porucha není na vašem přijímači

Na navigaci | Klávesové zkratky

Proti zvyku ani párem volů

Je etické dělat pokusy na vlastních rodičích? Dovoluje to zákon? Chystám se učinit doznání a nerad bych skončil zavřenej v cele. Bez internetu.

Je slunné léto roku 1995, Evropa tančí macarenu a firma Microsoft s obrovskou pompou uvádí na trh Windows 95. Ačkoliv špičkové Windows mají přijít až o pět let později, právě úspěch pětadevadesátek rozhodne, kdo bude vládnout trhu uživatelských operačních systémů na řadu příštích let.

Windows 95 představovaly pro Microsoft revoluční pokrok. Byl to jejich první 32bitový operační systém. Co to znamená? Že uměl naplno využít tzv. 32bitové procesory (označované jako 386). Pikantní je, že takové procesory existovaly už celých deset let – což v éře počítačů znamená zhruba… věčnost. Každý je měl v počítači a na Windows 95 se těšil o to víc.

Mimochodem, zmíněné procesory 386 byly navrženy skutečně nadčasově, protože další vývoj spočíval jen v jejich tůnění a šroubování otáček na maximum. Všechny Pentia a AMD, to jsou jen pekelně našlapaní bratříčci 386. Až teprve před třemi lety se objevila zásadní inovace – 64bitová architektura.

Vraťme se zpátky do roku 1995. Z rádií vyhrává Scatman John a já instaluji své první Windows 95. Dost možná první v celém městě. Jsem z nich nadšen a pevně rozhodnut jimi vybavit každý počítač ve firmě. Tedy – v otcově firmě.

A byl to právě otec, kdo mé nadšení vůbec nesdílel. Právě naopak. Windows 95 jsou prý divné, pomalé, špatné, nic v nich nefunguje a nemá je rád. Chce zpátky staré Windows 3.1.

Tehdy jsem se poprvé setkal s fenoménem síly zvyku.

Nevím, kdo z vás Windows 3.1 pamatuje – vypadaly asi takto:

Windows 3.1

Nemají žádný spodní panel s tlačítkem Start – programy se spouští přes Program Manager. I plocha funguje jinak. Nelze na ni přetáhnout ikony. Ikona na ploše totiž představuje spuštěný a zminimalizovaný program. Tedy něco jako tlačítka na dnešním spodním panelu. Zkrátka – všechno je úplně naruby. A taťka je na to zvyklý.

Přemýšlel jsem, jak otce na nová Okýnka přeškolit. Vysvětlování jejich výhod bylo zbytečné (jak naivní myslet si, že vím lépe než on, co je pro něj dobré). Metoda „zkus to, zvykneš si“ selhala na celé čáře. Vadila mu spousta nekonkrétních věcí (což je signál, že protivníkem je Zvyk). Teprve když jsem situaci skutečně pochopil, něco mě napadlo.

Vyrobil jsem snímek plochy Windows 3.1, otevřel jej v grafickém editoru a vymazal všechny ikonky:

Pak jsem nainstaloval Windows 95 a vzniklou montáž nastavil jako pozadí plochy. Ikonky aplikací jsem po ní rozložil, hezky do připravených chlívečků. Zbývalo skrýt spodní panel a dílo bylo dokonáno.

Otec o mém podvodu nic netušil a stal se spokojeným uživatelem pětadevadesátek. Všechny nářky a stížnosti na ty debilní Windows 95 vyřešil jeden wallpaper. A já získal důležitou zkušenost.

Zvyk je ocelová košile

Zvyk je jedním z nejsilnějších (de)motivátorů. Snoubí pohodlnost, strach z neznámého, pocit bezpečí. Zvyk ovlivňuje každé naše rozhodnutí a troufám si tvrdit, že čím je člověk starší, tím větší má na něj vliv. Proto mě překvapuje, jak málo bývá pan Zvyk zmiňován, je-li řeč o reklamě a marketingu. O tvorbě úspěšných webových projektů. O prodeji produktů a služeb. Aby vás pak síla zvyku nepřekvapila.


