během psaní nezemřelo téměř žádné zvíře

Na navigaci | Klávesové zkratky

Nejplodnější autor píše 100 blogů

Jaroslav Vrchlický Schopnost psát dva nebo tři blogy souběžně vyžaduje nadání, nadbytek volného času a přemíru nápadů. Být však podepsán pod celými devadesáti šesti blogy & magazíny, navíc různojazyčnými, to je hodno uznání i samotného Jaroslava Vrchlického.

V případě Vrchlického se spekuluje, že dílo v takovém rozsahu nemohl vytvořit sám. Že zkrátka Vrchlický byl, z dnešního pohledu, obchodní známka, pod kterou vydávalo více autorů a překladatelů. O záruku jakosti se staral vrchní sládek Emil Frída.

Powered by Radek Hulán

Bohužel, osoba podepsaná pod cca 100 weby se o záruku jakosti starat nemůže. Ačkoliv si drží nad obsahem zdánlivě copyright, vůbec o něm nerozhoduje. Schválně, kdo je autorem této stránky?

Tuto patičku považuji za velmi nešťastně zvolenou – a předpokládám, že je v zájmu každého uživatele BLOG:CMS, si ji upravit. Běžný návštěvník by jinak nutně získal pocit, že autorem blogu je někdo zcela jiný.

Proto mě včera zaskočil Radek Hulán s teorií, že pozměnění odkazu © 2003-2004, Radek Hulán v HTML šabloně systému BLOG:CMS je příznakem zmrdství. Chtěl jsem s ním na toto téma polemizovat a také mě zajímalo, jestli i já jsem zmrd (odkaz v patičce nemám, ale ani jsem jej neodstranil – prostě nepoužívám výchozí šablonu).

Bohužel diskuze skončila záhy – důraznou a slušnou prosbou, ať si odkaz přesměruji na https://mywebdesign.cz/. Škoda, že se Radek neměl chuť vykecávat ? Takhle zůstane u monologu.

Právní okénko

Povinnost umístit určitý odkaz nebo informovat o copyrightu je dána licencí a podmínkami užívání toho kterého blogovacího nástroje. Pro všechny aplikace licencované pod GPL platí společné podmínky. A ty říkají: informace o copyrightu musí být uvedena ve zdrojovém kódu a dokumentaci. Výstupu programu (tedy webových stránek) se žádná povinnost netýká. Krátce řečeno: žádný odkaz ani copyright na webu mít nemusíte.

Poznámka: myslím si, že toto je nedostatek GPL a tipuji, že jej bude další verze řešit.

Proč odkaz umístit?

Umístit odkaz není Vaše povinnost, ale je to slušnost. Děláte to proto, abyste tvůrce alespoň minimálně podpořili a vyjádřili mu sympatie. Tyto věci jsou samozřejmě nevymahatelné a jejich vynucování působí (Radku!) až trapně. Obrátí se proti autorovi.

BLOG:CMS Text, forma a cíl dobrovolného odkazu ale nemůže být namířen proti provozovateli webu. Proto mám námitky vůči zavádějící informaci s copyrightem. Proto nechci odkazovat na nesouvisející web, ale velmi rád odkáži a podpořím (jak jsem již udělal) BLOG:CMS. Samozřejmě, kdyby forma a cíl byl diktován licencí, musím se podřídit nebo změnit software.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. mat #1

  avatar

  před časem jsem chtěl na Životopisy online spustit ještě jako „vedlejšák“ malý společenský časopis – a to právě na Blog CMS: odradilo mě mnoho věcí – Hulánova nadutost, forma sebeprezentace atd., ale hlavně ten copyright v patičce webu, který tam podle Hulána musí být… – vysvětluj ale BFU, že autorem webu (ne šablony) jsi ty a ne nějaký Hulán…

  před 19 lety
 2. Swoop #2

  avatar

  Faktem je, že Radek H. To se svým postojem k autorství BLOG:CMS přehání. Mnoho uživatelů (včetně mě) kvůli tomu odešlo jinam. Jeho samochvála a povýšenost mi už lezly na nervy. Už to jak všude vypisuje BLOG:CMS – VYNIKAJÍCÍ SYSTÉM. Nehledě na to jak jej každému vnucuje. A přitom existuje tolik velmi kvalitních (troufám si říci použitelnějších) blogovacích a CMS systémů – zdarma, a s plnou podporou autora.

