vylepšení: nyní bez Parse Error

Na navigaci | Klávesové zkratky

Čunkova cikánská omáčka & Jagg

Petr Josef Polášek

Víte, že Jiří Čunek je bratrancem herce Josefa Poláška? No vážně, viz rozhovor v časopise Reflex Piča mezi řádky. A víte, že ministrovým nejoblíbenějším zpěvákem je Demis Roussos? Dokonce v mládí mu učaroval takovým způsobem, že ve skrytu duše zatoužil po hudební kariéře. Chtěl se stát novým Roussosem.

A právě proto, když na něj tuhle dav skandoval „Demisi!“, prožíval jistý pocit uspokojení.

Mediální vraždění

Aféry kolem Jiřího Čunka rád sleduji, protože jde o vysokou školu mediální štvanice. Třeba ten jeho „poslední výrok“. Poměrně srozumitelně kritizoval politiky a úředníky prosazující pozitivní diskriminaci. Teda alespoň tak jsem ho pochopil já. Pochopil ho tak i brácha, nebo Pixy, no aby ne, když tak byl myšlen, že.

Jenže média celou věc převrátila naruby, nekompromisně, bez možnosti se hájit. Všechny ty otázky: „odstoupíte po svých rasistických projevech?“ nebo „co říkáte na rasistické prohlášení šéfa Lidovců?“ sugestivně podsouvají, že samozřejmě šlo o rasistický výrok. Jak jinak. Ehm, co to ten Čunek vlastně řekl? No vím, že to bylo něco rasistického, ale co to bylo?

Zajímalo by mě, jak dopadne kauza braní úplatku. Čunek tvrdí, že žádný nikdy nepřevzal, ale kdo ví, jestli necikání!

No a včil něco úplně jiného…

Jagg prodán za 33100 Kč

Gratuluji Patrickovi k úspěšnému obchodu! Jednak se mi děsně líbí, že tím hóódně nasral několik lidí 🙂, ale především hezky demonstroval, že v byznyse nezáleží na tom, co jste vytvořili, ale za jakou cenu to umíte prodat. Tak to prostě je. Šikovní obchodníci prodají i čerstvý vzduch v plechovce, pozemek na Měsíci, nebo třeba … Jagg!

Komentáře

 1. Amoondre #1

  Z celeho medialneho kolotoca okolo Cunka mi je na vracanie. Clovek hovori nic viac ako cistu pravdu (a k tomu mi pomahaj Boh ? ) a je ten zly.

  před 17 lety
 2. jux #2

  To, ze Cunek kritizuje pozitivni diskriminaci, jeste neznamena, ze neni rasista. Otevreny projev rasismu by ho jako politika v tehle zemi znemoznilo, proto sbira bodiky na latentnimu rasismu zakorenemu ve vetsine lidi.

  Jeho vyrok prinejmensim k projevum rasismu vede (staci se podivat na diskuze na novinkach apod.). To „on ma ale pravdu“ neni vubec podstatne. Dulezite je, ze tohle vsechno mohl rict bez lacinych bulvarnich triku hodnych Sagvana Tofiho. To rikam jako clovek, ktery taky nema rad pozitivni diskriminaci – ale kdyz o tom s nekym mluvim, nevazu to na jakoukoliv rasu/vyznani/pohlavi/opalenost, ale na princip.

  před 17 lety | reagoval [3] LLook [14] Roj
 3. LLook #3

  avatar

  Mě to ale připomělo jednu hlášku z Jistě, pane premiére:

  reportér: Takže pracují na černo?
  Humphrey: …a navíc jsou do černa opálení!

  Pokud jde o mediální štvanici, dlouho jsem podobné věci nechápal – jak jim to ty lidi můžou žrát? Po pár „srážkách s blbcem“ mi to došlo – jsou blbí! Ne všichni, ale víc než jsem si kdy připouštěl…

  #2 juxi, Tak jak bys ten výrok přeformuloval? „To se musíte stát členem některé protežované skupiny obyvatel, začít se chovat společensky neadekvátně, dělat přečiny vůči veřejnému pořádku a společnému soužití a teprve potom někteří řeknou – on je chudák“?

  No jo, asi by to bylo korektnější… ale pochopil bys z toho, co tím chtěl říct?

  před 17 lety | reagoval [5] jux
 4. Petr Tichý #4

  Pokud se prokáže, že vzal úplatek, tak s ním žádné slitování, ale s jeho výroky a činy (za dob starosty) souhlasím a podepsal bych se pod ně.

  před 17 lety
 5. jux #5

  #3 LLooku, A proc rovnou nerict, ze:

  „Mily pane novinari. (Cunek odpovidal novinari na to, co ma delat, aby mel taky moznost byt pozitivne diskriminovan) Pozitivni diskriminace se dlouhodobe neosvedcila. Lide, kteri ji pobiraji se nesnazi zaclenit do spolecnosti. Veskere kroky, ktere jsme zatim podnikli, nemely ocekavany vysledek. Pozitivni diskriminace je draha a deli spolecnost. Myslim, ze je vhodna doba zkusit neco noveho.“

  A ne slusnymi slovy rict:

  „Fuj fuj, cigani jsou pakaz, zapaluji na namestich ohne, ji deti a psy. Vrazdi, kradou a ani neumi poradne cesky. Proto je nejlepsi je uprostred noci kamsi odsunout, pod pohruzkou odebrani deti je donutit podepsat nejakou smlouvu a pak delat zacit sbirat hlasy.“

 6. Jakub #6

  no stačí aby se začalo nahrazovat slovo cikán slovem neplatič a hned je to bez rasismu a jedná se přitom o stejnou skupinu (až na ty co potrvzují pravidla)

  nicméně i s tím čunkem to nebude tak jednoduché… už jen proto, že patří do skupiny lidí co se nazývá poslanci, tak je hodně velká pravděpodobnost, že úplatky bere

  prostě většina černých krade a většina politiků je korumpovaná…
  …teď jen jak to udělat, aby se to aspoň co nejvíc u obou skupin omezilo :)

  před 17 lety | reagoval [16] LLook
 7. Balud #7

  avatar

  Čert vem jeho výroky o tom, jak se kdo na horách opálil. Jejich medializace a hledání skrytých významů už je jen důsledek toho, že do dnes není jasně řečeno jesli vzal nebo nevzal úplatek. A na rovinu: zmatené vysvětlování a neustálé měnění verzí na mě osobně opravdu nepůsobí věrohodně.
  Co mi ale úplně není jasné, jestli mu vážně stojí za to nechat ze sebe dělat vola před celým národem? Já osobně bych si výrazně víc vážil, chlapa, který by řekl: „Víte co, vlezte mi všichni na záda!“ a odešel by středem a v okamžiku, kdy by se jasně ukázalo že byl obniněn neprávem, by se vrátil s celou parádou.
  Takhle to na mě působí jako lpění na korýtku o kterém vím, že o něj co nevidět přijdu a tak se radši ještě pořádně nadlábnu, protože pak bude hlad.

  před 17 lety | reagoval [16] LLook
 8. @Teo #8

  před 17 lety
 9. @Teo #9

  A tu kapelu už zakládá. Údajně ponese tendenční název „White Crow“: http://ateo.cz/…t//2.782.jpg

  před 17 lety
 10. @Teo #10

  Ještě jeden kousek: http://ateo.cz/…t//2.730.jpg
  Many greetings from Comment Agency ! ;)

  před 17 lety
 11. peCan #11

  avatar

  Obdivuji lidi, kteří mluví o noční deportaci romů za Vsetína atd. Pokud já vím, začli se stěhovat v 10 hodin dopoledne. Navíc, který občan by nechtěl dostat bezúročnou hypotéku místo toho aby šel na ulici…

  Abyste získali představu, kdo jsou to rómští aktivisté, nedávno byl na iDnes rozhovor s jedním takovým. A hlavně si přečtěte odpověď aktivisty na otázku od pana R., z toho by jeden zvracel, jak dokážou být ublížení. Podle mě jsou rádi, že se jejich problém neřeší a dál se do nich lijou peníze bez toho, aby se po nich za to něco chtělo. Na tomto „problému“ se živí spousta lidí, kteří by přišli o korýtka, čili chápeme, proč je dlouhodobý plán nic neřešit…

  To všechno je mediální masáž, jakou jsem ještě neviděl a je to až nechutné. Ten výrok pochopili všichni kromě těch, co věří všemu co je napsané od A až do Z i v tzv. „seriózním“ plátku, popřípadě rovnou v bulváru.

  Pokud vzal úplatek, ať samozřejmě jde. Ale ať odejde potom také ten, kdo má nevyjasněné majetkové poměry, namátkou Tlustý, Langer, Kalousek, Vlček, všichni kolem gripenů…

  A teď Čunek bude terčem znovu kvůli dotacím z EU (jde o 700mld), máme skluz a vše zase média nasypou na jeho hlavu, už se těším. Že za to z 95% může Martínek už si nikdo (z médií) nevzpomene…

  před 17 lety
 12. Hever #12

  K tématu: www.cunek.com

  Tipovačka: kolik lidí bude na demonstracích? :)

  před 17 lety | reagoval [13] peCan
 13. peCan #13

  avatar

  #12 Hevere, Doufám že dost, jel bych tam, ale jaksi kvůli tomu si brát volno v práci nebudu. A to je rozdíl mezi demonstracemi proti/pro Čunka.

  před 17 lety
 14. Roj #14

  avatar

  #2 juxi, Samozrejme ten vyrok rasisticky byl. Ale oni to nepochopi.

  #5 juxi, Positivni diskriminace se dlouhodobe osvedcila Je dobry o veci neco vedet, nez jen tak psat.

  před 17 lety | reagoval [15] MiSHAK [18] jux [22] pixy [23] Lokutus
 15. MiSHAK #15

  avatar

  #14 Roji, Pozitivní diskriminace je diskriminace jako každá jiná, mimo to v U.S.A. se dlouhodobě vymstila.

  před 17 lety
 16. LLook #16

  avatar

  #5 juxi, Neptal se novinář, ale čtenář. Správný novinář by ho při tvé formulaci upozornil, že vůbec neodpovídá na otázku, zda se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové.

  Nic, co by se obsahově podobalo tomu tvému „fuj, fuj“ on nikdy neřekl. Jenom čtenáři potvrdil, že sdílí jeho názor, že tu panuje pozitivní diskriminace nepřizpůsobivých Romů.

  #6 Jakube, To ani náhodou není stejná skupina! Když je neplatič bílý, je to squatter a nikdo se nepodivuje, když ho klidně v noci vykopnou na ulici a bez náhradního bydlení. Nebo když bílému hrozí odebráním dětí, kterým není schopný obstarat základní zázemí (třeba čistý hajzl, čistou postel, péči atd.), taky to je v pořádku.

  Ale běda, jak odebráním dětí začnete vyhrožovat cikánům, kteří žijí na skládce, která jim nepatří.

  #7 Balude, Bylo by to jako „sice jsem nic neudělal, ale nebudu dělat slibovanou politiku, dokud mě někdo bude z něčeho vinit.“

  Kde jak měnil vysvětlení? To mi asi nějak uniklo (což je možný, podrobně to nesleduju).

  před 17 lety | reagoval [18] jux
 17. lukas #17

  On nekdo dela weby jen za 30 000? ?

  před 17 lety
 18. jux #18

  #14 Roji, jeden dost sexisticky clanek ukazujici na paradox kvot/pozitivni diskriminace

  #16 LLooku, Ale odpovedel. Obe odpovedi rikaji, ze to neni spravne a on je proti, nic vic. Cunkova forma je ale rasisticky populismus.

  před 17 lety | reagoval [19] Roj [26] Roj
 19. Roj #19

  avatar

  #18 juxi, On ten vyrok: „positivni diskriminace se neosvedcila“ je stejne nesmyslny jako vyrok „doprava se neosvedčila“.
  I to ti zargumentuju stovkami mrtvych, znecistenim ovzdusi a podobnymi priklady uplne mimo misu.

