porucha není na vašem přijímači

Na navigaci | Klávesové zkratky

Několik speaker-friendly rad pro organizátory konferencí

Musím vzdát hold každému, kdo se odhodlá uspořádat konferenci, protože to znamená připravit se na nečekané, plánovat nepředvídatelné a zápasit se vším. Jako zástupce ze světa řečníků mám pro vás pár tipů. Ano, je pravda, že s některými z nás komunikovat je horší než porod a jiní mají ego větší než rozpočet vaší konference, ale na konci dne chceme všichni to samé: spokojené diváky odcházející s úsměvem.

Každý řečník chce vypadat na pódiu jako rocková hvězda, ale to se nedá, když musí bojovat s technikou, ohlížet se za sebe, jaký se promítá slajd, nebo když zapomene klíčový bod své prezentace. Proto zajistěte, aby měli na očích obrazovku se svými poznámkami a náhledem na slajd, který je na řadě. Ne všichni mají svou prezentaci tak zažitou, že by ji přednesli ve spánku.

Technika musí šlapat jako švýcarské hodinky. Klikátko na slajdy musí reagovat na každé stisknutí. Nikdo nechce vidět řečníka v panice, jak se snaží přežít klikací apokalypsu a tancuje smutnou polku „jeden vpřed, dva zpět“ se svou prezentací.

Na podiu se ztrácí pojem o čase. Takže dát prezentujícímu hodiny s odpočtem je základní předpoklad dodržení harmonogramu. Nicméně já přetékám do basketbalu pravidelně i když časomíru mám, takže je k ní potřeba ještě vyhazovač.

PechaKucha nebo Lightning talk jsou řečnickým maratonem. Slajdy se totiž automaticky každých 15 sekund mění, což vyžaduje perfektní timing. Bez časomíry pro každý slide je to jako balancovat na laně s klapkami na očích.

Mikrofon v ruce se může stát speakerovým nejhorším nepřítelem, odhalí každý chvějící se projev nervozity. Což řečníka znervózní ještě víc, přitom by měl být v klidu, ne ve spirále úzkosti. Doporučuji lehké headsety. A když už musíte držet mikrofon v ruce, čokoláda (mrk mrk) před akcí může výborně uklidnit.

Nemluvňata? Rozkošné, ale na konferenci nejsou právě nejlepším publikem. Žádný řečník nechce soutěžit s brekotem o nejlepší sólový výkon. Máme v sobě zakódované, že nás takový zvuk automaticky rozhodí.

Samozřejmě existují různé zábavné akce, kde je naopak účelem potrápit řečníka. Vězte ale, že na standardních konferencích chceme speakerům umožnit plynulou prezentaci bez zbytečných překážek. Držím vám i nám palce, ať se to daří!

Mohlo by vás zajímat

Napište komentář

Text komentáře
Kontakt

(kvůli gravataru)