebuje pomoc, každej se na něj vybodne, protože čeká nějakou zradu. V této zemi byla zničena důvěra (jestli tu kdy byla) a nikdo nikomu nevěří. Kdežto článkům v bulváru ano… FUJ!

  před 18 lety
 13. filer #13

  Keď som v autobuse a chcem si niekde sadnúť, tak si vyberám za prísediaceho človeka, ktorý nevyzerá špinavo a zanedbane. Ak prvý na koho mi padne pohľad je Róm a je na pohľad čistý a upravený, tak si sadnem vedľa neho a nezvažujem ďalej, že je Róm. Skúsenosť a rozum mi vravia, že Rómovia chodia často v autobuse špinaví a smradľaví a preto si viac všimnem v akom stave je tento konkrétny človek. Nesadnúť si vedľa neho, len preto, že je Róm je predsudok a možný rasizmus, nesadnúť si preto, že je špinavý Róm je vec zdravého rozumu. Toto je rozdiel oproti tomu čo si napísal.

  před 18 lety | reagoval [29] chichi [50] David Grudl
 14. Lokutus #14

  DGX je rasista, protože nemá rád… zelené. ?

  před 18 lety
 15. mart8 #15

  #5 pankreasi, jenže pokud ten cikán bude smrdět pustit ho nemusím… jenže on mi vynadá do rasistů… nehledě na to, že 90% jich nema listek a ještě jsou schopni revizora mlátit a urážet (zdroj: nejen vlastní zkušenost, ale i článkyv tisku)

  před 18 lety
 16. P. #16

  Myslíš že kdyby to zvládli, že by to nedělali taky? Jinak možná uslyšíme, teď se nám dostal jeden róm do Rady města, tak se uvidí za pár měsíců…

  před 18 lety
 17. mart8 #17

  je pro další humanisty… http://zpravy.idnes.cz/…x-/krimi.asp?…

  před 18 lety
 18. Unixorn #18

  avatar

  V cinzaku na Andelu, kde jsem driv bydlel, byla jedna slusna cikanska rodina s 2 detmi, ktere obe chodily do normalni skoly. Nikdy s nimi nebyl zadny problem.
  V tom samem baraku jedna bila familie varila nejaky pernik, dalsi 2 prodavaly kov do sberu (a pritom tak nejak i ten, co nebyl pribitej) a neplatily proud (napojily se na osvetleni v dome) a posledni z techto podstandardnich rodin zila z invalidnich duchodu a pachla na 3 metry.
  Jestli nekdo v metru pachne, je to na 90% bily bezdomovec.
  Setkavam se sice s cikanskou kriminalitou, ale vezmu-li si pomer kapsaru cikanskych a rusko/balkanskych, je to asi 1:20.
  Kdybych si moh vybrat, vedle koho si nesednout, nesednu si mnohem spis vedle skupinky opilych fanousku, nebo skupinky skinu. U tech mam statisticky nejvetsi sanci, ze z toho budou problemy.
  Tvuj pristup JE rasisticky uz z toho prosteho duvodu, ze porad beres veci OBECNE. Reknes Rom, ale nereknes zapachajici, nebo opily, agresivne se **chovajici ** Rom.
  Uboze rasisticke chovani, to teda sorry.

  před 18 lety | reagoval [20] Lokutus [29] chichi [50] David Grudl
 19. Martin #19

  Chtěl jsem něco napsat, ale radši jsem to smazal. Reagovat na takovouhle směs rádoby inteligentně podané idiocie a nenávisti se nedá.
  Obhajovat rasismus pod pláštíkem „zdravého rozumu“ je cesta do plynových komor.
  Kéž by takovým lidem přen noc pleť zčernala, možná by jim pak došlo, jakého hnusu se účastnili.

  před 18 lety | reagoval [21] Lokutus [29] chichi
 20. Lokutus #20

  #18 Unixorne, Jsi rasista, protože ri vadí fotbaloví fanoušci a skini.

  P.S. Podle tvého mustru, samozřejmě.

  před 18 lety | reagoval [25] pankreas
 21. Lokutus #21

  #19 Martine, Kéž by takovým lidem přen noc pleť zčernala, možná by jim pak došlo, jakého hnusu se účastnili.

  Takže jsi také rasista, protože odlišuješ lidi podle barvy pleti. Jak hnusné…

  před 18 lety | reagoval [25] pankreas
 22. noname #22

  promiň, ale tohle je typický příklad českého rasismu – tedy jakési vnitřní obhajoby nesmyslu, že se vlastně o rasismus nejedná, ale že je to nějaký „zdravý rozum“. Ne, je to prostě rasismus – zeptej se klidně mě na to, co budu říkat na to, že budu mít za sousedy (romy, černochy, ufony, ukrajince, taiwance, čechy, gay …) a řeknu ti na to stále to samé – „co je to za lidi?“ Je mi jedno jestli je to rom nebo běloch, jestli bych si měl vybírat souseda, pak by mě spíše zajímal jeho životní styl (hulákání v noci, hulení na chodbě, …) než jaká je jeho barva očí, kůže, vlasů či jakýkoliv jiný tělesný znak. Měl jsem již hodně sousedů a zatím nejhorší byli jedni češi (před dvěma týdny se jim podařilo vypálit byt, jedna „naštěstí“ uhořela, takže už tam nejsou). Ano, okradli mé známé rómové, mě několikrát „bílí“. Ale vím že mě neokradli protože mají takovou barvu kůže, ale protože to jsou zloději. Ne nechci za souseda zloděje, ale množina zlodějů a rómů jsou dvě zcela odlišné množiny relativně velkým průnikem, ale nelze ani zdaleka říct, že jedna množina je podmnožinou té druhé.

  před 18 lety | reagoval [24] mart8 [29] chichi [50] David Grudl
 23. Pablíčko #23

  avatar

  Mám osobní špatnou ale i řadu dobrých zkušeností s cikány.
  Tvoje otázka ale příliš nedává smysl, je podobná jako tyhle otázky. Odpovíš mi na ně?
  Necháš se zavřít do klece společně se lvem?
  Máš snad osobní zkušenost s tím, že lev napadl člověka?

  před 18 lety
 24. mart8 #24

  #22 noname, tak treba s tim hulakanim na chodbe u cikána na 95% neslapnes vedle…

  btw: podle veskerych sociologickych studii cesi jsou nejmensi rasisti na svete. Prakticky nemame problem s barvou pleti… jedna se tu o tak zvany socialni rasismus… a ten vadi i me… vadi me zvyhodnovani ruznych mensin, ktere si za svoji situaci muzou sami a kteri nic necini proto, aby bylo lepe.

  Kazdemu obhajci bych doporucoval, bezte ven a nekomentujte to od pocitace… bezte si pobydlet do Chánova a pak řekněte, co děláme špatně a jestli na tom socialnim rasizmu neni aspon trosku pravdy.
  (posledni muj komentar dnes)

  před 18 lety | reagoval [30] Martin [32] noname
 25. pankreas #25

  #20 Lokutusi, Fotbalovym fanouskem se clovek rodi? Skin nebo vlajkonos je prece clovek, ktery se definuje chovanim a sve postoje dava najevo i vnejsim vzhledem.

