porucha není na vašem přijímači

Na navigaci | Klávesové zkratky

David, Ivuška, revizoři a Robert

David Špinar
Ve středu jsem byl od Davida Špinara ze společnosti H1.cz pozván na Kurz tvorby přístupného webu s tím, že: „O školení můžeš napsat i nemusíš, pokud napíšeš, můžeš psát jak pozitivně, tak negativně.“ Pokusím se vyhovět na 100 %, takže tento článek o školení bude i nebude, a pokavaď bude, tak bude psán pozitivně i negativně.

Recenze kurzu

Kurzy H1.cz už dříve recenzovali Daniel Dočekal a Jirka Bureš, jejich kritika mi však přišla docela „opatrná“. Pokusím se být výstižnější.

Kurz probíhá ve zcela nepřístupné budově pod Nuselským mostem ?. Po příchodu jsem ihned zjistil, kde je okno, a sedl si pěkně dozadu, abych měl přehled, kdo bere akci jako ulejvárnu z práce a kdo má skutečný zájem. Většina posluchačů neměla o přístupnosti moc znalostí a kurz byl pro ně nepochybně přínosem. První polovinu bych doporučil i vedoucím pracovníkům, kteří neznají HTML & spol. Na rovinu však říkám, že těm, kdo se v přístupnosti už trošku orientují, kurz nic nového nedá. Za šest hodin toho tolik stihnout nelze.

Přednášející David Špinar je statný muž, kterého bych si klidně vzal jako bodyguarda při prosazování přístupnosti na nějakém hodně zpátečnickém úřadě ? Hovoří-li s patra, je to zajímavé a odsýpá to. Jakmile však čte z promítaných slajdů, tak to drhne. Proto bych doporučil slajdy zkrátit na jedno či dvouslovné body a pak bych neměl výhrad.

Tedy jste-li cílová skupina, kurz vám doporučuji.

Ivuška

Kurz skončil v pět hodin a abych trošku užil Prahy, zavolal jsem dávné a skvělé kamarádce Ivušce a dali si spicha u té šestinohé sochy na Václaváku. Do hospody jít odmítla, že jde dávat v pátek krev (což je zodpovědné), pozvala mě tedy na bílé víno k sobě domů (což je nezodpovědné). Že bydlí jen kousek odtama. Ten kousek byly dva přestupy metrem a ještě kus šali…ehm…tramvají. Brzy mně bylo jasné, že rezervovaný autobus do Brna nestihnu a zamluvil si pozdější termín.

Pokecali jsme, popili a já vyrazil s tím, že za 20 minut musím být na Florenci. Doběhl jsem k zastávce, nikde žádný automat na lístky. Zkusil jsem štěstí v trafice, jenže měli jen za 14 Kč. Tak jsem vzal alespoň ten.

Ač pražské MHD je mi španělskou vískou, tušil jsem, že lístek „za čtrnáct“ mi stačit nebude. Posilněn půllitrem bílého mě napadl úplně blbý nápad si jej necvakat hned, ale až při přestupu na Metro. No hádejte, koho jsem na další zastávce potkal…

Revizoři

„Pane, ale vy ten lístek nemáte cvaklej. To bude za pět set.“

„Ano, máte pravdu, zcela uznávám své pochybení,“ vrazil jsem mu pětikilo. Což ho očividně překvapilo.

„A proč jste si ho necvak?“

„Zlý úmysl v tom nehledejte, spěchám na autobus do Brna a kdybych chtěl jet na černo, tak si lístek nekoupím vůbec. Ale své pochybení plně uznávám.“ No kecalo mi to, až jsem se sám divil.

„A teď musím vystoupit, když dovolíte,“ nenechal jsem ho ani vypsat stvrzenku.

„A kam tak spěcháte?“

„Na Florenc.“

Mávl na kolegu a vystoupili jsme všichni tři. Postavil se velmi těsně ke mně: „Heleďte, ať nejsem tratnej, nechám si stovku a tady to máte zpět,“ strčil mi do ruky dvě dvoustovky. „Na Florenc, to musíte tady hned doleva a dolů a pojede směr Skalka. A potom přestoupíte… nebo za jak dlouho vám to jede?“

„Za čtvrt hodiny.“

„Tak my tam zajedem s váma, poď Franto, zavezem tady pána na Florenc.“

Následoval hyperoptimalizovaný přesun na Florenc, revizoři mě vyškolili, na který konec nástupiště jít, abych vystoupil blíž ke správným schodům, postěžovali si, jak špatně jsou v Praze vyřešené pásma a na Florenci jsme se srdečně rozloučili. Autobus jsem stihl.

Musím říct, že autobusy Student Agency se cestuje velice příjemně, stewardka vám nosí kafe a na monitoru běží film. Toho večera jsem si vychutnal Báječná léta pod psa a jakmile naběhly titulky, já naběhl na WC. Tedy ne kvůli potřebě, ale ze zvědavosti, prostě mě zajímalo, jak takové WC vypadá.

