čte i dívka Blesku

Na navigaci | Klávesové zkratky

Výstava uměleckých děl Josefa F.

V neděli 6. listopadu 2005 v 10 hodin bude oficiálně zahájena výstava uměleckých grafik našeho předního trestance Josefa Fraudery. Výstavu zahájí významný český padělatel bankovek Bořivoj Bivoj společně s ředitelem Státní tiskárny Cenin, s.p., panem Ing. Richardem Bulíčkem. Výstava je putovní a zaznamenala už obrovský úspěch v USA, kde nedávno popravený Josef Fraudera řadu let působil.


Výstava mapuje celé životní dílo Josefa Fraudery. Od jeho dětských začátků, kdy se věnoval převážně padělání jednoduchých razítek (kulatých a hranatých) či lékařských omluvenek. K vidění je i jeho přenosná dětská tiskárnička.

Expozice umístěná v zadním salonku připomíná umělcovo období „Občanských průkazů“, zájemci mohou shlédnout na třicet jeho nejuznávanějších falz. Je dobře patrná zlepšující se Frauderova řemeslná dovednost. Poprvé se také setkáváme s jeho životní múzou, manželkou Eliškou, a to prostřednictvím jejího falešného občanského průkazu. Tehdy ještě pod dívčím příjmením Lišková.

Necelé dva roky po svatbě Josefa a Elišky byly v Čechách zaznamenány rekordní teploty. Ledva Josef vycítil, že je půda horká, přestěhoval se společně s manželkou do Spojených států. Tam začíná jeho „Dolarové období“, mezi kritiky vesměs považováno za tvůrcovo nejplodnější. Na výstavě jsou mu vyhrazeny hned dva salonky. Zde bude návštěvníkům poprvé představena jeho unikátní stodolarová série. Umělecké úpravy, kterými bankovky obohatil, se časem staly natolik populární, že je do nových dotisků musela zahrnout i státní tiskárna.

Osud ale fenomenálně nadanému Josefovi nepřál. Jeho jediný syn Robo, který s otcem vycházel velmi špatně, se dal na šikmou dráhu neúplatného policisty (tzv. „cop“). Josef se toužil vrátit domů, do svého milovaného Česka, Eliška však chtěla zůstat ve Státech.

Tehdy Fraudera zanevřel i na svou uměleckou činnost a jen zřídka se k ní vracel. Z tohoto období pochází jen několik padělků výplatních pásek, které tvořil pro své ženaté přátele a jeden vysokoškolský diplom na jméno George Bush.

Zvrat v jeho životě přichází o rok později, když se soud vyhnul žádosti o vyplacení autorského honoráře za úpravy na stodolarových bankovkách tím, že jej odsoudil k trestu odnětí života. Už nikdy neměl spatřit Česko.

Josef Fraudera byl popraven vpichem injekce do levého oka dne 9. listopadu 2004. Tedy o pouhé dva dny dříve, než mu měla být slavnostně předána cena Jindřicha Chalupeckého za celoživotní přínos v oboru grafika.

Prodejní výstava je otevřena ve všední dny od 12 do 18 hodin. Vstup volný.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. rarouš #1

    avatar

    A místo té výstavy? Kde se dá o tomto umělci dozvědět více? Jeho život mě docela nadchnul, zajímají mě osudy našich umělců v zahraničí.

    před 19 lety
  2. Plaváček #2

    Pokud je mi známo, výstava se koná v přijemném prostředí místnosti pro návštěvníky valdické šatlavy, což autor opomněl dodat. Zároveň také vynechal jednu významnou epizodu života tohoto významného umělce a to jeho experiment, kterým jako první v novodobých českých dějinách zrealizoval naprosto dokonalý padělek sedmitisícové bankovky a díky obrovskému zájmu podsvětí dokázal, že hranice lidské blbosti nezná mezí. Tolik pro doplnění.

