během psaní nezemřelo téměř žádné zvíře

Na navigaci | Klávesové zkratky

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Dero #1

  avatar

  Zcela seriózně. :o)

  Ty jsi kůň. :o))

  před 19 lety
 2. whitwa #2

  avatar

  Docela kruté :) já mám lištičky rád :) a kdo stojí zato vydařenou fotomontáží? (či co to je (?)

  před 19 lety
 3. carnero #3

  Já jsem si stáhnul ohnivou lištičku (Firefox) a tu zdechlou od Seznamu nechci ani vidět.

  mimochodem: 110% serióznosti

  To se povedlo :)

  před 19 lety
 4. carnero #4

  Ještě drobnost ke zdechlině:
  Na stránce, kde je možno zdechlinu stáhnout, je obrázek zdechliny s popiskami jednotlivých částí. Jediné, co není popsané je S-rank. Napadá mě jen jedna věc: „to je tak debilní, že nikdo neví, co k tomu říct“ :)

  před 19 lety | reagoval [7] mmmm
 5. wiki #5

  me by spis zajimalo jak je to s tim antivirem co je v zdechline. je pouzitelnej?

  nebo nezate nekdo nejakej levnej a dobrej antivir? popripade uplne zadarmo antivir, mimo avast?

  před 19 lety
 6. klingger #6

  avatar
  před 19 lety
 7. mmmm #7

  #4 carnero, Asi k tomu nic nepíší, protože předpokládájí, že nějaké liščí sránky nikoho nezajímají.

  před 19 lety
 8. Jiří Macich ml. #8

  avatar

  Dobrý! Akorát, že Firefox s liškou nemá nic společného ? V překladu je to červená panda, žádná ohnivá liška.

  před 19 lety | reagoval [10] David Grudl [30] David Grudl
 9. Ivorius #9

  He,he,he. Tak to se zase jednou povedlo. A co třeba stáhněte si svoji sovu v siti, nebo káně v internetu?

  před 19 lety | reagoval [32] tark
 10. David Grudl #10

  avatar

  #8 Jiří Macichu ml., myslíš? A znáš nějaký slovník, který by Ti dal za pravdu? Jsou téhož názoru i tvůrci oficiální grafiky? …nebo jsi jen podlehl masové blamáži? ;)

  před 19 lety | reagoval [11] Jakub Vrána
 11. Jakub Vrána #11

  #10 Davide Grudle, https://en.wikipedia.org/…biguation%29 hovoří jasně – znamená to oboje.

  před 19 lety | reagoval [13] David Grudl
 12. Nastěnka #12

  Hmm, velmi zajímavé. ?

  před 19 lety
 13. David Grudl #13

  avatar

  #11 Jakube Vráno, Asi záleží na výkladu, dle mého o významu „Panda červená“ hovoří jako o „mistaken comment“.

  (držme se odkazů na autoritativní zdroje. Veřejně editovatelná Wikipedia je už trošku na hraně)

  před 19 lety
 14. louix #14

  avatar

  Ja nevim, treba na tomto obrazku bych rekl, ze je to fakt liska a ne panda, ale je to jen muj subjektivni nazor, nejsem totiz zoof…ehm…zoolog.

  před 19 lety
 15. Jiří Macich ml. #15

  avatar

  Jsem si naprosto jistý – https://web.archive.org/…ame-faq.html – píše se tam „What's a Firefox? A "Firefox“ is another name for the red panda. "

  Co se týče narážky na grafiku, tak by možná bylo od věci zahodit představu o „normální“ pandě. Panda červená vypadá úplně jinak a grafice FF se IMO podobá: https://web.archive.org/…ia/Red-Panda

 16. David Grudl #16

  avatar

  #15 Jiří Macichu ml., Jirko, dobře si stránku z Nationmaster.com přečti. Je tam napsané, že „Fire fox“ je překlad čínského pojmenování pro Pandu Červenou. Po našom „scat“ taky znamená močit, ale s tvrzením, že Scatman John je známý čurající chlapec, bych asi neuspěl ?