  Ale zpět k tématu.. Radek si to s tou patičkou snad již uvědomil – viz patička nově vytvářeného webu (https://mywebdesign.cz/).

  před 19 lety
 3. Mormegil #3

  Ad poznámka: myslím, že GPL má spoustu zásadnějších problémů, které se budou řešit dříve. Každopádně, GPL to už teď řeší. Viz např. GPL FAQ, třeba tady a tady.

  Takže jestli autorem té původní šablony je Radek H., pak je dost možné, že se i na výstupy vztahuje GPL. (Ale nechce se mi to moc analyzovat, navíc je nesporné, že nutit uživatele CMS, aby na každé stránce byl cizí copyright, je dost velká hloupost.)

  před 19 lety | reagoval [4] bear [5] David Grudl
 4. bear #4

  #3 Mormegile, ano, je úplně jedno, jestli se na výstupy vztahuje GPL nebo ne, ale ten copyright je vážně samoúčelový. Navíc, když se podíváte na jakýkoliv jiný systém, žádný nic takového nemá. Dokonce to není ani v Nucleus!!!

  Natož odkaz na soukromé stránky… Je sice pěkné, že Radek H. strávil u BLOGCMS tisíc hodin práce, ale programátoři Nucleusu tech hodin ztrávili 10× tolik. Takze osobni copyright, odkaz na osobni stranky, to vsechno je nefer jednani. Jak k tomu prijdou ostatni? Jejich copyright snad vyprsel? nebo ma mensi dulezitost?

  jinak super clanek, dgx umi drsne rypnout a neurazit ? (splhám)

  před 19 lety | reagoval [5] David Grudl
 5. David Grudl #5

  avatar

  #3 Mormegile, Řeší, ale dokud nevydají novou verzi GPL, tak jako by se nestalo… Začínám mít pocit, že celá sláva GPL je velkou nafouklou bublinou. Zkus se zamyslet nad tím:

  • nejvíce GPL vyhovuje konzumentům
  • nejvíce s ním bojují vývojáři

  Právě si čtu zajímavý článek k tomuto tématu.

  (pozn.: píši o GPL, nikoliv o Open Source)

  #4 beare, rýpat nemám v úmyslu, jen prezentuji svůj názor, bez emocí. A neřeším oprávněnost copyrightu, to je mi úplně fuk, jen fakt, že působí zmatečně

  před 19 lety | reagoval [11] Mormegil
 6. binarniladin #6

  Nemůžu si nevšimnout rozdílu mezi Radkem, který je evidetně z lidí co používají jeho práci dost rozčarovaný a třeba takovým Arthurem Dentem. Jeho práci také používá spousta lidí včetně mě a žádné takové rozčarování u něj nepozoruji. Možná, že Radek by asi měl vážně uvažovat o jiné licenci , když mu tenhle způsob tak úplně nevyhovuje. Na druhou stranu si říkám, jestli v tom nebylo taky někde něco osobního, když ten nejdrsnější článek nakonec stáhnul.

  před 19 lety
 7. meky #7

  Mám rád přátelskou atmosféru a klid. I proto nepoužívám BLOG:CMS, i když všude dokola slyším, jak je to vynikající systém.

  Nikdo mě necpe co si do patičky dát a co ne. Možná jsem lama, ale mě prostě Bloxxy plně vyhovuje. A když mám drobnej problém, ostatní rádi poradí.

  před 19 lety
 8. tark #8

  ty, davide, nepřemístil ses na nucleus (ne blog:cms)? kdyz se tak divam na tvou paticku…

  před 19 lety | reagoval [14] pete [15] David Grudl
 9. AlterEgo #9

  Mám pocit, že R.D. smaží (střídá pravidelně stavy agrese vs. stavy eufórie) … škoda

  před 19 lety
 10. korel #10

  [smazáno] Ja myslim, ze je to docela dobre… Vis jak by byl jinak internet nudny?

  před 19 lety
 11. Mormegil #11

  #5 Davide Grudle, Ook, byl jsem nepochopen. Otázku práv na výstup řeší (ve smyslu zmíněném v tom FAQ) aktuální GNU GPL verze 2, hned ve svém odstavci 0.