  Krome toho je k tomu potreba dodefinovat oba pojmy, co tim chtel basnik vubec rici.

  před 17 lety | reagoval [23] Lokutus
 20. @Teo #20

  Žádám kvóty na blozích pro blbce, co ničemu nerozumějí. Nechte nás, abychom se taky pořádně vykecali !!! ;))

  před 17 lety
 21. Gekon #21

  avatar

  Zeman, Čunek a Topolánek jsou jedni z mála politiků, kteří se nebojí dát najevo svůj názor a nestydí se za něj. Např: Zemanův „zkutr“, neboli Zkur*ený trpaslík na Žantovského, Topolánkův prostředníček na komouše nebo víceméně všechny Čunkovy výroky ohledně cikánů.

  před 17 lety | reagoval [26] Roj
 22. pixy #22

  #14 Roji, Joj, Roj, pozitivní diskriminace se dlouhodobě osvědčila -toť skutečně neobyčejně odvážné tvrzení! Máš pro něj nějaké podklady? Ono v USA začalo přibývat černošských ghett a slumů menší rychlostí, přestal tam snad růst po milionech počet černošských a hispánských komunit pod hranicí chudoby nebo přes noc přestaly vznikat rasově segregované školy a čtvrti („jen pro černé!“), a my o tom nevíme? Nebo snad dokonce disponuješ nějakým průkazným srovnáním, že kdyby se místo pozitivní diskriminace třeba důsledně prosazoval rovný a nerasový přístup, bylo by to dnes ještě horší? Existuje věrohodný důkaz, že by to třeba nebylo výrazně lepší?

  Nenech se vysmát. Celá ta slavná pozitivní diskriminace má jistě nějaký efekt, to se nedá popřít. Co už je ale velice sporné, je to, zda by jakákoli jiná aktivita neměla náhodou dlouhodobě lepší efekt. Všechny „zásluhy“ pozitivní diskriminace pramení povětšinou jen z toho, že se prostě něco začalo dělat. Ale o tom, že zrovna tohle bylo to nejlepší, co se dělat dalo, se dá s úspěchem pochybovat. A troufnu si tvrdit, že je dokonce velmi obtížné dokázat, že to nebyla jedna z nejhorších variant vůbec.

  před 17 lety | reagoval [26] Roj
 23. Lokutus #23

  Kupovat pozemky na měsíci náhodou může být z dlouhodobého hlediska velmi lukrativní. Otázkou je, od koho je kupuješ.

  #14 Roji, Roji, napiš o tom něco. Je lepší se trochu rozepsat, než vševědoucně házet moudry. Mě prostě nenapadá nic, podle čeho bych mohl takhle z voleje prohlásit, že se pozitivní diskriminace osvědčila. Zato mě napadají tucty důvodů, proč se neosvědčila.

  #19 Roji, Doprava je užitečná, neboť hýbe ekonomikou, pomáhá zvedat HDP a zmenšuje svět.
  Zatímco pozitivní diskriminace hýbe maximálně mým žaludkem, pomáhá mi zvedat leda tak klacek a zmenšuje mou neutralitu vůči pozitivně diskriminovaným.

  #5 juxi, Cikáni jsou pakáž, zapalují ohně, jí psy, vraždí, kradou a zhusta neumí ani česky. Ne všichni, ale většina ano.
  V případě, kdy neplatí nájem, kradou a žebrají by se neměli nikam vozit a nechávat je něco podepisovat, a to ani v noci, ani ve dne. V takovém případě by se měli vyhodit na ulici, anebo v lepším případě za hranice obce.

  před 17 lety | reagoval [26] Roj
 24. David Grudl #24

  avatar

  #5 juxi, díky za perfektní demonstraci toho, o čem píšu. Ty absolutně netušíš, komu odpovídal, na co odpovídal a co vůbec řekl, ani rámcově, ale k věci se vyjadřuješ, protože máš jasno, viděl jsi televizní noviny a slyšel rádio, prostě hlava vymytá médii a hned víme, že Čunek řekl „cigáni fuj fuj“ ?

  Prostě bájo!

  před 17 lety | reagoval [45] jux
 25. Philip Snake #25

  avatar

  Diskriminace? To slovo neznám!

  Když jako bílý začnu nadávat černýmu (cigánovi či rómovi), řekněme bezdůvodně což je ale velmi málokdy spíše nikdy, tak jsem rasista. Ale pokud černý (cigán či róm) začne nadávat mě tak už to rasismus není, ale princip je stejný. Proto pro mě diskriminace neexistuje!

  Milerád bych cigány či rómy vyměnil třeba za černochy z afriky (křováky), ti by si uměli vážit „civilizace“ v ČR a snažili by se začlenit do společnosti. Postavit dům, založit rodinu či zbohatnout a ne řvát STÁTE (daňoví poplatníci) PLAŤ! Ovšem ne každý cigán či róm je stejný! Někteří lidé na to velmi doplácí, že mají takový původ. Mají svůj cíl a snaží se ho dosahnout, chovají se slušně, nemají problém se zákony, mají kvalitní vzdělání, ale pak ztroskotají na tom, že je lidé začnou srovnávat s lidmy, kteří pocházejí ze stejné skupiny. Tomu říkám diskriminace!

  Zákony či etické pravidla platí pro všechny i když jsou některá více než na hov**!!!

  před 17 lety | reagoval [28] Sitnarf
 26. Roj #26

  avatar

  #18 juxi, Odkaz dobry. Pripomnel mi, ze jsem ve skutecnosti jeste vic sexista nez rasista, i kdyz jsem oboji.

  Ale aspon se nesnazim nazyvat nerasismem neco, co je evidentne rasismem.

  #21 Gekone, WoW!
  Zeman, Čunek, Topolánek, Hitler, Stalin, Kim Čong Il, Ahmadin Nedžád a Sadam Husajn jsou jedni z mála politiků, kteří se nebojí dát najevo svůj názor a nestydí se za něj.

  #22 pixy, Sice jsem o tom uz psal, ale asi malo, popripade malo srozumitelne. Tak jo, pokusim se to jeste uchopit. Ne tady, to bych znecistil Davidovi temer sterilni latrinu ?

  Zakladni problem je, ze jine rasy se rychleji mnozej. A to musi i uplnym zabednencum dojit, ze je prusvih, a to primo kolosalni. Ze prosazovat veci jen silou nestaci, ze je treba zapojit mozek. Coz me naplnuje nadeji, ze to TY nakonec pochopis ?
  Tu positivni diskriminaci totiz nakonec budeme potrebovat MY, arijsti blondaci.

  #23 Lokutusi, Doprava likviduje nas textilni prumysl, nas obuvnicky prumysl, nase zemedelstvi. Nakonec zlikviduje nas same
  Rikal sis o to ?

 27. Gekon #27

  avatar

  #26 Roji, Ještě jsi zapomněl na Pol Pota. Myslím, že Tvůj názor zabíhá již trošku moc do extrémů.

  před 17 lety
 28. Sitnarf #28

  avatar

  #25 Philipe Snake, Když bezdůvodně začneš nadávat človeku (pravděpodobně) jiné rasy, právě kvůli jeho rasy, a nebo ho jinak znevýhodňuješ kvůli jeho původu, potom to je rasismus a diskriminace. Situace je naprosto stejná v opačném případě, např. pokud bys žil v oblasti, kde je drtivá většina romů, a kvůli tomu bys byl znevýhodňovaný ty. Romská populace je menšinová, proto jednoduše nemůžeš mluvit o diskiminaci ze strany Rómů.
  Je samozřejmé, že každý je zodpovědný sám za sebe, ale člověk, který vyroste v cikánském ghetu, asi nemá takový rozhled a „možnosti“ jako např. ty.

  před 17 lety | reagoval [38] Philip Snake
 29. Wistar #29

  avatar

  Když Čunek před pár měsíci vyřešil do té doby neřešitelný problém s nepřizpůsobivou komunitou ve Vsetíně, a to dokonce ku prospěchu a spokojenosti většiny lidí, tedy bílýchRomů, a to jej katapultovalo do vysoké politiky i na vrchol žebříčku popularity, pronesl jsem tehdy větu:
  *„Toho se musí zákonitě všichni bát, protože bude-li tak pokračovat, nic v podstatě nebrání, aby úspěšně kandidoval třeba i v prezidentských volbách a proto po něm nyní půjdou úplně všichni.“

  Neuplynul ani týden a už se objevila nějaká zhrzená paní, které byl poskytnut nezvyklý mediální prostor…dál už to všichni známe.

  Kromě nespočetného množství různých nesrovnalostí, vět vytržených z kontextu, polopravd a dalších podivností ve všech kauzách, které s Čunkem, alespoň dle médií, souvisejí, poněkud zanikají skutečná fakta.
  A jedním docela významným je to, že veškeré podrobné informace o tom, z čeho je vlastně obžalován, nějak na veřejnost pronikly, ale to, čím se skutečně obhajuje a jaké dokumenty k případu doložil, se státní zastupitelství rozhodlo nezveřejňovat a Čunkovi to zakázalo!
  Souběžně s tím jsou okleštěné věty jeho odpovědí médii podávány tak, aby to vypadalo, že se do svých výpovědí stále víc zamotává.
  Kdo ale kauzu sleduje poctivě tak ví, že tomu tak není! Jeho argumentace byla od počátku absolutně kontinuální. Stačí však tu vytrhnout pár vět z kontextu celého rozhovoru, tu zaměnit pořadí jednotlivých rozhovorů a je to.

  Jenže on dál šlape na paty státním úředníkům, kteří si svým selektivním přístupem k dílčím skupinám obyvatelstva jen usnadňují práci a politikům, kteří místo aby věci řešili, jen se na umělém dokrmování problému s rasismem přiživují. Formuluje to v rozhovoru však tak nešťastně, že není problém jednu větu vytrhnout a úplně tak změnit to, co vlastně chtěl říci a kam svou kritiku doopravdy směřoval.

  Lze však mít vůbec šanci na úspěch v boji proti molochu složeného z politiků, mafiánských aktivistů, pro mne nepochopitelně zblblých médií a úřednických mocipánů?
  Mám strach, že ne.
  Dovedete si představit, kolik lidí by mnohem složitěji vykazovalo nějakou pracovní náplň, pokud by se provalilo, že s rasismem v podstatě žádný problém nemáme? Že odpor většiny byl zaměřen jen proti lidem, kteří se odmítali vzdělávat a pracovat, bránili tom i svým dětem a jen se přiživovali, kradli, napadali a stěžovali si?
  A právě státní úředníci je svým nerovným přístupem podporují, místo aby byli těmi, kteří hlídají dodržování pravidel (zákonů) této země.
  A politici se nemají co přiživovat na médii uměle vyvolanými kauzami, ale konkrétně zasáhnout tam, kde je to opravdu třeba. Třeba podpořit podnikání v chudých regionech.

  Věřte mi, i když se nakonec třeba prokáže, že Čunek žádný úplatek nevzal, nikoho už to nebude zajímat.
  Musí být a bude zničen!

  Hergot – to jsem se ale rozpálil…

  před 17 lety | reagoval [31] pixy [33] Roj
 30. Lokutus #30

  #26 Roji, Hele a jak by ses bez té zlé dopravy nedávno dostal do Stockholmu?

  K názorům různých lidí mám jednoznačný postoj. Nemám nic proti názorům kohokoliv, pokud při jejich prosazování nevstupují do osobního prostoru

  před 17 lety | reagoval [33] Roj [39] @Teo
 31. pixy #31

  #29 Wistare, ano, vidím to nějak podobně. Ale snažím se už veřejně nerozohňovat, nasírám se vždycky soukromě, u zpráv. Bohužel tady už šla logika stranou, na lidových lynčovacích veselicích odjakživa neměla co dělat a byla nahrazena první signální… ;)

  #26 Roji, v tomhle se neshodnem, Roji – pokud my, „arijští blonďáci“, se nebudeme schopni udržet a přežít, tak ať nás převálcují třeba Mongolové nebo Papuánci. Nic jiného si potom nezasloužíme. Pozitivní diskriminace je špatná, a to i (především?) jako dvousečný nástroj. A s ostatními souvisejícími argumenty se nechci opakovat

  před 17 lety | reagoval [33] Roj
 32. Lokutus #32

  #26 Roji, Jo a co se týče toho rychlejšího množení jiných ras a z toho vznikajícího průseru pro nás bílé kdysi v budoucnosti, tak je to ze stejného ranku, jako globální oteplování. Může to tak být, nemusí, kdo ví. Prediktivní analýza je fajn věc, ale není moc spolehlivá. Nikdo na ní nemůže stavět civilizaci.

