před použitím zatřepat myší!

Na navigaci | Klávesové zkratky

8 ½ týdne s iPhone

Volné pokračování článku Jak mě napálilo HTC a Microsoft. Upozornění: pokud zastáváte názor odlišný od zde prezentovaného, může se vám při čtení rozechvět chřípí.

Povězme si alespoň ve stručnosti obsah minulého dílu. Na pastoušce nedaleko města Brna si chudý programátor pořizuje HTC Touch Pro. Před funkčně bohatým přístrojem se stydí za svoji prostotu a dochází k vzájemným zklamáním. Tím končí první obraz. V druhém obraze zastihujeme programátora s HTC Touch HD, neléčená deprese trvá. Básník Patrick Zandl ve své elegii svaluje vinu na nedokonalý operační systému Windows Mobile. Generál Failure se rozzuří a prchá ze sálu. Příchodem iPhone druhý obraz končí. V sedmnácti dalších obrazech ilustruje hrdina zápory HTC a vychvaluje iPhone. Mezitím umírá rychtář Hlavsa.

Rozpory aneb iGuláš

Mé rozčarování z telefonu HTC způsobilo, že se půlka naší rodiny vybavila iPhonem. Mezi nimi i bratránek, obchodník brázdící dennodenně celou republiku. Po 14 dnech používání jsem ho poprosil o shrnutí dojmů. Odepsal mi (e-mailem z iPhone a jak vidno bez překlepů):

Moje pocity by se celkem daly shrnout do jedne vety – iPhone je ta nejnedotazenejsi vec na svete. Chybi mu neskutecne mnoho funkci, ktere ostatni maji v zakladu. Prace se soubory je pro BFU temer nemozna. pri pokusu o propojeni pres wifi jsem vzteky rozkousal pul pracovniho stolu. GPS je dobra tak akorat pro nalezeni aktualni pozice a velmi efektni zazoomovani v google maps. A je toho mnohem, mnohem vic. Pres to vsechno ho ale miluju, jsem na nej pysny a vsude se s nim vytahuju. Dokonce se s nim daji oblbovat i slecny :)

Zkratka a dobre, stoji me kolikrat neskutecne nervy, ale jedine 2 veci, za ktere bych byl ochten ho vymenit, jsou zlate tele a novejsi model iPhone.

Když na stejnou otázku obšírněji odpovídal redaktor časopisů Mobility a MobilMania.cz Pavel Tomek, použil slova jako:

Lépe ovladatelný přístroj s dotekovou obrazovkou tu doposud nebyl …

Stačí letmý dotek, jednoduchá pobídka a iPhone bleskurychle reaguje. Nestane se vám, že byste zuřivě ťukali do některé softwarové klávesy a čekali až se telefonu uráčí zareagovat.

Většina jeho konkurence má mnohem pokročilejší funkce, ale zatím se jim nepodařilo udělat jejich používání stejně zábavné jako na iPhonu.

Safari je zatím nejlepší internetový prohlížeč, se kterým jsem měl možnost na mobilních telefonech pracovat …

…a tak dále, překvapivě pak článek uzavírá slovy „jako o plnohodnotném pracovním mobilu nemá smysl o iPhonu uvažovat.“ To jsou rozpory! Zajímá vás, kde je pravda? Je iPhone zázrak nebo hračka, kterou si kupují lidé zmanipulovaní reklamní kampaní Apple?

Vyzkoušejte si ho

Dám vám dobrou radu: Vyzkoušejte si ho! Kupte si iPhone za cca 8000 Kč na Aukru a když vám nesedne, tak ho tam za stejné peníze kdykoliv prodáte.

iPhone

Původně jsem vůbec nad jablečným telefonem neuvažoval. K pořízení jsem se odhodlal až díky tomu, že jsem si důkladně vyzkoušel iPhone Pavla Kouta. Po pár minutách bylo jasné, že v ovladatelnosti a odezvě nemá ani po dvou letech od uvedení na trh konkurenci. Totéž lze říci o dílenském zpracování, telefon vypadá jako luxusní šperk, na rozdíl od „plasťáků“ HTC.

Ale zajímala mě tolik vytýkaná absence multitaskingu (spouštění více aplikací naráz). Chtěl jsem Pavla nachytat. Když mi ukazoval internet, řekl jsem mu, ať pustí hudbu, aby musel prohlížeč opustit. Pavel pustil nějakou pecku od U2, vrátil se k internetu a kupodivu všechny stránky byly otevřeny přesně na tom místě, kde je zanechal. Aha, tak s chybějícím multitaskingem to nebude tak horké, říkal jsem si (ale ještě se k němu vrátím).