Vypadá stísněně.

Cestou z toalety jsem míjel chlapíka bušícího do notebooku. Přes to, že byl maskován sluchátky, připomínal mi fotku managera ze stránek www.robertnemec.com (dole uprostřed). Tak jsem se ho zeptal, jestli náhodou není Robert Němec. No a víte, kdo to byl?

Robert

Byl to Robert Němec. To, že jsem si z něj už párkrát vystřelil, přešel naštěstí s úsměvem, pokecali jsme o byznyse, životě a vůbec. A domluvili se, že někdy skočíme na pivo ?

Takže tak vypadá den v životě webdesignera.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Martin Kuželka #1

  By člověk nevěřil, co všechno se nechá za jeden den stihnout ?

  Jenom pro upřesnění, o školení od H1 psal i Milan Kryl.

  před 19 lety
 2. halogan #2

  Tož revizoři jsou dobří chlápci. Většinou to jde ukecat na to, že mi je ještě 14, ale to by u tebe asi nešlo.

  Btw neplatí se náhodou 900,– u dospělých? Nějak zlevnili…

  před 19 lety | reagoval [5] xom [10] llook
 3. Jódlující bernardýn #3

  avatar

  Jo, s revizory je celkem sranda, he. To když sem byl na návštěvě v Praze, he, tak sem před nima s kumpánama začal utíkat. A když už začalo vypadat, že nemůžou, v klidu sme jim ukázali plátný lístky, he. A oni zas nebyl tolik nasraný, he.

  před 19 lety | reagoval [4] Martin Kuželka
 4. Martin Kuželka #4

  #3 Jódlující bernardýne, ? akorát nechápu, proč vždycky jdou zrovna po mně. Když jim potom ukážu platnej lístek, tak se akorát divěj ?

  Doufám, že nebude vadit, když ke komentáři připojím ještě jeden odkaz – je to sice hodně starý web, ale kdo ho nezná, určitě se pobaví ?

  před 19 lety
 5. xom #5

  #2 halogane, Nene, platí se jenom péťo, když mají tolik dobrovolných dárců, tak kvalitu peněz vykompenzuje jejich kvantita.. ;o) Jinak kolikrát jsem sledoval revizory na Florenci, jak číhají, když před nima začne někdo utíkat, nevšímají si ho, protože tunelem se řítí další banda lidí bez lístků, kteří neutíkají..

  před 19 lety
 6. XThom #6

  avatar

  Je to fakt blbá náhoda, že revízor príde len vtedy keď človek nemá lístok (alebo si ho neoznačil). To ja som musel raz cvakať pokutu 800 SK (chcel som sa zviezť dve zastávky, lebo som nestíhal do školy :( ) a pritom z Prešova do Prahy to máme ďaleko :)

  před 19 lety
 7. Václav Štrupl #7

  avatar

  A pak ať někdo (RH a jemu podobní) nadává na blbou českou povahu.

  Já narazil s přítelkyní na revizory v Athénách v autobusu a musel za oba dohromady zaplatit 36 Euro (tj. něco málo přes 1 000 Kč). Že tam není kde koupit lístek (jinak jsme vždy lístky měli – třeba v Soluni mají automaty chytře v každém autobusu), že spěcháme na neznámé malé nádraží, ze kterého měl jet vlak obyčejně stavící na nádraží hlavním, že se tu nevyznáme a zmateně v ruce žmouláme průvodce s dvacetikilogramovou krosnou na zádech, to bylo všem úplně jedno. Vystačili si s formulkou:

  Money: 36 Euro → No money? Passport. → No passport? Policia!!

  před 19 lety | reagoval [10] llook
 8. frettie #8

  avatar

  krasnej den webdesignera :) v pohode … s rozvahou … a s hodne krvi v alkoholu ;)

  před 19 lety
 9. Martin Picek #9

  DGX, ty sis to celé vymyslel. ?

  před 19 lety
 10. llook #10

  avatar

  Ten lístek za 14 je myslím na půl hodiny, takže sis ho klidně mohl cvaknout.

  #2 halogane, Bývalo osm set, ale na místě nebo mezi 3. a 15. dnem u okýnka zlevněno na 400. Pokud nezaplatíš ani u okýnka, taks tak za měsíc mohl čekat složenku. A když nezaplatíš ani to, tak asi za půl roku platební rozkaz do vlastních rukou. Ten vyjde už asi na pět táců, protože tam je soudní poplatek (600), právní zastoupení (3000) a DPH (19%). Dá se s nima domluvit na splácení, třeba i po pětistovkách (okénko 5), ale když i to necháš být, tak se můžeš ještě těšit na zjištění zaměstnavatele (podle §260). Jak se to řeší potom, to už nevím.

