porucha není na vašem přijímači

Na navigaci | Klávesové zkratky

Nenávidím Windows XP

A nenávidím je odjakživa.

Psal se rok 1999, když se Microsoftu podařil dosud bezprecedentní kousek. Vydal Windows 2000, svůj první „pořádný“ operační systém. A tím zatnul tipec vtipům o jejich nestabilitě.

Microsoft byl terčem takových posměšků od dob Windows 3.0. Tehdy i několikrát denně vyskočilo okénko UAE: Unrecoverable Application Error, uživatel taky zařval UÁÉ! a rozdělaná práce byla v háji. To stejné v tmavě modrém přinesly Windows 95 a jejich slavný Blue Screen of Death. „Padají Windows, něco si přej,“ žertovalo se zcela oprávněně, nicméně současníci, jako například Mac OS System 7 nebo první Linuxy, na tom nebyly o moc lépe.

Proto jsem jako tele na nová vrata zíral na Windows 2000, které mohly běžet třeba půl roku bez restartu (do té doby scifi), ale především nepadaly. Blue Screen vyvolal jedině vadný ovladač, a pokud si člověk do počítače nestrkal kdejakou šílenost, už se s ním nesetkal.

Windows 2000 jsou synonymem stability. Bohužel nikoliv bezpečnosti.

Na co šáhli, to pokazili

Bezpečnost se tedy očekávala od Windows XP. Marně. Pravým smyslem verze XP je totálně vytočit své uživatele. XP znamená eXPerience, v češtině „zakusit“.

Windows XP = Windows 2000 + ClearType + Terminal Server + promyšlené nasírací funkce

Windows XP obsahují celou řadu drobných nasíracích funkcí, jako třeba otravné okénko vyskakující vždy po vložení CD. Vlastně hned po spuštění se vás pokusí vytočit tímto:

Jakožto typické nasírací okénko je nutné ho odkliknout a po dalším restartu se objeví znovu.

Windows XP řvou, že nemám antivirus. Proč bych ho měl? Za posledních deset let jsem chytil virus pouze jednou, a to proto, že k nakažení stačilo připojit Windows do sítě. Stalo se tak po čerstvé instalaci OS, dřív, než jsem stihl nainstalovat firewall.

A že nemám zapnuté automatické aktualizace? Běžte se vycpat! Všem je doporučuji vypnout, protože jinak vás trefí šlak.

Windows XP škodí zdraví

Automatické aktualizace ve Windows XP jsou příčinou každého pátého infarktu.

Po samoinstalaci záplat se Windows optají, nechci-li počítač hnedle restartovat. Děkuji, odpovím, o to rozhodně nemám zájem, a kliknu na Restartovat později. Windows 2000 to pochopí. Windows XP ne. Naopak aktivují vyspělé nasírací mechanismy a za pár minut se zeptají znovu. A pak znovu. A znovu. A zase. A opět. A ještě jednou. A pak zase. Dáte si toust? Nechcete toust? Co takhle toust? Nedáš si toust?

Co zeptají – oni mi dávají ultimátum! Pokud během pěti minut nestihnu kliknout na Restartovat později, tak se Windows restartují sami. Odskočím si na záchod a po návratu mě vítá čistý desktop. Rozdělaná práce sbohem. Otevřená okna v Exploreru – sbohem. Pouze v pravém spodním rožku nezbytná bublina: „Počítač může být ohrožen.“ V čemž má pravdu. Mám totiž sto chutí rozmlátit klávesnici o monitor.

Nejčastější příčinou násilí na počítačích jsou Windows XP.

Jenže. To ještě není to nejhorší.

Pokud nejste přihlášen jako administrátor, Windows XP vydírací okénko mírně vylepší. Vypadá pak takto:

Takže když zrovna stahujete přes drahý dial-up obrovský soubor a máte doma 98 %, čeká vás několik minut nefalšovaného napětí. Stihne to? Nestihne?

Docela by zajímalo, jestli tvůrci Automatických aktualizací v noci spí klidně. A jestli dostávají sprosté a výhružné e-maily. Tedy i od někoho jiného, než ode mě.

Nenávidím Windows XP.

poznámka: velmi zdatní uživatelé si samozřejmě chování Windows dovedou přizpůsobit. Třeba pomocí programu nLite. Ale 99,9 % běžných uživatelů to nezvládne. Pro jejich nervy jsou balzámem Windows 2000.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Whitek #1

  avatar

  Skvělý článek – dlouho jsem se tak nepobavil, ovšem sama skutečnost již tak zábavná není.
  Ja jen tiše doufam, ze to nedojde až k https://web.archive.org/…:80/%7Enosi/ ; )

  před 18 lety | reagoval [4] Petr Stříbný
 2. Pachollini #2

  Přesně vystihuješ pocity, které jsem míval ještě před půl rokem. Teď jsem fakt spokojenej, nasíracích okýnek jsem se zbavil, doufám, že navždy…
  https://seky.nahory.net/2006/05/apple/

  před 18 lety | reagoval [11] JPAS.
 3. Martin Knotek #3

  avatar

  No pak stačí tousťáko vražda ?

  před 18 lety
 4. Petr Stříbný #4

  [smazáno]#1 Whitek Souhlas. Kdybych já nebyl závislý na určitém softwaru, mou jedinnou volbou by byl Linux.

  před 18 lety | reagoval [7] peba
 5. The Zero #5

  avatar

  Ty automatické aktualizace asi ne, ale zbytek všech nasíracích funkcí patří až do SP2 – do té doby byly Windows XP možná i lepší než W2k.