Celou situaci krásně dokresluje pikoška: protože v hospodě měl Pavlův operátor mizerný signál, tak kamarád na HTC nastartoval WiFi router a iPhone se přes něj připojoval. Naopak by to šlo asi stěží. A já tehdy pochopil, že ty nejpodstatnější rysy nelze vyjádřit tabulkou technických parametrů. Vysvětlím.

Sebe neoblafnete

Jistě se mnou budete souhlasit v tom, že jediný člověk, kterého neoblafnete, jste vy sám. O rozdílech ovladatelnosti iPhone a Windows Mobile by se daly napsat tisíce slov a vést nekonečné diskuse, ale místo toho se vám s něčím svěřím. Na iPhone si rád jen tak zabrouzdám na internetu. Zkontroluju e-maily. Přečtu RSS a Twitter. A přitom klidně hačám v místnosti, kde mám po ruce počítač s velkým monitorem.

S Windows Mobile jsem tohle nikdy nedělal – prostě jsem se zvedl a šel k počítači. Rozumíte, co mám na mysli?

V řeči technických parametrů vychází Microsoft Windows Mobile mnohem lépe. Lze na něj nainstalovat celou řadu různých prohlížečů, včetně Safari jako má iPhone. Ale v použitelnosti a přívětivosti, které nelze vyčíslit v žádných exaktních jednotkách, tví převaha iPhone. Ta rozhodne, jestli se raději zvednu, nebo jestli zůstanu na pohovce. Což si člověk plně uvědomí až ve chvíli, když si telefon vyzkouší. (A znovu nabádám: vyzkoušejte si ho.)

V tomto kontextu je pak úsměvné, když se mě někdo snaží přesvědčit o opaku. Snad sám vím nejlíp, jak se mi s čím pracovalo. Ale ovšem, ovšem… každý může mít jiné preference, někomu třeba vyhovuje to, co mně se zdá útrpné, nakonec i zakladatel českého serveru o sadomasochismu BDSM.cz je Microsoft Most Valuable Professional ;)

iPhone: Invention of the Year

Kdyby mi na iPhone chyběla nějaká extrémně důležitá funkce, kterou by naopak HTC disponoval, nevyměnil bych je. Byl bych jen nucen si pořídit na tu jednu funkci druhý telefon.

Ještě štěstí, že mi žádná taková funkce nechybí 😉

Recenze

Pokusím se zhodnotit telefon a původní aplikace, se kterými je dodáván. Začnu chválou: musím vyzdvihnout skvělý e-mailový klient, neomezený počet účtů, IMAP nebo POP3. Zcela inovativní je posílání SMS, které spíš vypadá jako chatování přes IM klienta. Dostalo mě, že u každého kontaktu si pamatuje rozepsanou SMS („kdo z vás tohle má?“). Už minule jsem chválil geniální klávesnici s úplnou absencí překlepů. Možná nevíte, že součástí iPhone je také iPod, asi nejlepší kapesní MP3 + video přehrávač na světě. Sluchátka mají klasický 3,5" konektor. Internetový browser nemá konkurenci. Baterka se rychle nabíjí a vydrží poměrně dlouho. GPS se pohotově chytá, téměř kdekoliv, na rozdíl od otřesného GPS v HTC.

Během prvních dní používání jsem doslova žasl nad spoustou technických libůstek. Přiložíte telefon k uchu a displej automaticky zhasne (má tam světelný senzor). Všudypřítomný „easing“ – posloucháte na sluchátkách hudbu a někdo vám zavolá, načež se hudba nevypne střihem, ale plynule ztlumí. Hovor můžete přijmout nebo odmítnout tlačítkem na sluchátkách. A po jeho skončení se hudba zase plynule pustí. Je to detail, ale na těch přece záleží. A samozřejmě i vizuální easing – každé okno, každý pohyb je plynule animovaný.

Kapitola sama pro sebe je program iTunes, který slouží k synchronizaci s počítačem. Při té se automaticky zazálohuje celý mobil včetně všech nastavení, což mohou Windows Mobile leda závidět. A závidět mohou i aktualizace firmware, které nezpůsobí žádnou ztrátu dat.

A co mi naopak vadí?

Technické nedostatky

iPhone má celou řadu nedostatků a rozhodně je nehodlám bagatelizovat. Naštěstí většina z nich už patří (nebo brzy bude patřit) minulosti, protože vycházejí opravy v podobě nových verzí firmware. Poslední ohlášená verze 3 řeší téměř všechny výhrady, které k telefonu mám.