  I kdyby to tak bylo a jednou nás jiné rasy válcovaly, tak si na tu pozitivní diskriminaci ani nevzpomenou, to se spolehni.

  před 17 lety
 33. Roj #33

  avatar

  #29 Wistare, Jak to teda bylo s tim milionem, ktery vezl v tasce pres pul Moravy do Opavy do banky, ktera o par hodin nato zkrachovala? On to sam netvrdil? Bylo to jinak? Vis o tom neco, co hloupa media zkreslila? Vysvetli mi to a mozna zacnu Cunkovi verit.

  #30 Lokutusi, Myslel jsem, ze z te moji vrcholne demagogicke a absurdni argumentace pochopis, ze obhajovat nesmyslny vyrok je stejne smysluprazdne, jako jej vyvracet ?

  #31 pixy, Ja zase naopak chci, abych jako mensinovy beloch mohl i ve vetsinove sikmooko pricmoudle spolecnosti mohl dal zit zpusobem zivota arijskych belochu. Ne aby me tvymi slovy „prevalcovali“ (co to proboha je?)

  před 17 lety | reagoval [34] Lokutus
 34. Lokutus #34

  #33 Roji, Tak to jsem pochopil špatně. Takže v tom případě jsme na řadě s definicí smysluprázdného a smysluplného výroku a implementaci této definice na výrok o pozitivní diskriminaci.

  Vraťme se tedy na začátek a řekněme si, zda je výrok pozitivní diskriminace se neosvědčila smysluplný, nebo smysluprázdný.

  Pokud by se pozitivní diskriminace osvědčila, měli bychom dnes v naší společnosti o cikánský problém méně. Je tak? Tudíž z tohoto hlediska je výrok smysluplný.

  Ovšem zároveň nemůžeme říci, že se pozitivní diskriminace neosvědčí v budoucnosti. Z tohoto hlediska je tedy výrok smysluprázdný, protože kalkuluje s výsledkem procesu, který ještě není hotov.

  Pokud tedy vezmeme nehotový proces, jako výchozí bod, je potřeba se ptát: Jak dlouho to tedy ještě bude trvat a co je potřeba pro to udělat?
  U každého projektu je potřeba znát přibližný deadline a přizpůsobit se mu. Pokud se po mnoha letech řekne, že deadline stále není znám a v podstatě se neví, co se ještě musí udělat a dokonce nemá ani nikdo šajna, zda to vůbec bude fungovat, každý rozumný projektový manažer projekt stopne, než se prodraží. Obzvláště, pokud má projekt navíc negativní důsledky, jako třeba vysokou fluktuaci zaměstnanců.

  Takže Roji. Jak ještě dlouho a co je potřeba udělat?

  před 17 lety | reagoval [35] Roj
 35. Roj #35

  avatar

  #34 Lokutusi, U nas se nekdy praktikovala positivni diskriminace? Kdy? Jak? Asi mi neco uniklo.

  před 17 lety | reagoval [36] Lokutus
 36. Lokutus #36

  #35 Roji, Hele, že ty se mnou jen tak laškuješ.

  Dobře, tak ještě víc na začátek. Definuj pozitivní diskriminaci.

  před 17 lety
 37. Roj #37

  avatar

  Rasova positivni diskriminace je to, ze na zaklade rasy je obcan zvyhodnovan. Napriklad kdyz podnik vyhazuje z prace, nevyhodi cikana, ale belocha. Totez v prijimani. Totez v odmenovani, Cikan za stejnou praci dostane vyssi plat. Totez pri pronajimani bytu i nebytovych prostor. Totez pri prihlaskach do skoly, uceni. Dva stejni uchazeci, na misto se dostane Cikan, beloch ostrouha.

  Jedina zeme, kde se toto ralne praktikovalo, byly pokud vim USA od pulky minuleho stoleti.

  Jestli vis o konkretnich dolozitelnych pripadech od nas, rad se dozvim neco noveho ?

  před 17 lety | reagoval [40] Lokutus
 38. Philip Snake #38

  avatar

  #28 Sitnarfe, Tam to bylo myšleno tak, že bezdůvodně jen málokdy. Tedy vždy s důvodem, který vyprovokuje druhá strana. Když mi cigán nebo róm začne nadávat, hanobit mou rasu, v konečném důsledku budu na tom špatně já, protože on je „černej“ a může se dovolit cokoliv. Prostě chci říct, že v ČR je normální diskriminace že je někdo černý, ale málokdy vyhraje u soudu ten, který je bílý nad černým. Být bílý je „normální“. „Barevní lidé“ jsou sice více diskriminováni a tím pádem mají vetší šanci či právo vyhrát v tomto sporu, ale když se křivda děje bílému tak má mnohem menší šanci uspět. Ano ovlivňuje to prostředí, ale to nikoho neomlouvá. Kdybych v něm vyrustal byl bych asi podobný ale ne ve všech věcech.

  Každý člověk je zvláštní a nenapodobytelný…

  před 17 lety
 39. @Teo #39

  #30 Lokutusi, Přečetl jsem si se zájmem „Elita a jelita“.
  Dobré je to. ;) Kontrolní otázka: Kdo konkrétně je v této konkrétní diskuzi frustrátem? A neupejpej se… ;)

  před 17 lety | reagoval [41] Lokutus
 40. Lokutus #40

  #37 Roji, Ano vím. Cikán a bílý neplatí nájem. Cikán dostane nový byt, bílý jde na dlažbu.

  Cikán a bílý vybydlí byt – tedy jen cikán vybydlí byt – dostane nový.

  Cikán a bílý jdou pro sociální dávky. Cikán je dostane bez problémů, bílý má problém.

  Cikán a bílý jsou členy velké komunity. Cikánovi se postaví nové sídliště, aby mohl být se svými, bílý má smůlu, musí se postarat sám.

  Cikán je problémový a nepřizpůsobivý občan. Stát se třicet-čtyřicet let snaží cikána integrovat a zvýhodnovat. Cikánské děti chodí do školy s bílými a jsou oproti nim zvýhodňováni. Cikánské rodiny dostanou byt, kdykoliv si řeknou, bílý má smůlu.

  Cikáni ukradnou několik psů. Všichni v okolí ví, kde psi skončili, oznámí to na policii, ale ta se do cikánské komunity nejede ani podívat. Zatímco komunitu bílých zlodějů seberou bez uzardění.

  A k tomu zbytku:

  Cikány v práci nelze pozitivně diskriminovat, neboť je do práce nelze dostat. S tím nikdo nic neudělá, kromě jich samých.
  Pokud bys to uplatňoval do takovéto míry, prošel bys ekonomickým kolapsem. Jakmile začneš zvýhodňovat jednu minoritu na úkor kvality práce, začnou se hlásit jiné minority, ženy a různě postižení. Pak budeš mít firmy plné nekvalitních pracantů, zatímco kvalitní pracanti utečou někam, kde jejich kvality ocení. A kvůli čemu vlastně? Kvůli pár nepřizpůsobivým lidem a pocitu, že až si jich takto vychováme hodně, tak nám to možná oplatí?

  Řekni mi, máš skupinu opic, které se ti za 50 let ne a ne přizpůsobit. Nemluví tvou řečí, nechovají se slušně, kradou a vůbec dělají větší problémy, než zbytek populace. Zkoušel bys je dál integrovat za cenu vysokých obětí, anebo bys je vrátil zpátky do džungle?

  před 17 lety
 41. Lokutus #41

  #39 @Teo, Nevím. Pověz mi to.

  před 17 lety
 42. Roj #42

  avatar

  Lokute, a ted tu pernikove chaloupce ?
  Ty body jsou hezke, ale nepravdive. Ani cikan, ani bily byt nedostane. I v Chanove zilo urcite procento bilych, kteri vybydlovali byty. A ne vsechny byty tam byly vybydlene.

  Narok na socialni davky je dan zakonem a o rase tam neni zadna zminka.

  Zadne sidliste pro cikany se nestavi. Pokud kohokoliv vystehukjes z bytu, musis mu obstarat nahradni bydleni. To s rasou ani diskriminaci nema nic spolecneho.

  Proc by se meli cikani prizpusobit nam, proc se nemame prizpusobit my jim? Zatim je nas vic, ale postupne se to vyrovnava.

  S tema psama a komunitou bilych mas nejake zkusenosti? Nekomu ukradla psa komunita bilych bezdomovcu a sli za to sedet? Kdy? Kde? Na jak dlouho?

  A posledni dva octavce platily beze zbytku v americe precto lety. Pak zavedli tu diskriminaci. A ja to povazuju za jednu z hodne mala veci, kterou v USA vymysleli a dali svetu a ona funguje. Sice pomalu, ale aspon neco.
  A vem jed na to, ze ameriku zrovna nemiluju ?

  Jeste k tomu musim dodat jako skutecny rasista:
  Cernosi jsou mnohem odlisnejsi a neprizpusobivejsi nez Cikani. Tak o dva řády. Nase Cikany by nam v Harlemu nebo New orleans precto lety opravdu uprimne zavideli. Dnes je to skoro naopak (to jsem trochu prehnal) ?

  před 17 lety | reagoval [47] Lokutus [114] bsp
 43. Roj #43

  avatar

  Jo a u me v baraku (na Letne) bydleli Cikani. (Odjakziva, co tam jsem) A oni ted loni nejak neplatili najem nebo co, tak dostali od mesta vypoved. Jednoho rana prijeli policajti a deset Cikanu se pakovalo. Nebyla u toho televise, dokonce ani zastupci Zelenych a tech vasich vybajenych lobbistu.

  Jsou pryc a od toho rijnoveho dne jsem je nikdy nespatril. Ted se tam stehuje nekdo bilej a byt si adaptuje. A zase u toho neni televise.

  Proste normalka. neplatis – jdes, platis – bydlis. S rasou to nema nic spolecnyho. Verit mi to nemusis, ale ja tady bydlim a svym ocim verim.

  před 17 lety
 44. letinka #44

  Hezký večer. Čunkovy výroky i já vnímám jako důraznou výtku politikům a určitým poměrům v téhle zemi a nikoli jako útok proti nějaké etnické skupině. Jsem ale přesvědčená, že muž v tak vysoké státní funkci by měl umět lépe vybírat svá slova. Třeba proto, že při použití kontroverzních obratů snadno zanikne podstata sdělení v polemikách o jeho formě.

  V celé cause je však pro mě ještě jeden velmi zajímavý moment. Lidová moudrost praví „potrefená husa…“. Znám několik cikánských rodin, velmi slušných a pracovitých, které vůbec nepochopily, proč by se měly cítit dotčeny slovy Čunka. O nich přece vůbec řeč nebyla. Mluvil o někom, kdo dělá binec a pálí ohně a má taky tmavší pleť jako oni.

  před 17 lety
 45. jux #45

  #24 Davide Grudle, rika se tomu unahlene zobecneni

  ty nevis o cunkove nerasismu vic, nez ja o jeho rasismu. neprisel jsem se sem hadat. jde mi o to, ze politik by mel mit uplne jinou uroven vyjadrovani. rikam ok tomu, kdyz se nekomu nelibi pozitivni diskriminace – i ja jsem proti ni.

  ale kdyz jsem jednou ministr nemuzu vyblejt takovou hovadinu jako cunek. ze to nastve lidi jako Dzamila je mi celkem jedno. co mi jedno neni, ze pro 90% tohoto naroda hodil cigany do jednoho pytle, nabalil na sebe kupu rasistu a jeste mu to vyhovuje.

  před 17 lety | reagoval [76] LLook
 46. jilm #46

  avatar

  Čunek je jednoduchý primitiv. Ten výrok nebyl úlet ani špatné interpretace, jeho jediným smyslem bylo, aby člověk stíhaný za trestný čin nemohl být odvolán z postu vicepremiéra, protože by to bylo vykládáno jako trest právě za tento výrok, s nímž se většina Čechů tak nějak celkem otevřeně ztotožňuje. Když se v tom pár měsíců plácá, tak prostě jen zopakoval strategii před senátními volbami. Je to slizoun.

  před 17 lety
 47. Lokutus #47

  #42 Roji, Cikán byt dostane kdykoliv se mu zamane, to dokázal vlastně i ten Čunek. Asi neznáš ty případy, kdy chodili cikáni otravovat na sociálku tak dlouho, až dostali nový byt, přestože už v jednom bydleli (90 léta). Ten jim však nevyhovoval.
  Pokud normální bílý neplatí, dostane holobyt a jen na omezenou dobu. Pak jde na ulici. Nevím kde jsi přišel na tu náhradu.
  Chánov (sídliště) byl postaven pro cikány a bydleli tam převážně cikáni. Každý ví, jak to dopadlo.
  V sedmdesátých a osmdesátých letech byly pokusy integrovat cikány do majoritní společnosti. Na nových sídlišťích dostávali byty tak, aby byli součástí sídlištní komunity – převážně bílých. V devadesátých letech tyto rodiny většinou zmizely. Vyřvali si byty jiné, aby mohli bydlet pospolu.