  „Díky“ SP2 je to čerstvě po instalaci příšerný systém. Jeden příklad za všechny: Maximálně 10 síťových spojení za sekundu (nebo tak nějak). Třeba tisknout po síti se s tím nedá.

  před 18 lety | reagoval [59] Adam Hošek
 6. peba #6

  A co takhle změnit systém? Ať si každý najde ten svůj, ale když něco nefunguje je to dobré vyměnit ?

  před 18 lety | reagoval [9] David Grudl
 7. peba #7

  #4 Petře Stříbný, trochu off topic a na jakém software?

  před 18 lety | reagoval [10] Petr Stříbný [11] JPAS.
 8. Blackx #8

  Naštěstí se to dá vylepšit – buď prodloužit interval mezi zobrazováním toho okna (maximum je asi tak 10 hodin) nebo úplně vypnout druhé a další zobrazení toho okna.

  návod je třeba tady

  před 18 lety
 9. David Grudl #9

  avatar

  #6 pebo, Stačí zůstat u Windows 2000.

  Naštěstí existuje program nLite, který z Windows XP (tedy přímo z instalačky) odstraní všechny nasírací funkce a udělá z nich Windows 2000, doplněné o něch pár výhod XP (terminal server, cleartype, podpora HT).

  Instalačka se smrskne na půlku, je tak vidět, kolik nasíracích funkcí XP skutečně obsahují. Jako vedlejší efekt Windows běhají mnohem rychleji. Neztrácejí totiž strojový čas vymýšlením, jak zase uživatele vytočit.

  před 18 lety
 10. Petr Stříbný #10

  #7 pebo, Visual Studio

  před 18 lety
 11. JPAS. #11

  avatar

  Opravdu, píšeš o problémech, které mi taky nadělali řádné nepříjemnosti. A mimochodem – moc hezky napsané.

  #2 Pachollini, To znám a je to opravdu pěkně napsané.

  Nezbývá než vyměnit operační systém ne?

  #7 pebo, Třeba nástroje od Adobe (Photostop, Macromedia Studio) nebo samotného Microsoftu. Když propramujete v .NETu, GNU Linux není zas tak dobrá náhrada.

  před 18 lety | reagoval [13] peba
 12. Plaváček #12

  Vždycky jsem tvrdil, že dělat z jablek štrůdl je zhovadilost nejhrubšího zrna.

  před 18 lety
 13. peba #13

  #11 JPAS., musím oponovat, zkoušel jsem Photoshop 7 na UBUNTU jede v pohodě pod emulatorem wine. Nový CS2 chci taky zkusit, zbytek nevím, ale alternativa se vždy najde, hodně si hraju s fotkama a našel jsem vždy adekvátní náhradu softu, ale netvrdím, že linux je jedný OS (hlavně na grafiku jsou určitě i lepší ?

  před 18 lety
 14. David Grudl #14

  avatar

  Rád bych v tuto chvíli rázně utnul debatu na téma: „na vše pod windows existuje plnohodnotná alternativa pod linuxem.“

  před 18 lety | reagoval [23] peba [28] ATom
 15. spage #15

  avatar

  nlite neni vubec spatny program…
  jinak ty vyskakovaci bublinky si muzes samozrejme vypnout
  tak proc teda na macy nebo na linux?

  před 18 lety
 16. oBzB #16

  avatar

  Ty buzerace s antivirem apod. se dá zbavit tak, že se vypne služba Zabezpečení systému ;)

  před 18 lety | reagoval [33] Bobek
 17. jakub #17

  avatar

  Pokud ti můžu lehce poradit, bez nutnosit patlat se s nLite, stačí ve Službách zakázat Security Center. A je pokoj…

  před 18 lety
 18. oBzB #18

  avatar

  …služba Centrum zabezpečení, zabezpečení systému bych raději nevypínal

  před 18 lety | reagoval [61] jakub
 19. Fred #19

  avatar

  Tak tohle neznám, ale je pravda, že jedu na xp sp1 spokojeně už pár let a první věc co je potřeba udělat po instalaci firewallu je nainstalovat https://web.archive.org/…/view/17/45/ a vše vypnout, pak smazat složku kde se zálohují dll, je skrytá a název si bohužel už nepamatuji. Počítač nevypínám, občas vyndám disk a projedu ho antivirem na jiném stroji a bez potíží už asi 3 roky funguji. Občas ale přidám nějakou tu prevenci jako https://winhelp2002.mvps.org/hosts.htm , spyware terminator, peerguardian a používám kdysi zakoupené a poslední dobou ne příliš dobře hodnocené AVG. Často čistím registry poslední dobou programem ccleaner. Občas kontrolně spustím ad-aware, mvaw, dark spy antirootkit, what is transfering, rootkit revealer, visual snifer, icesword, hijack this, autoruns, spyware blaster a pokud stahuji nový program z neznámého zdroje použiji virustotal.com. Abych nezapoměl ještě port blocker a script defender z analogx.com. Je to trochu dost prográmků pro stabilitu a přežití na xp sp 1, ale funguje to a tyhle hlášky to vůbec neznám.

  před 18 lety | reagoval [27] rony [60] Adam Hošek
 20. Acci #20

  avatar

  A nechceš tedy napsat návod na nLite? Zkoušel jsem ho, ale moc se to nepovedlo.

  před 18 lety | reagoval [26] David Grudl [45] Huggi
 21. carnero #21

  Tyhle „nasírátka“ vůbec neznám a mám XP SP2. Stačí to vypnout a jde to vypnout všechno (bez specialního SW, stačí to co ve Win je).