  #21 Lokutusi, Nechapu – kdyz predrecnik svemu odpurci doporucuje jistou empatii do lidi odlisne barvy, zacal je tim padem podle barvy rozlisovat?

  před 18 lety | reagoval [35] Lokutus
 26. rarouš #26

  avatar

  hele, weblogy.cz už se zase začali vzdalovat dokonalému vzoru ;)

  před 18 lety | reagoval [28] Roman [31] MiSHAK
 27. spacák #27

  #10 chichi, dojemné až úsměvné na tobě je, že tvrdíš cosi a nesnažíš se to zakrýt naprosto žádnými argumenty.

  před 18 lety | reagoval [29] chichi
 28. Roman #28

  avatar

  #26 rarouši, Nie je nejaky screenshot poruke? Dgx?

  Btw. co sa tyka temy, nemam na to co povedat asi len tolko ze ktokolvek do posudzovania cohokolvek dava prilis vela emocii je podozrivy. Cim vacsie rozhorcovanie nad tym ci onym nazorom, tym menej mozgu sa do toho zapaja a tym padom nazor takeho clovek nie je nemozne z hladiska zdraveho rozumu akceptovat. Akokolvek moze byt napisana ta omacka okolo, v tomto dgx-ovom prispevku, s tym zdravy rozumom ma 100% pravdu.

  před 18 lety
 29. chichi #29

  #27 spacáku, To ale není potřeba. Postoj „Nejsem rasista, ale vedle cikána bych si nesed…“ žádné další argumenty nepotřebuje. Navíc je za mě v diskusi napsali už jiní: #13 filer, #18 Unixorn, #22 noname a nakonec i #19 Martin

  před 18 lety | reagoval [50] David Grudl
 30. Martin #30

  #24 mart8, typický výrok nácka: „vadí mi jejich zvýhodňování, můžou si za to sami, ať si pomůžou sami, nás se to netýká, když se neumí přizpůsobit, ať si bydlí za městem v ghettu“.
  Chtěl bych kohokoliv vidět, kdyby byl cikán, jak se vlastním přičiněním z Chánova vyhrabe.
  Vaše výroky jsou jen povýšenecké fašistické kecy lidí, kteří náhodou měli to štěstí, že se dobře narodili a tak nějak automaticky zapadli do společnosti, aniž museli překonávat libovolné překážky a teď jsou ze svých křesel u počítačů nějak moc chytří.
  Je mi z většiny z vás na blití, naštěstí tu pár lidí s opravdovým „zdravým rozumem“ je, takže ještě nevymřeli!

  před 18 lety | reagoval [38] mart8 [38] mart8
 31. MiSHAK #31

  avatar

  #26 rarouši, Sdílím Váš názor

  DGX začal chodit do filozofie? Já do ní chodil na střední… stačilo.

  Říká se tomu předsudky a tímto způsobem omlouváte své. Ten kdo se neomlouvá, nebo vůbec nereaguje na mediální pecky budiž pochválen.

  --$La_Trine;

  OT: Když chci zobrazit náhled a text jsem změnil, tak proč se alespoň nezmění JavaScriptem tlačítko z přidat komentář na „Náhled“? Filozofie všechno jedním tlačítkem mí přijde horší, než neschopnost starosty resp. senátora vystupovat v mediích.

  document.getElementById('latrine_cf_body').onchange = function(e){
  if(!e)e=window.event;
  e.onchange = false;
  var inputs = document.getElementById('commentform").getElementsByTagName('input');
  inputs[inputs.length - 1].value = 'Nahled';
  }

  Díky ?

  před 18 lety
 32. noname #32

  #24 mart8, No a to je právě ten rasismus. I kdyby to opravdu bylo 95 %, tak by moje rozlišování na řvoucí na chodbě / na chodbě neřvoucí bylo zcela v pořádku, i když by to znamenalo, že 19 z 20 rómských rodin budu odmítat a stejně tak jen 4 z 10 nerómských rodin. Je to ale odlišení kvůli vlivu / omezování mé vlastní osoby/rodiny, nikoliv podle něčeho co na mě žádný vliv nemá – barva kůže, náboženství atd.
  Velká část čechů (nikoliv opět zobecněno „češi“) je naopak podle sociologických studií podobně rasistická jako ty.
  A co se týče té nabídky bydlení v chánově – to je čirá demagogie – to bych tě mohl posílat do obdobných „bílých“ ghet, squatů atd. Ale když vezměš mou premisu, tj. rozlišování na konkrétní obtěžující/neobtěžující spoluobčany, nikoliv nějaký generalizovaný průměr podle barvy pleti, velikosti boty nebo délky vlasů, pak bys dospěl k tomu, že nerasistický člověk by klidně bydlel v baráku se stovkou (třeba romských či jakýchkoliv jiných) rodin, pakliže by nebyli obtěžující a naopak by se nestěhoval do baráku, kde by byli (jakékoliv) obtěžující rodiny. Takže moje neochota stěhovat se třeba konkrétně do Chánova není v tom, že tam je róm, ale že je tam smrad, bordel a obtěžující chamraď. Až pochopíš ten rozdíl, tak možná přestaneš být rasistou.

 33. ringo #33

  2 dgx: to sis naběhl ;).
  Všem, co otloukají o hlavu dgx, že je rasista: Jsou situace, kdy moc nebudu rozlišovat, zda je cikán cikánem, např. nově příchozí v zaměstnání, kde k němu zaujmu odstup jako ke kterémukoliv jinému člověku a obrázek si o něm udělám. Ale jsou situace, kdy to rozlišovat budu. Pokud se mě v metru pokusí obestoupit hlouček cikánů, nebo mi např. v obchodě s CD v pracovní době budou dlouze postávat a nenápadně se rozhlížet, nemíním zjišťovat, zda jsou to dobré duše, které mě pouze přišly oblažit svou přítomností.
  Pokud jste tací lidumilové, zkuste někde na odlehlém místě zastavit a pomoci cikánům, kteří stojí u krajnice s otevřenou haupnou a mávají jako o život (a že jich není málo!). Určitě stojí za to vyzkoušet svůj humanismus ;).

  před 18 lety
 34. MiSHAK #34

  avatar

  #32 noname, To je to samé, opět zde předpokládáte určité vlastnosti podle obyvatel, jen se tomu neříká rasismus ale osobní (zprostředkovaná) zkušenost.

  před 18 lety
 35. Lokutus #35

  #25 pankreasi, Skin nebo vlajkonos je prece clovek, ktery se definuje chovanim a sve postoje dava najevo i vnejsim vzhledem.

  A špinavý, zlodějský cikán se rodí špinavým zlodějem?
  Stejně jako skupina skinů, nebo forbalových fanoušků v někom vzbuzuje strach kvůli tomu, jak se většina z nich chová vůči svému okolí, stejně tak vzbuzuje strach skupina cikánů kvůli tomu, jak se většina z nich chová vůči svému okolí.

