lze číst i odspodu

Na navigaci | Klávesové zkratky

Uvaří se žába ve vodě?

Tip na jeden experiment, který se náramně hodí pro zimní měsíce.

Dejte velmi pomalu ohřívat hrnec s vlažnou vodou. A ponořte do něj ruku. Cílem je zjistit, co se stane ve chvíli, kdy voda dosáhne bodu varu. Uvaří se ruka, nebo ji stihnete vytáhnout? Anebo pokud máte možnost, nechte ohřívat celou vanu, do které si lehnete.

Co myslíte, jak to asi tak může dopadnout, co?

Pokud si ruku uvaříte, ok, vyhráli jste a uznale pokývám hlavou. Já si totiž myslím, že ji vytáhnete. Nebo z vany vyskočíte. Spíš je téměř nemožné ruku tam udržet. I když se voda ohřívá pomalu. Ba právě o to hůř. Instinkty, náš plazí mozek, v jednu chvíli přeberou iniciativu a zareagují.

Před uvařením nás zachrání ta nejstarší část mozku, kterou mají třeba i žáby. Mají mozek se stejným základním plánem jako my. Přežít.


Až zase někdo vytáhne příběh o žábě, která nevyskočí z vody, tak se asi neudržím a půjdu ho experimentálně uvařit. Žába není debil! Žába je kamarád. A jídlo.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Mormegil #1

    avatar

    While some 19th-century experiments suggested that the underlying premise is true if the heating is sufficiently gradual, according to modern biologists the premise is false.

    https://en.wikipedia.org/…Boiling_frog#…

    před 2 lety | odpovědět | reagoval [3] Petr
  2. Michal Dvořák #2

    avatar

    I jiné alegorie se takhle dají dobře vyvrátit. Jednoduchým pokusem lze třeba snadno zjistit, že pero není ve skutečnosti mocnější meče!

    před 2 lety | odpovědět
  3. Petr #3

    avatar

    #1 Mormegile, … a frog that has had its brain removed will remain in slowly heated water, but an intact frog attempted to escape… (ze stejného Wiki odkazu). No, vždyť pro úspěch už jen stačí žábě nebo člověku vyndat mozek. A tak je to se vším.

    před 2 lety | odpovědět
  4. Míša S #4

    avatar

    Já jsem si tak jako malá způsobila popáleniny druhého stupně na nohou.

    Přišlo mi fascinující, jak na podzim, když je venku 14°C tak je vám zima a už oblékáte mikiny a bundy, ale na jaře, když jste zvyklí na zimu, tak dokážete chodit v tílkách.

    Bylo mi vysvětleno, že jde o pocitovou teplotu a to mě jako malou vedlo k tomu, že jsem zkusila právě z bojleru dopouštět do vany čím dál teplejší vodu, zatímco jsem seděla na okraji a měla nohy ponořené v té vodě.
    Chtěla jsem zkusit, jak teplou vodu můžu pomalu připouštět, než ji budu cítit horkou. Skončilo to na maximální horké, všude pára a mě přišlo, že je ta voda pořád normální.

    Pak jsem z vany vylezla, došla do kuchyně a řekla to našim. :D Máma uviděla nohy a zhrozila se. Jeli jsme na pohotovost a tam jsem dostala obklady s s tím, že puchýře nemám sloupávat.

    Myslela jsem tehdy, že jsem debil, ale vidím, že nad tím přemýšlelo víc lidí. Akorát to chytře dělali na žábách a ne na svých nohou :D Díky moc za článek!

    před 2 lety | odpovědět
  5. Petr Švejda #5

    avatar

    Asi nesouhlas. Pokud vlezeš do vany a zůstaneš tam do doby, kdy to bude snesitelné, tak dříve, než začnou působit receptory bolesti, tak se si udělá špatně a omdlíš. Mám s tím zkušenosti. Následně se prostě uvaříš. Vyzkoušej.

    před 2 lety | odpovědět

Napište komentář

Text komentáře
Kontakt

(kvůli gravataru)