až dosloužím, chci do sběru

Na navigaci | Klávesové zkratky

Podnikatelský vs. osobní účet

Pozor, výhodná nabídka! Dejte mi Vaše peníze a plaťte mi za to, že s nimi budu disponovat. Pokud se nic zlého nepřihodí, jsou Vaše peníze v bezpečí. Volejte kdykoliv!

Tak fungují naše banky. Věřím tomu, že za pár desítek let se toto zařadí na seznam nevětších záhad lidstva, hned vedle filozofických špeků jako „existuje život před smrtí“ nebo kde je ve Valticích drogerie?.

Zatím se však musím se současným bankovnictvím smířit. Mohu však zlo optimalizovat, odpustit současný ústav a najít si jiný, kde mě budou odírat méně. Než se však pustím do pitvání jednotlivých služeb (třeba v příštím článku) a odhalování těch největších nenažranců (např eBanka), chtěl bych vyřešit zásadní otázku: podnikatelský nebo osobní účet?

Podnikám jako fyzická osoba a mám tedy podnikatelský účet. Jediný rozdíl mezi tímto účtem a osobním vidím ve výši poplatků. A ty se liší skutečně dramaticky. Proto mě napadlo podnikat s osobním účtem. Ale jaké problémy to může přinést?

Rád bych se zeptal erudovanějších. Poradíte mi?

Je vůbec zákonem dáno, že pro potřeby podnikání je třeba vést podnikatelský účet? A jsou stanoveny sankce, když tento zákon poruším? Jaké?

Vzhledem k tomu, že provoz Komerční banky dotuji cca 500,– Kč měsíčně a osobní účet by se dal zařídit i za desetinu ceny, jsem ochoten akceptovat i sankce do výše několika tisíc Kč. Stát se černým pasažérem s vyhlídkou, že vůbec revizora nepotkám.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Petr #1

    Prave ze zakon ti neuklada ani to, ze musis mit ucet.

    Podnikatelsky ma jeste jednu odlisnost – uroky jsou nedanene, u sporoziroveho (tedy osobniho) uctu jiz jsou.

    Pouzivam osobni (take u ebanky), a jediny, kdo te muze prudit je ebanka, ale ta se to nedozvi, ze :)

    To ze je napsany na fyz. osobu bez ico je v poho, pokud ho pouzivas VYHRADNE pro podnikani (vicemene jde o to, aby byly veskere prisuny penez prokazatelne :) )

    Tot vse, Petr

    před 20 lety
  2. Hellish #2

    Já myslím, že se to trochu přehání. Souhlasím, že současné poplatky jsou vyšší, než by možná mohly být, ale rozhodně neplatíte jen za to, že si u banky peníze uschováváte.

    Já poplatky chápu jako cenu za to, že spoustu věcí můžu řešit bezhotovostně z pohodlí domova. Kdybych neměl účet v bance, musel bych s každou platbou chodit do různých poboček nebo si dávat schůzky s lidma, kterým něco potřebuju zaplatit.

    před 20 lety | reagoval [16] David Grudl
  3. Jakub Vrána #3

    Právnický rozbor této problematiky by mě také nadmíru zajímal. Různých dojmů a názorů jsem slyšel už spoustu, ale jak je to doopravdy (nejlépe s odkazem na příslušnou část zákona), to jsem se ještě nedozvěděl.

    Jsem zvědav na to, proč je podle tebe eBanka jeden z největších nenažranců. Sám ji využívám a díky vedení účtu zdarma to je podle mě jedna z nejlevnějších bank v ČR (navíc vzhledem ke komfortu, který poskytuje).

    před 20 lety | reagoval [8] Llaik [16] David Grudl [18] radim
  4. pinus #4

    Zadny podnikatelsky ucet zakon u ucetnictvi nenarizuje. Osobne pouzivam osobni ucet pro soukrome i podnikatelske ucely, jen dusledne odlisuju platby soukrome a podnikatelske. Pokud to chcete mi formalne zcela „ciste“ a vedete si ucty „bankovni ucet“, „pokladna“, „hotovost“, tak to vzdy muzete udelat tak, ze dosla podnikatelska polozka na soukromy ucet bude okamzite evidovana jako vyber podnikatele pro osobni potrebu a je to. Tohle ja ale nedelam. Vedu jen danovou evidenci (drive jednoduche ucetnictvi), takze zadne ucty stejne nemam. Kazdou transakci mam dolozenou, a kam dojde, je uplne fuk. Vypisy z uctu muzu predlozit financaku, az prijdou. Podle informaci jinych lidi to financni kontrole nevadi.