  Odkazuješ na obrázek, ale vždyť se na něj podívej, typický bílý obličej a ouška Pandy bys na materiálech Mozilly hledal marně.

  (zcela chápu, proč tvrdíš že Firefox je Panda. Kdybych se nenaučil ověřovat si všeobecně rozšířené a známé pravdy, také bych si to třeba myslel)

  před 19 lety | reagoval [24] Jakub Vrána
 17. Cr #17

  Zdrobnělina od lišty bude lištička, ale náhodou od lišky nebude liščička? ? Už si ale nepamatuju, jak se v co která písmena v češtině při zdrobňování mění, takže je to jenom domněnka, já jsem perfekcionista a pravděpodobně mi to vyvrátite…

  před 19 lety | reagoval [21] carnero
 18. spaze #18

  A firefox is actually a cute red panda, but it didn’t really conjure up the right imagery. The only concept I had done that I felt happy with was this, inspired by seeing a Japanese brush painting of a fox

  https://hicks.design/…firefox-logo

  před 19 lety
 19. Filip Nekvinda - neki - #19

  avatar

  #15 Jiří Macichu ml.,  – Jirko, Jirko, jak už tu louix nahoře poznamenal, jestli je todle panda…

  před 19 lety
 20. carnero #20

  Názorný příklad předchozího článku o reklamách. Někomu ukážete obrázek ohnivé lišky (panda není psovitá a už vůbec ne šelma, oranžové zbravení evokuje představu ohně) napíšete k tomu panda, tak je to pro většinu lidí panda. Co na tom, že panda vypadá uplně jinak, chová se jinak. A že i malé dítě pozná na obrázku lišku. Prostě je napsáno, že je to panda, je to panda.

  A pak mi někdo tvrďte, že reklamám věří stále méně lidí… vtipné :D

  před 19 lety | reagoval [27] dond
 21. carnero #21

  Poznámka: Lištička pomerančová může u některých osob vyvolat průjem.

  Tohle mi našel Google, když jsem hledal lištičku. Asi zapomenu na Seznam. No nic :)

  #17 Cre, Takže pokud je liščička od lišky (nehádam se, já měl maturitu z češtiny za jedna, ale neumim česky), tak je jednoznačné, že Seznam vyvolává průjem.

  před 19 lety
 22. covex #22

  Je to jasne, anglictina, zvlaste v americkem podani, je mrzacek a tak pande cervene rikaji Fire Fox. Logo „firefox“ ovsem znazornuje ohnivou lisku – bajne/pohadkove stvoreni – coz
  je logotyp se jmenem svazeny a prohlizec by tedy mel byt ohniva liska, nikoli panda.

  před 19 lety
 23. mlok #23

  avatar

  Me se libi Redfox :)

  před 19 lety
 24. Jakub Vrána #24

  #16 Davide Grudle, Špatně jsi to pochopil. Panda červená se čínsky řekne h?o hú, což znamená „fire fox“. Fire fox je tedy buď ohnivá liška nebo přepis čínského jména pandy červené. Mozille se zjevně více líbí panda červená, autorovi loga zase ohnivá liška.

  před 19 lety | reagoval [30] David Grudl
 25. Jiří Macich ml. #25

  avatar

  Já si nemohu pomoci, na propagační grafice vidím podobnost jak s liškou, tak s pandou červenou (mám velkou představivost ?, ale jelikož Mozilla říká, že Firefox je pro ní panda červená, tak tim to pro mě hasne a nebudu zbytečně do nekonečna vyvolávat debaty, že to je ohnivá liška. Akorát tím děláme userům z řad BFU zmatek v hlavičkách. Jednou je to produkt Mozilla Foundation, tak má právo si ho pojmenovat a vysvětlit název jak chce. Toť můj názor.