  Já se jim už něco naplatil… Ale teď to nějak zdražili, myslím že na tu tisícovku nebo 500 na místě.

  #7 Václave Štruple, Nadávat na českou povahu je typicky české, stejně jako třeba koukání do země při chůzi (díky komunálním službám). Aspoň teda neslýchám cizince v takové míře nadávat na jejich vlastní národy.

  před 19 lety | reagoval [11] halogan
 11. halogan #11

  #10 llooku, No já jsem naštěstí nikdy neplatil, protože jsem jel na černo tak 3× v životě.

  před 19 lety
 12. tth #12

  mno abych taky prispel k tem revizorum, tak ja jezdim v usti uz jedine na cerno, revizorky uz tam znam snad vsecky a i kdyz je neznam neni problem si je tipnout, pak uz jenom staci v hodnou chvili cvaknout rezervni listek a muzou si mne v klidu zkontrolovat. Staci bejt celou cestou ve strehu, za 2 a pul roku me chytli asi 3 a to jenom zezacatku nez sem je vsecky poznal :)

  před 19 lety | reagoval [13] Miki
 13. Miki #13

  #12 tthu, No jo, chce to mít určitý povahový rys, který nemá každej, aby se člověk bez kapky studu v podstatě vytahoval tím, že je zloděj…

 14. Štěpán Svoboda #14

  avatar

  #13 Miki, Nač ta ostrá slova?

  před 19 lety | reagoval [29] Jan Vaněk jr.
 15. SiseL #15

  avatar

  asi nikto neriesi to, ze revizor si zarobil 100,– CZK do vlastneho vacku?! denne 10 takychto „nestastnikov“ (ktori su vlastne stastni, ze usetrili) a za mesiac si prijde na slusne peniaze… smutne.

  před 19 lety
 16. roman #16

  avatar

  #13 Miki, Suhlasim s Miki.

  před 19 lety | reagoval [18] David Grudl
 17. rarouš #17

  avatar

  Ano je to smutné, bohužel za tím málokdo tu korupci a krácení daně vidí… :(

  před 19 lety | reagoval [21] llook
 18. David Grudl #18

  avatar

  #13 Miki, nojo, ale stojí to za to být neustále ve střehu? ;)

  #16 romane, kdyby to šlo oficiální cestou, vydělá si o cca 50 Kč víc. Možná mě opravíte, ale nedávno jsem zaslechl nějaký pořad v rádiu, kde mluvili o tom, kolik bere revizor za chyceného pasažéra

  před 19 lety
 19. Roman #19

  avatar

  Tusim si chcel reagovat na iny komentar. Ja suhlasim s Miki ohladom toho ze je to trosku hanba sa chvalit tym ze clovek chodi stale nacierno.

  Co sa tyka tych zarobkov do vacku, alebo legalne. V podstate je to na ludoch. Ak ta regulerne chytili a usetrili ti peniaze pripada mi to z ich strany ako urcita ustretovost. Porusuje to samozrejme pracovnu disciplinu a je to nefer voci zamestnavatelovi, ale do toho my tazko vidime ze ake tam vlastne vladnu pomery ?

  před 19 lety
 20. Robert Němec #20

  Jo, jo, David byl prima. ?

  V hromadných prostředcích se stejně skvěle seznamuje.

  před 19 lety | reagoval [21] llook
 21. llook #21

  avatar

  #13 Miki, Proč tolik lidí všechny činnosti, při nichž vzniká hmotná škoda (snad vyjma vandalismu), nazývá krádeží. Asi pro ten efekt (aby to vypadalo společensky nebezpečněji).

  #17 rarouši, Vidí to tam každý, ale málokomu to vadí. Kdo třeba odmítne, když řemeslník nabídne svou práci levněji bez paragonu? Nebo jízdu tágem bez taxy, s výhodnou cenou domluvenou předem?

  #20 Roberte Němci, Přes blog (laska.bloguje.cz) to tak dobře nejde, co?

  před 19 lety
 22. OLE #22

  Nezmysel – kradez je nejako definovana zakonom a ma adekvatny postih. Jediny postih za cestovanie nacierno je pokuta, nie je to ani priestupok. Preto cestovanim nacierno nekradnes, naopak hras (z matematickeho pohladu) hru, kde je podla pravidiel ista sanca, ze zaplatis, a ista sanca, ze usetris (a keby mal dopravny podnik ceny a pocty revizorov nastavene dobre, tak sa to nikomu neoplati).

  před 19 lety | reagoval [23] Roj
 23. Roj #23

  avatar

  #22 OLE, I ja to presne tak beru ?