  Ale jinak samozřejmě souhlasím s tím, že GPL má spoustu diskutabilních vlastností, rozhodně se nejedná o licenci vhodnou pro všechno a pro všechny. (Ale poslední dobou se potýkám spíše s nedostatky GFDL.)

  před 19 lety
 12. Pavel@cetoraz #12

  Přijde mi vtipné, že existuje cosi jako „F-ART:CMS“, což by měl být nějaký extra BLOG:CMS, a jako reference na něj jsou využívány i weby, které běží na běžném BLOG:CMS…

  před 19 lety
 13. Zdeněk Merta #13

  avatar
  [smazáno] No mne prijde vsechno kolem Radka velmi smesne a nejvice on sam. Ale je mi ho docela lito, uvnitr to musi byt naprosto zakomplexovany clovek.

  Jedina vec, kterou nechapu je, ze kdyz se Radek tak domaha sveho jmena v zapati, proc nikde na svych webech nema dekovacku autorum Nucleusu a knihoven, ktere vyuziva ve „svych“ pluginech – to mi prijde celkem dost zvlastni.

  před 19 lety
 14. pete #14

  #8 tarku, ano, dgx změnil systém. zkus si za „trine“ v adrese dosadit „/nucleus“ a uvidíš. nicméně v portofoliu radka hulána visí la trine i nadále. zajímavé…

  a jak to tak vypadá, za chvíli bude v portfoliu přebytečný i marigold, který je pro blog:cms dobrou vizitkou. už nebude, well done radku.

  před 19 lety | reagoval [15] David Grudl
 15. David Grudl #15

  avatar

  #8 tarku, #14 pete Původně to s tím Nucleusem byla sranda.

  Jenže „zavádějící informace“ mně vadí a proto u Nucleusu zůstanu. Nikdy jsem nepoužíval redakční systém F-ART:CMS, proč jsem tedy v jeho portfóliu? A proč bych měl na něj (konkurenci) v patičce odkazovat?

  Tento systém běží na modifikovaném Nucleus Extreme Edition, kus kódu napsal Wouter Demuynck, kus Radek Hulán, kus David Grudl, kus jiní, je to tedy další fork v souladu s GPL.

  před 19 lety
 16. bear #16

  Chtěl jsem zeptat, je prodávání komerčního FART:CMS legální, nebo je to vykrádání Open Source, jak bylo psané v diskuzi na Marigoldu?

  před 19 lety | reagoval [18] David Grudl
 17. Petr #17

  [smazáno] já bych řekl, že to legální je. Radek nabízí systém zdarma a platí se za plug-iny, které sám naprogramoval…

  před 19 lety
 18. David Grudl #18

  avatar

  #16 beare, pokud někdo tvoří pro OpenSource, dal bych si pozor s používáním slova „vykrádat“.

  GPL je jako mor, nakazí svou licencí celý distribuovaný celek. Pokud tedy vytvořím eXtra nAdupaný super-dupr komerční software, kde je použita jedna drobná funkce jiného autora a licencovaná pod GPL, musí být celý software pod GPL. Je to nefér? Tak o tom může vést spory, může s tím dokonce i nesouhlasit, … vy víte ?

  Tedy je třeba domluvit se s autorem oné funkce na jiné licenci. Což může být problém, pokud během vývoje přispělo dalších deset spoluautorů. Musíte se domluvit se všemi.

  Jenže tohle se týká jen distribuce, tedy šíření software.

  Uživatel si samozřejmě může programy kombinovat jak uzná za vhodné a klidně do GPL softwaru dokoupit komerční plugin. Nikdo však nemůže takovýto celek šířit natož prodávat. (tedy krátce: nevidím v prodeji pluginů problém)

  před 19 lety
 19. gmouse #19

  sorry za OT, ale nejde odolat

  před 19 lety
 20. probe #20

  No, je to k pobaveni jak je „Mgr.“ Hulan zasadovy, na pozadi jeho puvodniho (skutecneho) vykradani copyrightu Nucleusu. Zlodej krici, chytte zlodeje . ?

  před 18 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.