vypněte si prosím mobilní telefony

Na navigaci | Klávesové zkratky

iPhone 4 - cos mi to Steve proved!

Tuhle mě přistihla přítelkyně, kterak jsem jí v noci šahal na její nádherný pevný oblý 3G. Hmmmm.

Zdatní čtenáři oblíbeného plátku La Trine mohli zaznamenat, že jsem v minulosti projevil jisté sympatie k telefonům iPhone. Vztah s modelem 3G mi vydržel, děkuji za optání, když tu se u nás začal minulý týden prodávat jeho nástupce. Rychlejší, s lepším displejem, foťákem, kamerou a nevím co ještě. Díky nečekaně příznivé cenové politice jsem si jej pořídil ihned.

Pro úplnost: iPhone 4 není přímým nástupcem modelu 3G, mezi oba se ještě vpašoval model 3GS vizuálně totožný s 3G, jen rychlejší a okompasený. Ten způsobil, že se rychlost mého 3G postupně snižovala – tvůrci software se totiž zaměřili na rychlejšího bratříčka. Včetně samotného Apple, jenž mi firmwarem 4.0.x viditelně telefon zpomalil, aniž by přinesl jedinou novou vlastnost. Naopak majitelé 3GS si takřka všechny novinky čtvrté řady užívat mohli.

Smíšené dojmy

Už po rozbalení jsem pochopil, že to nebude láska na první pohled. Divný skleněný těžítko, co nesedne do ruky. Vypadá spíš jako předchůdce, než následník trůnu. Hranatý, placatý, blbě se drží. Tlačí do prstů. Vyklouzává z dlaně. Špatně se zvedá ze stolu. Často jej z kapsy vytáhnu obráceně. Polohu přepínače tichého režimu nepoznám hmatem. Vadí mi!

Průšvih je, že tohle se dá říct o celé řadě jiných mobilů, jen ne o starém iPhone. Jeho tvar byl geniální, design nadčasový, taky jej začali všichni konkurenti kopírovat. Tohle je návrat zpět, k HTC nebo Sony Ericsson.

A že jste někde četli, že předností iPhone 4 je nový design? Snad byste nevěřili recenzím. Ruce špatný tvar nevykecáš. Ani vizuálně nepřesvědčí: když jsem zavítal do Vodafone vyměnit SIM kartu za menší (iPhone 4 má micro SIM) a cestou jej ukázal pár známým, buď ze slušnosti své zklamání skryli za pokus o úsměv, nebo je projevili bez okolků. Necitové!

Konečně jsem ho zapnul a dal mu šanci přesvědčit mě. Jinak půjde z domu.

Po technické stránce

Velikost 1:1 – plný rozměr

Bomba! Displej má tak jemné rozlišení, že navrhuji zrušit v patentních ústavech oddělení displejů, protože nic jemnějšího nemá smysl vynalézat ? Byť jsem si na rozlišení starého iPhone nikdy nestěžoval (a to jsem do něj šel z pokročilejšího displeje u HTC), po týdnu používání si oko navyklo a těžko se vrací k hrubšímu. Graficky nezdařilé magazíny jako Lupa.cz lze dokonce číst na výšku. Díky tomu, že rozlišení je přesným násobkem původního, běží i starší aplikace bez jakékoliv ztráty kvality. Palec hore.

Nejvíc mě u modelu 3G trápila rychlost. Vlastně pomalost. S tou je amen, co dřív trvalo dlouhé sekundy, dnes nabíhá v mžiku oka. V porovnání s 3G je rychlejší 3× – 10×. Zásadní rozdíl se ukáže při internetování v metru, kde je signál pouze v zastávkách. Než si starý iPhone signálu všiml a než načetl stránku, metro se rozjelo. Měl jsem vytipované weby, které vůbec nemělo smysl otevírat. Dnes je situace opačná, že se blíží zastávka si anténa všimne dřív než já a načíst se stihne cokoliv.

Tím se dostáváme k anténě a známému průšvihu Antennagate se ztrácením signálu, pokud tedy iPhone držíte v ruce ;) Celé je to naštěstí nesmysl, signál mám i tam, kde se starší iPhone nebo Androidi nechytají. Ověřeno praxí.

