moderátora obléká maminka

Na navigaci | Klávesové zkratky

Pandemický hack: 64 lidí, jeden test

PROTIP!

Ukazuje se, že nejlepší způsob, jak zvládnout pandemii a co nejdřív se vrátit k běžnému životu, je nasadit plošné testování. V karanténě tak budou jen opravdu nemocní lidé, stát nebude paralyzován a efektivně se zamezí dalšímu šíření.

Jenže: testů je málo a jsou drahé 💰

Existuje ale jednoduchý trik, jak otestovat velké množství lidí pomocí řádově menšího počtu testů.

Prostě vytvoříme skupinu lidí, ideálně když počet bude mocnina dvou, třeba 64 osob. Všem uděláme výtěr, sebrané vzorky smícháme dohromady a otestujeme na přítomnost koronaviru.

Pokud test skončí negativně, znamená to, že nikdo z těch 64 lidí není nakažený. Jeden test otestoval 64 lidí. Úspora 98,5 %.

Pokud skončí pozitivně, je potřeba zjisti, kdo všechno z těch 64 lidí má virus. Skupinu proto rozdělíme na dvě poloviny po 32 osobách a opakujeme stejný postup, výtěry smícháme a otestujeme. Celkem zatím proběhly tři testy.

Výsledek opět může dopadnout tak, že jedna skupina je čistá a druhá má mezi sebou marody. Takže znovu půlíme interval (16 + 16 osob) a další dva testy (celkem už 5). A tak dále. Pokud by ve skupině 64 osob byl jen jeden nakažený, udělali bychom pouhých 13 testů. Což je úspora 80 %.

Tento způsob zkoušejí v Izraeli a vypadá to jako cesta pro země, které nemají dostatek testů, což jsme právě my.

Mohlo by vás zajímat