  A linux? Bez nastavení a vypínání nasírají také… třeba root heslo při každodenní aktualizaci kde čeho :)

  před 18 lety
 22. spage #22

  avatar

  acci: pokud si dobre pamatuji, tak Hulan napsal vyborny navod…

  před 18 lety
 23. peba #23

  #14 Davide Grudle, omlouvám se rozhodně jsem nechtěl flame, otázkou je jen co až w 2000 nebudou stačit? ale myslím si že toto trápení je jen vrcholkem ledovce zvaným W XP a jeho hlášky, jinak jsem poprvé spatřil jak to chodí v XP, když někdo není admin :)

  před 18 lety | reagoval [26] David Grudl
 24. Pavel Kout #24

  avatar

  Tuhle jsem zaslechl konspirační teorii, že původní codename znělo Bubbles AI. Ale nakonec raději pokračovali v kontinuitě pojmenovávání a říkají tomu Windows XP – jednak by lidé mohli Bubbles (otravné bubliny) komolit na Bill-less (z čehož by mohl mít jejich CEO neklidné spaní), jednak by mohli čelit obvinění z klamavé reklamy za AI (umělá inteligence), protože uživateli ještě přece jenom nechali k dispozici jedno funkční tlačítko, kterým ten restart bere na vědomí ?

  před 18 lety
 25. rarouš #25

  avatar

  Hezký dárek jsi našemu pětiletému škvrněti nadělil k narozeninám ;)

  Taky nerad bootuju do XPček, ale občas se tomu nevyhnu :P Hasta la Vista!

  před 18 lety
 26. David Grudl #26

  avatar

  To, že jdou nasírací funkce nějak vypnout, je dobrá zpráva pro pár power users, ale ne pro 99 % běžných uživatelů. Je snad takovýto postup určený pro normálního smrtelníka: Start > Spustit > gpedit.msc > Konfigurace počítače > Šablony pro správu > Součásti systému Windows > Windows Update > Opakovat dotaz na restartování pro plánované instalace > Zakázáno.

  Navíc, občas dělám na cizím počítači (např. u klienta) a tam si nemohu dovolit podobné zásahy (z důvodů morálních i díky omezení práv). No a pak nezbývá, než si nasírací funkce vychutnat do syta…
  #23 peba W2000 mi přestaly stačit loni, kvůli chybějícímu ClearType. Po dlouhém výzkumu se mi nakonec podařilo XP zkrotit právě pomocí nLite. #20 Acci návod dám dohromady.

  před 18 lety | reagoval [30] ATom [39] tark
 27. rony #27

  #19 Frede, a kedy s tým pracuješ?

  před 18 lety
 28. ATom #28

  #14 Davide Grudle, Nechám si doporučit náhradu za Adobe Flash 8 pod Linuxem ?. Dále se neobjedu bez Mirandy a The BAT ☹ Jinak je Linux super.

  před 18 lety | reagoval [31] David Grudl [36] HLuPaCeK
 29. Libor #29

  Vrátím se k okénku UAE. Domnívám se, že se jednalo o podprahovou reklamu na Spojené Arabské Emiráty, konkrétně na Fly Emirates. Po dostatečně dlouhé podprahové masáži se nakonec toto seskupení rozhodlo koupit dresy Chelsea a „apgrejdovat“ na Win 2000 RC98. ?

  před 18 lety
 30. ATom #30

  #26 Davide Grudle, A nejsou právě ty nasírací funkce určený pro běžné uživatele, kteří spustí cokoliv jim příjde emailem, kteří nejsou schopni provést ručně aktualizaci. Takže je lepší když je Windows donutí nainstalovat si antivirák, když jim sám restartuje počítač, když je potřeba a pod. Pokročilí uživatelé si to vypnou a u BFU je nakonec lepší, že Windows myslí za ně ?

  před 18 lety | reagoval [31] David Grudl
 31. David Grudl #31

  avatar

  #30 ATome, to je právě ten rozpor. Od Windows XP jsme čekali bezpečnost, místo toho přišla „bezpečnost v podání Microsoftu“. Tedy bezpečnost pouze skrze mediální masáže, provedením však jde o zastrašování nebo ono myšlení za uživatele. Přitom i největší BFU ví lépe, kdy chce restartovat a kdy ne, než může vědět operační systém.

  #28 ATome, není to Macromedia Flash 8? Tuším, že přejmenovali jen Player.

  před 18 lety
 32. MiPo #32

  Win XP upravené nLitom som mal na PC a bola pohoda. V notebooku som mal už predinštalované klasické XP. Prvý deň som to vydržal. Druhý už som penil a preto už je zo mňa šťastný Linuxák!
  Microsoft gives you only Windows, but Linux gives you entire house!

  před 18 lety
 33. Bobek #33

  #16 oBzBe, Proč hned vypínat celou službu? Stačí jen nastavit aby negenerovala tyto trapné vyskakovací hlášky.

  před 18 lety | reagoval [60] Adam Hošek
 34. antihulan #34

  avatar

  Jj, souhlas, … W2k byly povedené, Windows XP už jsou na tom o něco hůře. Každopádně hláška

  „Padají Windows, něco si přej,“

  mě naprosto dostala. Super! ?

  před 18 lety
 35. Lokutus #35

  No, trocha úprav a i z WXP je docela použitelný OS. Abych pravdu řekl, u WXP jsem ještě neviděl BSoD. Teda vlastně ano. Dneska ráno na semináři IBM. Připravili nám tam na testování noťasy, ale bez myši. Kdo zná IBM (Lenovo) notebooky, ten zná i slavnou kombinaci trackpoint + poštěvák, která je bez dlouhého tréninku naprosto nepoužitelná. Nesnáším to. Tak jsem si tam hned připíchnul svoji myšku. Následně jsem zjistil, že tam běžel na fullscreenu virtuál přes VMWare, a že se oba stroje snaží pochopit, co jsem to do nich vlastně píchnul za zařízení. No a nějak se asi nedohodli a já konečně viděl na xpéčkách slavnou BSoD.