  Já jen naznačoval přesně to, co píšeš sám. Na barvě kůže nezáleží. Důležité je, jak se která komunita chová obecně. A je jedno, zda mají její členové znaky své komunity vrozené, anebo převzaté.

  Takže pokud někdo zavrhuje něčí strach, či znechucení z jedné komunity a jedním dechem mluví o svém strachu z komunity jiné, je u mě prostě pokrytec.

  kdyz predrecnik svemu odpurci doporucuje jistou empatii do lidi odlisne barvy, zacal je tim padem podle barvy rozlisovat

  Nechápu. Pokud někdo mluví o barvě kůže, tak asi sám rozlišuje podle barvy kůže, protože jinak by ho to nenapadlo.
  Obchodník s koni také zmiňuje barvu kůže koně, protože je to jeden z rozlišujících rysů plemene.

  před 18 lety
 36. FrozenDog #36

  OK, vyjasnime si pojmy a dojmy: rasizmus je podla slovnika „teória o nadradenosti jednej rasy nad druhou“. Rasista je stupenec tejto teorie, teda clovek, ktory povazuje ludi urcitej rasy za nadradenych (alebo naopak menejcennych).

  Rasistom teda nie je ten, kto „nema rad ciganov“. To je predsa sloboda kazdeho cloveka – moznost mat ci nemat niekoho rad (kludne aj celu skupinu). Ja ciganov rad nemam (dovody su moja sukromna vec), napriek tomu ich nepovazujem za menejcennych. Nie som natolko pribrzdeny, aby som povazoval nejakeho cloveka za viac/menejcenneho LEN z dovodu jeho prislusnosti k urcitej rase.

  Takzvana „pozitivna diskriminacia“ je rovnake svinstvo ako ta „negativna“. Diskriminacia je len jedna, newspeak nemusim. Jedine, co ziadam je, aby sa s kazdym zaobchadzalo rovnako a to aj pri neprijemnych zalezitostiach – t.j. neplatis najom? Letis a je mi jedno aku mas kozu, narodnost, sexualnu orientaciu, vierovyznanie ci socialnu situaciu (status). Nevies sa spravat podla pravidiel? Budes potrestany rovnako ako hocikto iny. TOTO je podla mna normalne. Ziadne vynimky, ci uz jednym alebo druhym smerom.

  před 18 lety | reagoval [40] mart8
 37. FrozenDog #37

  Jo a este dodatok, aby nedoslo k nedorozumeniu: To, ze nemam rad ciganov neznamena, ze by som ich chcel vyhladit, zavriet do koncentraku, ci im nejako skodit.

  před 18 lety
 38. mart8 #38

  #30 Martine, výborně, zatím co já diskutuji a za názor tě neodsuzuji, ty mě tituluješ náckem, výborný, ale nevadí.. já se nemam ve svém názoru za co stydět.
  Diskuse s tebou je naprosto zbytečná, protože nechceš vidět fakta… nevidíš, kolik peněz bylo vynaloženo, aby se jim pomohlo? Jak dlouho budeš pomáhat těm, kteří všechno zničí? Proč to ničí? Proč nechtějí, aby jim bylo pomoženo.

  Atd zvýhodňování. Moje přítelkyně pracuje jako teréni pracovnice pro začleňování romů, velmi náročná práce, přijď si sní někdy popovídat o jejich ochotě se vzdělávat. Ona byla matka samoživitelka, pracující a stát ji sotva pomohl, vše musela sama. Kdyby byla rómko, odešlaz práce a šla na pracák, měla se líp. Ale nechtěla, je to o vůli.

  Chytrej od počítače jsi ty, vím o čem mluvím a nelze pomáhat tam, kde nechtějí, aby jim bylo pomoženo a smějí se nám, protože vědí, že jim pomáhat (dnes již prakticky) musíme!!

  #32 noname, můj kamárad je černoch a nijak mi nevadí s ním bydlet v jednom bytě. Nevadí mi jeho rodina, nevadí mi jeho příbuzní. Nevadí mi jeho kamarádi ze studií ze všech koutů světa. Mám je rád, protože se umí chovat. Ale přímo nesnáším cigána vod vedle, co dennodenně šmíruje kolem mého auta, nemám rád ani bíle socky na andělu co smrdí, žebraj a podobně.

  Ale koukám, že bejt hodnej je dneska moderní a říci, že se mi taky něco nelíbí je zapovrženíhodné a nacistické.

  Pánové #30 Martin a #32 noname jak vy jinak než silnou pusou u klávesnice s tímto problémem bojujete? Co proto děláte? Nechcete ty chudáky ze Vsetína domů? Já s panem čuňkem souhlasím… a ještě odkazuji (najděte si na google) jak cikán Potor v boleslavi s ostatními zatočil (sám cikán se za své kolegy styděl)

  před 18 lety
 39. Huhla #39

  #32 noname, Jmenuj jedno obdobne „bile“ ghetto, squat – v rozsahu X panelaku. Fakt by me to zajimalo

  před 18 lety | reagoval [41] mart8
 40. mart8 #40

  #36 FrozenDogu, přesně si to vystihl, pro všechny stejné podmínky, žádné zvýhodňování a rozlišování.

  před 18 lety
 41. mart8 #41

  #39 Huhlo, a #32 noname také mě zajímá a v ČR prosím.

  před 18 lety
 42. Roj #42

  avatar

  Tak pánové, odpověď na vaše nářky je tady:

  Ideologie vs. pragmatismus

  Vas pseudohumanista ?

  před 18 lety
 43. Adam #43

  V zásadě souhlasím.

  Většinu „bojovníků proti rasismu“ nesnáším více než cikány atd.

  před 18 lety
 44. zirafka #44

  avatar
  [smazáno] a co takhle podle zdravého rozumu si sednout na volné místo, které je nejblíž a v případě, že dotyčný zapáchá (není to tak těžké poznat), si sednout jinam. Pokud se řídím zdravím rozumem, rozhoduji se teprve až mám co nejvíc možných informací. Pokud se řídím předsudky, vím ještě než jakýkoliv autobus přijel, kam si sednu. Stejně tak pochybuju, že se ti každá cikánská hudba bude líbit víc než libovolná „bílá skupina“.

  Hezky si nám, Davide, v článku vysvětlil, jak se pozná pseudohumanista. A teď ještě něco o tom, jak se pozná rasista. Podle mých zkušeností například tak, že má potřebu neustále přesvědčovat sebe i ostatní, že on rasista není.