  V zákoně sice není nic o cikánech zakotveno, co se týče sociálních dávek, to ovšem neznamená, že se tak neděje. Znám několik lidí, převážně svobodných matek, které se nadřou, než si ty sociální dávky vyběhají. A stačí je slyšet, že zatímco čekají na chodbě a jsou v pořadí, cikánská rodinka napochoduje rovnou dovnitř a za pět minut ven. Asi jsi nikdy nečetl o úřednících, kteří si obstarali nahrávací zařízení, aby při jednání s cikány byli kryti. Stačí aby cikán natáhl ruku a na někoho ukázal s tím, že se vůči němu dopustil rasismu.

  Co se týče komunity zlodějů, uvedl jsem schválně jen zloděje, protože jsem neslyšel o bílých, kteří by kradli a žrali psy. To je výhradně specialita cikánů. Proto si za to dosaď jakékoliv zloděje. A ano, tenhle případ se stal konkrétně v Brandýse n. Labem.

  A co se týče toho přizpůsobování, tak se jim klidně přizpůsob. Ale vážně to nechtěj po mně. Argument, že jednou jich možná bude více je tak slabý, že ho ani nebudu komentovat. Ano, díky té tvé pozitivní diskriminaci k tomu už mají našlápnuto – přeci jen dostávají za své děti od státu slušné prachy. Ale to neznamená, že nás jednou nahradí. Zkus něco vzbudovat s milionem opic a pak s tisíci lidmi. Kdyby v nich něco bylo, už by se to za ta staletí projevilo.
  A ať se nám klidně nepřizpůsobují ani oni. Já to po nich nechci. To po nich chceš ty a tobě podobní, kteří by nejraději měli všechny lidi stejné a milující, a to za jakoukoliv cenu. Kdyby bylo po mém, dám jim v rámci poslední sociální dávky nové maringotky a EU pas a ať jedou, kam je srdce táhne. K ničemu nám nejsou prospěšní.

  A k tomu USA. To myslíš vážně? USA, kde se prezidentské sídlo jmenuje Bílý dům (jen nadsázka) a kde ještě dnes existuje skutečný rasismus a ne jen ten hřebejkovský, jako tady? Kde máš skutečná gheta, ve kterých by ti naši segregovaní chudáčci romové nepřežili ani den? A kde černoch, který chce něco dokázat musí dřít dvakrát tolik, než ostatní, a kterému to dávají neustále sežrat? Chceš mi říci, že v americe jsou zákony, které nařizují firmám kvóty černochů a jejich protežování na úkor ostatních?
  Cos to říkal o té perníkové chaloupce? ?

  Podívej se na film Crash. Tam je docela hezky popsán zásadní problém, o kterém jsem psal předtím. Ano, jakási snaha o rasovou normalizaci v USA je. Alespoň navenek. Ovšem došlo to tak daleko, že už dávno nejde jen o černochy, ale i o hispánce, číňany, čínské hispánce, mulaty apod. Podej prst a sežerou tě i s chlupama. Pak se sejde hispánec s číňanem a začnou si nadávat do rasistů. Pomalu nemůžeš nic říci, abys někoho neurazil kvůli jeho původu a ten tě nežaloval. To by se ti líbilo?

  Ale pořád jsme u toho zásadního problému. Já tvrdím, že pozitivní diskriminace tu je už řadu desetiletí. Celou tu dobu jsou snahy nějakým způsobem cikány zaintegrovat do naší společnosti. Fakt, že něčemu dáš nové jméno neznamená, že je to novinka. Vy aktivisté jen objevujete kolo. To samé kolo, které tady už dlouhá desetiletí objevuje kdekdo, a které za celou tu dobu není schopné fungovat.

  před 17 lety | reagoval [58] Roj
 48. Lokutus #48

  Mimochodem. Popusťme (hodně) fantazii a dejme tomu, že všichni na tu vaši hru přistoupí a začnou cikány pozitivně diskriminovat. Dokonce i soukromníci. Budou dostávat větší výplatu za stejnou práci, budou mít přednost před ostatními adepty při výběru práce, při sniožování stavů půjdou poslední apod.

  A teď si přiznejme, že cikáni nejsou zdaleka jedinou zájmovou skupinou na tuto pozitivní diskriminaci. Mimo rasovou politiku tu máme například gender politiku. Tedy ženy. A věřím, že časem by se přihlásili další. Vietnamci, kupříkladu, muslimové, atd. Dáš jedněm, musíš dát i ostatním, to je fér, ne? A jak to pak budeš řešit? Kdo bude mít před kým přednost při výplatě, příjmu zaměstnanců a výpovědi? Cikán, žena, vietnamec, nebo muslim?

  před 17 lety | reagoval [49] jilm
 49. jilm #49

  avatar

  #48 Lokutusi, Pozitivní diskriminace je institut, který má za účel překonat nějakou dlouhodobou nevýhodu jisté skupiny, která je neracionálně na nižším místě společnosti. Pokud tu máme velkou barevně definovanou skupinu Čechů, kteří v průměru žijí velmi výrazně jinak než zbytek, je to třeba nějak řešit. Jestli pozitivní diskrimace a jak je otázka, ale nedělat nic jako nyní můžeme říci, že nefunguje. Vietnamci, ženy a muslimové v Česku IMHO nejsou neadekvátně zapojenou komunitou, která by již ze své definice na tom byla nějak hůře. Pokud nejsi rasista, musíš připustit, že není přirozené, aby jen kvůli svému původu byla trvale nějaká skupina lidí vyčleněna, přichází se tím o jejich potenciál, neexistuje racionální důvod, proč by Romové, ale i muslimové všeho druhu v Evropě měli být chudí, nezaměstnaní, problémoví.

  před 17 lety | reagoval [50] Lokutus
 50. Lokutus #50

  #49 jilme, Já se ale nebavím o tom, zda je to oprávněné, nebo ne. Jen jsem naznačoval, že za ženami stojí stejně silná, ne-li silnější aktivistická skupina, která bude tlačit i svoje gender kvóty. A když si usmyslí vietnamci a muslimové, budou mít i oni za zády silnou aktivistickou skupinu, která jim vydupe ta jejich práva. A pokud se to podaří romským aktivistům, vznikne vhodný precedens.

  Co se mě týče, tak rasista nejsem. Cikáni jsou mi totiž maximálně ukradení. Pokud jsou po padesáti letech snah o integraci stále vyčleněni z majoritní společnosti, něco to vypovídá o nich. Ne o té majoritní společnosti. A už vůbec to neznamená, že jsme kvůli tomu všichni rasisti. Dostali byty. Dostali školy. Mají možnost pracovat, jako kterýkoliv jiný člověk. Mají stejná práva jako všichni ostatní. A stejné povinnosti. Ovšem místo toho, aby toho využili a začali žít jako ostatní, rochní se v obviňování kdekoho z rasismu. Místo toho, aby se řeklo – pracuj, myj se, oblékej se slušně, mluv česky a budeš se mít dobře – tak se nadrobno rozmělňuje každá pseudokřivda, jako že někde partu problémových cikánů nepustili do hospody.

  Pokud je tato skupina neustále vyčleněna ze společnosti, tak to není kvůli jejich původu.

  před 17 lety | reagoval [55] jilm
 51. @Teo #51

  A ze všeho nejhorší jsou trpaslíci… ty potvory vám vlezou všude!

  před 17 lety
 52. Lokutus #52

  Jo a ještě dodatek. Pokud budeš na úkor ostatních protežovat cikány, jak myslíš, že budou ostatní reagovat? Pozitivně?
  Anebo tím teprve vzbudíš ty správné xenofobní nálady?

  A jak to vyřešit? Vymýt lidem mozek a přinutit je cikány milovat celou duší, přestože za stejnou práci berou více, než ostatní a mají všude přednost?

  Pokud se bojíte problémů s cikány, když je nebudeme pozitivně diskriminovat, měli byste se zamyslet nad případnými problémy se zbytkem populace, pokud je začneme tímto způsobem pozitivně diskriminovat. Pak by pojem rasové nepokoje zřejmě dostal jiný nádech.

  před 17 lety | reagoval [54] Arthur Dent
 53. Arthur Dent #53

  #26 Roji, Roji, dovol otázku… Z čeho usuzuješ, že když my budeme praktikovat pozitivní diskriminaci směrem k, řekněme, asiatům, že budou oni praktikovat stejnou pozitivní diskriminaci směrem k nám, až tu budou ve většině? Co když je pozitivní diskriminace jiných ras a kultur romantickou chybou, kterou nám v budoucnu vítězové neoplatí, a která nás naopak teď připravuje o možnost (schopnost) se účinně prosazovat?

  Nemáš dojem, že je „pozitivní diskriminace“ spíš jistá forma flagelantství („My je X set let vykořisťovali, teď jim to musíme vynahradit“) a odpustků, který sami sobě uložili bílí?

  Opravdu věříš, že je „slušnost k slabšímu“ oplácena stejným v okamžiku otočení rolí? Máš pro tuto romantickou myšlenku nějakou oporu v realitě? Opravdu si myslíš, že k tomu továrníkovi, co držel své zaměstnance v práci i za dob krize, co jim dával o měsíc víc volna a co je chránil za války, se pak „vítězové“ chovali stejně slušně?

  Roji, pokud budeme potřebovat ochranu my, tak si ji musíme vybojovat a udržet, nikoli ji věnovat budoucím vítězům a doufat, že nám oplatí stejně. Oplatí nám to stejně, jako oplatil Hitler Daladierovi jeho vstřícnost a podporu. Éljen!

  před 17 lety | reagoval [55] jilm [59] Roj
 54. Arthur Dent #54

  #52 Lokutusi, Pozitivní diskriminace plodí nespokojenost a vyvolává averzi k „pozitivně diskriminovanému“. Těžko říct, jak tento efekt vymýtit z těch tupých rasistických palic… Možná ještě větší pozitivní diskriminací… Měli by třeba všichni ti, co nemají rádi cikány, chodit dokola a zpívat píseň „Cikán je můj kamarád…“ Jistě by si je zamilovali…

  před 17 lety | reagoval [63] Lokutus
 55. jilm #55

  avatar

  #53 Arthure Dente, Pozitivní diskriminace není dárek „utiskovaným“, ale racionální rozhodnutí společnosti, která si umí spočítat náklady svého trvalého neracionálního rozkastování.

  #50 Lokutusi, Co tedy o Romech vypovídá, že se nedokázali integrovat ani po 50 letech komunistického snažení? Že jsou od přírody méněcenní? Ano, tohle je rasismus.

 56. @Teo #56

  Na pozitivní diskriminaci není nic pozitivního. Právě tak, jako na humanitárním bombardování není nic humánního.

  před 17 lety
 57. Arthur Dent #57

  #55 jilme, Reaguju na Rojovo tvrzení: „Zakladni problem je, ze jine rasy se rychleji mnozej. (…) Tu positivni diskriminaci totiz nakonec budeme potrebovat MY, arijsti blondaci.“

  Jistě že pozitivní diskriminace není dárek. Je to flagelantství a snaha o „nápravu“ křivd tím, že teď zase jako budeme křivdit sami sobě.

