stránky, kam napsal komentář Ivo Lukačovič

Na navigaci | Klávesové zkratky

Nejznámější tvář světa

Sharbat Gula, foto Steve McCurry
Určitě ji znáte i vy. Divoké oči, fanatický pohled. Tvář se poprvé objevila v roce 1985 na titulní straně magazínu National Geographic a poté uchvátila celý svět. Ale komu patří?

V roce 1984 byl fotograf Steve McCurry vyslán do Afghánistánu, aby dokumentoval tamější válečné hrůzy. Ve stanu, sloužícím jako škola, zachytil tehdy jedenáctiletou uprchlici. Její fotografie následně obletěla celý svět. Ale nikdo netušil, jak se jmenuje. A zda-li ještě žije.

Od té doby proběhla řada pokusů dívku vypátrat. Podařilo se to až roku 2002 expedici National Geographic Television & Film, ke které se připojil i autor snímku Steve McCurry. Po sedmnácti letech tak dostala neznámá tvář jméno.

Sharbat Gula

Sharbat Gula ve třiceti letech
Jmenuje se Sharbat Gula. Dnes třicetiletá žena patří k jednomu z nejbojovnějších afghánských kmenů, Paštúnů. Podle jejich zákonů musí ženy zůstat před cizinci zahalené v burce. Naštěstí se expedici podařilo získat povolení, vyfotit ji a udělat s ní rozhovor.

Prožila těžký život, téměř celý ve válce. Bylo jí šest let, když útoky sovětských vojsk srovnaly se zemí její vesnici a přišla o rodiče. Vyfocena byla jen jedenkrát v životě a na ten den si dobře pamatuje. Ale že je celosvětově známá, o tom neměla ani tušení.

Popularity využít nehodlá. Zůstane žít tam. Je to její domov.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. mekele #1

  jenom na okraj, Pastuni nejsou nejbojovnejsi kmen, ale nejvetsi afganske etnikum, tvori vice nez 40% populace, cili cca 8mil panacku

  před 18 lety
 2. Odin #2

  avatar

  Jen pro pořádek já myslel, že nejznámější tvář na světé patří Che Guevarovi.

  před 18 lety
 3. Die.soptik #3

  avatar

  Docela zajímavej příběh. Btw, v těch jedenácti jí to slušelo víc.. ;)

  před 18 lety
 4. kjn #4

  Mno tak ze by zrovna nejznamejsi… to se mi opravdu nezda. Schvalne sem to ukazoval clenum rodiny a „Kdo to jeee?“

  před 18 lety | reagoval [14] hvge
 5. crackonosh #5

  Každopádně ta první fotografie je úžasná, nemá chybu. Někdy je lepší nepátrat, protože po těch letech už to kolikrát jaksi není ono :).

  před 18 lety
 6. Filosof #6

  Ano, znám ji už dlouho a učarovala mi od samého začátku..

  před 18 lety
 7. Tomáš Krejčí #7

  No tady je vidět co všechno dokáže dobrý fotograf. Ta první fotka je vážně dokonalá, na té druhé jako kdyby se jim zmuchlal film :)

  před 18 lety | reagoval [10] Adam Šnobl
 8. RadoAdo #8

  Nedávno (minulý rok) byl v TV (nevzpomenu si na kterém programu), celkem obsáhlý dokument právě o výpravě, která hledala tuto dívku (ženu).
  Jinak její obličej bude spíše známý pro lidi co čtou obsahově trochu hodnotnější tisk (v Blesku asi fotku neuveřejnili), případně sledují i jiné pořady v TV než jen estrády a nekonečné telenovely. Tito lidé mají určitě v hlavě zapsány jiné obličeje :)

  před 18 lety
 9. Mormegil #9

  před 18 lety
 10. Adam Šnobl #10

  avatar

  #7 Tomáši Krejčí, Spíš je tady vidět, co dokáže čas a život… Viděl jsem tu druhou fotku ve větším formátu a musím říct, že ta žena je stále krásná. I když jiným způsobem, než jako mladá dívka.

  před 18 lety
 11. juneau #11

  avatar

  Ano ano, tenhle pribeh jsem tehda taky sledoval. Kdesi o tom byl podrobny clanek, jestli v Koktejlu? Nevim. Ale jen pridavam svuj hlas ke skupine lidi, co tuto tvar znaji, abych po svem podporil tvrzeni o nejznamejsi tvari sveta :)

  před 18 lety
 12. Jan Angelovič #12

  avatar

  Já jsem ji už taky viděl, právě na orázku obálky NG.

  Pokud jde o nejznámější tvář, těžko říct, asi Adolf Hitler.

  před 18 lety
 13. Gringo #13

  Po kliknutí na komentář se spolu se souvisejícími zvýrazní. Vybraný bude mít modrou barvou, zeleně se označí inspirující příspěvky a žlutě reagující. Klikání obvykle každého zabaví.

  Škoda, že ve Firefoxu se tím zabavit nemůžu…

  před 18 lety
 14. hvge #14

  #4 kjne, kto sa aspon letmo zaujima o fotografiu, musel tuto fotku urcite vidiet. Z titulku v rss citacke mi bolo hned jasne o co pojde :)

  před 18 lety
 15. hry na mobil #15

  ano, tuto divčinu jsem videl poprvé až v souvislosti s válkou v afghanistanu. Celkem me prekvapilo, že je stará už přes dvacet let.

  před 18 lety
 16. Markoff #16

  myslim ze docela znama je aj ta holka z Vietnamu po utoku, ale viem ze tu myslim vypatrali, myslel som si inak ze toto je fotka podstatne mladsieho data ako 1984

  před 18 lety
 17. Pavel IS #17

  Jistě, velice známá a vždy se mi líbila!
  Super. teď už vím i kdo to je :)

  Je zajímavé jak hodně se změnila, zajímalo by mě jak by se změnila, kdyby vyrůstala v civilizovaném světe, plném makeupu, krémů a pochopitelně bez války, stresu a utrpení. Veřím že by její tvářička byla té mladší daleko víc podobná…

  před 18 lety
 18. Čelo #18

  Jako „Nejznámější tvář světa“ bych si spíše představil Leonardovu Monu Lisu.

  před 18 lety
 19. Richi #19

  avatar

  Hm, zamladi bych ji bral ted už asi ne jak na ni koukám ?
  No jo každá žena tak dopadne jen nekterá ve 30 nekterá v 60 ti ?

  před 18 lety
 20. noby #20

  já si vážně nemohu pomoci…nikdo neví, kolik jí přesně je, ale v roce 84 jí bylo 11?

  před 18 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.