  před 19 lety | reagoval [30] David Grudl
 26. binarniladin #26

  Možná malinko off-topic, ale při pohledu na ten nepřílíš Greenpeace-friendly obrázek jsem si vzpoměl na jednu debatu o průmyslovém rybolovu a když jsem si vzpoměl na tuhle debatu právě při pobytu na La Trine , napadlo mě vzápětí , jak by asi DGX nahlížel na slogan:

  La Trine – Neobsahuje delfíní maso!

  před 19 lety
 27. dond #27

  #20 carnero, Mno, jelikož jsem se na tu živou byl včera podívat v ZOO, tak jsem si naprosto jist, že panda (i panda červená) je šelma. A sice šelma medvědovitá, patřící do podčeledi pand. Tak nějak jsem si to nejasně pamatoval, ale teď to mám potvrzené od odborníků.
  Sice je v české terminologii šelem poněkud zmatek (já to vím podstatně víc o kočkovitých a psovitých šelmách než o medvědech), ale nic to nemění na tom, že všechny šelmy pocházejí z jedné skupiny zvířat. Psi a medvědi k sobě ostatně mají po vývojové stránce velmi blízko, což by mohlo překonat i fakt, že liška je extrémní psovitá šelma, zatímco panda je extrémní medvědovitá šelma… ?

  před 19 lety | reagoval [29] carnero
 28. Jirka #28

  Kdyz uz jsme u tech zvirecich druhu, nejsem hnidopich a na foru to nic nemeni, ale neni to na te fotce vlk? ;) To by musela byt hodne prerostla liska ;)

  před 19 lety | reagoval [29] carnero [30] David Grudl
 29. carnero #29

  #27 donde, Omlouvám se, je to pravda. Možná jsem měl slovo šelma nahradit slovem predátor, to by bylo asi přesnější. Každopádně jsem měl na mysli to, že liska je štíhlá, velká, rychlá, kdežto panda je taková malá, kulatá a relativně líná. Rozhodně to jsou naprosto odlišná zvířátka. A z logotypu Firefoxu je zjevné že jde o lišku. A podle mě logotyp reprezentuje výrobek (zde prohlížeč) mnohem více než nějaká slova výrobce.

  #28 Jirko, Také nebudu hnidopich, ale neviděl jsem ještě oranžového vlka. Tím spíše ne vlka s délkou od čenichu k ocasu rovnající se přibližně 75% obvodu Země. Ale pokud pominu extrémní velikost, podobá se to lišce asi nejvíce z mě známých zvířátek.

  před 19 lety
 30. David Grudl #30

  avatar

  #24 Jakube Vráno, napsal jsem přesně totéž co ty, jen místo slova přepis jsem použil překlad. Nic to však nemění na tom, že v angličtině podle všecho žádné slovo „Firefox“ není a Panda Červená se řekne Red Panda.

  #25 Jiří Macichu ml., Jirko, tady vůbec nejde o to, co komu obrázek připomíná. Problém je v nakládání s informacemi. Ty, jako člověk pohybující se blízko novinařině, bys na toto měl být obzvláště opatrný. Na jedné straně každý počítačový odborník ví, že Firefox je Panda a ušklíbá se nad nevědomostí ostatních (#8 Jiří Macich ml.), ale když nějaký -dgx- prohlásí opak, není už ten odborník schopen věrohodným zdrojem protiargumentovat.

  Závěr je takový, že jde o trik (lež, podvod, prostě běžnou praxi) marketingového oddělení Mozilly. Využívají obliby zvířátek jménem Panda ve svůj prospěch. Co píšou na svých stránkách je jejich taktika, nikoliv objektivní pravda.

  Na web Mozilly nemám administrátorský přístup, ale spravuji mnohokrát menší open source projekt Texy!. Když na jeho stránky napíšu, že Jiří Macich je čínské označení pro Oliheň velkou, uvěříš tomu?

