během psaní nezemřelo téměř žádné zvíře

Na navigaci | Klávesové zkratky

Siri, where is iPhone 5?

My čekali jaro a zatím přišel mráz. Čekali, že Apple uvede dva telefony, což nikdy předtím neudělal, a uvedl jeden. Že představí telefon pro chudé, což nikdy nebyl jeho segment, a on nabídl jen 3GS za $0 s úpisem. Čekali pětku a dostali čtverku. Společnost, která nám nic nedluží, nevyrobila to, co nikdy neslíbila.

Apple přišel s modelem, který nepotřebujeme…

Včerejší Apple keynote připomínala uvedení iPhone 3GS před dvěma lety. Také se čekalo něco víc a přišel „jen“ rychlejší mobil s lepším foťákem. Přitom i nyní bylo podle všech indícií zřejmé, že nás nečeká novinka, ale jen vylepšení. Nicméně lidé si nastavili laťku vysoko do nebes a očekávali zázrak. Dokonce snad napódiumvzetí nemocného Steva Jobse. Takže nevyhnutelně následovalo zklamání a podle některých zpráv propukl po ukončení keynote krvavý lynch ?

Pokud se ale na věc podívám bez iluzí, čím má iPhone 4S zaujmout?

 • rychlostí: v době uvedení 3GS jsem pociťoval, že rychlost 3G mi nevyhovuje a když ho Apple dorazil vydáním firmware 4, novější model jsem chtěl. Dnes mi výkon iPhone 4 stačí, takže zrychlení mě netankuje. Navíc Applisti zrovna moc na tabulkové hodnoty s počty procesorů nehledí, spíš je zajímá, co se s tím dá dělat.
 • kvalitou fotek: opět, zatímco na 3G byl foťák tragický, dnes mi kvalita vyhovuje (rozuměj: nikdy to nebude zrcadlovka).
 • hlasovou asistentkou Siri: softwarová záležitost, která je nejspíš uměle omezená na nový model, ačkoliv už dříve existovala jako placená aplikace pro iPhone 4. Není to nic, po čem by lidé volali, stejně tak Apple není firma, která by dávala lidem to, co chtějí; naopak lidé chtějí to, co jim dá. Konkurence něco podobného už bez většího zájmu představila, čas ukáže, jestli se opět čeká na Apple, až to dotáhne a způsobí revoluci (jako s iPady), nebo půjde o šlápnutí vedle. Na videu vypadá Siri (japonsky 尻, prdel) působivě.

Čím naopak 4S nepřekvapil?

 • designem: ano, tvar iPhone 4 považuji za tragický omyl, byť už jsem si na ten kvádr zvykl, nebo spíš se s ním smířil. Objektivně, lidská ruka není stavěná na držení hranatých kvádrů, byť by byly sebehezčí, věděl to i Homo erectus, když si pěstní klín opracovával do oválných tvarů. Nicméně dalo se tušit, že s modelem 4S se tvar nezmění.
 • výdrží baterky: platí to možná ještě více pro jiné platformy, ale výdrž baterky je problém No.1. Pamatujete na mobily, co vydržely týden? Jsem přesvědčen, že na iPhone s dvojnásobnou výdrží by lidé slyšeli víc, než na všechny výhody 4S dohromady. Bohužel se zdá, že zatímco v poměru výkon/výdrž je nový model lepší, v absolutních časech vydrží o něco méně. To je zlé.

…ale bez něj nebudeme „in“

Apple je v pozici firmy, od které si lidé doslova chtějí kupovat nové věci. A nejspíš jsou zklamaní, že tentokrát k tomu nemají pádný důvod. Povídat si s mobilem mimo Star Trek působí ujetě. Kdyby alespoň vypadal trošku jinak, tak by lidé poznali, že ho máte ? Mně se jeví iPhone 4S jako příjemný a očekávatelný pokrok v mezích zákona a nechává mou peněženku klidnou.

iRIP Steve Jobs

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. David Grudl #1

  avatar

  Pokud už nemůžete vydržet čekání na iOS 5, dnes se uvolnila finální verze iOS 5 GM, která je dostupná i pro nevývojáře. Instalace neprobíhá oficiální cestou, takže vám ani nikdo nezaručí, že neproměníte svého miláčka v cihlu.

  (doplněno: vyzkoušel jsem na iPhone 4 a iPadu 1 a iOS 5 funguje perfektně. Jen jsem nečekal, že poprvé využiji integrovaný twitter k této zprávě)

  před 13 lety
 2. Jan Palounek #2

  avatar

  U Siri nejde o umělé omezení jde o hardwarovou náročnost celé aplikace, kterou unese jen 4S.

  Jinak myslím, že poslední věta prvního odstavce vystihuje situaci naprosto přesně.

  před 13 lety
 3. Mir #3

  avatar

  Tak já jsem v uvedení 5tky nevěřil na rozdíl od masáže zaručených zpráv na jablečných serverech a'la „A už víme jak bude 5tka vypadat“ – " iP5 odhalen v iTunes" – „Berou se objednávky iP5 v nabídce obchodníků“ atd. 5tka bude na jaře, teď to bylo nelogické a nepotřebné. Správné časování a správné dávkování novinek apple umí zvolit.Takže žádné zklamání..

  4S se mi líbí – je celkově nadupanější, design 4tky se mi líbí a vyhovuje mi, takže s tím, že není jeho změna jsem spokojen

  4S si koupím až bude Siri v češtině. Zatím mi 4tka stačí.

  Siri udělá revoluci v mobilech a posléze i tabletech a deskopech a dalších IT zařízeních, tak jak ji udělal iPhone a po něm iPad, protože tudy vede cesta. App 3tí strany byla, ale apple umí věci napříč systémem dotáhnout, doladit i podat. Siri je největší přínos této Keynote. Umožní milionům lidí používat přístroje jinak, pohodlněji, přirozeněji a to způsobí, že to bude šlágr, který hned zkopčí kdejakej Samsung a za ním se budou inspirovat jako ovečky všichni další.

  Větší display na iP nepostrádám, pro mne je velikost tak akorát.

  Mne apple nezklamal, dostal jsem co jsem čekal a bylo toho tak akorát. Fce přátelé je fajn, iCloud a iOS5 také. 4S OK a Siri revoluční.

  add. Steve: Že odešel takhle brzy člověk který byl genialním vizionářem, budhistou, hipíkem i tím kdo umí druhé nadchnout je velká škoda. Odkazem je jeho poselství „Think different“ – proto nesmutním, beru si z něj příklad a přistupuji k věcem jinak, tak aby se vše negativní co přichází životem v pozitivní obrátilo. I za to mu patří velký dík.
  ........
  v náhledu komentu mne pobavila hláška: „Nechci ti do toho kecat Mire, ale tak strašně dlouhé komentáře fakt nikdo nečte…“ .-)

  No neva, když si to někdo nedočte až sem. Vyjádřit jsem se k článku chtěl, tak jsem se vyjádřil, nejsem tu na tweetu tak mi délka sdělení nevadí a obsah je tak jak je.. Tož, pro ty co dočetli až sem, přeji Hezký den a Think Different .-)

  • mir.bohem-
  před 13 lety
 4. janek #4

  avatar
  před 13 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.