  Chtěla jsem napsat ještě něco, ale do diskuse pod článek se to už nehodí. Pokud tě můj názor bude zajímat, můžeš mi ICQůčknout, pokud ne, nevyžádané názory Ti do hlavy valit nebudu (-;

 45. bukaJ #45

  avatar

  Jsem rasista. A nelíbí se mi to. Nicméně, je to jen příčina špatné zkušenosti. Vyrůstal jsem v místě, kde romové byli jednoznačně a prokazatelně ti, kteří kolem sebe šířili strach a špínu. Když dneska vidím roma, automaticky se ho straním pouze podle barvy jeho pleti. Nicméně i tak jsem připraven změnit rychle názor, pokud se dotyčný rom projeví, jako slušný a inteligentní člověk. Toto jednání mi nemůže mít nikdo za zlé.

  před 18 lety | reagoval [48] ehm [50] David Grudl [57] myf
 46. Lukáš Havrlant #46

  #44 zirafko,

  Hezky si nám, Davide, v článku vysvětlil, jak se pozná pseudohumanista. A teď ještě něco o tom, jak se pozná rasista. Podle mých zkušeností například tak, že má potřebu neustále přesvědčovat sebe i ostatní, že on rasista není.

  (pardon, že reaguji namísto Dvida, ale) Já nemám potřebu někoho přesvědčovat o tom, že nejsem rasista, ale když mi třeba nějací pseuhumanisti začnou vykládat, že jsem rasista, protože jsem řekl Opravdu obdivuji přirozený hudební talent amerických černochů, naštve mě to. Je strašně jednoduché říct, že ty a ty si zlý, ty a ty si rasista, protože nemáš rád cikány a víc nad tím nepřemýšlet.

  před 18 lety
 47. carnero #47

  #5 pankreasi, Kdyz nepustím sednout cikána, je to rasismus? Podle čeho?

  Dejme tomu že jsem neslušný (nebo je mi třeba zle) a nepustim v MHD sednout postupně pět bílých, je to neslušnost. Po pěti bílých následuje cikán a je to najednou rasismus? Myslím, že jste buď zabedněným, nebo (a to spíše) jste zapoměl dodat, že nepustim sednout záměrně cikána, protože je cikán.

  před 18 lety | reagoval [62] pankreas
 48. ehm #48

  #44 zirafko, Naprostý souhlas…

  #45 bukaJi, Já si myslím, bukaJi, že pokud opravdu platí tvoje předposlední věta, tak proti většině lidí, kteří sem píšou, rasista nejsi:) Jen pozor, aby tě neoznačili za pseudohumanistu:)))

  před 18 lety
 49. carnero #49

  A k celému všemu (sorry, že nadvakrát):
  Mám tu výhodu, že nejsem politik a tudíž jsem něco (názorově) a je mi to uplně jedno. Patnáct let jsem žil na panelákovém sídlišti asi 50 metrů od domu s 52 byty plných cikánů. Den co den mě patnáct let budil hluk, dům byl do mrti vyrabovaný (vč věcí jako je zábradlí u schodů), z okna pokoje jsem viděl nejednu vraždu (vyhazování spolubydlících/partnerů z okna bylo celkem běžné). Patnáct let zkušeností říkajících, že někteří cikání jsou „divní“. Zkušeností, na které člověk nezapomene a ať už je nebo není rasista, obchází cikány obloukem… pro jistotu. O cikánech si nemyslim nic, ani dobrého ani špatného (to si začínam myslet u jedinců), ale jistota je jistota a mám své zdraví a mobil rád… takže obloukem.

  A co jsem? Je mi to jedno, klidně budu za rasistu, hlavně že to přežiju.

  před 18 lety
 50. David Grudl #50

  avatar

  #5 pankreasi, přesně tak. Je rozdíl, jestli svým rozhodnutím ovlivňuji svou situaci (pak se zodpovídám jen sám sobě), nebo ovlivňuji (rozuměj poškozuji) někoho jiného. I tak by bylo možné rasismus definovat.

  #7 apendixi,

  To je stejný, jako že víš že všichni „bílý“ jsou „slušný, hodný, férový“ nebo jak to chceš nazvat, a proto budeš všem věřit. Hloupost.

  A ty snad takovou zkušenost máš? Tu může mít možná pětileté dítě. Příště čti pořádně.

  #8 myfe, také nemám osobní špatnou zkušenost, spíš jen zprostředkovanou a ta není tak silná. V Břeclavě jsme kolikrát zašli do ryze cikánské hospody Čavale, mám cikánskými spolužáky, osobní zkušenost je spíše dobrá. Tento článek se proto netýká mé zkušenosti, jako spíš vysvětluje, že za zkušenost, ať je jakákoliv, se není nutné stydět. A že předsudky jsou něco docela jiného.

  #11 Milfe, přesně tak, je rozdíl mezi zkušeností a předsudky.

  #13 filere, ne, není to rozdíl, tvrdíme oba totéž. Možná jsem příklad špatně vysvětlit. Zkus si ho přečíst ještě jednou.

  #18 Unixorne, jak obecně? Přečti si znovu ten odstavec. Já se rozhoduji na základě jediné informace. Jenže nemám předsudky, proto v okamžiku, kdy do autobusu vstoupím, klidně své rozhodnutí mohu přehodnotit. Pokud však mám místenku, je to houby platné.

  #22 noname, no tak nevím, mě označuješ za rasistu a píšeš naprosto to stejné… Jak ubohé. Než budeš někoho takhle osočovat, raději se zkus pochopit psaný text.

  #29 chichi, „Nejsem rasista, ale vedle cikána bych si nesed“ jsi napsal jen a pouze ty, pokud mi to podsouváš, jsi hlupák.

  #44 zirafko, to je naprosté překroucení článku, prostě k tomu ani nemám sílu reagovat.

  #45 bukaJi, jinými slovy, máš velmi špatnou zkušenost, jsi opatrný, ale neřídíš se předsudky. Tedy nejsi rasista.

 51. pixy #51

  Pěkně se ti tu ti pseudohumáči urodili, jen co je pravda, dgx. :) Inu, co sis zasel…

  Já bych klidně mohl říct, že by mi nevadilo mít za sousedy cikány – ale není to pravda. Jenže není pravda ani opak. Mně by vadilo mít za sousedy nějaké hajzly, prasata, grázly, zločince. Slušné lidi – určitě. Cikán, necikán. Ostatně, měl jsem za sousedy cikány a byli moc prima. Ale…

  Jenže to je právě ono. Dneska otevřeně říct: „bojím se mít cikány za sousedy, protože je u nich mnohonásobně vyšší pravděpodobnost, že to budou sousedé hluční, nepřizpůsobiví a problémoví“, se téměř rovná předložení legitimace Ku-Klux-Klanu s vlastnoručním podpisem. Nebo třeba říct, že rasy se od sebe skutečně liší v některých parametrech, je málem na kriminál. Za chvíli možná bude – jako někde – trestné říct, že třeba příslušníci některých ras mají tmavou kůži. Ono za chvíli možná bude trestné říct i samo slovo rasa…

  Bohužel inteligentní lidé si v tomhle rozumí a nepotřebují složité výklady a neustálé ujišťování, jak moc slušní jsou, a vystavovat si vzájemně na odiv své druhotné humanistické znaky. To musejí jednoduší lidé. Jednoduší lidé chtějí jednoduchá pravidla, jednoduchá řešení, jednoduchá rozhodování.