Fajnové je prohození zdířky na reproduktor a mikrofon, díky čemuž si reprák nezakrývám při čtení na šířku. (Teď už víte, proč vám Ocarina nehraje.) Přístroj má výborný fotoaparát s bleskem a možností nahrávat HD video, takže už sebou nemusím tahat kompakt. Přibyla i přední kamerka, věc užitečná leda na to, aby ji člověk při focení omylem aktivoval a lekl se. Nebo se zálibně zahleděl, jako třeba Marek Prokop.

Výdrž baterky se mi zdá srovnatelná se starším modelem, když byl nový, nicméně teď pohání mnohem silnější mašinu. A ještě je uvnitř kompas, díky němuž se mapa automaticky natáčí ve směru pohybu. Konektory zůstaly stejné včetně 3,5 jacka na sluchátka. Vše bohužel zabaleno v divné kastli, kterou nemám rád.

Nový operační systém iOS4

Byl to právě operační systém, čím Apple drtivě předběhl konkurenci. Ta se už pár let snaží náskok snižovat, s rozdílnými úspěchy. Nokii se Symbianem ujel vlak, Microsoft ještě nenašel nádraží a pouze nováček Android nabídl slušnou alternativu pro geeky.

Vždy jsem míval vůči operačnímu systému iPhone výhrady. Absenci copy&paste a sdílení internetu vyřešila verze 3 (pokud vám sdílení internetu nefunguje, odejděte od O2 k jinému operátorovi). A čtverka konečně přichází s multitaskingem. Využívám jej daleko víc, než bych čekal. Systém si inteligentně drží na pozadí poslední spuštěné aplikace a díky tomu působí ještě rychleji. Uživatel vlastně ani neví, které aplikace běží a které nikoliv. Tedy je otázka, jestli vůbec „běží“, jestli nejsou zastavené, protože se nezdá, že by multitasking víc vybíjel baterku nebo zpomaloval mobil. Na jedné straně tak nemusíte úmorně zabíjet programy jako třeba ve Windows Mobile, na druhé straně nevím, jak si pustit písničku na YouTube a přitom číst RSS. Zřejmě je na aplikaci samotné, jak k multitaskingu přistupuje, protože třeba na Skype běžící v pozadí se lze dovolat.

Multitasking

Aplikace se přepínají buď dvojím stisknutím tlačítka, kdy dole vyběhne pruh s naposledy spuštěnými programy, nebo klasicky stisknutím tlačítka a spuštěním jiné. Dvojstisk navíc zpřístupní ikonky na ovládání iPodu (tj. přehrávače hudby a videa) a velice užitečný zámek otáčení, viz obrázek. Oceníte v posteli.

Procentuální stav baterky nebo obrázek na pozadí pod ikonkami aplikací považuji za drobnosti, ovládání hlasem asi nevyužiji a doufám, že ani funkce pro zrakově postižené.

Naopak jsem velmi kvitoval vylepšení e-mailového klienta pro uživatele GMailu. Zprávy lze místo mazání archivovat a zobrazit sloučené do konverzací. S tím bohužel přišla i řada bugů, takže se těším na update. Kontakty, kalendáře a nově i poznámky synchronizuji s Googlem, tady k žádné změně nedošlo a netuším, co by se na tom ještě dalo vylepšit.

Mazecoidní je program iMovie, se kterým lze stříhat HD video přímo v mobilu. Se vším všudy, fakt paráda.

Spojení s počítačem stále zajišťuje úděsný program iTunes. Dalo by se mu vytknout úplně všechno, počínaje tím, jak ohlašuje 16GB model, na druhou stranu zálohování mají vyřešení perfektně. Migrace ze starého mobilu na nový proběhne automaticky, všechna data a aplikace se přenesou s výjimkou uložených hesel. Také MP3 už netřeba „synchronizovat,“ ale nahrajete je do mobilu přetažením myší (platí i pro 3G). Stále však není možné jednoduše nahrávat do mobilu filmy, musíte si obstarat program konvertující je do divného formátu MOV s vypálenými titulky. Poslední věc, co mi na iPhone vadí.

Půjde z domu?

Věc se má tak, že skoro všechny výhody iPhone 4 má i jeho předchůdce 3GS. S výjimkou úžasného displeje. Vyváží ale zmršený design, na který jsem si ani po týdnu nezvykl? Lze si zpátky zvyknout na starý displej? Pomůže kryt, který mi Steve cvakne ? Nevím. Zatím chodím v noci nostalgicky ošahávat přítelkynin.

(o tři měsíce později: nezvykl jsem si, iPhone 4 je přehmat desetiletí)

Mohlo by vás zajímat