Související:

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. frettie #1

  Davide, dokonalej a vse perfektne ilustrujici clanek. Podobne veci jsem zazival s rodici i ja … a ted mne to ceka s mamou a internetem :)

  před 17 lety
 2. kuba #2

  Takhle jsem dostal bratrance na Linux ?

  před 17 lety
 3. Pachollini #3

  avatar

  Wallpaper, toť věru elegantní řešení.
  Pokud se dobře pamatuju, ve Win 95 byl k dispozici i ten starý Program Manager z 3.1.

  před 17 lety
 4. d.f.h #4

  avatar

  zase jeden článek, kterej se tváří, že je o něčem jiným, než ve skutečnosti je ?

  před 17 lety
 5. dae #5

  samej jinotaj :)

  před 17 lety
 6. Trupík #6

  avatar

  Já už jsem zase párkrát instaloval Firefox a na plochu dal jeho zástupce s ikonou Exploreru a popiskem Internet :o)

  před 17 lety
 7. Radim Hasalík #7

  avatar

  Podobným způsobem jsem kdysi vytvořil na ploše dvě ikonky „Tento počítač“, což není technicky možné (jde pouze vytvořit z ikony Tento počítač zástupce). Udělal jsem screenshot plochy, umístil ho na pozadí a přetáhnul ikonu Tento počítač na stranu. Tím vznikly dvě ikony Tento počítač a vše vypadalo, že nejde o zástupce.

  Následně jsem hrdě zavolal učitele výpočetky a ukázal jsem mu, že „to jde“.

  Výsledek? Letěl jsem ze třídy a až do konce hodiny jsem musel zůstat na chodbě.

  před 17 lety
 8. peCan #8

  avatar

  Přesně s tímto „nešvarem“ se teď potýkám v práci. Máme krásný, nový, chytřejší, lepší a prostě geniální nový program napsaný v těch nejmodernějších technologiích a uživatelé se zuby nehty drží toho starého, který se začal psát už pro Win 3.0.

  před 17 lety | reagoval [9] deb00t
 9. deb00t #9

  #8 peCane, môžeš byť rád, že nie pre DOS :) roky rokúce sa tu používa DOS-ový software a firmičky, ktoré ho spravujú a patchujú ani len nenapadne prejsť aspoň na win32 platformu. a potom človek hustí invektívy do dvojfarebnej obrazovky s miliónom dbf súborov a podobných fosílií a sníva sa mu o tom, že tlačí výstupy v „normálnych“ okienkach, s náhľadom pred tlačou, … ale holt to už je iná košeľa ako tá železná zákaznícka :)

  před 17 lety
 10. Ondra #10

  Otec o mém podvodu nic netušil a stal se spokojeným uživatelem pětadevadesátek.....

  … osmadevadesátek, milénií, xpéček, nyní frčí na vistách, ale pořád si myslí, že tam má ty 3.1 :)

  před 17 lety
 11. michal zobec #11

  avatar

  tak to je drsný ? a kdy na to tatínek přišel a zmaloval tě? ?

  před 17 lety
 12. Ivo Toman #12

  Je to všechno o zvyku – dřív reklamy v TV byly jen mezi 2 pořady či filmy, když začali kouskovat i film aby se vlezlo více reklam, tak všichni nadávali že už sledovat TV nebudou. Mno a nakonec si všichni zvykli a TV sledují stále :)

  před 17 lety | reagoval [32] Petr Steinbauer
 13. poky #13

  avatar

  no nevim, 386 měli 16-bit, až 486 jsou 32

  před 17 lety | reagoval [14] koky
 14. koky #14

  #13 poky, Ty budes u pocitace asi novy, vid?

  před 17 lety
 15. Derek #15

  avatar

  Já byl nedávno běhat po úřadech. Na městské části Prahy 3, kvůli nové občance. Na 14" čb terminálovém monitoru běžel program v DOSu. Proto když po mě chtěli výpis z katastru, bylo marné se je snažit přesvědčit, že si ho můžou vyjet na internetu. Nedávno to s velkou slávou uvedli, ale pracoviště evidentně připraveny nejsou. Musel jsem ho doma najít v hromadě „suti“. Zábavné na tom je, že to, že to byl výpis 10 let starý a že už to mohlo být 100× prodané, jim nevadilo. Na internetu by ho měli aktuální. No nic, to jsem trochu offtopic.
  Abych se vrátil, následně jsem byl na sociálce a vyplňoval tam s pani úřednicí nějaké žádosti. Sama se ironicky chlubila, že mají zcela nový systém. Na pěkném LCD monitoru běžela profesionálně úhledně vypadající webová aplikace. Jak tušíte, paní si během našeho krátkého sezení stihla několikrát zanadávat, bylo vidět že to ještě nemá zažité. Co mě ale zaujalo, jednak vypadala smířeně a druhak sama říkala, že by jí to ani nevadilo, kdyby se páni vývojáři snažili zachovat podobný layout či alespoň kolonky ve stejném pořadí. S tím s ní musím souhlasit. Sice je to podobné jako onen vtip s opravenou chybovou hláškou, ale přecijen, proč vzít něco co funguje a na co jsou lidé zvyklí, a nahradit to něčím co je jiné, ale funkčně naprosto shodné.

