Přítelkyně si posteskla, že se už vůbec nevídáme. Což je o to horší, že spolu bydlíme, tudíž by k vídání mělo docházet tak nějak samo sebou. Navíc La Trine zapadá prachem. Ozvali se z Bloggerské Asociace, ať prý nepočítám s honorářem za třetí kvartál, že kromě žebrání na víc už stejně nemám, a že s takovou tu blogosféru nevybudujeme. O prvním WebExpu však napsat musím!
Nebývale pozitivní ohlas na WebExpo (srovnej s Invexem!) rád rozšířím o pár postřehů:
- je nepochopitelné, že takovou akci dokázal zorganizovat jen jeden jediný člověk
- doporučuju všem sledovat, co dalšího organizátor WebExpa Vašek Stoupa chystá
- nápad zřídit v areálu dvě čajovny a dvě kavárny s výbornou mletou arabikou byl jednoduše geniální
- WebExpo 2008 má velmi zdařilé logo a web
- na after-after-party jsme založili „Hnutí za to, aby si Paroubek nechal odstranit bradavici, když vyhrál volby a teď se na něj budem muset furt dívat v televizi“
- a jedno varování: po celé dny sympatická paní pinklová z hospody Na farmě se v neděli po půlnoci změnila v devítihlavou saň!
Začátek jsem si tolik neužil, protože jsem měl nervy z přednášení a v hospodě se pokoušel pivem a kávou namíchat ten správný poměr mezi vnitřním klidem a střízlivostí, ale pak už jsem jen litoval, že se nemůžu rozdvojit a že zdaleka nestihnu vše, co bych rád. Program neměl hluchá místa.
Nette Framework rulezzz!
Na WebExpu jsem měl povídání o Nette Frameworku, které jsem zaměřil spíš na projektové managery, než ryzí programátory. Proč?
Stále častěji slyším mantru „vyvíjeli jsme v naší firmě sedm let framework a nyní přemýšlíme, čím ho nahradit. Zend nebo Nette?“. Podobné otázky slyším rád a to hned z několika důvodů. Jednak je dobře, že u nás firmy konečně začínají chápat, že není nutné si napsat knihu, pokud si chci před spaním něco přečíst. Také mě těší, že se na platformě PHP stává Nette seriózní volbou, často zmiňovanou právě se Zend Frameworkem. A do třetice jsem rád, že mohu na otázku odpovědět: „Používejte je dohromady.“
No a přednáškou jsem chtěl na Nette upozornit ty projekťáky, kteří se takto ještě neptají. Třeba i kvůli lichým obavám. Budu konkrétnější.
Spousta programátorů si všimla Nette Frameworku (a vedle toho i dibi) a došlo jim, že na tom asi vážně něco bude. Nejvíc to pozoruji na diskusním fóru, které začíná jet rychleji, než stíhám sledovat a 15 příspěvků v RSS kanálů už je málo; zvedl jsem to na 50. Pro zajímavost jsem se podíval na česká fóra jiných a slavných webových frameworků a byl hodně překvapen – fórum Nette je nejaktivnější.
Zároveň se obnažuje mýtus tzv. velkých firem stojících za frameworkem, lidé začínají chápat, že to vůbec nemusí mít pozitivní efekt (viz třeba článek Podle Meekse brzdí Sun rozvoj OpenOffice.org), nebo mýtus, že bez stovek vývojářů nevznikne kvalitní projekt, který krásně pohřbilo zjištění, že vývoj Thunderbirdu je tažen jen dvěma vývojáři.
Výhodu má ten manager, který si toto dokáže uvědomit už dnes.
Žáci, posaďte se
Ještě jsem se zapomněl pochlubit, že školím PHP a Nette 🙂 Nápad uspořádat kurz přišel poměrně dávno, ale stále jsem se na to necítil dostatečně připravený a termín jsem neustále odkládal. Dnes připravený jsem a první školení proběhne 3. a 4. listopadu. Přál bych si, aby z něj odcházeli lidé, kteří dokáží pohotově realizovat nápady své nebo svých zaměstnavatelů. A aby tvořili webové aplikace dobře zabezpečené.
Na základě ohlasů jsem vypsal i jednodenní školení Úvod do Nette Framework, které proběhne 15. listopadu. Zkusil jsem na školení nalákat studenty výraznou slevou a musí říct, že to má odezvu.
Bude-li zájem, uspořádal bych kurz i v Brně. Ale přiznám se, že s vypisováním termínů jsem opatrný, protože zatím trnu, jestli se mi pokaždé podaří vůbec zaplatit náklady. V tomhle mají výhodu neformální setkání mimo školící centra (rozuměj: v hospodě), což mi připomíná, že bychom mohli něco takového opět podniknout 🙂
A nyní ze světa: proběhl průzkum, o jaké schopnosti webových vývojářů je největší zájem na prvním místě: znalost frameworku.