  Jinak k těm W2K, neztratily už letos (někdy na jaře) podporu?

  před 18 lety
 36. HLuPaCeK #36

  #28 ATome, Věř mi, že bez Mirandy a The Batu se IMHO obejdeš. Sám jsem si myslel, že to není možný a že Miranda je nejdůležitější program pod sluncem, ale později zjistíš, že 89,62% fičůrek co Miranda má tě IMHO jen zdržují od práce/nejsou zas tak důležité (na druhou stranu je to kvalitní zábava).

  před 18 lety | reagoval [84] ATom
 37. Mayo #37

  Vyskakovanie tej otravnej bubliny o chýbajúcom antivíre sa dá jednoducho vypnúť v „Security Center“. Originál postup je na https://web.archive.org/…valerts.mspx

  před 18 lety
 38. mZk #38

  avatar

  Čtu a článek a když jsem asi uprostřed, chci se zmínit o programu nlite.
  Že jsem odstranil centrum zabezpečení a podobné věcičky, kdo zná pochopí.
  Jsou věci (ukázky obrázků, prohlídka XP...........je toho moc) které už 2 neznám a když to vidím u někoho jihého tak se divím co tam všechno nemám a nechybí mi to.
  No program nlite je na konci zmíněn, tak nic no ?

  před 18 lety
 39. tark #39

  avatar

  #26 Davide Grudle, Jaký máš monitor? Já na 15" LCD/1024×768 nepřekonatelný problém…

  před 18 lety
 40. #13 #40

  Zajímavý, že já mám automatický aktualizace povolený, a instalujou se mi až po vypnutí systému. A vyskakovací okno se vsunutím CD jsem vyřešil pomocí nějaký MS utilitky. A mám antivirák, takže nejsem ani ohrožen. Tedy, žádná nasírací funkce u mě není :).

  před 18 lety | reagoval [42] Mark
 41. VfB #41

  avatar

  naprostý souhlas!, navíc mně podobně nasírá průvodce čištěním disku, všelijaký ty autoruny po vložení CD nebo DVD, nefungující témata (navíc s nutností cackovat knihovny), zbytečné adrersáře, které si na vašem disku stále někdo od MS vytváří (navíc jako systémové) cšak to znáte „My Pictures“… a který nejdou smazat a když už je člověk smaže, tak si je po chvilce nějaký soudruh z redmondu vytvoří znovu, schránka která mrví kódování textu (ale to možná dělá i v 2000)
  horší správa uživatelů, domršená nabídka start
  ale co mi vytáčí nejvíc je to, že ačkoliv jsem sdílení adresářů a souborů bez problémů používal už od W98, v XP se mi nepodařilo nasdílet ani jeden soubor ani jeden adresář, pokoušel jsem se o to několikrát a bezůspešně a to mám versi profi, v home sdílení adresářů možná nefunguje, usery mám vytvoření, také jsem jim vytvořil účty, jednoduché sdílení mám vyplé a stejně ani ťuk
  jo když ve windows něco funguje moc dlouho celekm spolehlivě, tak to Bill v nové versi windows vylepší tak, že to pak nejde moc používat

  před 18 lety | reagoval [43] Mayo [65] Kamzik-II [74] pete
 42. Mark #42

  avatar

  #40 #13, Tak to jsi jeden z těch štastnějších … ono to tak samozřejmě funguje, pokud děláš přesně to co Windows chtějí, tak neotravujou. JAkmile si ale v něcěm postavíš hlavu a razíš vlastní vůli, tak se vzepřou a nedá se s nima vyžít ? … btw, hláška „A mám antivirák, takže nejsem ani ohrožen.“ je druhá co mne dnes pobavila ?

  před 18 lety | reagoval [94] #13
 43. Mayo #43

  #41 VfBe, Neurazte sa, ale že neviete nazdielať súbor naozaj nie je problém Windows, ale Váš. Ste jednoducho BFU. To, že vo Windows XP Home nefunguje zdielanie je tiež „urban legend“. A tom nie som žiadny zástanca Windows (veď toto píšem zo SUSE). Chápem, že kopnúť do MS je dnes v kurze, ale veľakrát neoprávnene. Napriek tomu, že 90% času pracujem v Linuxe, nemyslím si že Windows XP sú zlý systém. Je to dokonca najlepší systém pre BFU. Keď tak Windows nenávidíte prejdite na Linux, BSD, alebo MacOS. Ak máte problém zdielať cez SAMBU v tak jednoduchom prostredí Windows, garantujem Vám, že pri týchto systémoch si budete trhať vlasy.

  před 18 lety | reagoval [57] VfB
 44. Mark #44

  avatar

  mimo téma: Ta nová kontrola pravopisu ve Firefoxu 2.0, je naprosto monstrózní funkce ? Já se snad díky ní, na „starý kolena“ naučím psát s diakritikou a možná dokonce i bez chyb … SUPER ?. Ale ze začátku jsem to taky chvíli považoval za nasírací funkci ?

  před 18 lety
 45. Huggi #45

  #20 Acci, navod na nLite jednou vysel na pctuning.cz a na jejich foru je o specialni diskuze..kdyz sem snim zacinal tak tam a bez problemu..instalace za 14min vcetne vsech ovladacu a nastaveni systemu..naprosta stabilita..jen 90MB v ram..idealni ;)

  před 18 lety | reagoval [48] tark
 46. xTr #46

  14: PEBA CS2 se mi taky podarilo rozchodit pod Wine… ale ma to neskutecny naroky na Ramky… ale to i ve widlich

  před 18 lety
 47. hvge #47

  Ty vole, ja som sa tu skoro pochcal od smiechu :) Nechcem o rok čítať tvoju reakciu na nové nasírací okénka (skvelý to termín) vo windows vista :)