    Jedinym minusem tak je, ze si nedavam poplatky za bankovni operace do nakladu, ale vem to cert. A pro nekoho muze byt minusem i to, ze pri danove kontrole po nem budou chtit i vypisy ze soukromeho uctu (ale to mi je pri velikosti mych uspor taky jedno).

    před 20 lety | reagoval [10] Jakub Vrána
  5. Robert Němec #5

    Lidi, vy jste se zbláznili.

    Při tom pohybu na mém firemnín účtu bych v tom měl totální maglajs, co je co. :-/

    před 20 lety | reagoval [23] Jan Brašna
  6. Filipek #6

    V době, kdy jsem podnikal, bylo důležité, abych měl bankovní účet. Byl jsem na to upozorněn výběrčím daně, tedy finančním úřadem.

    Zároveň mi bylo sděleno, že firemní účet je požadován pouze v případě, že podnikající subjekt je plátcem daně z pridané hodnoty. Ne, že by to bylo povinné, ale ona úřednice mě ubezpečila, že podnikateli s osobním účtem, který je zároveň plátcem DPH je jaksi občas věnována trochu větší pozornost (ze strany FÚ).

    Protože jsem plátcem DPH nebyl, měl jsem celou dobu osobní účet (navíc studentský, tedy zadarmo). Výpisy jsem skladoval a platby, související s podnikáním, na nich zvýrazňoval (pro případ kontroly, aby to neměli tak složité).

    Stalo se mi co? (zbytek ať doplní poručík Hamáček).

    před 20 lety
  7. mat #7

    aktuální zpráva z Prahy 8 – dnes jsem se byl registrovat na finančním úřadě a na dotaz, zda musím mít podnikatelský účet (nejsem plátce dph) mi bylo odpovězeno, že to není výslovně vyžadováno… je to tak trošku maglajz…

    před 20 lety
  8. Llaik #8

    #3 Jakube Vráno, vedeni uctu u eBanky zdama? Jaky ze to ma poplatek za internetbanking? A coze u ni mohu delat bez internetbankingu? :)

    udelej to takto:
    mesicni poplatek = poplatek za vedeni uctu + poplatky za prichozi platby + poplatky za odchozi platby + poplatky za vyber z automatu + poplatky za ucetni polozky (tj. kazdou prichozi a odchozi platbu) + internetbanking + (mobil/tele banking) + poplatek za vypis z uctu + …

    pak zjistis, ze eBanka patri k tem drazsim. I kdyz ono na nasem trhu patri k tem drazsim asi vse, ehm.

    před 20 lety | reagoval [10] Jakub Vrána [23] Jan Brašna
  9. pif #9

    avatar

    kupodivu i kdyz jsem nadaval na postovni sporitelnu, jsem nyni spokojen. Internet baking je uz v cene a kupodivu se zlepsila i rychlost prevodu mezi bankama. A jsou levni :)

    před 20 lety | reagoval [13] OttY
  10. Jakub Vrána #10

    #4 pinusi, Já bych se bál toho, že se pak budou pídit po tom, co je to za platby, od kterých nemám faktury. Když jim (po pravdě) řeknu, že je to třeba platba od kamaráda za dopravu na hory, tak je to uspokojit může, ale taky nemusí.

    #8 Llaiku, Mě se to vyplatí a řekl bych, že i většině lidí s pravidelným měsíčním příjmem alespoň 15 kKč (lépe samozřejmě 30 kKč, kdy je zdarma levnější program). Neříkám, že eBanka je univerzálně levná, říkám pouze, že je levná na české poměry…

    před 20 lety
  11. Sodalite #11

    avatar

    Taky bych řekl, že podnikatelský účet pozdější účetnictví „značně“ zjednodušuje, třebaže to zákon nevyžaduje.

    Osobně si učto nedělám sám, a každý zaúčtovaný řádek stojí peníze navíc. Možná to pak celkově vyjde dráž než 300×12 za vedení účtu.

    A také – vím, kde je ve Valticích drogérie.

    před 20 lety
  12. Ota #12

    Imhotep, Finančnímu úřadu je to schumafuck, jaký typ účtu v bance máš. Znají jen jeho číslo, nemají jak se dozvědět, co je to za účet. To jen tolik osob samostatně výdělečně činných avšak nesamostatně finančně myslících na to naletělo –včetně mě--

    před 20 lety
  13. OttY #13

    #9 pife, Ups, teraz som ostal zaskočený. V ČR je bežné v bankách platiť poplatky za to, že klient využíva Internetbanking?

