porucha není na vašem přijímači

Na navigaci | Klávesové zkratky

Vyhledávač na dobrou hudbu

Petr Macinka & Hraczki
Pixy je staromilec, dovede si to ale vědecky zdůvodnit. Je pravda, že tzv. „šedesátá léta“ mě taky oslovují, rockotéce s Jindrou Eliášem v Šelepce se nebráním, ale stejně mi čím dál tím víc frčí hudba zaškatulkovaná jako World Music. Tedy celá řada náhodných objevů z nejzazších koutů Země. Mainstream je nuda. Občas se sice vyloupne pěkná pecka, ale co mám poslouchat v mezičase?

Dobré hudby je neuvěřitelně mnoho. Problém je ji najít. Jak se dostat k takovým perlám, jako je Max Raabe & Palast Orchester? Jak objevit Manu Chao o pár let dřív, než ho pro Vás objeví české rádia?

Poradím Vám trik, který mě dovedl ke spoustě jinak neznámých hudebních hvězd. Princip je jednoduchý. Otevřete asi Amazon a klikněte na Your Account. Dále pokračujte odkazem Recommendations Wizard. Pokud jste na Amazonu dosud nenakupovali, bude po Vás chtít registraci. Což obnáší vymyšlení si e-mailu, hesla a jména. Na další stránce odklikněte Music a poté se Amazon zeptá na oblíbenou kapelu. Když chci najít něco podobně našláplého, jako je třeba (už oposlouchaný) Manu Chao, vložím jeho jméno. V tu chvíli mi Amazon nabídne celou řadu souvisejících titulů, mnohdy od zcela neznámých kapel. Ale tím proces ještě nekončí. Alba lze hodnotit, přidat nové kapely a tím dále odhad Amazonu zpřesnit.

Bohužel, tato technika funguje jen pro hudbu známou v USA. Evropsky zaměřený je britský Amazon, ale už to není ono. Německý Amazon raději ani nezkoušejte, ten je schopný ke Goranu Bregovičovi doporučit Andrea Bocelli a slepeckého psa.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Jarda #1

  avatar

  Je to super pomůcka a zdroj informací. Díky, díky, díky!!!

  před 19 lety
 2. Lucie #2

  Tak jsem na Internetu zrovna hledala, jak se dostat k hudbě Maxe Raaba a narazila jsem na vás. Ten návod se fakt hodí. A moc jsem se u toho zjišťování pobavila.

  před 18 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.