  Z mojich skúseností len dodám, že pokiaľ človek ide cez WiFi a má slabý signál, tak pravidelne vyskakuje nasírací okénko s oznámením, že bolo nadviazané spojenie. Toto (ako každopádne asi všetky nasírací okénka) treba zavrieť kliknutím na maličké [x], na ktoré keď sa netrafím (bežná záležitosť pri ovládaní touchpadom), tak mi vyskočí nasírací dialog s nastaveniami siete…

  před 18 lety | reagoval [52] Lokutus
 48. tark #48

  avatar

  #45 Huggi, Cerstve nainstalovane W2K pulka… Ale taky jedu na XP, neupravenych ? SP1, automaticke aktualizace vypnuty ;)

  před 18 lety
 49. xergic #49

  avatar

  S tím, že dvoutisícovky byly (zatím) nejlepší, jednoznačně souhlasím. Taťka má v prácí několik serverů, které na nich běží bez restartu už pomalu rok. A sám je ještě používám (když zrovna nejsem v Linuxu) bez reinstalace téměř tři roky, ale plánuju přechod na 2003, protože ikspéčka nemusím. Ale ten návod na nLite by to možná mohl změnit ?

  před 18 lety
 50. M jako Molitan #50

  Ten dialog „Pocitac muze byt ohrozen“ jde odkliknout i pravym tlacitkem mysi (kliknout kamkoliv na jeho plochu). Je to pohodlnejsi nez mirit na tlacitko „X“.

  před 18 lety
 51. adrive #51

  avatar

  Výborné „nasírací“ funkcie má Windows 2003. V danom screenshote Aktualizácia dokončená, reštartovať počítač by som ešte doplnil, že Win 2003 má tú drzosť po prihlásení užívateľa spýtať sa ho, že prečo bol ten systém reštartovaný :)

  před 18 lety | reagoval [58] Stalker [74] pete
 52. Lokutus #52

  #47 hvge, Jo jo, trefit se někam pomocí touchpadu je pomalu zázrak. Kdysi jsem měl QuickLaunch ikonky na Taskbaru (který byl zvětšen na dva řádky) umístěné na horním řádku. Byly mezi nimi i ikonky pro „Run server“ a „Stop server“. Když jsem už potřetí omylem kliknul na Run server (to když neběžel a já nechtěl, aby běžel), anebo na Stop server (když zase naopak běžel a já ho nechtěl zastavovat) a pak čekal dlouhé minuty, než se rozběhne, popř. zastaví a zase rozběhne, tak jsem si přenastavil Taskbar a přestal používat Touchpad.

  před 18 lety | reagoval [57] VfB
 53. blb #53

  Skutečně obdivuji, kolik práce si někdo dá s popsáním své vlastní blbosti a neschopnosti si nastudovat v helpu nebo v resource kitu, jak WinXP koncipované pro lamy, přizpůsobit a nechtěné funkce jednoduše vypnout.
  Úžasné, jak můžete vypiskovat nad automatickými aktualizacemi, které dělají přesně to, co máte nastavené a to že je to výchozí bezpečné nastavení.

  před 18 lety | reagoval [54] David Grudl [55] xom [57] VfB
 54. David Grudl #54

  avatar

  #53 blbe, blbe

  před 18 lety | reagoval [56] Pavel Kout
 55. xom #55

  avatar

  #53 blbe, Toustík?


  Až odejdou XP do křemíkového nebe, tak budeme plakat nad Vistou.. ;o) To uz nebude jenom: „Přejete si toustík? Opravdu si nedáte toustík?“ ale spíše: „Ani s marmeládou byste si ho nedal? Co takový džem? Já vám vysvětlím jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem! A co nutellu? Opravdu nic? Umím také výborné vdolky!“

  před 18 lety
 56. Pavel Kout #56

  avatar

  #54 Davide Grudle, Vidíš to, Davide? Já ti furt povídám: žádnej Dikobraz na hajz_u – od zejtřka tam budeš hezky nahlas biflovat Resource Kit! A to ti garantuju, že se z toho ještě pěkně pose_eš ?

  před 18 lety
 57. VfB #57

  avatar

  #43 Mayo, kdybyste můj příspěvek četl pozorněji, tak byste věděl, že mám problém nazdílet soubor pouze u Win XP v ostatních versích Windows jsem žádné problémy neměl, nemám problém ani „nasdílet“ soubory přes Apache ale Xp jsou pro normální uživatele nepřívětivá
  jinak v Linuxu jsem zkoušel Linux neighborhood a bez problémů jsem si stahoval soubory od kolegů, jinak si myslím, že nové verse linuxu jsou mnohem uživatelsky přívětivější než WinXP, když si chci změnit vzhled (theme – jedno z lákadel XP) tak nemusím nic crackovat, prostě to přepnu v systému narozdíl od WinXP a navíc to funguje ve všech programů (narozdíl od XP)
  #52 Lokutus proto já raději apache spouštím z konzole, stačí „net start apache 2“ + „net start mysql“ pak obdobně „net stop…“
  #53 blb help u windows, to je kapitola sama o sobě, ještě se mi snad nestalo, že bych se z něho dozvěděl něco smysluplného
  zkoušel jsem rozchodit to MS sdílení internetu, klikám a klikám (nic jiného ani nešlo dělat) a nakonec windows lakonicky napsali „nepodařilo se spustit závislou službu“ a zobrazili k tomu nějaké mnohaciferné číslo, jakou službu se nepodařilo spustit nebo co mám povolit si nechali pro sebe, spustil jsem msc a ve službách povolil cokoliv co by mohlo mít jen okrajově něco společného s internetem a zkusil vše opakovat, stejný výsledek…
  v helpu jen povšechné kydy…

  před 18 lety
 58. Stalker #58

  #51 adrive, To nie je drzosť, ale jednoduché zaznamenávanie príčin vypnutia/resetu. Samozrejme sa to dá vypnúť, ako všetko tu popísané…

  před 18 lety
 59. Adam Hošek #59

  avatar

  #5 The Zero, neni to trochu mimo? sice mám XP SP2 osekané nLitem (nemám centrum zabezpečení, juchachaaa), ale nic o omezení počtu spojení si nějak… no snad o tom byla kdysi zmínka, nicméně třeba Azureus používá hodně moc moc spojení a problém s tím nikdy nebyl… ale je pravda, že tisknu přes FTP a požádání spolubydly, aby to vytisknul :).