  Většina lidí je jednoduchá, to je statisticky neprůstřelný axiom. S tím nic nenaděláš.

  před 18 lety | reagoval [54] David Grudl [60] Ondřej [63] zirafka
 52. hvge #52

  #50 Davide Grudle, Ak som prílklad s autobusom správne pochopil, tak na druhý deň, si vedľa róma sadneš v prípade, že nesmrdí. Chápal som kam tým mieriš, ale musel som si to asi 3× prečítať, aby som sa uistil :) Ono je to tam exaktne podané, ale ľudia, čo si neprečítali poriadne ten odsek až do konca, to asi nepochopili.

  před 18 lety | reagoval [54] David Grudl
 53. Scrand #53

  avatar

  Souhlasim s autorem a článek chválim ;)

  S romama jsem žádnej vážnejší problém snad neměl. A jak je uvedeno když projdou kolem cikáni lidi si hlídaj svý peněženky, tak to mi příde normální, je to jen určitá prevence, která nikoho přímo neobviňuje, to máte jako alarm v autě.

  Když jdou kolem skíni, taky jim nebudete asi zrovna koukat do xichtu protože nikdy nevíte co se jim libit nebude. A taky se jim snažíte vyhnout. Nebo se snad jedná o „diskriminaci“(asi špatnej výraz) skínů?? asi ne co :)

  Navíc když je cikán slušně oblečenej klidně bych si k němu asi sednul, ovšem bejt místo jinde sednu si tam. Ale pokud by byl rozdrbanej, špinavej a zapáchající nesedl bych si k němu. To samý jako když máte ožralu v autobuse (bílího samozřejmě) taky bych si k němu nesednul. Prostě jak autor píše je to čistý uvažování nad právě se chystajícím úkonem.

  před 18 lety
 54. David Grudl #54

  avatar

  #52 hvge, ano, uznávám, že to mohlo svádět i k jinému výkladu, a jen doufám, že odsud pramenilo nepochopení. Pod rasistou si představuji blbečka s IQ 80, který skutečně věří předsudkům, a pokud mě někdo v komentářích označuje za rasistu, tak se mě to docela dotýká. V článku jsem ztučnil slovo „zítra“ a dodal mu vysvětlivku. Při psaní mě vůbec nenapadlo MHD (tam není nutné sedět), myslel jsem na rezervaci místa v autobuse Student Agency.

  #51 pixy, a to je teprve začátek. Amíci teď mají novinku, prostě parádní věc, říkají tomu sexuální harašení. Už není potřeba ani nic říkat. Stačí se jen špatně podívat… ?

  před 18 lety | reagoval [57] myf [63] zirafka
 55. Jan Tichavský #55

  avatar

  Bohužel nemám čas a ani náladu číst všechny komentáře, takže to už možná padlo, ale já to vnímám takto:

  Zkušenost je dost důležitá a bohužel do paměti se dostávají většinou ty špatné zážitky. A taky horší chování je víc vidět (např. diskuze na netu – vyjadřují se hlavně ti, co nesouhlasí nebo ti, co chtějí nějak zaujmout, apod.). Navíc osobně potkávám daleko méně lidí z jiných skupin než bílých, takže i pár kontaktů mi dost posune dojem z jisté skupiny. A většinou si všimnu těch negativních.

  Takže taky mám špatné zkušenosti, nechci je uplatňovat na všechny lidi z té skupiny, ale už předpokládám jisté vlastnosti… Otázka je, jak rychle a jak správně si umím změnit názor na konkrétního člověka.

  před 18 lety | reagoval [57] myf
 56. mZk #56

  avatar

  Každý kdo se trochu odlišuje má problém. Má to těžší. Tady nejde to ty cikány. V životě to má těžší špekoun, pihatá holka, mentál, postižený, lenoch, moc hubený, moc chytrý, namyšlený, moc geniální atd. (Nechtěl jsem všude psát namyšlený(á) ale platí to pro obě pohlaví)
  Lidi se prostě bojí toho, co je jiné, nové, co se odlišuje od masy.

  před 18 lety
 57. myf #57

  avatar

  #55 Jane Tichavský, nesouhlasím! (zaujal jsem?)

  #50 Davide Grudle, to mě těší : ) ale pořád ještě tak docela nechápu, jaký je v tomto kontextu onen rodíl mezi „(obecnou, tj ne-vlastní) zkušeností“ a „předsudky“ (netvrdím že jsem jinak kdovíjak chápavý). Mě totiž stále připadá, že objektivně (eh) k sobě mají tyto pojmy až nebezpečně blízko a že právě v tom tkví alespoň kousek toho špatně zakopaného psa (ten druhý tkví vtipně v opaku, ale to jste už rozebrali). #45 bukaJ napsal nevědomky velice trefný postřeh, totiž že:

  Jsem rasista. (…) Nicméně, je to jen příčina špatné zkušenosti.

  Asi mělo jít o důsledek (i když ani v henté logice nijak nevynikám), ale tak jak je to napsané to krásně demonstruje jeden zajímavý aspik. Tedy aspekt. Při pohledu z druhé strany, totiž když o sobě vím, že jsem (dejme tomu) rom (aka cikán), tedy si o mě všichni (z mojeho pohledu „všichni oni“) myslí, buď že smrdím, kradu, demoluju (což jsou právě ony tvé tzv. „negativně rasistické předsudky“), nebo že jsem chudák a tedy si zasloužím určité výhody (tj tvůj (a pixyho) tzv. „pozitivisticky pseudohumanistický rasismus“). Z kolika „rolí“ mám v takovém případě na výběr, pokud nejsem nadprůměrně silná osobnost? Ano, tohle coby jasná obhajoba romů, je asi přesně ta pseuhomumanističtina, která se na tomto (neblahém) stavu podílí, protože nutí „ty chudáčky litovat: vždyť oni za to vlastně vůbec nemůžou, to sme si z nich udělali my, že sme je zavřeli do paneláků kam původně nepatřili a začli jim dávat peníze za to že tam bydleli a nenaučili je normálně pracovat, tak to teď musíme přece nějak odčinit a být na ně hodný, no ne, chlapi?“. To, jak je to špatně už rozepisoval i pixy, takže k tomu netřeba nic dodávat.

  Mějte mě za pseudohumanistu, ale pořád mám za to, že dokud naše společnost do svého vnímání bude preventivně pouštět nějaké „zabezpečovací předporozumění“ které bude často (nota bene!) v naprostém rozporu s vlastní zkušeností, tak se tu nemá šanci nic zlepšit. Takže abych použil tvá slova, dokud bude náš „přirozený zdravý úsudek v čisté hlavě“ tvořený masážemi od prapodivných reporáží, černých kronik a informací „jedna paní povídala“ … (dost grafomanie).