Konkrétně jde o chybějící podporu něčeho tak potřebného jako je Copy & Paste, kterou zatím supluju prográmkem Clippy. Konečně bude také možné do iPhone nainstalovat plnohodnotnou navigaci Tom-Tom a pořádně využít GPS. Nebo fulltextově vyhledávat v kontaktech bez nutnosti instalovat na to extra aplikaci.

Vadí mi, a nevím, jestli to firmware 3 vyřeší, že jakmile mám trošku víc přijatých textovek, startuje SMS hodně pomalu. Vadí mi program iTunes, protože je na Windows neskutečně pomalý a také synchronizace by mohla být lépe konfigurovatelná. Vadí mi nedostatečný multitasking neboli běh aplikací na pozadí. Problém není v tom, že by to telefon neuměl, ale že Apple výsadu běžet na pozadí přiřkl jen některým aplikacím (například výše zmíněný internetový prohlížeč). Existuje aplikace Backgrounder, která dokáže na pozadí přenést jakoukoliv aplikaci a nabízí klasický task manager, ale není to ideální. Dramaticky klesne výdrž baterky.

Aktualizace: všechny zmíněné nedostatky nový firmware skutečně vyřešil.

Midnight Commander

Jak jste asi postřehli, spoustu chybějících funkcí je možné vyřešit doinstalováním nějaké aplikace. Přenos souborů přes bluetooth zajistí iBluetooth, modem z iPhone vyrobí program Modem, existuje linuxový terminál, ve kterém, si můžete spustit třeba Midnight Commander. Všechny tyto aplikace mají jedno společné: Apple je neschvaluje a nepodporuje. Abyste je to telefonu mohli nainstalovat, je potřeba provést tzv. jailbreak (doslova: útěk z vězení). Z pohledu uživatele jde o triviální zásah, stačí pár kliknutí a kdykoliv lze telefon vrátit do původního stavu. Nicméně dostáváte se tak do šedé zóny.

Mraky aplikací

Apple je prostě a jednoduše diktátor, který tvrdě drží opratě od iPhone. Určuje, jaké aplikace si do něj můžete instalovat a jaké ne. Dokázal však vybudovat skvěle fungující trh s neuvěřitelným počtem 25.000 aplikací. To je řádově víc, než mají jiné telefony (dohromady).

Mezi oficiálními aplikacemi najdete třeba

  • Discover, který umožní připojit telefonu jako disk pod Windows
  • pro mnohé bude překvapením terminál pro Microsoft Remote Desktop nazvaný RDP
  • klient pro Facebook
  • špičkový klient pro Twitter nazvaný Twitterrific či TwitterFon
  • BeejiveIM, klient pro ICQ, Jabber, MSN
  • celá řada úkolovníků, také podle metodiky Getting Things Done®
  • aplikace od Google, mezi nimi Google Maps a Google Earth
  • Google dokonce uvádí speciální verze svých webových aplikací napsaných přímo pro iPhone, např. Gmail a Google Reader
  • a je možno přes internet synchronizovat kontakty a kalendáře s Googlem
  • …a tisíce dalších aplikací

iPhone se navíc stal nedostižnou herní konzolí. Nemůže se vám stát, že byste se třeba v čekárně u doktora chvilku nudili. Přímo tam si navíc hru můžete vybrat a stáhnout. Nabídka sahá od jednoduchých hříček až po úchvatné gamesy. Grafikou a provedením se s hrami pro Windows Mobile nedají vůbec srovnávat. Třeba automobilový simulátor, který řídíte mobilem tak, jako byste drželi volant. Nebo hry s fyzikou, to jsou popičovky.

Kromě praktických aplikací a her je tu ještě třetí okruh programů – úletů a naprosto neuvěřitelných nápadů. Třeba magická Ocarina, kde foukáte do mobilu a ono to podle toho fakt hraje (video), s tím dostanete každého. Nebo zkuste na takovou kytaru zahrát u táboráku Stánky 🙂 Dále Sonix Vox, ústní harmonika (ehm, vlastně foukací). Pěkný je Rubikův podvodník, naprostý úlet jsou kouzelnické triky. Ačkoliv, pokud tohle byl úlet, jak potom nazvat aplikaci na měření tepu? Zapalovač Zippo? Šnupání? Nebo ovládání modeluskutečného auta telefonem?

Holt je to vynález roku. Nedivte se.

Mohlo by vás zajímat