tož dobré, semtam aj blbé

Na navigaci | Klávesové zkratky

Fontotéka - pomůcka webdesignéra

fontyMožná se Vám bude hodit. Fontotéka představuje kompletní nabídku písem, které lze použít při tvorbě webu. Na jediné stránce vidíte, jak to tomu či onomu řezu sluší v úloze titulku a (především) odstavcového textu.

Titulky obvykle vypadají dobře v každém řezu písma. Pro odstavce to ale zdaleka neplatí. V nich se každá nedokonalost fontu projeví v plné nahotě. Proto písmo nelze vybírat jen pohledem na jedno či dvě slova, ale na celý zalomený blok textu. Významnou roli hraje také vyhlazování písma operačním systémem, což postihuje série screenshotů na spodu stránky.

Jak bude chvilka času, přidám ovládací prvky pro volbu velikosti písma a vzdálenosti řádků.

Komentáře

  1. Petr Ozogan #1

    Mám takový dojem, že fonotéka by se měla týkat spíše zvuku a ne písma.

    před 19 lety
  2. Petr Ozogan #2

    Omlouvám se, já si to blbě přečet. Opravdu jsem tam viděl napsáno „Fonotéka“. To jedno písmenko jsem nějak přehlídnul. Všiml jsem si své chyby, až když jsem komentář odeslal.

    před 19 lety
  3. xergic #3

    Je to moc dobrá věc… Hodí se ?

    Díky

    před 19 lety
  4. rony #4

    mohol by si tam pridat CSS pre media handheld so zobrazenim tych blokov pod sebou?

    skusim to v PDA pozriet, ale pre WM2003 je situacia jednoducha: zakladne TTF fonty su prakticky Courier, sans-serif a serif 😉

    Len je zaujimave vysledovat ako pIE robi nahrady.

    Pre PDA s WM/PPC je dobre vediet, ze existuje moznost doplnit TTF fonty dalsimi (ja som si pridal Georgiu)

    daj mi vediet na moj mail https://spravodaj.madaj.net/email.php ked nieco vyspekulujes

    před 19 lety | reagoval [6] David Grudl
  5. Jirka Ch #5

    Skutečně povedené, jen bych dodal, že ten screenshot z Mozilly na linuxu je děs a hrůza, nebylo by lepé tam dát screenshost se zapnutým vyhlazovanim? Rád ho případně dodám.

    před 19 lety | reagoval [6] David Grudl
  6. David Grudl #6

    avatar

    #4 rony, počet sloupců můžeš ovlivnit parametrem cols, zkus třeba https://web.archive.org/…tools/fonts/?…

    #5 Jirko Chu, Jirko, budu rád, když mi pošleš lepší screenshoty. Linux totiž nemám. A bylo by dobré to vyfotit v rozlišení 800×600.

    před 19 lety
  7. Pavel Kout #7

    Dobrý nápad.

    před 19 lety
  8. Adam Hošek #8

    avatar

    Parádní. Víc screenshotů víc pomůže. Třeba Impact (ten sice nepoužívám, ale na ty nadpisy se hodí) vypadá na některých OS/Browser kombinacích fakt nechutně. Proto je fajn, když vím, že to někde nesedí a tak to nepoužiju, nebo udělám ještě úpravy jako mezery mezi znaky apod.

    Ten systém podle Pixyho se mi nikdy moc nezamlouval. Já v podstatě používám zapis typu „můj vybraný font“,obecna-rodina. Takže např Georgia,sans. Pro bezpatkové jen u Arialu zapisuji Arial,Helvetica,sans-serif. Jinak si myslím, že není nutné tam strkat řadu jiných písem. Pokud je browser schopný nabídnout uživateli nastavit ty obecné rodiny, tak se v případě nepřítomnosti písma dobře přizpůsobí. Např. já mám pro monospace v Mozille nastavený font „Lucida Console“, takže místo toho Courieru vidím Lucidu.

    Mimochodem, kde je problém, když nepoužiju ty zápisy podle Pixyho, tj. např. „Arial CE“, „Helvetica CE“, Arial, Helvetica… no prostě ty CE-čka :).

    před 19 lety
  9. Jan Bien #9

    avatar

    Jen malou poznámečku – Opera má jako výchozí písmo rodiny sans-serif Verdanu, nikoliv Arial. Jinak díky za tento výborný přehled. Hodí se to.

    před 19 lety
  10. Swoop #10

    avatar

    Výborná záležitost tenhle přehled. Nejspíš díky němu předělám písma na svém blogu… Díky. Měl bych další příspěvek, když už jsme u těch přehledů.. Tahle tabulka je taky docela užitečná…

    před 19 lety
  11. Pykaso #11

    Super počin, nikdy mě nenapadlo se juknout na fonty takhle pohromadě.

    před 19 lety
  12. rony pda #12

    wm 2003 urobil nahrady za to co nema, patkove na patkove. diakritiku stranka nema. je to prijatelne

    před 19 lety
  13. rony #13

    adam hosek: ad pouzivanie Arial Ce a pod. vymenovania pisem – ved prave Pixy to vcelku dobre otestoval – zucastnilo sa mu pomerne vela ludi. on sa zameral na dve veci – ako zapisat nazvy pisem kvoli spravnemu zobrazeniu diakritiky (to tu na latrine chyba) a spravne nahrady fontov s ohladom na to co chcem aby sa vybralo. cize napr. u tej Georgie, aby sa aj mimo Windowsu zobrazilo podobne pismo ako Georgia a ked nie je, aby sa zobrazilo patkove. Prave u toho Arial je to vlastne najjednoduchsie – staci zapisat sans-serif (niekto tu spomenul Operu, ze ma ako vychodzie pre sans-serif ine pismo – radsej si to overim, ci pixy to tiez nahodou nezistil).
    Takze vlastne ty robis nadpracu zapisom viacerych nazvov pisem a mozno s ohladom na diakritiku mozno aj kontraproduktivne, co je diskutabilne kus od kusu ?
    Podla mna to pixy dost radikalne zjednodusil, prave ten priklad s Arialom to dost dobre vidiet.

    před 19 lety
  14. David Grudl #14

    avatar

    Nenapadlo mě, že by se hodilo do Fontotéky vložit větu s diakritikou – je to teď lepší?

    před 19 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.