  #28 Jirko, Je to kojot. Ale nikomu to neříkej! ;)

  před 19 lety
 31. Jan Onesork #31

  Copak si není tohle zviřátko s grafikou FF podobné? https://web.archive.org/…e-panda2.jpg

  před 19 lety
 32. tark #32

  #9 Ivoriusi, mě nikdo stahovat z kůže nebude ;)

  před 19 lety
 33. Jiří Macich ml. #33

  avatar

  Ale tady je přece prokazatelné, že Firefox je anglický přepis čínského označení pandy červené, takže o žádnou mystifikaci ze strany Mozilly jít logicky nemůže. Něco jiného by bylo, kdyby s tím Mozilla přišla jako první a vymyslela si, že Firefox je … Ale ona jen vysvětluje, co tím názvem chtěl básník říct. Tedy se prostě není o čem bavit. Jednou tu platí, že firefox je anglický „přepis“ nějakého čínského slovíčka označujícího pandu červenou a Mozilla sama říká, že jméno prohlížeče je tohoto původu.

  před 19 lety | reagoval [35] David Grudl
 34. llook #34

  avatar

  Proč by panda nemohla mít v logu lišku?

  Ale asi to bude blamáž. Každý, kdo ví, že fire fox == red panda o tom rád mluví, protože dá najevo že o tom ví. Asi jsem jim v tomto případě také naletěl.

  před 19 lety
 35. David Grudl #35

  avatar

  #33 Jiří Macichu ml., S tímto Tvým tvrzením plně souhlasím. A jistě cítíš značný rozdíl mezi „Firefox je anglický přepis čínského označení pandy červené“ a předchozím „Firefox … je v překladu červená panda, žádná ohnivá liška.“ Pro úplnou dokonalost by to chtělo ještě psát s mezerou: „Fire fox je anglický přepis…“

  Řečeno jinak: Firefox je v překladu ohnivá liška. A v následném doslovném překladu do čínštiny a zpět do češtiny je to Panda Červená. Docela šílená konstrukce poplatná marketingovému oddělení Mozilly (proč nevyužili vogonštinu?). Za sebe bych dodal: a je vůbec pravda, že fire fox je přepis čínského označení pandy?

  před 19 lety
 36. Orrorin #36

  fire fox ani firefox v angličtině rozhodně neznamená panda červená, tedy dnes neznamená, za pár let to možná díky Mozille a Jířímu Macichovi bude jinak…

  mimochodem slovní spojení červená panda (což používá Jiří) nevnímám stejně jako panda červená – podobně jako ušatý pes a pes ušatý atd.

  před 19 lety | reagoval [37] llook
 37. llook #37

  avatar

  #36 Orrorine, nj, ale v angličtině to je „red panda“, nikoli „panda red“. Že by říkali nejdřív druhové a pak až rodové jméno? Navíc ani není červená (myslím jako přídavné, nikoli druhové jméno), maj to ti angláni divný.

  před 19 lety | reagoval [48] Dero
 38. Kaderas #38

  Svět je divnej......
  A jste si jistí, že Wokna jsou opravdu Wokna a Tux je opravdu tučňák? :))

  BTW:Co když se jedná o křížence lišky s pandou?? :))

  před 19 lety
 39. lookyn #39

  avatar

  Dejte lišky, vlky, kojoty a politiku k ledu ?

  před 19 lety | reagoval [40] carnero
 40. carnero #40

  #39 lookyne, Nejsem si jistý zda jsi neudělal hned dvě chyby ve slovech „kojoty a politiky“ :)

  před 19 lety
 41. kohout #41

  Třeba je to slon :D

  před 19 lety | reagoval [42] carnero
 42. carnero #42

  #41 kohoute, A to pod ním je Mars a tímpádem je Firefox nejrozšířenější prohlížeč (co na tom, že na Marsu).

  před 19 lety
 43. Jiří Macich ml. #43

  avatar

  To je už ale hloupé slovíčkaření ?