  Zajimave je, ze se to teorii beznych her vymyka. Kdyz jezdis nacerno furt, nechytnou te. Kdyz jezdis furt nabilo a jednou vyjimecne nacerno, chytnou te. Dlouholeta vlastni zkusenost.

  před 19 lety | reagoval [25] sodalite
 24. Dušanko #24

  Ja chodím vždy s lístkom a nemám problém. ?

  před 19 lety
 25. sodalite #25

  avatar

  #23 Roji, No jo, tomu se říká murphyho zákon, ne? Osobně si lístek kupuju vždycky, ale někdi se mi stane, že nemám drobné na automat, všechny trafiky jsou zavřené, nebo nejsou dostupné, a řidič tramvaje mi na 500 nevrátí. To se potom bojím celou cestu, kdy to přijde.

  Jednou jsem byl právě v té situaci, měl jsem jenom 3 koruny (lístek stál 6). No koupil jsem si aspoň ten za 3, cvakl jsem ho, revizor přišel a bylo to za plnou pálku. Ani snahu neocenil, blbec.

  před 19 lety | reagoval [26] Roj
 26. Roj #26

  avatar

  #25 sodalite,
  kdysi davno meli v Prase takove ty cvakaci listky o deviti polich 1 az 9. Drtiva vetsina stRojku byla tridirova. to je 120 kombinaci der (123 az 789). Za par mesicu jsme po odpadkovych kosich u zastavek meli kompletni sadu, serazenou vzestupne ve stusku s gumickou.

  Paxtacilo prdnout do stRojku libovolny kus hmoty, do ktere se udelaly dirky. podle tech direxe urcila kombinace a vyhledal prislusny listek ve stosu. operace trvala maximalne 10 sekund.

  Otrlejsi na to kaslali a kdyz prisel revisor, proste vybalili cely stusek a rekli mu, at si ten listek najde. Podle prepravniho radu meli platnou jizdenku.

  Ano, delal jsem to a jsem na to hrdy ?

  před 19 lety | reagoval [29] Jan Vaněk jr.
 27. tth #27

  #13 Miki, Mysli si o tom co chces, pro me jo to hazardni hra s vysokou sanci na vyhru ktera me bavi, narozdil treba od rulety kde clovek prohraje majlant a po chvilce ho to stejne omrzi …

  před 19 lety
 28. -fim- #28

  Jo jo, a jednou jsem takhle jel do prace a nechtel jsem prejet. A nemohl jsem ten spravny listek najit (a byl jsem si jist, ze ho sichr mam).
  I vystoupil jsem, oba revizori se mnou a dotirali:„Tak mate platnou jizdenku nebo ne?!“ Co myslite, ze asi udelali, kdyz jsem odpovedel: „Uz ne, po vystopeni z vozu je preci jizdenka neplatna…“?

  před 19 lety
 29. Jan Vaněk jr. #29

  #26 Roji, AFAIK kombinací tří dírek z devíti je $(9 \over 3)$ = 9 * 8* 7 / ( 1* 2 *3 ) = 3 * 4 * 7 = 84. Vy zdá se uvádíte $(10 \over 3)$ tedy včetně nepřítomné nuly.

  #14 Štěpáne Svobodo, Nač že ta ostrá slova? Na ten hrubý pytel přece.

  před 19 lety | reagoval [30] Roj
 30. Roj #30

  avatar

  #29 Jane Vaňku jr., Dostals me ?
  Jo mas pravdu, je to 10 nad trema. Pro jistotu jsme brali i dvoudirkove listky, ktere se sporadicky vyskytovaly.

  Aspon vidis, ze nekecam. Vysledek si pamatuju, vypocet nikoliv ?

  před 19 lety
 31. Jan Rozehnal #31

  NO, pěkná pohádka, já jednou za revizora dal 5tis.

  před 19 lety
 32. Richi #32

  avatar

  Hm a že slušní lidi v Praze nejsou ?

  před 19 lety
 33. kosta #33

  coze?! NA PIVO?! tak to se od gymplu asi dost zmenil :o)

  před 19 lety
 34. Hanz #34

  Vhradci revizoři listky natrhavaní aby si ho nikdo nenechal ?

  před 17 lety | reagoval [35] satasatparam
 35. satasatparam #35

  #34 Hanzi, Tohle se mi zalíbilo na abclinuxu:
  pro profiky a kazdeho, kdo je ochoten obetovat par minut: Neprokazovat se, zpochybnit, ze je pravy revizor (‚nesouhlasi podoba na prukazu‘, ‚nestacil jsem si prohlidnout fotku‘), nechat ho privolat policii, (posadit se) a cekat. Pokud prijedou a on to do ty doby nevzda, vysvetlit situaci, nechat ho proverit a zaplatit pokutu v jejich pritomnosti (mit na ni prachy). Vse 100% legalni. Ale kdyby tohle delal kazdy, kam by prisli…? :)

  Nevím, jestli ho benga budou legitimovat, ale za to zdržení to stojí.

  před 17 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.