    před 20 lety | reagoval [14] Bochi [22] pif
  14. Bochi #14

    #13 OttY, Ano, světe div se, je to bohužel tak. Na nehorázné poplatky českých bank, které nemají v civilizovaných zemích obdoby, nadávám už léta, ale zatím to vypadá, že se to spíše zhoršuje. Sice žiji v zahraničí (ano, naštěstí právě v tom civilizovaném), ale z osobních důvodů si musím držet alespoň po jednom účtu v ČR a SR. A i když se na těch účtech pramálo děje, peníze mizí. Takže úvodník tohoto článku je naprosto přesný – dáš bance své peníze, ta s nimi nakládá dle svého a jejich pomocí vydělává, načež od tebe vyinkasuje na konci měsíce poplatky. Bankovnická kultura je v našich zemích v … (doplňte si sami).

    před 20 lety
  15. zdenny #15

    avatar

    Ebanky bych se nebal – mne slecna bankerka 14 dni zpet podnikatelsky ucet rozmluvila prave kvuli poplatkum, vysledek je druhy osobni ucet vyhrazeny pro firemni platby … zadnemu zakonu to pry neodporuje …

    Kazdopadne – zavrit muzou, pustit musi :)))

    před 20 lety
  16. David Grudl #16

    avatar

    tak jsem asi jediný blázen, který má drahý podnikatelský účet. Ach jo (jsem plátce DPH)

    #2 Hellishi, Já bych to bral, jenže… Otevři si účet a vlož na něj 1000,– Kč. Nic s ním nedělej, žádné služby nepoužívej. A schválně, za jak dlouho přijde pokuta nebo soudní obsílka, abys uhradil dluh? Takhle si pohodlí nepředstavuju…

    #3 Jakube Vráno, eBanka má nejlepší technologii, kterou by mohli závidět i v zahraničí. V roce 1999, když jsem si u ní zakládal účet, neměla v oboru internetového bankovnictví konkurenci.

    Bohužel, nedokázala svůj potenciál využít. Dnes je internetový přístup k účtu samozřejmostí, „rychlé platby“ eBanky používá minimum lidí, pro obchodníky je řešení drahé a především – nepodporuje placení debetní kartou.

    Takže dlouhodobě prodělečná eBanka začala vydělávat na pokutách. Cituji z časopisu Týden 52/04: „Banka evidentně počítá s tím, že peníze od lidí vybere jiným způsobem: třeba za výběry hotovosti na přepážkách nebo za rozesílání peněz na jiné účty. Pokud se tak nestane, začíná peníze stahovat po svém. Nejprve klientovi vybere hotovost, samozřejmě na poplatcích za vedení účtu, které podle reklamy vůbec neměl platit, a když dojdou peníze, začne mu účtovat pokuty.
    Na účtu, který původně vykazoval šedesátikorunový zůstatek, tak za pouhé tři měsíce naskáče dluh dvanáct set korun, i když klient po bance nepožaduje žádné služby.“

    před 20 lety | reagoval [18] radim [23] Jan Brašna
  17. pixy #17

    avatar

    Taky jsem si nebyl jist, ale teď už to vím. Institut podnikatelského účtu má jediný význam, a to ten, že jeho majitelem může být právnická osoba – zatímco u osobního účtu pouze osoba fyzická. Jako OSVČ tedy máte na vybranou (a většinou není důvod nezaložit si i pro účely podnikání osobní účet), jako právnická osoba (firma) už ale musíte používat účet podnikatelský.

  18. radim #18

    avatar

    #3 Jakube Vráno, #16 David Grudl #17 pixy Dobry den panove, jste dobri IT odbornici ale…
    Zadny!!!!, tedy ani zakon o ucetnictvi neuklada povinnost vest ucet, jak pravnicke, tak fyzicke osobe.

    Pravnicke osoby s.r.o., a.s., v.o.s., k.s., druzstva, banky, atd., jsou podnikazele a proto jim banky oteviraji bezny ucet, to je ten, kde prijate uroky nejsou daneny zvlastni sazbou dane a vstupuji (uroky) do hospodarskeho vysledku. (vysvetleni zkracene a nepresne, jsou tu i nadace , neziskovky atd.)

    Fyzicka osoba ma dvoji moznost. Pokud je podnikatel, tak vest bezny ucet, a potom vydaje s timto uctem spojene jsou vydajem na dosazeni a udrzeni prijmu, a nebo vest ruzne formy sporozirovych octu (SU), a potom muze dat do „vydaju“, jen poplatky spojenene s provedenim podnikatelskych pohybu. Zde je (SU) provadena srazkova dan z uroku, dale jiz nedanite.

    Pokud jde o Financni urad, je nase povinnost (krom mnoho jinych povinnosti) prokazovat vydaje. Je pouze na nas jakym zpusobem to provedeme. (Napr. vypis z SU uctu, atd.). Je pravda, ze je v tom potom v ucetnictvi mr… (Opet zkracene.)

    K e-Banka. Pokud banka provadi takovou masivni reklamu na ziskani klientu, jakou provadi, vim, ze je nasledne oskube jak slipku. (Je dobre vedet kdo je vlastnikem a co jineho vlastni a jak se v jinych situacich chova). Pohodlene, ale drahe.