  před 17 lety | reagoval [22] Martin [29] Kamil
 16. @Teo #16

  Jeden známý hobbit onanoval vždycky pravou rukou. Pak mu na ní Saruman omylem zlomil prst. Musel to dělat levou. No… nebylo to prej vono! ;)

  před 17 lety
 17. honza #17

  Moje účetní účtuje v DOSu… A rozhodně to není tím, že by neměla na moderní okýnkovej účetní software…

  před 17 lety
 18. Tomik #18

  avatar

  Tak mě Tvůj článek donutil prohrábnout skříně a co jsem nenašel… #stary-odkaz-#stary-odkaz-http://tomik.jmx.cz/img/win95.jpg :)

  Založil bych klub „Legálních vlastníků Microsoft Windows 95“. :)

  P.S.: Taky mám za to, že jsem byl jeden z prvních, co je tady ve městě měl..

  před 17 lety | reagoval [25] Vrtak-CZ
 19. Roj #19

  avatar

  Ja kdyz poprve videl W95, rekl jsem si, ze konecne oprali Macovskej desktop a bude to pouzitelny. Win 3.x jsem nikdy nechapal, jak to nekdo muze pouzivat.

  Svoje DOSovske programy napsane ve FoxPro 2.5b pouzivam bez problemu i dnes.

  před 17 lety
 20. Botanicus #20

  avatar

  Naprosto dokonale vystihujici :) Dik za dalsi perfektni zapisek.

  před 17 lety
 21. D1ce #21

  Kdybych to nedělal, ani bych tomu nevěřil.

  Btw. Jestli nainstaluji Visty a klávesové zkratky nebudou tak jako na WXP, přijdu pánům z Microsoftu hřívu pročísnout krabicí s jejich logem. ;)

  před 17 lety
 22. Martin #22

  #15 Derku, Fakt nezávidím těm chudákům, kterým zavádějí na každodenní činnosti webové aplikace. Naprogramovat to tak, aby to rychle reagovalo a bylo to skvěle ovladatelné z klávesnice prakticky nejde, ačkoliv si manažeři myslí, že ano. Takže zatímco dřív skladník jen párkrát bouchnul do numerické klávesnice a do enteru, teď musí dokonce občas skotačit i s myší. Ne vždycky je na*nost uživatelů způsobená jejich vlastní chybou…

  před 17 lety | reagoval [23] Mordae [24] Gringo
 23. Mordae #23

  avatar

  #22 Martine, Taky to nepobírám. Když už na to přijde a má to být online, tak proč sakra ne v Javě jako applet? Na co vytvářet perzistenci nad bezstavovým HTTP a snažit se naroubovat uživatelské rozhraní na prohlížeč (od slova prohlížet)… ale ono je to dnes asi cool a tak to musí být všude.

  Mimochodem, webové rozhraní má teď interně O2, co jsem tak koukal v jednom z těch jejich akvárií pro zákazníky. Slečně trvalo 30 minut změnit obě adresy zákazníka…

  před 17 lety | reagoval [24] Gringo
 24. Gringo #24

  avatar

  #22 Martine, #23 Mordae To víte, v pojišťovně to teďka jede, co tam maj ten novej systém… ?

  před 17 lety
 25. Vrtak-CZ #25

  #18 Tomiku, Taky mám doma jedno ale mám taky disketovou verzy, když si vzpomenu jak sem je instaloval měnil postupně všech 14ct disket tak nechápu jak sem to mohl vydržet…

  před 17 lety
 26. Aviatik #26

  Otec si nevšimnul že ta okna ve Win95 vypadají trochu jinak?? Nevěšíš nám trochu bulíky na nos? (jinak ale trik pěkný)
  Na Win95 mám takové nostalgické vzpomínky, s nimi jsem změnil názor že mi windows nesmí do domu.
  Ale jinak jsem také stará konzerva. WinXP mám dnes nastavené do klasického vzhledu 95. Jednodušší programování databází dělám dodnes ve FoxPro 2.5 která pod XP běhá jako by se nechumelilo (na rozdíl od trochu novější Visual FoxPro 3.0). Mimochodem u nás ve firmě je sw pro vedení skladu napsaný ve FoxPro 2.5 pod Dosem a nedovedu si představit kde by tam v tom brajglu našli místo pro myš aby mohli ovládat něco pod Windows.