  („p.s.“) #54 David Grudl k tomu příměru: já tedy s autobusy Student Agency zkušenosti nemám, ale podle toho miniaturního povědomí co o nich mám (tvořeného samozřejmě jenom masážemi reklamou a pár informacemi „jedna kamarádka povídala“) bych v nich tedy žádného aromatického člověka (natož aroma roma) asi nečekal :]

  před 18 lety
 58. Tyui #58

  Na škole jsem měl ve třídě cikána. Setkal jsem se s takovou kladnou diskriminací, že i v těch letech mi z toho bylo špatně. Romové mi dvakrát ukradli auto a jednou jízdní kolo. Sečteno podrženo, neznám jediného slušného cikána. Nemám s nimi ani jednu dobrou zkušenost. Cikánům se vyhýbám jak to jde. Podle zdejší definice bych tedy nebyl rasista, protože moje předsudky jsou oprávněné, ale je mi to jedno. Klidně si na mě ukažte „tohle je rasista“ mě osobně se příčí víc pseudohumanisti než rasisti. Než se maskovat jako pseudohumanista a v duchu odsuzovat sám sebe, radši budu dělat to co mi radí moje zkušenosti.

  před 18 lety | reagoval [60] Ondřej [72] myf
 59. haask #59

  avatar

  Ano, již to zaznělo a mělo by to zaznívat stále. Rasismus je pocit nadřazenosti nad jinou rasou. Pokud by tedy člověk bílé rasy požadoval aby lidé jiné než té jeho rasy měli menší práva, je pak rasistou. Pokud by se člověk nedokázal poučit ze zkušeností, už by tu dávno nebyl. Jde jen o to, tyto své zkušenosti během celého svého života měnit podle aktuálního stavu věcí. Pokud v určitém období přichází zima, byli bychom hlupáci, kdybychom se předem na tuto skutečnost nepřipravili dostatkem paliva. Stejnými hlupáky bychom byli, kdybychom to dřevo pálili, i kdyby tento rok byla zima tak mírná, že by nám bylo teplo. Nejde tedy o nějaké nálepky, rasista či pseudohumanista, jde jen o uvědomování si stavu věcí, takové jaké jsou teď v této chvíli.

  před 18 lety
 60. Ondřej #60

  avatar

  #51 pixy, #58 Tyui tak tak, souhlasim. jednoduse – neni to o barve pleti, ale o chovani. a protoze se cikani, ktere ja jsem potkal v 90% procentech pripadu chovali nenormalne (tohle slovo muze byt zavadejici), mam z nich tu spatnou zkusenost. tak si drzim penezenku. protoze je neznam a predtim ve me temer vzdy svym chovanim rozhodne nevzbudili duveru.

  před 18 lety
 61. ringo #61

  A to jste ještě neviděli cikány v Černé Hoře! to ti horší u nás jsou proti nim šepot květin. Když se proti vám vyvalí kordon otrhaných bosých špinavých cikánů s obrovskými krabicemi „originálních“ parfémů, můžete mít ruce na dokladech a šrajtoflích, ale je možné, že je stejně neuhlídáte. Pak kolem ťapou malá cikáňata „vrzající“ na zničené garmošky, tvrdě se dožadující odměny. Trhají vám kapsy, kabelky, rukávy a křičí:„Muzyka! Ono oro (euro)!“ Když se do toho vloží nějaký starší, máte problém.

  před 18 lety | reagoval [72] myf
 62. pankreas #62

  #47 carnero, Obavam se, ze jste se trochu „ucetl“ – o tom, kdy koho pustit sednout, jsem vubec nepsal. Diskusi o pripadne zabednenosti tedy nebudu dale rozvijet.

  před 18 lety
 63. zirafka #63

  avatar

  #50 Davide Grudle, #54 David Grudl OK. Mozna jsem clanek pochopila spatne, ale opravdu jsem si nevsimla, ze by Student Agency nabizela moznost vybrat si vedle koho budes sedet. (Leda, ze bych nejak spatne pochopila ty cervene a zelene ctverecky v online rezervacich. Podle toho je ridic vzdycky cernej)

  Nechci rikat, ze jsi rasista, ale (IMHO presne podle logiky tvych clanku) moje zkusenost je takovato: setkala jsem se s prilis mnoha lidmi, kteri bez dostatecnych informaci (a neverim tomu, ze ty mas o Cunkove aktivitach a pohnutkach nejake extra informace) halasne podporovali politiky, kteri se snazili razne vyresit romskou otazku (hlavne na slovensku).

  Myslela jsem si, ze to predchozim clanku Ti snad prisli prehnane nazory, ktere v diskusi rikali, ze cikany je potreba odvest do Ruska a zavrit za nima hranice, a vratil ses radeji do klidnejsich vod stale horsiho PHP. Nadpis „Nebojte, nejste rasisti“ mi prisel jako odpoved na tyto extremni komentare a zacala jsem videt rude.

  Pod rasistou s predstavujes cloveka s IQ 80, ktery bezmezne veri predsudkum.
  Ja se obavam, ze to neni tak jednoduche. Kdyby i treba jen vsichni s IQ>80 nebyli rasisti, bylo by na svete krasne. (Napriklad takovy John Nash mel urcite IQ >> 80 a byl rasista – jen nam to ve filmu Cista duse neukazou). Bohuzel prikladu mezi inteligentnimi lidmi moderni doby je taky dost.

  Nekdo ma s cikanama spatny zkusenosti a vadi mu. Ja jsem pomahala v cikanske komunite a mam spatnou zkusenost s tisici drobnosti (Frantik neni rasista, ale maminka mu zakazala se kamaradit s cikanem), diky kterym prichazi cikanske (nejen) deti o tezce nabrane drobky sebevedmi. A prijde mi, ze kdyz si Frantikova maminka precte La Trine, tak bude vedet, ze oni fakt nejsou rasisti, ze jen maji spatne zkusenosti.

  Asi to zase neni moc pochopitelne, ale doufam, ze tentokrat to uz neni prekrucovani clanku. Kdyz je clovek do neceho citove zaangazovany a zna problem i z druhe strany, tezko se pise bez emoci.

  Povazujte me klidne pro me za me za pseudohumanistu i kdyz od nekterych (#51 pixy) to fakt zamrzi.

  před 18 lety | reagoval [69] David Grudl
 64. Lokutus #64

  Ja jsem pomahala v cikanske komunite a mam spatnou zkusenost s tisici drobnosti (Frantik neni rasista, ale maminka mu zakazala se kamaradit s cikanem), diky kterym prichazi cikanske (nejen) deti o tezce nabrane drobky sebevedmi

  Jenže to je právě ten problém, který je zásadní. Frantíkova maminka zakázala Frantíkovi kamarádit i s Pepou od sousedů, a to prosím není ani cikán. Jen je špinavý, smrdí a pořád zlobí.

  Pokud nechtějí lidé (cikáni/necikáni) na ostatní lidi takto působit, měli by začít hledat chybu u sebe a ne u všech ostatních a sebe opominout.