  před 18 lety
 60. Adam Hošek #60

  avatar

  #19 Frede, windows\system32\dllcache\ :) Mám pocit, že u mé WinLite verze ten obsah po čerstvé instalaci neni tak tučný, ale na běžné instalaci se po vymazání velikost složky windows znatelně zeštíhlí.

  #33 Bobku, Přesně tak. To jsem udělal (když jsem ještě neměl WinLite), když ještě Kerio neumělo říct systému, že je firewall.

  před 18 lety
 61. jakub #61

  avatar

  #18 oBzBe, A to já bych ji vypnul z fleku… Centrum zabezpečení je právě jen ta nasírací funkce, která hlásí nepřítomnost antiviru (to se dá vypnout přímo v jejím okně), firewallu (taky), ale updatů se přes ní nezbavíš. A přebytečné ikonky v trayi já nerad…

  před 18 lety
 62. Rekin #62

  Poslouchat, Poslouchat, Poslouchat jinak za bezpečnost neručím a tebe trefí šlak ;o).

  Naprosto normální chování každého operačního systému.

  před 18 lety
 63. scrand #63

  Ta blbá bublinka po restartu o tom že nemáš antivirák se dá v pohodě vypnout :) stačí na to kliknout a vlevo změnit upozornění ohlašování stavu nebo něco takovýho ;)

  před 18 lety
 64. noname #64

  nesouhlasím že winxp jsou horší než win2000. Ano, jsou tam uvedené nasírací funkce a také mě nasíraly, ale chápu, že zkušený uživatel během minuty přijde na to, jak se jich zbavit a nezkušený uživatel je přesně ten, na kterého tyto nasírací funkce míří a svým způsobem jej chrání (ale uznávám, že vypínání na tvrdo je sviňárna i pro hňupy).
  Ovšem funkce typu compatibility mód jsou prostě citelným zlepšením, stejně tak grafika (i když tu mnoho geeků nesnáší, pro většinu je tím nejdůležitějším).

  Když jsme u toho nLite – máte někdo nějaký „vymazlený“ preset? Teď budu instalovat win na starý notebook takže bych se rád inspiroval

  před 18 lety
 65. Kamzik-II #65

  #41 VfBe, A jste si jistý, že jste opravdu danou složku nenasdílel? Zkoušel jste ji připojit jako vzdálenou jednotku? Pokud jste si hrál s některými programy na zvýšeni bezpečnosti, tak tohle je vedlejší efekt. K nasdílene složce se pak můžete dostat pouze připojením síťové jednotky…

  před 18 lety
 66. k800 #66

  Mám xp a nestěžuju si, ale je fakt, že nic neaktualizuji. Comp mi jede tak týden .. pak ho vypínam z důvodu delší nepřítomnosti (víc jak 16hod. jinak jede furt)

  před 18 lety
 67. luax #67

  Na zive.cz vycházel kdysi seriál vylaďte si Windows XP.
  Je tam spousta užitečných tipů a triků a taky popsáno jak se zbavit těch nasíracích funkcí, jak povypínat nevyužívané služby které se spouštějí hned po startu systému a zbytečně zabírají pamět atd. doporučuji přečíst.

  před 18 lety
 68. Anton Pitak #68

  Davide, teď vážně ?. Buď si mi vykradol myšlienky a názory nazbierané od roku 1999 alebo si „moooj človek“, ako sa hovorí v Bratislave.

  Takže … súhlasím do poslednej bodky s textom v tomto príspevku. A ak sa nedajbože stretneme niekedy na karláku v Prahe pri pálení všech Windows XP ako zakázaného software, tak máš u mňa pivo. Hneď dve ? A jasne, keď chodím do Prahy, nezabudnem pozvať na bravčove kolenko v pivovej omačke tety Bety u Provaznice ? Praci čest !!

  před 18 lety
 69. ringo #69

  2 dgx: Tak ti nevím, ale pokud člověku nedělá v linuxu problémy doinstalovávat ovladač a licencovaný soft pro každé uprdnutí, tak v nLite nebo ručně típnout všechny ty kraviny v XP zvládne taky, ne ;)?
  Nesrovnávám, pouze v tom nevidím takový problém.

  před 18 lety | reagoval [72] David Grudl
 70. SIDI #70

  avatar

  Sorry ja mam proste Windows rad. Frcal jsme chvili na Linuxu, ale ten se na Windows vubec nechyta. Plug and play uz trosicka zlepsili a celkove jdou na horu. Ale ja radeji odklinu jednou vas pocitac muze byt ohrozen a nestahuju a neinstaluju hodinu ovladace na novou klavesnici…

  před 18 lety | reagoval [79] Pavel Kout [86] VfB
 71. michal #71

  s problemem „nepodarilo se zahajit zavislou sluzbu nebo skupinu“ jsem se uspesne pral pred nekolika lety a po delsim hledani na internetu objevil, ze pri preinstalaci XP home edition na XP professional a nasledne instalaci SP1 dojde k vyrazeni sluzby Remote Access Component Manager a uspesny zpusob jak ji opet obnovit spociva ve vymazani konkretnich dvou klicu v x-te podvetvi v registru windows, pak vse zacne fungovat bez problemu.