    Nejasnosti byvaji jeste u razitek a danovych (DPH) dokladu, tak nekdy priste.

    před 20 lety | reagoval [21] Jakub Vrána [23] Jan Brašna [28] mt
  19. Pachollini #19

    Já jsem se tuhle ptal v Živnobance po účtu, že to jako budu mít na podnikání (OSVČ) a když jsem se divil, co že je „podnikatelský“ účet 3× dražší, chlapík na přepážce mi řekl, ať si udělám osobní, že když tam nejdou milióny, je jim to jedno.
    Berňáku je to tuplem jedno.
    Něco málo k tématu:
    https://web.archive.org/…a-osoba.html
    https://web.archive.org/…tnictvi.html

    před 20 lety
  20. pepe #20

    k razítkům: už jsem podal 3× přiznání k dani z příjmu, asi 10× k DPH (plus ostatní povinné formuláře na ostatních úřadech) a razítko nemám a nikdy jsem neměl …
    kupodivu největší problémy dělají PPL a spol.

    před 20 lety
  21. Jakub Vrána #21

    #17 pixy, #18 radim Díky za objasnění, převádím svůj podnikatelský účet na osobní…

    před 20 lety | reagoval [23] Jan Brašna
  22. pif #22

    avatar

    #13 OttY, myslim ze to docela bezne jeste je :)

    před 20 lety
  23. Jan Brašna #23

    #5 Roberte Němci, Roberte, nechvástejte se :)

    #8 Llaiku, Vedení je zdarma a ostatní poplatky jsou snížené při jistém měsíčním obratu. Internetbanking a gsmbanking není zpoplatněn vůbec.
    Drahá jsou zaúčtování a výběry z non-eB bankomatů a eB (nebo nedejbože non-eB) přepážek. Se všemi účty / službami / kartami ovšem spokojenost, tak to neřeším. (Mám osobní za 19CZK a podnikatelský za 79CZK …)

    #16 Davide Grudle, Ne, jsme minimálně dva. Vlastně vím ještě i o pár dalších ;) Spi klidně… ;)

    #17 pixy, Indeed. Jsou tam navíc nějaké položky a bankovní produkty, ale suma sumárum pro běžného OSVČ nic moc.

    #18 radime, To se s výše napsanými nevylučuje.

    #21 Jakube Vráno, Také o tom začínám pomalu uvažovat, ale AFAIK mi eB nedá druhý osobní se sníženým tarifem :(

    před 20 lety | reagoval [24] Jan Brašna
  24. Jan Brašna #24

    #23 Jane Brašno, Beru zpět… Až po měsíci a půl jsem se dozvěděl, že mi téměř zdvojnásobili vedení podnikatelského účtu (a nikdo pochopitelne nedal vědět…)

    před 20 lety
  25. BlueRabbit #25

    avatar

    Dalo by se na to dívat i z druhé strany.
    Ty bance poskytuješ svoje peníze, ona díky tomu existuje a na oplátku ti poskytuje nějaké služby. Tato filozofie je v zahraniči běžnější.

    před 19 lety
  26. michal #26

    Jsem rád že jsem našel takový web. Dnes sme se doma celé odpoledne hádali. Já jsem se e banky zastával ale ostaní ebanku hanili že prý má vysoké poplatky a je nedostupná (málo bankomatů). no to je jedno s tím mi asi neporadíte ale zabrosily jsme taky do vedení účtu při podnikání já jsem zaměstnaný u firmy a k tomu mám pozastavenou živnost teď na mě přichází povinnost živnost otevřít zajímalo by mě jestli musím mít založený účet nebo je možný i jiný zpusob jak se vyhnout poplatkům (vím že podnikatelský účet mít nemusím (potřebuju rychlou odpověď jinak se tady zblázním) díky

    před 19 lety
  27. jindřich #27

    Trochu pozdě, ale snad přece – dnes je jednoznačně nejlepší „FIO – družstevní záložna“ – veškeré služby zcela bez jakýchkoli polatků (https://www.fio.cz/).
    Neděste se, je to slušný podnik, hororní zvěsti o kampeličkách jsou v tomto případě už docela neaktuální

    P.S. nejsem jejich agent, prostě tam mám účet 🙂

    před 18 lety
  28. mt #28

    #18 radime, Malá věcná poznámka:

    • pokud již v podnikání nedaníte připsané úroky (které jsou daněny 15% srážkovou daní) a „spadnete“ do vyššího daňového pásma (až 32 %) jedná se o krácení daně (je jedno jestli to bylo milion nebo pět haléřů, prostě je to úmyslně – proto trestný čin!!!)
    před 17 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.