lze číst i odspodu

Na navigaci | Klávesové zkratky

Čím se holí pan Occam?

Čtenářky, které očekávají, že bude řeč o tom fešákovi z reklamy na Gilette, hned zkraje zklamu. William Occam [Okem] v reklamách neúčinkoval a navíc je hezkou řádku století kompletně mrtvý, takže byste stejně neměly šanci. Co však přežilo, je jeho slavná břitva. Spousta lidí ji dosud ráda používá, ale často se pořeže. Pojďme si shrnout základy bezpečnosti práce při používání Occamovy břitvy.

Occamova břitva je pojmenování pro myšlenkovou zásadu, která říká:

„ Nekomplikuj věci víc, než je nutné.“

Occamovi je připisována poněkud méně sexy formulace, navíc v latině, uvádět ji nebudu, protože vy byste tomu nerozuměli. Břitvě přitom na ostří neubírá, že není nástrojem skutečným, alebrž myšlenkovým. Slouží k odřezávání zbytečných informací, důvodů, příčin a okolností. Ještě jednou opakuji: zbytečných. Říká: pokud lze něco vysvětlit bez předpokládání existence něčeho dalšího, pak to tak udělej. Pak je jednodušší vysvětlení blíže pravdě.

Leč spousta uživatelů se řeže o pokroucenou žiletku v podobě některé z dezinterpretací:

Nejlepší řešení je to nejjednodušší.

Nebo třeba:

Nejjednodušší řešení je obvykle to správné.

Tak tudy ne, přátelé, to by se musely ostatky mnicha a středověkého myslitele Occama obracet v hrobě. Chybí v nich totiž proklamace, že to nejjednodušší řešení je zároveň i zcela správné a vyhovující všem známým faktům. Protože jinak naplníme podstatu mého oblíbeného pořekadla:

Na každý problém existuje jednoduché řešení, které je špatné.

Břitvu nelze použít ani pro rozsouzení, která teorie je správná, pokud máme víc teorií a všechny vyhovují všem známým faktům. Pak je třeba hledat fakta nová.

Představte si, že vám během dovolené zloději dokonale vybílí byt. Po návratu šok, zavoláte policisty, sepíšete ztráty, když tu se vyšetřovatel vytasí s břitvou páně Occama: „No víte, máme teorii, že si skutečně někdo dal tu práci a vypátral, kdy přesně budete na dovolené, poté se k vám nemaje klíče poměrně složitě vloupal a nakonec v tichosti, že nic ani sousedé nezaznamenali, s Primalexem vybílil byt. Nicméně,“ důrazně pozvedne obočí, „je tu i jiná teorie, totiž že jste si byt vybílili sami. Klíče máte, kdy jedete pryč jste věděli. No a podle Occamovy břitvy jste usvědčeni.“ Ne, tady musí nastoupit kriminalistická práce a hledání stop a důkazů – tedy nových faktů.

Když se někdo vytasí v diskusi s břitvou používá ji některým ze zcestným způsobů, pak používá Occamovu hůl 🙂

Argumentace jednodušším řešením sice zní lákavě, protože dokonalost často spočívá v jednoduchosti. Ale bohužel to neplatí obráceně. Albert Einstein byl také fascinován jednoduchostí přírodních zákonů, přesto varoval:

„Všechno by mělo být co nejjednodušší. Ale ne jednodušší.“

Takže během práce s břitvou se snažte nepořezat!

Mohlo by vás zajímat