  reseni najdete zde:
  https://web.archive.org/…default.aspx?…

  a jeste predtim je dobre zkontrolovat toto:
  https://web.archive.org/…default.aspx?…

  a bacha, na ty uvedene odkazy musite juknout – jak jinak – pres IE, ve FF se nezobrazi obsah stranky cely a chybi tam to nejdulezitejsi.

  před 18 lety
 72. David Grudl #72

  avatar

  #69 ringo, vůbec nechápu, kam míříš. Jistě, profík zvládne vyladit cokoliv, viz poslední odstavec článku. Co se tím ale mění? Je škodovka lepší vůz proto, že existují lidé, co do ní umí namontovat motor z BMW?

  před 18 lety | reagoval [73] ringo
 73. ringo #73

  #72 Davide Grudle, právě proto si myslím, že je možná lepší vyházet z BMW přebytečné krámy, než do škodovky pracně montovat každou blbost ;).

  Ne, to nejde srovnávat. XP jsou přednastaveny pro absolutní počítačové negramoty, byť microsftí logikou. Oproti tomu Linux je něco jako holé šasi a motor sportovního vozu.

  před 18 lety | reagoval [80] sway
 74. pete #74

  #41 VfBe, Pravá legrace nastane až když se pokoušíš nastavit sdílení potom, co jsi práva ořezal na úrovni souborovýho systému.

  #51 adrive, Psát důvod restartu neni u serverovýho OS tak úplně od věci, zvlášť když se to v kombinaci s naplánováním restartu dá použít jako zpráva pro uživatele, kteří pracujou s daty na serveru.

  Jinak ale musim souhlasit. Nenávidim tu snahu XPček dokázat mi, že vědí líp než ja co chci udělat (čištění plochy, aktivace, prohlídka, „neviditelná“ instalace flash disků, defragmentace při nečinnosti a další hromada kravin).

  před 18 lety
 75. yonko #75

  vo Windows VISTA sa už reštart PC nebude pripomínať :)

  před 18 lety
 76. Petr #76

  JJ, cim vic veci system umi, tim vice lidem se nektera z tech funkci nelibi ;)

  před 18 lety
 77. Roman #77

  avatar

  Vdaka. Vyborne som sa zasmial aj niekolkokrat. To okienko s volbou restartovat/cakat tiez neznasam. (A poctivo ho ignorujem dokym sa da..fakt divny napad to takto spravit)

  před 18 lety
 78. Nakejmeno #78

  Clanek je nahodou fajn. Osobne si rovnez upravuji CD pres nLite, at uz je to XP nebo 2003 (i ten se da na desktopu krasne vyuzit, hlavne tedy po ociste v nLite ;)). Aktualizace taky vypinam, nanejvys je integruji rovnou na .iso, z baliku od RyanVM.

  před 18 lety
 79. Pavel Kout #79

  avatar

  #70 SIDI, A na Windows funguje skutečné plug and play anebo to redmondské plug and play? On je v tom totiž docela velký rozdíl. Ne, že bych chtěl rýpat ?

  před 18 lety
 80. sway #80

  avatar

  #73 ringo, S tim Linuxem bych to tak nevidel…je to spis normalni auto, ktere se da vyladit k neuveritelnym vykonum…kdo nechce, ladit nemusi…ale Linux je rozhodne v zakladu stejne pouzitelny jako Windows, nebo mozna i jeste vic – napriklad zakladni instalace Fedory Core (vsechny verze 1–6) obsahuje uz Firefox nebo OpenOffice.org, takze clovek muze z fleku zacit pracovat…za 3/4 hodiny jsem mel nainstalovany kompletni, praceschopny system…to u Windows neni…a to, ze Windows obsahuji WordPad a Internet Explorer mi neprijde jako praceschopnost:)

  [smazáno] Chlubit zvastama o open source? Coze? Mozna byste si mohl jenom tak na zkousku nainstalovat nejakou distribuci…ted uz to neni jenom o open source, je to o plnohodnotne alternative k Windows…zkuste otevrit obe oci a nebudte jak nekteri lide z diskusi na zive.cz…

  před 18 lety | reagoval [82] skic [90] jakub
 81. matah #81

  Necital som vsetky komenty, ale spominal tu niekto optimalizaciu pre explorer? Smrt vyvojarom exploreru! :)

  před 18 lety
 82. skic #82

  avatar

  #80 sway, no teda s tim musim nesouhlasit, zkousel jsi nekdy instalovat linux na ne zrovna bezny hardware? najit a dostat do toho vsechny ovladace aby to vsechno slo je na par dni, kdyz u toho nesedis prikovanej… a zkousel jsi nekdy instalovat 64bitovou distr.? a ted si tam rozchod to co chces… vim ze je to predevsim zpusobeno v duseldku windows, prptoze je vetsina vyrobcu podporuje a dela pro ne ovladace, ale nemuzu potvrdit, ze bych nekdy instaloval praceschopny linux za 2 hodiny…

  před 18 lety | reagoval [83] Acci [85] sway
 83. Acci #83

  avatar

  #82 skici, Pokud vím, 64 bitový Windows XP není taky žádná sláva.

  před 18 lety | reagoval [85] sway
 84. ATom #84

  #36 HLuPaCKu, Jo, jí vím, ale v BATu mám 140 000 zpráv, filtry, šablony, makra atd. V Mirandě mám ICQ,MSN,Yahoo,Jabber kontakty od všech historii za několik let, možnost posílt subory přes HTTP server, TV program, jde prostě o zvyk ☹

  před 18 lety
 85. sway #85

  avatar

  #82 skici, Bohužel mám tu zkušenost, že ani Windows nejsou s exotickým HW zrovna kamarádky…sice existuje spousta driverů, ale málokterý funguje tak jak má.
  Podobná situace je občas i s normálním HW, třeba tiskárnami – v Linuxu díky CUPS připojím, zvolím, co to je za typ, a bez problémů tisknu. Ve Windows (i XP SP2) musím stáhnout asi 15MB instalačku od HP (je to tiskárna HP photosmart 1115), abych z ní dostal alespoň drivery – když už nechci další proces zabírající pamět v podobě „HP Control Center“, které neumí vlastně nic extra. To není moc časová úspora…