    před 19 lety | reagoval [9] rony
  3. Filda #3

    Nejnovější vyzkumy dokonce potvzují, že před tím než pan Fraudera definitivně opustil starý kontinent strávil krátký čas v gaskoňsku pod pseudonymem Jack D'Fraudant. Z tohoto umělcova období se však zachovalo jen velmi málo mistrových prací.
    Francouzská vláda ovšem odmítla těchto několik děl na výstavu zapujčit.

    před 19 lety
  4. xom #4

    ..ale hlavní Frauderovou devizou bylo, že byl velice puntičkářský a pečlivý, proto v raném stadiu své tvorby, kdy nebyl ještě dostatečně zaopatřen, aby si pořídil tiskařský stroj, vyráběl ručně!! celé série dokonalých falzifikátů.. Byl to formát, měli bychom být na něj hrdi a možná i na den 4. listopadu vyhlásit státní svátek, který by nám připomínal, čeho jsme my – Češi schopni, protože právě dnes 4. listopadu slavíme jeho nedožité 89. narozeniny..

    před 19 lety
  5. rarouš #5

    avatar

    Děkuji za doplnění, vidím, že v tomto směru mám ještě mezery ve vzdělání. Bohužel do Valtic to mám docela z ruky :( Budete mít někdo foťák?

    před 19 lety | reagoval [12] Jago
  6. pavlik #6

    Davide, už nech toho Hulána napokoji :)

    před 19 lety | reagoval [8] David Grudl
  7. Tomasso #7

    Až výstava doputuje do B nebo O, tak si na ni rád skočím. O Frauderovi jsem už v minulosti leccos četl a dá se říct, že je mým uměleckým i životním vzorem.
    Chtělo by to víc takových lidí, no ne? :)

    před 19 lety | reagoval [8] David Grudl
  8. David Grudl #8

    avatar

    #6 pavliku, co?

    #7 Tomasso, údajně není vhodné veřejně prohlašovat, že Fradera je vzorem a že kráčíš v jeho šlépějích 🙂

    (šlépěje: uzavřená teplá obuv, používá se při vysokohorských výstupech)

    před 19 lety
  9. rony #9

    #2 Plaváčku, Avsak rotny Vcelacek dokazal efektivne pouzit sedemtisicovu bankovku, ked mu hospodsky Sablaticky bankovku rozmenil na stvortisicovku a dvojtisicovku.

    před 19 lety | reagoval [10] Roj
  10. Roj #10

    avatar

    #9 rony, Vsak taky hospodsky usetril tisic 🙂 Zname ty pingly, po nich musis vsechno prepocitavat a ja pro jistotu v hospode pri placeni vyznamne drzim v ruce kalkulacku se spravnym vysledkem 🙂

    [smazáno] Ostatne od koho si myslite, ze pochazi Grossuv ridicak na lokomotivu? I ten je na Frauderove vystave v duplikatu.

    před 19 lety
  11. David Grudl #11

    avatar

    Dívejte se dnes na Televizní noviny, měla by se tam objevit reportáž o jistém Mírovi T. vedeném v tiráži třetího svazku StB jako „odpovědný redaktor“.

    Tento vykuk způsobil škodu přesahující $800.000 prodejem napodobenin uměleckých děl Josefa Fraudery, jenž kdysi způsobily škodu přesahující $200.000 !

    před 19 lety
  12. Jago #12

    #5 rarouši, Prosím neplést Valdice s Valticemi. Byť ta druhá obec je zajímavější, výstava v ní není.

    před 19 lety
  13. Alex #13

    Přijde mi skutečně urážlivé, že zatímco o takových domácích kutilech jako byl Cimrman jsou na internetu stohy informací, Josef si nezasloužil ani záznam na Wikipedii.

    Jeho žáci, libující si v ostrovních světech jako jsou Bahamy nebo Seychelly, budou snad pokračovat v šíření podvědomí o České republice – vždyť takových lidí, schopných se prosadit ve světě, není mnoho.

    před 19 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.