  Když jsem dělal na baru, sednul si mi tam kupříkladu pán, který evidentně trpěl samomluvou a celkově na mě působil špatně. Povídal si, občas se sám se sebou i pohádal. Pak zkusil zapříst hovor i se mnou. Nakonec z něj vypadlo, že ho lidé přehlížejí, nikdo se s ním nebaví a nevěří mu. Co jsem mu na to měl říci? Že se chová divně a aktivuje tím v každém člověku v okolí přirozené obrané mechnizmy? Ať se dá do pořádku a psychycky se srovná a pak se s ním začnou lidé bavit?
  On také hledal chybu okolo sebe, ale v sobě už ne.

  před 18 lety | reagoval [66] zirafka
 65. Johnny #65

  Dobře napsaný článek, vidím u autora jistý mentální posun a těším se na pokračování. Možná bude nějak spojeno logicky dohromady, proč vlastně je pro něj Jacques pseudohumanista a proč fandí krokům Čunka. Sám tam totiž souvislost s tímto článkem nevidím. Jen tak dál a možná se to konečně dozvím.

  před 18 lety
 66. zirafka #66

  avatar

  #64 Lokutusi, Jenomze Frantikova maminka zakazala Frantikovi kamaradit se se vsemi cikany bez vyjimky. Mozna, ze po precteni Tveho komentare se rozhodne, ze by bylo prece jen take na miste zakazat Frantovi stykat se s tim spinavym Pepou. Ale urcite ji nenapadne zjistit si, jestli vsichni ti cikani, se kterymi se mohl Frantik kamaradit, jsou spinavi.

  před 18 lety | reagoval [67] Lokutus
 67. Lokutus #67

  #66 zirafko, Chápu. Vysvětlení je v článku a v nějakém mém komentáři. Znovu opakuji – Lidé zhusta generalizují (ani ty nejsi vyjímkou, protože například skutečné motivy matky Franty neznáš) a pokud nějaká komunita chce dělat dobrý doje, musí začít u sebe. Společnost je přísný soudce a navíc plný předsudků a nezměníš to tím, že jim to budeš donekonečna omílat. Tím je leda znechutíš, nebo naštveš a Frantík se pak nebude moci kamarádit ani s tebou. To je prostě fakt a jako takový bys to měla brát.

  Pokud od někoho něco chci, musím sám něco nabídnout.

  před 18 lety
 68. Michal Till #68

  Přesně tak. Předsudky jsou užitečné. Předsudky umožňují dosáhnout lepších výsledků, než kdybychom se rozhodovali čistě náhodně.

  před 18 lety | reagoval [70] David Grudl
 69. David Grudl #69

  avatar

  #63 zirafko, ale přece nepředpokládáš, že komentáře pod článkem jsou mé názory. Navíc tím, že je mažu velmi výjimečně, nelze o ztotožnění hovořit už vůbec.

  Ano, názor poslat všechny do Ruska je rasismus nejhrubšího zrna. Jenže to ani náznakem nezpochybňuji, naopak („Rasismem by bylo prohlašovat, že cikáni smrdí“).

  Tento článek se týká čistě pozitivní rasismu, respektive bezděčným důvodům jeho vzniku. Toho, že je hloupost v sobě blokovat špatnou či dobrou zkušenost, jen proto, že by to mohlo být považováno za rasistické.

  Naopak skutečný rasismus se takovou zkušeností souvisí zcela nepřímo. To je prostě uměle vytvořený předsudek, blízký lidem s nízkou sociální inteligencí. Předtím jsem zmínil IQ, to bylo ale nepřesné zjednodušení.

  před 18 lety
 70. David Grudl #70

  avatar

  #68 Michale Tille, pleteš si zkušenost s předsudky. Zkušenost je užitečná, předsudek je cesta do pekel.

  před 18 lety | reagoval [72] myf [80] Michal Till
 71. apendix #71

  avatar

  #50 Davide Grudle, myšleno jinak, než jsi to pochopil, bohužel…samozřejmě myšleno ironicky jako protiklad k tomu, že všichni „snědí“ jsou „zlý, problémový, špatní“, právě že ani jedno, u všech jsou jedinci, který jsou špatný…osobně nechápu, proč lidi, inteligentní lidi, stále používají model podle většiny, soudit je třeba jedince právě podle jeho samotnýho a ne podle etnický skupiny, do který patří…

  před 18 lety
 72. myf #72

  avatar

  #70 Davide Grudle, buhliky buhliky. Opět zkušenost versus předsudky. Kde jsi teda vzal ty ony podklady pro svůj přiznaně odmítavý „postoj k cikánovi v autobuse“, když, jak sám píšeš v #50 David Grudl, žádnou vlastní negativní zkušenost, na jejímž základě bys vědomě preferoval „bílou variantu“, nemáš? (Ba přímo naopak?) Pokud jsi to myslel tak, že tedy chápeš obecně lidi, kteří takovou negativní zkušenost mají, a schvaluješ jim jejich předpojatost jako racionální, tak dejme tomu OK (i když zase…).

  Ale pokud je to tak a tobě k takovému úsudku stačila (jak píšeš) „zprostředkovaná zkušenost“, pod čímž si já představím něco takového jako když si tady v diskusi přečtu, že někoho obtěžovali cikáni v Černé hoře ( #61 ringo ) a někomu jinému ukradli cikáni auto (dvakrát) a kolo (jednou) ( #58 Tyui ), tak i tak je to setsakra daleko od relevantní (vlastní) „zkušenosti“.

  A dejme tomu, že by se to obojí přihodilo třeba mně; mělo by mi to opravdu stačit k tomu, abych si vytvořil „rozumný preventivní stereotyp zlého cikána“ aka „užitečnou zkušenost“?

  před 18 lety | reagoval [73] David Grudl
 73. David Grudl #73

  avatar

  #72 myfe, ne, nemám žádnou zkušenost s tím, že by mě chtěl cikán okrást. Mám ji zprostředkovanou, neboť okradli několik známých, pokoušeli se okrást přítelkyni atd. Toliko ke komentáři #50 David Grudl.

  Vím, že nemytý člověk smrdí. A mám zkušenost, že je pravděpodobnější, že narazím na zanedbaného cikána, než gádžu. Toliko ke článku.

  Tohle není nic objevného, víš to i ty, takže tvůj komentář chápu jako snahu mě osočovat, podstrčit mi smyšlenky. Zanech toho, prosím.

  před 18 lety
 74. filer #74

  #50 Davide Grudle, OK, nevšimol som si to veľmi dôležité slovo zítra vo vete „Pokud se mám rozhodnout, jestli zítra budu v autobuse sedět vedle Roma nebo bílého, tedy nic víc o nich nevím, zvolím si druhou možnost.“

  Po objasnení nemám namietok k článku.

  před 18 lety
 75. kahi #75

  Filosof by řekl: Ignorování předchozí negativní zkušenosti se příčí zdravému rozumu i přirozenému pudu, a tudíž je z podstaty špatné.

  V tomto světle to vidím i já: přistupovat k Romům bez obav a pochybností je jako vrtat do zdi a nevyhodit předtím pojistky.

  před 18 lety | reagoval [76] MiSHAK
 76. MiSHAK #76

  avatar

  #75 kahi, ? skoro každý výtržník si zde plete zkušenost a předsudek, ale předsudky jsou na základě zkušeností tudíž to samé.