  A jestli mohu i něco k té odpovědi pro Lokuta: Cikáni jsou na českém území dokládáni minimálně od 14. století (plusmínus). Na integraci tedy měli nějakých 600 let. Co to o nich vypovídá? Snad to, že ve většině o nějakou integraci nestojí. Co je na tom rasistického? Není náhodou rasismus chovat se k nim jinak než k „bílým nestojícím o integraci“? Není rasistické to, že na 15.000 „oficiálních Romů“ existuje cca 300 organizací, spolků a výborů, které se starají o „romskou otázku“? Není to ponižující? Nevzbuzuje to v Romech náhodou dojem, že je považujeme za exoty, kterým je třeba věnovat zvláštní péči? Proč věnujeme extra péči romským dětem ve snaze je integrovat, proč nevěnujeme stejnou péči vysoce nadaným dětem? Není to náhodou rasistické?

  A je rasismus jen ten „od bílých k černým“?

  před 17 lety | reagoval [64] jilm
 58. Roj #58

  avatar

  #47 Lokutusi, Hezke, dlouhe, ale nic, co by souviselo s positivni diskriminaci.
  Ano, za sociku se stavelo plno sidlist. I v Moste. Do peti z nich se „dali“ bili, do Chanova Cikani. To ale neni zadna positivni diskriminace.

  Zbytek totez. Ze si Cikanka umi vyrvat podporu a bila ne, je smutne, ale neni to positivni diskriminace.

  Ja o vose, ty o kose, sorry.

  před 17 lety | reagoval [63] Lokutus
 59. Roj #59

  avatar

  #53 Arthure Dente, Jsi vedle, nic takoveho si nemyslim. Unika ti zasadni fakt.
  Asiati v drtive vetsine nejsou obcany CR. I ti, co zde ziji dvacet let, maji jen dlouhodoby pobyt.

  Cikani jsou obcany CR. Tim je receno vse.

  Ale to, ze Asiati nas prevalcujou i s Cikanama, je vedlejsi a nesouvisejici problem (i kdyz to tak dopadne)

  Panove, je nacase zacit s treninkem zrani hulkama. Oni na nas budou jako jsme ted my na Cikany. ?

  před 17 lety
 60. pixy #60

  Roj je kamarád, ne žrádlo. Óm mani padme húúúúm.

  Lokute, Arthure, už byste mohli pochopit, že Roj trpí (snad ne chronickým) zápalem altruistického idealismu, a jako takový je imunní vůči realitě a s nějakými sylogismy na něj nemůžete chodit. ;)

  před 17 lety | reagoval [62] Roj
 61. Roj #61

  avatar

  Zda je ze #55 jilm je jediny, kdo vi, o co go.

  před 17 lety | reagoval [66] @Teo
 62. Roj #62

  avatar

  #60 pixy, Zda se , ze muj pragmaticky realismus povazujes za altruisticky idealismus, ale to je jen dukaz me dokonale kamuflaze za Mirka Dusina ?

  před 17 lety
 63. Lokutus #63

  #55 jilme, Ano, tohle je rasismus

  Ne to je jen realita. Nemá to s rasismem nic společného. A nemyslím si, že jsou méněcení. Jen neschopní žít s námi pohromadě, jako rovný s rovným, aniž by na nás parazitovali.

  A jaké náklady máš na mysli? Myslíš nějaké větší náklady než ty, které stát dnes vynakládá na tu pozitivní diskriminaci a podporu všech přicmrndávek… pardon, aktivistů?

  #58 Roji, Ze si Cikanka umi vyrvat podporu a bila ne, je smutne, ale neni to positivni diskriminace

  Ne, to že to umí není pozitivní diskriminace. Pozitivní diskriminace je, že si ji na systému nakonec vyřve, protože rasismus je univerzální magická formulka, otevírající státní pokladnu.

  Jak jsem řekl, můžeš tomu dát nové jméno. Slovo integrace nahraď výrazem pozitivní diskriminace, samotnou integraci nahraď protežováním a slovo cikán nahraď slovem rom. Ale to všechno nemění nic na tom, že znovu a znovu stavíš kolo, jen pokaždé jinak, přičemž ani jednou se ti to nepodaří.

  Možná by sis měl přečíst o tom, jak se systém choval k cikánům za císařepána, nebo první republiky. Pak bys pochopil, co jsem tou integrací za komunistů myslel a co vlastně všechno komunisti pro cikány udělali.

  #54 Arthure Dente, Jediná možnost je přidat k pozitivní diskriminaci i pozitivní myšlení a doufat, že tě do konce volebního období nepověsí na kandelábr.

  před 17 lety
 64. jilm #64

  avatar

  #57 Arthure Dente, Dobrá a tedy proč jistá rasově definovaná komunita nestojí o integraci a proč raději žije v tak žalostných podmínkách? A proč podobné komunity existují všude po světě – někde černoši, někde Turci, někde Pákistánci, někde Hispánci – tedy celkem napříč rasami a národy a bez korelace k míře úspěšnosti těchto národů ještě ve vcelku nedávné historii?

  Z toho pro mě vyplývá, že romské dítě se nerodí jako parazit sociálních dávek, ale stává se jím prostředím, které na něj působí, přičemž dominantní jistě bude výchova, ale nikdo mi nevyvrátí, že Rom není zpravidla diskriminován například při výběru zaměstnání – nevěřím, že kdokoliv z vás by se na takového žadatele dokázal dívat zcela bez předsudků, resp. bez obavy, jestli děláte dobře. Z toho všeho vyplývá, že to není nějakou vyšší mocí daný stav, lze změnit a velmi pravděpodobně se bude muset měnit.

  Další věc je, jestli nám to stojí za to pokoušet řešit či ovlivňovat. Řada argumentů nás přitom přesvědčivě nutí tak skutečně činit. Třeba to, že celá společnost nese z přítomnosti neintegroané rasové menšiny vysoké náklady – nejde jen o ty dávky, ale i kriminalitu atp. Demografie je přitom sice zrovna u Romů málo bezprostřední problém, ale pokud se alternativně podíváme na muslimská ghetta na západ od nás, to už je věc, která reálně v příštích desetiletích ovlivní, jak budeme v Evropě žít.

  A když už jsme se dostali až sem, je konečně otázkou, co přesně dělat. Mohli bychom všechny problémové lidi naházet do moře. Z jakéhosi důvodu se k tomu nikdo nemá. Také by bylo možné koncentrovat je na nějaký ostrov, třeba Irsko, a pěkně je izolovat. Ani k tomu se nikdo nemá. Takže musíme jako fakt akceptovat, že budou žít mezi námi, že jich bude čím dál tím více a že jestli s tímto problémem neuděláme něco nyní, čeká nás opravdu nepěkná budoucnost.

  Co přesně dělat již není vhodné téma pro nějakou takovou přestřelku. Nechat stav tak, jak je není podle všeho řešení, jelikož se věci nyní zlepšují jen velmi pomalu, jestli vůbec. Nějaká racionální forma pozitivní diskriminace se naopak může zdát funkční, protože bychom tak mohli pomoci překonat naprosto iracionální romskou sociální past. Dlouhodobě je pro nás jeden romský vysokoškolák významnější než neromský.
  A otázky jako jestli chtějí, jestli náhodou neexistuje černý rasismus, jestli jsou neromští Češi rasisté nebo jen mají špatnou zkušenost – integrovat vyloučené menšiny do společnosti je naprostá nutnost pro její přežití. Ostatně to asi bude ten důvod, proč ultrapravičáci typu Eurabia žádnou budoucnost Evropy nevidí, věští ji zánik pod chodidly různých barbarů a pravděpodobně se chystají emigrovat do Austrálie. Není alternativa k aktivní začleňovací politice.

  před 17 lety | reagoval [67] Arthur Dent [68] Lokutus [82] pixy
 65. Roj #65

  avatar

  jilme, pises to co ja:-)
  https://web.archive.org/…matismus.php

  Jak je videt, oni to nepochopi, i kdyz je to jasne jako ze 1+1=2

  před 17 lety
 66. @Teo #66

  #61 Roji, Lekce z formální logiky: Je-li Jilm jediný, který ví, o co go, pak to nemůžeš bejt ty. Že? Ani nikdo jiný… takže není co řešit… opouštím tuto impotentní žvanírnu a jdu si lehnout… ;)

  před 17 lety
 67. Arthur Dent #67

  #64 jilme, Jen stručně, čeká tu na mne Týden…

  K výběru zaměstnance: Řada zaměstnavatelů dá přednost uchazeči s vyšším vzděláním a vyšší kvalifikací. Pokud bývá pravidlem, že Rom má tu kvalifikaci a vzdělání nižší, bývá tedy i pravidlem to, že mu není dána přednost. Dám příklad: Kolik je v ČR webdesignérů nebo programátorů – Romů? Je to proto, že jsou majitelé webdesignových a programátorských firem rasisté nebo proto, že diskriminují Romy?

  Pokud napíšu do požadavků, že chci člověka s VŠ a s pěti lety praxe se správou serverů, nediskriminuju tím náhodou Romy? (Omlouvám se všem romským správcům serverů s VŠ)

  Jinak bych poopravil tvrzení o vysokoškolácích: Romský vysokoškolák je PRO NÁS stejně důležitý jako bílý vysokoškolák. Pokud budu tvrdit, že je důležitější, tak jde o diskriminaci bílých, žlutých, černých a kdovíjakých jiných vysokoškoláků… Mimochodem, proč nikdo nedělá takový povyk kvůli, řekněme, vietským vysokoškolákům? Vietové jsou stejně tak občany ČR, stejně tak jsou minoritou, ale nejsou „sociálně vyloučení“, naopak jsou velmi schopní koexistence a vzdělání je pro ně na prvním místě. Pročpak? Projevil se snad nějaký pozitivní efekt pozitivní diskriminace? Nebo to je prostě tím, že sami chtěli? Nebo jsme jen neměli šanci zkazit je pseudosociálním a pseudohumanistickým protežováním?

 68. Lokutus #68

  #64 jilme, A proč podobné komunity existují všude po světě

  Možná proto, že neschopnost integrace a prosazení se není jen vlastností cikánů, ale i jiných minorit. A nejen minorit, nýbrž i některých zástupců majority.
  Můžeme si hrát na civilizaci a plácat se po rameni, jak jsme na sebe hodní. Faktem ovšem je, že stále platí zákony džungle. Silnější pes víš co. To je poplatné napříč všem rasám a komunitám. A když je někdo slabý a nedokáže se prosadit, hledá alespoň sobě rovné. To je další přirozenost slabých – houfovat se. Jeden predátor je schopný sežrat libovolný počet slabých jedinců, pokud jsou tito sami. Když jsou však ve skupině, jsou mnohem silnější. Tak vznikají gheta a minoritní komunity. Sestávají z lidí, kteří se nedokázali přizpůsobit džungli a z jejich potomků a potomků potomků, kteří již ani neví, kde se tam vzali a jak to vypadá venku.

  nevěřím, že kdokoliv z vás by se na takového žadatele dokázal dívat zcela bez předsudků

  Věř.
  Jednak mě osobně třeba neznáš. Můžeš si o mně cokoliv myslet, ale nemůžeš s určitostí tvrdit, že já bych měl nějaké předsudky. Tím, žes tohle prohlásil, jsi jen ukázal, že předsudky máš naopak ty vůči nám. A stejné to je i s tím zbytkem společnosti, o které všichni aktivisti vehementně tvrdí, jak je rasistická, přestože to vůbec není pravda.
  Ty máš nějaký názor – budiž.
  Ten názor je z mého pohledu nějakým způsobem zvrácený – budiž.
  Ovšem zde to končí. Zatímco ty chceš na základě svého názoru omezit mě, já, na základě svého názoru nikoho omezovat nechci. Kdo je horší?

  Co se týče mých předsudků, tak ty jsou u cikána stejné, jako u kohokoliv jiného. Pokud je špinavý, smrdí a nemluví česky, mám předsudky a pochyby. Pokud mluví česky, nesmrdí a je slušně oblečen, předsudky ani pochyby nemám. Jak jsem psal již mnohokrát, málokdo bude mít skutečné předsudky, když mu přijde žádat o zaměstnání slušně oblečený cikán s potřebnou kvalifikací. To spíše černoch v té Rojem vychvalované americe.
  Problém je, že to s tím slušným cikánem s kvalifikací se běžně nestává. Nejen to, že by měl cikán kvalifikaci, ale hlavně to, že by se aktivně zajímal o zaměstnání. Takže jak můžeš za takových podmínek někoho soudit?