  Jo, je to docela zmatek. Ale díky té diskuzi o názvu se vymlátí slušné PR ? Každopádně si nemyslím, že mezi mými dvěma příspěvky je rozdíl. Firefox ve smyslu prohlížeč Firefox je skutečně červená panda (red panda), stejně jako slovo firefox je anglický přepis čínského slova pro pandu červenou.

  před 19 lety
 44. Kaderas #44

  Ano, doopravdy by se mělo jednat o pandu červenou. Proč by jinak CZILLA dělala sbírku na adopci pandy červené do pražské zoo?? :)

  před 19 lety
 45. Majkls #45

  Vykládání bludů pochopitejně může být i nebezpečné ? V historii bychom našli nejeden případ.

  https://web.archive.org/…s/panda.html
  https://web.archive.org/…d_panda.html
  https://web.archive.org/…rica.com:80/?…
  https://web.archive.org/…rn/panda.asp

  Pravda, cesta je poněkud krkolomná. Ale existuje. Je to asi jako když se u nás řekne bodlák a někdo by to přeložil do angličtiny. No možná to není nejšťastnější, ale možná by to jako příklad mohlo stačit.

  před 19 lety
 46. Kaderas #46

  BTW: fakt je ten, proč se na všech ostatních obrázcích (ikonka a logo firefoxu) zobrazuje liška?

  Tohle zřejmě nebylo zcela domyšleno…

  před 19 lety
 47. Majkls #47

  Nicméně k původní idei. Obrázek je vystihující. Nepotřebuje to delšího komentáře. Někdo se chce svézt…

  před 19 lety
 48. Dero #48

  avatar

  #37 llooku, Ano, panda červená jako zoologický druh se opravdu anglicky řekne red panda. (stejně tak třeba nosorožec černý je black rhinoceros)

  před 19 lety
 49. Bochi #49

  To teda koukám, jaká se strhla diskuse okolo toho nevinného zvířátka. Tak já si dovolím tu debatu ukončit – ve skutečnosti se zvíře ve znaku Firefoxu jmenuje Pandoliška Červohnivá. Já vím, zní to sice trochu morbidně, ale za prvé je to pravda a za druhé to koresponduje s obrázkem v tomto článku ?

  před 19 lety | reagoval [50] David Grudl
 50. David Grudl #50

  avatar

  #49 Bochi, hmm, taková grilovaná Pandoliška, nakrájená na plátky a lehce pikantně okořeněná, to musí být pochoutka…

  před 19 lety | reagoval [52] Bochi
 51. kalunka #51

  hmm, to zní dobře ?

  před 19 lety
 52. Bochi #52

  #50 Davide Grudle, Vidím, že nejste zoolog. Zřejmě máte na mysli Pandolišku Přelahodnou, latinsky Ailurulpes Marinadis. Ta je opravdu k sežrání, a to dokonce bez namáčení! Pandolišku Červohnivou bych nedoporučoval, pokud nemáte neobyčejně silný žaludek… ?

  PS: Na závěr trochu vážněji – http://nationalzoo.si.edu/…sfirecat.cfm – panda červená se též v angličtině lidově nazývá „fire cat“. Předpokládám, že „fire fox“ je také správný název, ne však oficiální.

  před 19 lety
 53. humanoidvani #53

  husty ?

  před 18 lety
 54. kelvin #54

  Tak jestli mě dnes/včera něco rozesmálo až složilo, tak to byla tahleta koláž. Dík ;).

  před 18 lety
 55. Jirka #55

  avatar

  Já bych radší ohnivou Elišku ?

  před 17 lety
 56. Chraňme zvířátka!!! #56

  Je to strašný.....nechutný a hnusný…:( mno fuj..a kdo nemá rád zvířátka tak at se de vycpat! Zvířátka jsou tvorové jako každej z nás…až na to že jsou chlupatý a neumějí mluvit naší řečí! a trochu se od nas liší…je to hnus!

  před 17 lety | reagoval [57] Milf
 57. Milf #57

  #56 Chraňme zvířátka!!!, Rozumím řeči zvířat. Sedí tu vedle mě pes a říká, že to přeháníš. Máš se uvolnit, prý to pomáhá … už odběhl.

  před 17 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.