  před 17 lety | reagoval [27] Roj
 27. Roj #27

  avatar

  #26 Aviatiku, Ale musis nastavit memlimit v config.fp, jinak ti to sezere veskerou dostupnou pamet ?
  To je zmena WXP oproti W95/98

  před 17 lety
 28. jnd #28

  To mi připomnělo, že na zdejší poště už mají nějakou dobu pěkně sladěný černý desktopy a černý LCDčka a ten program (ve stylu DOS) co jim tam jede má barev, že by se to dalo spočítat na jedné ruce. Nějaká zelená a bílá na černým pozadí. No prostě mi to k tomu modernímu LCD nějak nesedí. Na druhou stranu když to funguje bez problémů a umějí to rychle ovládat tak proč ne.

  před 17 lety | reagoval [29] Kamil
 29. Kamil #29

  #15 Derku, Na těch 14" monitorech na Praze 3 zcela určitě neběží DOS aplikace, ale terminálový systém ve znakovém režimu (krásná oranžovo-černá kombinace). Terminály jsou připojeny na UNIXový server Policie ČR. Ministerstvo vnitra už nějakou dobu připravuje novou web aplikaci, na kterou se už všichni uživatelé neskutečně těší ? Podle osobního průzkumu jim nejvíce bude vadit, že celou web-aplikaci budou muset ovládat myší a nikoliv klávesami F1-F24 (F24 je dosaženo stiskem kláves Ctrl+F12).
  #28 jnd Česká pošta používá Linux, např. tady: https://web.archive.org/…x-na-postach

  Přívětivé uživatelské rozhraní se po úspěšné implementaci mesmí měnit minimálně 10 let. Uživatelé si zvyknou a každá změna představuje nefunkčnost systému. A úplně nejhorší funkce z pohledu uživatele je obnovení z maxinalizovaného okna na původní velikost okna. Dneska jsem to viděl na vlastní oči, když kolegyně byla bezradná z toho, že na monitoru nemá vyhledávací pole. Bylo schováno pod spodní hranou okna ☹

  před 17 lety
 30. aTeo #30

  Koukněte na tohle video: http://ateo.cz/…age/Book.wmv :)

  před 17 lety
 31. Domo #31

  avatar

  :D Docela vyčůraný způsob

  před 17 lety
 32. Petr Steinbauer #32

  avatar

  #12 Ivo Tomane, Dodnes mám na paměti legendární větu dnes už bývalého pana ředitele televize Nova – Železného, kterou reágoval na dotaz upozorňující na příliš mnoho reklamy mezi pořady (tuším že tenkrát 3–4 reklamy):

  Reklama nás živí, Vy si zvykněte! :o)

  před 17 lety
 33. XcoRpi #33

  avatar

  Presne rovnaké problémy a myšlieky, typu, keď to budeš mať takto, budeš to mať lepšie… omyl. Len som trošku mladšia generácia takže tu už ide o Windows XP 32 a Vista 64. Zvyk je železná košela.

  Slová typu, keď mi na tom nepôjde účtovníctvo, keď sa to zo sype po 4 hodinách a budem mať nahodených 10 firiem… tak podobne.

  před 17 lety
 34. JimX #34

  avatar

  tohle je teda hodne velka nadsazka: Všechny Pentia a AMD, to jsou jen pekelně našlapaní bratříčci 386. … dokonce bych rekl, ze az tak velka, ze je to nesmysl :) Zvlast proto, ze pentia (a vejs) jsou narozdil od 2/3/4–86 vnitrne RISC procesory, coz je imho daleko zasadnejsi pokrok nez prechod z 32bitu na 64bitu

  před 17 lety | reagoval [35] David Grudl
 35. David Grudl #35

  avatar

  #34 JimXi, změna vnitří architektury, to je právě ta „nadupanost“. Ale jak se liší z vnějšku? Když pomineme velmi úzce zaměřené rozšíření SSE, tak v podstatě nijak.

  před 17 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.