  A vůbec, jak to ty osobně řešíš? Pokud jsi takový cikánský altruista, vzal jsi někdy cikána za ruku a dotáhl ho někam na pohovor? Vysvětlils mu, jak se má chovat a co má dělat, aby tu práci dostal? Co proto ty konkrétně děláš, aby se ten stav změnil?

  A co s nimi dělat? Proč do moře? Proč na ostrov? Proč je jednoduše nenechat, ať si poradí sami, jako každý normální člověk? Žijí tu s námi, budeme se k nim chovat, jako sami k sobě.
  Že je jich čím dál více? No ale za to můžeme sami. Když jim platíme za každé děcko hromadu peněz. Na slovensku s tím přestali a nevypadá to, že by se chtěli dál rozrůstat. Spíše se stěhují k nám.

  A o té integraci tu mluvím už pěkně dlouho. O integraci cikánů se pokoušeli i komunisté. Aktivně. Výsledek je jasně vidět. Je to k ničemu, protože to nikam nevede.

  Ale jedno jste s Rojem nezodpověděli. Pokud v rámci svých sociálních experimentů naserete zbytek společnosti a neutrální, nebo dokonce pozitivní vztah k cikánům definitivně obrátíte v negativní, co pak budete dělat? Jak vyřešíte tento problém? Lidé nejsou pluh, aby s nimi každý sociální inženýr mohl orat podle svého gusta. Přeženeš to a poznáš skutečný rasismus. Ovšem tentokrát vyvolaný šílenými aktivisty, ženoucími se jen za svou vizí a naprosto ignorující ostatní faktory, které lidskou společnost ovlivňují. Svět totiž nesestává jen z cikánů a zlých bílých rasistů.

  před 17 lety | reagoval [78] jilm
 69. Lokutus #69

  Sakra, píšu dlouze. Už s tím skončím.
  Vůbec by mě zajímal názor Davida na to, že si tu na jeho účet takhle plkáme.

  před 17 lety | reagoval [70] Roj [71] zirafka [75] David Grudl
 70. Roj #70

  avatar

  #69 Lokutusi, Argument, ze kdyz se neco nepovedlo komousum, ze to je dukaz nemoznosti, se ti opravdu povedl ?
  Podobne jsem se usmal u tvych formulaci „Dostali byty. Dostali školy. Mají možnost pracovat, jako kterýkoliv jiný člověk.“
  jako by to jakesovi z huby vypadlo ?

  #67 Arthure Dente, .2 Ne
  #67 Arthur Dent.3 neni
  #67 Arthur Dent.4 vietove nejsou Cikani. Jsou jini nez Cikani. Neni treba na ne uplatnovat stejna opatreni jako na Cikany. A opakuji: Vetsina z nich nejsou obcany CR.

  před 17 lety | reagoval [72] Lokutus
 71. zirafka #71

  #69 Lokutusi, davida urcite strasne mrzi, ze se zatim nikdo nevyjadril k jaggu. a pritom je to stejne hodnotna soucast tohohle clanku a takovouhle diskriminaci si nezaslouzi ((-;

  před 17 lety
 72. Lokutus #72

  #70 Roji, Aha, takže nepovedlo se to komunistům, ale my to budeme zkoušet dál, protože teď-už-zaručeně-víme-jak-na-to.

  před 17 lety | reagoval [74] Roj
 73. Jirka Pech #73

  Vidím, že se to tady docela kouzelně zvrhlo. Obzvlášt mi učarovalo, jak se třeba #67 Arthur Dent pozitivně omlouvá menšině vzdělaných a tápu nad tím, jestli by to udělal, kdyby byli ti vysokoškoláci bledší barvy pleti.

  Nabízím k roztrhání mou populární teorii o tom, jak vlastně naše kultura převálcovala tu romskou, aniž bychom jim dali šanci žít tak, jak umějí.

  Ale k věci. <|> mezi řádky pobavila a poučila, díky za tip DGX. Musím chtě nechtě smeknout před člověkem, který během jednoho života udělá pro pobavení dvojité hodiny s T138, potom vyhání za mediálně dramatických okolností nepřizpůsobivé neplatiče, nechá se zvolit megapředsedou a ještě se stihne zaplést do tak neuvěřitelného množství kauz, že z toho až jde hlava kolem. Taky před člověkem, který dokáže bavit ostatní a být připravený na to, že přežije svou dceru.

  Celé to je mnohem víc k zamyšlení. I to, že se prodá jagg.cz za cenu týdne dobře odvedené práce. A taky ta diskuse tady. Takže vlastně díky všem.

  před 17 lety
 74. Roj #74

  avatar

  #72 Lokutusi, mas svoje reseni? Pockame, az jich bude dvakrat tolik a budou nas stat dvakrat tolik na danich? Ono to nebude dvakrat, ono to bude nelinearni. Ale o tom jsme se uz bavili a nic z tebe nevypadlo ?

  před 17 lety | reagoval [79] Lokutus
 75. David Grudl #75

  avatar

  #69 Lokutusi, můj názor? No koukám, že se tu vykecáváte a vůbec neklikáte na reklamy!

  před 17 lety
 76. LLook #76

  avatar

  #45 juxi, 90% tohoto národa jsou pitomci, kteří nejsou schopni pochopit jednoduché tvrzení, s tím souhlasím.

  Nevím jestli mu tento stav vyhovuje (pochybuju), ale co vím, že vůči podpoře od nacionalistických hnutí zaujal explicitně odmítavý postoj.

  před 17 lety | reagoval [77] jux
 77. jux #77

  #76 LLooku, Kdyz se clovek podiva na diskuze novinek a podobnych semenist polointeligence, snadno zjisti, jaci lide Cunka podporuji.

  před 17 lety | reagoval [86] LLook
 78. jilm #78

  avatar

  #67 Arthure Dente, #68 Lokutus OK, pokud si sami dokážete říci, že přišel-li by k vám kvalifikovaný Rom, naprosto byste nepřemýšleli o ničem jiném, než jeho kvalifikaci, pak máte můj obdiv. Objektivně se to však dá zkoumat a není tomu tak – Romové mají horší příležitosti stejně jako muslimové ve Francii, ačkoliv to většina lidí popře.

  Ad Vietnamci – ano, oni nejsou vyčlenění – v zásadě – a nejsou na tom nijak hůře. Proč? Geneticky dané to pravděpodobně nebude, alespoň ne jednoznačně. Takže to asi bude tím, že jejich dlouhodobé sociální prostředí je k tomu vede? Ano, to by mohlo být ono. Je to fajn. A jaký argument z toho ovšem vyplývá?

  Osobně se domnívám, že pozitivní diskriminace skutečně ve světě místy funguje, zvláště pokud neskončí u krmení sociálními dávkami.

  Argumentace s mým nevzetím cikána za ruku je nesmyslná, nevzal jsem za ruku ani žádného vozíčkáře, přesto si nemyslím, že bychom je měli nechat být, v tom není žádná souvislost.

  A co s nimi dělat? Proč do moře? Proč na ostrov? Proč je jednoduše nenechat, ať si poradí sami, jako každý normální člověk?
  Protože to děláme nyní. A nefunguje to. A stojí nás to peníze. A bude stát stále víc. A bude nás je to stát i poté, co plošně zrušíme sociální dávky, čímž poškodíme významnou skupinu lidí i mimo Romy a zaděláme si na sociální nelad. Navíc nevyužít všechny ty chytré lidi, kteří se mezi Romy pravděpodobně ukrývají, je nakonec ztráta největší.

  Sedět jen tak je jen čekání na výbuch, znovu bych raději připomenul evropské muslimy, kde je celý problém ještě v daleko větším měřítku.

  před 17 lety | reagoval [79] Lokutus
 79. Lokutus #79

  #78 jilme, Já dodám ještě dvě věci:

  1. Jsem se stále nedozvěděl, jak to chcete udělat, abyste pozitivně diskriminovali cikány a zároveň si nenadělali nepřátele z ostatních lidí. A hlavně, abyste z těchto lidí nenadělali nepřátele těch cikánů. Mediální žvásty okolo pozitivní diskriminace fungují jen v televizi. V reálu jsou z nich lidé asi tak stejně nadšeni, jako dříve. Což znamená, že televizní vymývání mozku funguje jen do té doby, než se vymývaný střetne s realitou. Pak jdou ohledy stranou.
  2. Co děláme nyní? Necháváme je být? Nějak jsem si nevšiml. Kdybychom je nechávali být, v klidu by si kočovali, jako před sto lety, občas by se někde ztratila slepice, ale to je tak všechno. Pořád nechápu, jaké obrovské peníze by nás to stálo. Pořád o nějakých penězích mluvíte, ale já jen vidím, kolik nás to stojí dnes, když jim cpeme do chřtánu sociální dávky, vytváříme pro ně směrnice, platíme kvůli nim spoustu úředníků a terénních pracovníků, přičemž kdybychom zašli tak daleko, jak vy chcete, stálo by nás to jen na úřednických procesech pěkný balík.

  Takže ještě jednou. Když je necháme být, jaké peníze nás to bude stát. Budou si v klidu někde hnít a my se o ně nebudeme starat. Kolik to asi tak stojí slováky?

  #74 Roji, Já ti řekl své řešení už několikrát. Když jim přestaneme vyplácet dávky za děcka, přestanou se takovým tempem rozmnožovat. Pochybuji, že by nás jednou přerostli, když si jich přestaneme všímat. To tu dříve budou majoritou vietnamci, nebo ukrajinci. Takže proč by nás měli vůbec něco stát na daních? Za co?

  před 17 lety | reagoval [94] jilm
 80. Roj #80

  avatar

  Lokute ale tohle hranici s naprostou ignoranci a musim se drzet, abych nepouzil vystiznejsi slovo. Ve Francii muslimy nechali byt, at si nekde „vyhnijou“.
  A oni covece nevyhnili. Jen totalni vypatlanec nepochopi, ze ani Cikani nevyhnijou.
  Ze muze nastat mala ceska Francie nekde v Chanove nebo Ostrave.

  Ja samozrejme taky nechci podporovat jejich natalitu vyplacenim davek. Ale chci podporit natalitu bilych. Existuje metoda – dve deti a dost, ale i potom budou mit deti vic. Je to dano jejich zpusobem zivota, mene vzdelani rodi vic deti, vzdelani a karieristi deti nerodi. Takze (pro lidi s IQ<70) dodavam polopate, ze kdyz budou Cikani vzdelani a uplatnitelni jako bili, natalita prirozene poklesne. Coz je jen jeden z asi sta duvodu, proc se musi politika vuci Cikanum zmenit.

  Od roku 1945 dodnes se cikanska otazka resi spatne a je potreba neco zmenit.

  před 17 lety
 81. Lokutus #81

  Nemůžeš přeci srovnávat Francii s námi. Oni tam mají muslimů výrazně více, a to jen proto, že si je tam natahali. K nám už více cikánů nepřijde, protože ti, co mohli přijít ze slovenska už přišli. A za ta staletí se tady také nijak zvláště nerozmnožili. To dělají jen v poslední době, kdy je v tom podporujeme.

  Cikáni na slovensku vyhnili. Jsou zakopaní ve svých vesnicích a je od nich pokoj. Před sto lety také cikáni nějak hnili a nijak závažné problémy s nimi nebyly.

  A co se mi líbí nejvíce, jak je každý sociální inženýr z plné duše přesvědčen, že ti sociální inženýři před ním to řešili špatně, a že on má konečně ten zaručený recept na to, jak to řešit správně.

