až 7 % zajímavého obsahu

Na navigaci | Klávesové zkratky

Čím se holí pan Occam?

Čtenářky, které očekávají, že bude řeč o tom fešákovi z reklamy na Gilette, hned zkraje zklamu. William Occam v reklamách neúčinkoval a navíc je hezkou řádku století dočista mrtvý. Co však přežilo, je jeho slavná břitva. Spousta rozumbradů ji ráda obrací proti němu samotnému.

Occamova [Okemova] břitva je pojmenování pro myšlenkovou zásadu, která říká:

„Nedělej věci složitější, než je nutné.“

Occamovi je připisována poněkud méně sexy formulace, navíc v latině, uvádět ji tu ale nebudu, vy byste ji stejně nerozuměli. ;) Břitvě přitom na ostří neubírá, že není nástrojem skutečným, alebrž myšlenkovým. Slouží k odřezávání zbytečných informací, důvodů, příčin a okolností. Říká: pokud lze něco vysvětlit bez předpokládání existence něčeho dalšího, pak to tak udělej. Pak je jednodušší vysvětlení blíže pravdě.

Leč spousta pisatelů se pořezala o tupou a pokroucenou břitvu v podobě této nesmyslné interpretace:

Nejlepší řešení je to nejjednodušší.

Aby bylo možné tuto interpretaci vůbec přijmout, bylo by třeba zdůraznit, že to nejjednodušší řešení musí být správné a vyhovující všem známým faktům. Protože jinak naplníme podstatu mého oblíbeného pořekadla:

Na každý problém existuje jednoduché řešení, které je špatné.

Ale ani to nemusí stačit. Představte si, že vám během dovolené zloději dokonale vybílí byt. Po návratu šok, zavoláte policisty, sepíšete ztráty („odnesli vše, nechali mi tu jen oči pro pláč“), když tu se vyšetřovatel vytasí s břitvou páně Occama: „No víte, máme teorii, že si skutečně někdo dal tu práci a vypátral, kdy přesně budete na dovolené, poté se k vám nemaje klíče poměrně složitě vloupal a nakonec v tichosti, že nic ani sousedé nezaznamenali, s Primalexem a malířským válečkem bílení započal. Nicméně,“ důrazně pozvedne obočí, „je tu i jiná teorie, totiž že jste si byt vybílili sami. Klíče máte, kdy jedete pryč jste věděli. No a podle Occamovy břitvy…“ (dále netřeba příběh rozvíjet).

Dalším příkladem je vyvracení konspiračních teorii Occamovou holí – ta nemá s břitvou nic společného, ale kdo jí chce argumentovat, ten si ji najde. Argumentace jednodušším přitom zní líbivě. Pravdou totiž je, že dokonalost tkví v jednoduchosti. Ale bohužel to neplatí obráceně. Albert Einstein byl také fascinován jednoduchostí přírodních zákonů, přesto varoval:

„Všechno by mělo být co nejjednodušší, ale ne jednodušší.“ – Albert Einstein

Jo, Alberte, to se lehko řekne.