  BTW: Kdyby alespoň některý z vás četl trochu knih, tak by se možná dočetl že rasismus je zakořeněn hluboce v nás, (a bacha toto není omluva) je to věc pudů, a mozku, do jaké míry je dokáže potlačit, což ne vždy je užitečné, tak jako tak je to normální věc.

  Přiklad: Budete chodit na záchod pozorovat svou stolici… Vždy pěkně hnědá, ALE jednou bude stolice červená nedejbože bíla. Co uděláte?
  Budete jíst rohlíky nebo půjdete za doktorem.
  „Dokud nepřestanete sledovat stolice budete stále nemocní!“
  Michal „MiSHAK“ Gebauer – fatalista

  před 18 lety | reagoval [77] Roman
 77. Roman #77

  avatar

  #76 MiSHAKu, Podla mna je dobre ked clovek stolicu preventivne z casu na cas skontroluje. Co keby…

  před 18 lety
 78. Arthur Dent #78

  Pamatuješ?

  https://web.archive.org/…80/index.php?…
  https://web.archive.org/…80/index.php?…

  Mohls sem tu debatu zkopírovat rovnou, ušetřil bys komentujícím spoustu práce.

  BTW, nebyl tys zrovna ten, kdo se podivoval tomu, že u článku rovnou píšu vzkazy komentátorům? :)

  před 18 lety | reagoval [79] David Grudl
 79. David Grudl #79

  avatar

  #78 Arthure Dente, Je třeba dát příležitost novým komentátorům. Oni za dva roky udělají to stejné pro další generace ?


  Ještě poznámka k diskusi u Timyho. Všiml jsem si, že spousta lidí se neváhá označit za rasistu – nedělejte to, rasismus je vážně extrémně hnusná věc. Totiž, rasismem nejsou hovory o rasách. Rasismus souvisí s poškozováním, s ubližováním, a to jen na základě barvy pleti. Rasismus, to je Ku-Klux-Klan.

  Test – jste rasista? Někdo vám zmasakruje rodinu a podezřelí jsou dva: cikán a bílý. Pokud automaticky zastřelíte cikána, jste rasista. Ne-rasista bude hledat skutečného pachatele.

  Češi jsou národ velice tolerantní k menšinám, ať už jde o homosexuály nebo barevné. Nenechme se označovat za rasisty.

  před 18 lety | reagoval [81] Lokutus
 80. Michal Till #80

  #70 Davide Grudle, Mylím, že máme na mysli totéž.

  před 18 lety
 81. Lokutus #81

  #79 Davide Grudle, Zastřelím automaticky bílého a pak i cikána, aby mě někdo nepodezíral z rasizmu. Kdo jsem? ?

  před 18 lety
 82. mám krásné #82

  avatar

  Test – jste rasista 2?

  Zdá se ti něco na této vlajce rasistické?

  Pokud ano, tak jsi rasista, který rozlišuje dle barvy pleti a nevidi na vlajce 5 různých lidi, z nichž je jeden na šibenici.

  Pokud ne, tak nejsi rasista.

  před 18 lety | reagoval [83] Lokutus
 83. Lokutus #83

  #82 máme krásné, Já myslím, že jsem rasista, protože ta kočka, která mi (svině jedna) vždycky přinese smůlu je černá

  před 18 lety
 84. aaa #84

  avatar

  Ako rasista by som sa citil, keby som neznasal vsetkych prislusnikov nejakej rasy, napr. romov (aj ked romovia samo osebe niesu samostatna rasa). Ja neznasam ludi ktory proste robia veci ktore mne osobne vadia, alebo ohrozuju mna, alebo ostatnych ludi. A je mi jedno ci taketo veci robia biely, cierny, fialovy.

  A teraz si polozme otazku.
  Co mi vadi viac, to ze nejaky biely vytuneluje podnik za milion, alebo to ze sa bojim ist vnoci vonku, lebo ma zbije nejaky cierny cigan vnoci, olupy, prepadne?

  Mne viacej vedi to druhe, lebo sa ma to tyka viac. A ano, mozno ze biely toho dokopy z financneho hladiska nakradnu na jednu hlavu viac, ale celkovo tieto podvody robi niekolko nasobne menej ludi, ako male podvody, kradeze, lupeze ciernych…mne preto znovu vadi viac druha moznost.

  před 18 lety
 85. student #85

  Dokumenty související s tématem:

  https://web.archive.org/…nstitut.com/
  Bílí a černí – 100 faktů (a jedna lež)
  Publikace Rogera Rootse o rozdílech mezi rasami v pdf.

  Co je to rasismus?
  Projev Dr. Williama L. Pierceho ohledně pojmu „rasismus“ v pdf.

  před 18 lety
 86. aTeo #86

  Jsem pseudopokrytec ! ;)

  před 18 lety
 87. Pilda #87

  Moc hezký článek, plně souhlasím. Mám podobné zkušenosti a spousta lidí mě nazývá rasistou, či dokonce náckem.

  Kamarád jednou jel do hospody a když vystupoval tak dostal i se svojí přítelkyní na držku. Když pak přišel do hospody a řekl, že dostali zničehonic od cikánů, tak se ozval jeden člověk a řekl „to je škoda, že to byl zrovna cikán“. Docela síla, co?…

  před 18 lety
 88. Radek #88

  Romové jsou rasisti stejně jako my, nebo kdokoliv jiný na této planetě.

  před 18 lety
 89. ginger #89

  avatar

  Asi jsem rasista a hrde se k tomu hlasim. Jak napsal Radek, Romove jsou taky rasisti. Nez aby se bavili s bilejma, jsou si radsi mezi svejma a u nas je to stejny. Na barve pleti nezalezi, muzes bejt cernovlasej opalenej, jde o rasu jako takovou. Je to uplne jina mentalita, zvyky, obyceje. Co je pro cikana normalni to bilej neudela a kdyz, tak ho za to zavrou. Jenze u cikanu je to tak normalni, ze mu nepripada ze dela neco spatneho a nam uz taky vlastne ne. Kdyz to udela bilej – neplati najem, nestara se o deti, okrada stat a tim padem nas cernou praci, a nebo zadnou, zastrasuje lidi, nebo neco podobnyho, je to hajzl, meli by ho zavrit, ale kdyz to udela cikan tak je to v pohode. To si nikdo netroufne, protoze je hned rasista, a ublizuje narodnostni mensine a bum, zas je bilej hajzl a patri do vezeni. Nemohla by se cikanum darovat nejaka vlastni zeme, kde by zili jenom oni a meli by tam vlastni socialni system, svou vladu, svoje skoly? Ja vim ze by vychcipali, ale co, udelali by si to sami a nemohli by nikoho obvinovat jak je k nim nespravedlivej. Myslim ze by nam mozna i klesnul statni dluh, zlepsila by se uroven nasich mest, a mohli bychom brat vyssi pridavky na deti i duchody a platy, protoze by se z nich nemusela odvadet takova dan.

  před 18 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.