  Škoda jen, že jsem se zase nedozvěděl, co budete dělat s občanskými nepokoji, pokud zavedete pozitivní diskriminaci na plné kule. Když to máte všechno tak pořešené.

  před 17 lety
 82. pixy #82

  #64 jilme, S mnoha debílky na jiných webech se jistě můžeš dohadovat o variantách typu odsunout, vyhladit, vykastrovat atd. Ale tady jsme všichni vesměs o trochu vyšší inteligenci, a proto je podobná debata úplně zhovadilá. Většina nás se jen neshoduje v tom, zda používat pozitivní diskriminaci (já i jiní si myslíme, že ne, protože je to primárně rasistický přístup a ve své podstatě špatná), nebo zda důsledně uplatňovat zcela rovný přístup – potírat jakoukouli diskriminaci stejně jako protežování jakékoli skupiny obyvatel. A to já považuju za lepší a jediné (mně známé) správné řešení. Nerozlišovat rasu a přistupovat ke grázlům, neplatičům a vandalům zcela bez přihlížení k nějaké rase. Ano, to druhé je těžší, protože rasismus máme hluboce zakořeněný skoro všichni – a daleko jednodušší je vědomě se přemáhat a „tomu smradlavému přičmoudlíkovi“ pomoct, protože se to musí a jako dobrý skutek to vyrovná dva tři hříšky. On ten nerasistický přístup nepřináší žádné upokojení svědomí, žádnou nově vyleštěnou plošku na ušmudlaném egu, znamá to jen obyčejný život. Nikdo si nemůže večer kecnout do ušáku, povolit kalhoty, hodit nohy na stůl, otevřít pivko a blaženě se zabořit s myšlenkou „tááák, dneska jsem do práce přijal cigoše, je sice úplně levej, ale černej jak bota. Jóó, jsem to ale pašák…“

  Pozn. k ČS (Čunkův Syndrom) – Všem je doufám úplně jasné, že výše uvedený odstavec je schopný vyvolat nejméně tři demonstrace, požadující omluvu za mé rasistické výroky označující romy za grázly, neplatiče a vandaly a dokonce „smradlavé přičmoudlíky“. Je to tam přece výslovně napsáno, že.

  před 17 lety | reagoval [94] jilm
 83. Roj #83

  avatar

  Pixy a Lokute. zasadne se mylite v tom, ze onen váš „rovny pristup“ situaci stabilisuje.
  Nikoliv. Je to cesta do pekel.
  On totiz ve skutecnosti neexistuje, je to ideal existujici jen ve vasi hlave. Vychazi z prectavy, ze existujou jakesi rovne prilezitosti. Ne, neexistujou. Aby se tisic let nerovnych prilezitosti vyrovnalo, musime treba sto let vydrzet opacny trend. To neni altruismus ani pocit, ze delam dobry skutek, to je proste nutnost. Minimalisaze skod.

  Jo a Lokute, i v Palestine byli Palestinci zakopani a „hnili“. Tak nejak to vydrzelo deset, patnact let.
  Ve Francii si hnili muslimove jeste o neco dele.

  Jo a jeste Lokute, proc nereagujeme na ty tvoje „nepokoje“ ze strany bilych. Protoze je to fantasmagorie.
  Protezovanych skupin je u nas nepocitane a zadne nepokoje nejsou. Napriklad skupina regulovanych najemniku A desitky dalsich.

  před 17 lety | reagoval [84] pixy [85] @Teo [90] Lokutus
 84. pixy #84

  #83 Roji, Aha Roji, teď jsem to pochopil. Zatímco tvoje ničím neověřená teorie je správná, moje ničím neověřená teorie je špatná, zásadně se mýlím, ba dokonce je to cesta do pekel. Děkuji za vysvětlení, nyní už všemu rozumím lépe.

  před 17 lety | reagoval [98] Roj
 85. @Teo #85

  #83 Roji, Jiná forma státem organizované pozitivní diskriminace nese název „investiční pobídky“. Jakmile skončí daňové prázdniny, už si „pobídnutý“ hledá jiné teritorium s levnou pracovní silou a pozitivně-diskriminačně-vyměklým fiskálním systémem…

  před 17 lety | reagoval [86] LLook
 86. LLook #86

  avatar

  #77 juxi,

  Kdyz se clovek podiva na diskuze novinek a podobnych semenist polointeligence, snadno zjisti, jaci lide Cunka podporuji.

  Zmíněné diskuze jsou něčím specifické – je to hnůj. Zůstanou jen ti, které to neodpudí a to jsou často ti, kteří odpuzují ostatní.

  Kdo podporuje Čunka vím, nejsem slepej. Já polemizoval s tvým tvrzením, že „nabalil na sebe kupu rasistu a jeste mu to vyhovuje, protože Čunek odmítl podporu od pravicových radikálů.

  #85 @Teo, Cílem investičních pobídek není získat velké daňové poplatníky, ale drobné daňové poplatníky – zaměstnance pobídnutých firem. Svým způsobem jde o regresivní daně… Viz Švédsko.

  před 17 lety | reagoval [87] @Teo
 87. @Teo #87

  #86 LLooku, Cíle hospodářské, národnostní a jánevímjaké politiky jsou vždy nějaké, důsledky jsou však zpravidla jiné. Už pro ta „pozitivní očekávání“, která se jaksi ne a ne dostavit.
  A ve Švédsku jsem byl v 90. létech delší dobu na stáži. Dodnes se vyhrabávají ze svého modelu sociálně-tržního státu s výraznými dejme tomu „pozitivně-diskriminačními“ prvky a sebevražednou imigrační politikou. Zdá se, že zatím celkem úspěšně. My však nejsme ve Švédsku, nýbrž v Absurdistánu. Jsem zvědav, jestli si odboráři ve Škodovce vystávkují více másla na svůj inflační krajíc a nebude-li to ve střednědobém horizontu Pyrrhovo vítězství…

  před 17 lety
 88. sNek #88

  #55 jilme, To není rasizmus, ale obyčejná racionální úvaha.

  před 17 lety | reagoval [89] Lukee [92] Lukee
 89. Lukee #89

  #88 sNku, Racionální úvaha je, že když se nedokázali přizpůsobit za posledních x let, nejspíše to nezvládnou ani za y let (kde y << x). Myslet si, že jsou od přírody méněcenní je rasismus a peetschovina.

  před 17 lety | reagoval [91] Lokutus
 90. Lokutus #90

  #83 Roji, Co mě ale Roji na tobě zaujalo nejvíc, je tvá rozpolcenost. Nemáš rád socany a jejich autoritářský přístup. Ale jak jde o ekologii, nebo cikány, tak ten socanský přístup s radostí přejímáš.

  Uvědomuješ si, kolik je jen v naší zemi různých zájmových skupin? Každá z nich natahuje ruce pro státní peníze, nebo požaduje od ostatnách ústupky pro jejich zájmy. Cikáni jsou pro nás ta nejmenší hrozba, co se budoucnosti týče. To je můj názor.

  A ještě mi řekni jednu věc. Jak chceš o své pravdě přesvědčit tu masu lidí venku, když nejsi schopen přesvědčit pár lidí na webu, kde je daleko víc prostoru? Lidí, kteří jsou mnohem přístupnější dialogu, než ty masy?
  Jsi si opravdu jistý, že ty moje nepokoje jsou opravdu jen fantasmagorie? Myslíš, že to lidem vysvětlíš a oni do toho půjdou nadšeně s tebou? Že se budou dobrovolně vzdávat svých práv a výhod ve prospěch cikánů jen pro nějakou velice vzdálenou možnost, že se za sto let vyřeší problémy s cikány, které vlastně ani neexistují? Zeptej se kohokoliv, zda je potřeba řešit problémy s cikány. Možná ti odpoví, že ne, možná, že ano. Pokud řekne ano, zeptej se ho, zda bude v rámci toho řešení ochoten vzdát se práce a peněz ve prospěch cikánů.

  A ještě jeden dodatek. I kdybychom ten proces dokončili podle tebe, jací ti cikáni na konci budou? Co myslíš? A jací budou ti ostatní lidé? Ty vůbec nerozumíš lidské psychice. Nedokážeš si absolutně představit, co takovéto sociální experimenty nadělají v celých lidských generacích. Podívej se na generaci lidí, kteří převážně vyrůstali a žili za komunismu. Mají velké problémy přizpůsobit se dnešní době bez jistot stabilních cen, výplat a jistého zaměstnání. A ty je zase poženeš do dalšího srabu jen kvůli své představě o nějakém abstraktním problému s cikány, na který máš tentokrát zaručený recept.
  A navíc se slepě a fanaticky ženeš za svou pravdou a nejsi ochotný ani trochu akceptovat názory ostatních lidí, protože ty jsi o své pravdě přesvědčen. Nepřipomíná ti to něco?

  A tím tuhle diskuzi ze své strany končím, protože už tu mlátíme prázdnou slámu.

  před 17 lety | reagoval [93] @Teo [98] Roj
 91. Lokutus #91

  #89 Lukee, Jenže o méněcennosti tu nikdo nehovořil.

  před 17 lety | reagoval [92] Lukee
 92. Lukee #92

  #91 Lokutusi, Hovořil, #88 sNek v reakci na #55 jilm (pokud tedy reaguje na poslední odstavec).

  před 17 lety
 93. @Teo #93

  #90 Lokutusi, Hehe, Roji, tax byl nelítostně demaskován. Ale nezoufej, přimluvím se za tebe v centrále Comment agency. Nepochybuju, že po tobě hrábnou všemi devíti z deseti. A pak to v tandemu rozjedem ve velkým stylu! ;)

  před 17 lety
 94. jilm #94

  avatar

  #82 pixy, Jak rovnosti příležitostí jinak než jistou pozitivní diskriminací dosáhnout? Rovnocennost by znamenala, že když Rom přijde do trmavaje, nezačnou si všichni přehnaně aktivně držet tašky. Chtít po lidech, aby to nedělali, by však bylo chtít je nutit nechovat se racionálně. Já osobně nemám jasný názor, protože nejsem žádný odborník, neznám studie, která cesta je nejefektivnější. Ale nic jiného než účelnost by se posuzovat neměla, co je a není rasismus, co je a není diskriminace, co je a není nefér zvýhodňování je nedůležité.

  O kvalitě jakékoliv podobné diskuse přitom pochybuji, protože v jakékoliv společenské skupině se najde spousta lidí, co mi řeknou, že „rasová méněcennost cikánů není rasismus ale racionální úvaha“. Přesně tohle přesvědčení je podle mého názoru zakořeněno v obrovském množství lidí, takový latentní rasismus, který ve vhodné situaci vyjde na povrch.

  #79 Lokutusi, Ano, Romové nejsou zvýhodňování na základě své národnosti. Sociální dávky jsou všeobecný a podle mě nevhodný nástroj, není to však žádná pozitivní diskrimace v klasickém pojetí. Pokid útočíš přímo na sociální stát, pak – aniž bych nyní hodnotil – ti přeji hodně štěstí, nicméně jsi zcela mimo reálné úvahy – sociální zaopatření jednoduše nezmizí.

  před 17 lety | reagoval [95] pixy
 95. pixy #95

  #94 jilme, Držet si tašku v tramvaji při zvýšeném riziku krádeží je racionální a logické. Počítat s tím, že mezi cikány je víc zlodějů, je pochopitelné a je to holý, statistikou podepřený fakt. Stejně tak je logické hlídat si tu tašku průchodem nočním nádražím a vánočními trhy. Na tom není nic špatného. Tím, že si budu lépe hlídat tašku, nikoho neomezuji. Chovám se tak logicky, a je jedno, jestli nastoupila cikánka, rumunská rodina, olezlý vágus nebo někdo jiný, u něhož je extrémně zvýšená pravděpodobnost, že by mohl být kapsářem, už podle vzhledu.

  Mluvme jen o jednání, které někoho omezuje či dokonce ohrožuje. Momentálně čelíme spíš stavu, kdy nastoupí Rom/Afričan/Arab/Asiat do tramvaje a někteří mu začnou „přehnaně aktivně“ nadávat, občas jej i vyhazovat za jízdy. Tohle nechtít po lidech a udělat na podobné jednání nulovou toleranci je legitimní a toho lidi schopni jsou. Za generaci či dvě by se tak vštěpilo všem to zásadní, že rozlišování podle rasy je něco stejně špatného, jako umlátit tyčí prodavačku, když chci čokoládu zadarmo. A potažmo se narovná i přístup k menšinám dosud nějak znevýhodněným kvůli rase.

  Zatímco pozitivní diskriminací dosáhneš něčeho jiného: zvýhodníš menšiny dosud znevýhodněné kvůli rase plošně, bez ohledu na to, jestli by si bez ohledu na rasu nějakou protekci vůbec zasloužili, pomůžeš plošně všem, včetně hajzlů, kteří by jinak zasloužili nakopat a na které kvůli doktríně pozitivní diskriminace musíš brát mírnější metr a přehnané ohledy. A za dvě generace tu nebudeš mít tolerantn(ějš)í společnost, ale společnost frustrovanou a rasově předpojatou a upjatou, hlídající si jen pokrytecky hubu před Velkým Bratrem přísně trestajícím politicky korektní vyjadřování. Nestane-li se dokonce to, že budeš mít plné ruce práce s řešením náhle se objevivší rasové segragace přesně opačně polarizované než před těmi dvěma generacemi.

  Já trvám na tom, že jakákoli diskriminace (byť „pozitivní“) je špatná, a dosud mi to nikdo nevyvrátil. Cesty do pekel dlážděné dobrými úmysly ale známe všichni.

  před 17 lety | reagoval [96] LBS [99] LLook
 96. LBS #96

  #95 pixy, Pixy, tak jsem asi jeden z mála co se zastane Roje.
  Existuje totiž jedna zásadní otázka – a to jsem si tuhle diskusi přečetl celou, doopravdy – co se nám v budoucnu vyplatí. Ano, v krátkodobém hledisku (tím myslím 5 –10 let) je efekt neviditelný nebo téměř neviditelný. ALE po deseti či patnácti letech se dá s úspěchem očekávat, že děti těchto – podle Lokuta uměle vytvořených pracovníků – budou, díky tomu, že rodiče (cikáni) mají stabilní příjem, studovat i lepší školu (tedy ti co na to mají intelektuálně) než dvouletý učební obor s maturitou.
  Nějak si, i přes všechny výhrady k americké affirmative action, nedovedu představit, že nebýt AI , těžko by byl Barack tak populární i mezi lidmi nebílé pleti.
  Podle Lokuta – máš na to? -vyšvihni se sám – narodil ses v Queens? – vyšvihni se sám, rodiče jsou nemakančenkové a ty musíš denně krást pro jídlo?- vyšvihni se sám, jsi chytrej kluk? nezájem, krást budeš – vyšvihni se sám, stipendium pro chytrýho negra? ještě nedávno utopie i přes affirmative actin i na NY university .

  před 17 lety
 97. LBS #97

  A poslední zdůraznění na závěr. Skutečně je většina lidí tady typu jsem zastánce „kapitalismus přelom 18/19 století ?“ (pozor – tím se NIJAK nezastávám odborů ve Škoda a.s.). Pokud myslím celou Českou republiku, potažmo i východní EU – Maximalizace zisku s důrazem na současnost (viz cikáni) se velice snadno může změnit ve veliké nepokoje zatím nám nevídaného rozsahu.
  Upřímně, pánové, co kdo z Vás ví o náladách romské populace v Evropě. Podle posledních odhadů se jedná o téměř 20 milonů lidí. Chcete je ignorovat, protože vám nevoní nebo nejsou programátoři?
  Když vám prdne vodovodní přípojka, kopat těžko budou programátoři.
  Ale i když nejsem žádnej romofil, tak když všechny cikány – romy, ukrajince, mongoly – z téhle země vykopneme, kdo tady bude dělat výkopy ?

  před 17 lety
 98. Roj #98

  avatar

  #84 pixy, Moje neoverena teorie: Nechame-li to „vyhnit“, nastane pruser.
  Positivni priklady:

  Afghanistan, alzirsko, cad, erytrea, francie, … somalsko, sri lanka, yugoslavie, zaire…

  Tvoje neoverena teorie: Nechame to „vyhnit“ a spravi se to samo ocebe bez krveproliti ci hladomoru.
  Positivni priklady: eeehh… mmmm… eeee
  Je to asi jen na Tobe

  #90 Lokutusi, Ja jsem nekde psal, ze vim, jak presne na to? Ja jen vim, jak NE.

  před 17 lety | reagoval [102] pixy [105] Lokutus
 99. LLook #99

  avatar

  #95 pixy, Statistikou podepřený fakt? To bych rád viděl, fakt. Doteď jsem měl zato, že vést podobnou statistiku si nikdo nelajzne a když, tak to pěkně slízne.

  před 17 lety | reagoval [102] pixy
 100. @Teo #100

  před 17 lety
 101. Milf #101

  avatar

  Já si myslím, že veškerá snaha zdá se býti marnou, až bych skoro napsal něco o házení perel … nedopíši to, nechci být pranýřován za metaforu.

  před 17 lety
 102. pixy #102

  #99 LLooku, Ach tak, strategie „nic nevidím, nic neslyším“… No jasně, z důvodu politické korektnosti se již pěkných pár let oficiální statistiky nesmí vést (jak ubohé a pokrytecké), ale stačí se podívat na statistiky starší a na trendy; staí se podívat na demografické složení chovanců diagnostických a výchovných ústavů pro mládež („vězení“ pro mladistvé), na složení populace ve vězení atd. Žijí-li v ČR cca 3–4 % Romů, tak jsou-li stejní jako ostatní, přibližně stejný počet by jich měl být i ve vězeních apod. Jenže tam jich je přinejmenším desetkrát (!) víc; mladistvých pak ještě výrazně více. Čistě matematicky to svědčí o tom, že průměrný Rom je odsouzen více než 10× častěji než průměrný ne-Rom. Pominu-li možnost podjatosti justice, plyne z toho ale přímo především jakási informace o kriminalitě mezi Romy, řekl bych.

  Podklady se ale najít dají, namátkou třeba toto:
  https://web.archive.org/…als_37_1.pdf

  #98 Roji, Roji, „nechat to vyhnít“ je současný stav, o který snad nikdo nestojí (aspoň já ne a slovo „vyhnít“ jsem nikdy nepoužil – možná si mě s někým pleteš). Aktivně prosazovat „politiku rovného přístupu“ a „nechat to vyhnít“ jsou diametrálně odlišné věci.

  Ale co si tady taháme triko, stejně to nemá cenu. Jednak jeden druhého nemáme šanci přesvědčit a jednak je to debata více než akademická (=zbytečná).

  před 17 lety
 103. Arthur Dent #103

  Pročetl jsem to znovu, mám silný pocit deja vu.

  Pročetl jsem to znovu, mám silný pocit deja vu.

  Pročetl jsem to znovu, mám… sakra!

  A to se mi stává u podobnejch diskusí furt!

  před 17 lety | reagoval [104] @Teo
 104. @Teo #104

  #103 Arthure Dente, Jj, Dežo ví… svý… nepoví. ;)

  před 17 lety
 105. Lokutus #105

  #98 Roji, Tak až to budeš vědět, tak přijď. Do té doby nemá cenu to rozebírat.

  před 17 lety | reagoval [106] Roj
 106. Roj #106

  avatar

  #105 Lokutusi, ja je neznam, ale ten odkazovany clanek na Blistech dava tusit, ze jsou odbornici, kteri je znaji. Tak jim do toho nekecejte 🙂

  https://legacy.blisty.cz/art/19817.html

  A nez na to zas neco namitnes, rikam rovnou: ja s nimi nejsem v rozporu.

  před 17 lety | reagoval [107] #13 [108] Lokutus
 107. #13 #107

  avatar

  #106 Roji, Jak ten Roj důvěřuje těm oteplenejm a antidiskriminačním „odborníkům“ je snad až dojemný. Škoda že takhle nedůvěřuje někomu chytřejšímu (pár by se jich našlo i v týhle diskusi).

  před 17 lety
 108. Lokutus #108

  #106 Roji, Ten článek je vtipný.

  Nejprve se dozvíme, že cikáni vadí bílým, protože zneužívají sociální systém, smrdí a nedodržují naše (evropské) normy chování.

  Argumentem proti je, že ano, cikáni smrdí, zneužívají dávky, kradou a nedodržují naše normy chování, ale to přeci bílí také.
  Dokonce se dozvíme, že stejně, jak my přistupujeme k cikánům, přistupují turisté ze západu k čechům obecně. Smrdíme jim, mají strach, že je okrademe, nedodržujeme evropské normy chování atd. A že stejně, jako ti cikáni, i češi obecně na to kašlou.

  Nakonec se ale dozvíme, že ne cikáni majoritě, ale majorita cikánům se musí přizpůsobit. Že se musí sklonit a vést cikány za ručičku, aby nám začali důvěřovat. Takže jestli to chápu, dle stejné logiky my češi se nemusíme přizpůsobovat evropským standardům chování, nýbrž obyvatelé západu se musí přizpůsobit nám, sklonit se k nám a vést nás za ručičku.

  Tak tomu říkám myšlenkový veletoč.

  No a nakonec mě pobavila úvaha na téma chudí romové. Zrovna včera jsme byli s nemocnou maminkou mé ženy na sociálce kvůli invalidnímu důchodu. Vystoupili jsme z auta a vydali se ke vchodu. Vzápětí jsme se museli přikrčit ke zdi, protože ze dveří se vyvalila hromada cikánů, remcajících a nadávajících. Slyšel jsem slova jako píči apod. Pak nasedli do přistavených mercedesů a bavoráků a odjeli. Je dobré projít se v létě v takzvaných cikánských ghetech, kde na obrubnících a schodech před domy posedávají chudí romové, ověšení zlatem a vyžraní, že by Petr Novotný mohl jen tiše závidět.

  před 17 lety | reagoval [109] Milf [110] Roj
 109. Milf #109

  avatar

  #108 Lokutusi, (začátek) A přesně to přikrčení u zdi je jasným signálem, že jste rasisti. Pokud byste totiž nebyli rasisty, tak se přidáte k nim a naučíte se pokřikovat i tu píču, která vám možná nejde úplně přes pysky. (konec ironie)

  před 17 lety
 110. Roj #110

  avatar

  #108 Lokutusi, Evropa se nam buranum prizpusobila mnohem vic, nez my Cikanum. Dokonce tak hloupe, ze nas vzala mezi sebe a dokonce nas necha u sebe v obyvaku pracovat. A kdyz par statu udela vyjimku, (ktera se da obejit), hned rveme cosi o diskriminaci a „obcanech druhe kategorie“, myslice tim sami sebe, bile Cechy. Ty sam jsi v cele.

  Kupodivu se nikde v Evrope nekonaji demonstrace proti Cechum, popripade proti tomu, ze nas evropske vlady takto protezujou na ukor vlastniho obyvatelstva.

  Myslenkovy veletoc se, kamo, opet nekona.

  před 17 lety | reagoval [111] Lokutus
 111. Lokutus #111

  #110 Roji, Zkráka řečeno, EU se k nám chová, jako my k těm cikánům. Jako rovný s rovným, ovšem s malým odstupem, aby se neušpinili. Tak v čem tedy vidíš problém?
  Máš pocit, že nás EU nějak pozitivně diskriminuje? Anebo že bychom to po nich vyžadovali?
  Naopak. Chceme rovné podmínky a postupem času se k nim (vlastní pílí) pomalu propracováváme, resp. přizpůsobujeme se podmínkám EU.
  Nic víc nechceme a nic víc neočekáváme.
  A tak by to mělo být i s těmi cikány.

  před 17 lety
 112. Fred #112

  avatar

  Citace z https://www.kr-ustecky.cz/…kumenty2.asp?…
  což jsou oficiální stránky ústeckého kraje.
  Nejhorší devastace regionu nastala v období po roce 1968. V rámci migrační politiky prosazované státem se západní část Severočeského kraje stávala sběrnou oblastí Rómů vyháněných z Východoslovenského kraje. V polovině 80. let dokonce komunistické orgány administrativně zabraňovaly migraci občanů z „pánevních“ okresu do jiných oblastí státu.
  K té pozitivní diskriminaci, nezačlo se z ní už v době kdy se statistického výzkum týkající se tohoto etnika začal srovnávat s nacistickými seznamy?

  před 17 lety
 113. Beet #113

  Jen malé upřesnění. Ten člověk na fotce je pan Polášek, ale nikoliv Petr ale Josef!!

  před 17 lety
 114. bsp #114

  avatar

  #42 Roji,
  „Proc by se meli cikani prizpusobit nam, proc se nemame prizpusobit my jim? Zatim je nas vic, ale postupne se to vyrovnava.“

  Tuhle větu nemůžeš myslet vážně. Opravdu chceš žít jako oni??? Tak do toho, přizpůsob se.

  před 17 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.