  No, práceschopné Windows s trošku nestandartním HW taky nejsou za dvě hodiny…

  #83 Acci, Nic 64-bitového nefunguje na 100%:)

  před 18 lety
 86. VfB #86

  avatar

  #70 SIDI,  – no linux instaluješ o něco déle, ale zato tam máš už nainstalované i aplikace. windows máš naisntalované o něco dříve ale pak musíš shánět a instalovat všechny aplikace S OS Windows dostaneš jenom notepad a takjže si musíš sehnat správce souborů, browser, přehrávač hudby, program na kreslení, program na stahování dat, antivir, antispyware program, kancelářský balík, instatní messenger, program na titulky pro přehrávání filmů eleventuálně i firewall a poštovní klient, pokud vyrábíte i html stránky tak sql, webový server a editor html + eventuálně další a další programy
  nakonec to trvá podstatně déle něž instalace linuxu a to nepočítám shánění těch programů ani nastavení windows do použitelné podoby (vypnutí def. vzhledu, chování, autorany a nasírací hlášky, automatické aktuializace)

  před 18 lety
 87. e.t. #87

  Tati mam zizen!!! hmm nedas si susenku?:)

  před 18 lety
 88. Mira #88

  Velmi zadařilý článek!!! gratuluji tak jsem se nezasmál, už dlouho! Nasírací okýnka jsem resil nLitem, ale ani to není 100% řešení a tak jsem přešel na Mac OSX a nemůžu si to vynachválit.

  před 18 lety
 89. MiSHAK #89

  avatar

  Pěkně :), ale trochu pozdě XP jsou přece jen už malé děcko a ne batole ?

  před 18 lety
 90. jakub #90

  avatar

  #80 sway, fc4 i win xp – oboji tak hodku – v pripade, ze clovek opravdu ví !!! co tam chce a co ne …

  jinak to je instalace OS, kdyz tam budes chtit komplet „svoje“ pohodli, stejnak na tom travis spis tyden – prast jak uhod jestli win nebo linux

  před 18 lety
 91. Radek Hulán #91

  avatar

  „Standardní“ Windows XP skutečně profíka otravují pár hláškami, ale není problém se jich (na svém) počítači během 1 minuty zbavit.

  Jinak povídání k nLite je třeba zde:

  https://web.archive.org/…aded-jsou-tu
  https://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?…

  Ono, člověk si musí nastavit každý systém, a Windows XP jsou alespoň dokonalá v tom, že to v nich nastavit jde (narozdíl od jiných OS, kde „velký bratr“ ví vše nejlépe).

  před 18 lety | reagoval [92] Milan Vít
 92. Milan Vít #92

  avatar

  #91 Radku Huláne, Lžete. V onom operačním systému, který tak rád pomlouváte, toho lze nastavit mnohem více, než vůbec tušíte, jen to chce vědět jak a především, chtít vědět jak, ne jen se radovat nad tím, jak umím křičet. Jen na nastavení mnoha věcí holt nejsou klikátka, což je pro některé jedince patrně nepřekonatelný problém, jejich chyba..

  DGX: Tobě se omlouvám, pokud tento příspěvek shledáš jako flame. V tom případě jej klidně smaž ? Jen mě napadlo, že by na toto opakované šíření nepravd pana Hulána měl někdo reagovat..

  před 18 lety | reagoval [95] #13
 93. majkls #93

  Co se týče toho, že XP je horší než w2k… Je pravda, že jsem slyšel o záludných chybách na NTFS oddílu, způsobených například vypnutím elektriky, které opravily jedině w2k. Na NT jádru se mi nelíbí jedna zásadní věc – Tahá za sebou obludu jménem RPC. Pokud se dostane někdo do vašeho počítače, můžete si být jisti, že si může dělat co chce – díky této službě a pár dalším. Takže za sebou musíte tahat firewall. žádnýho inženýra z redmondu nenapadlo dát tý službě konfigurák, nebo nějaký opšny do komandlajny, aby to šlo nabajndovat jen na localhost. Prostě skvělý. A vypnout to nejde, protože v tu ránu končí půlka systému. Pokud lehne jedna část, lehne i zbytek. Obdivuju lidi, co se ve windows skutečně vyznají. Já bych to nezvládl. Vždy jsem byl pouze uživatelem.

  před 18 lety
 94. #13 #94

  #42 Marku, Tim jsem myslel, že Windows mi neříká, že jsem ohrožen. Každej zas neni takovej blb, aby ses hned smál ;).

  před 18 lety
 95. #13 #95

  #92 Milane Víte, To je samozřejmě problém pro drtinovou většinu uživatelů.

  před 18 lety
 96. Onecar #96

  avatar

  Musím se přiznat, že jsem skutečně sípal smíchy, abych nikoho doma nevzbudil. Článek jsem sice přečetl už předevčírem, ale až teď jsem našel odvahu komentovat ?.

  před 18 lety
 97. aTeo :) #97

  asi takhle? #stary-odkaz-#stary-odkaz-http://ateo.cz/frame/phpgal/pict//4.529.jpg

  před 18 lety
 98. Kovboj #98

  Ke své naprosté spokojenosti používám Win 2000 a nemám absolutně žádný problém s bezpečností. O to se mi stará jednak router s firewallem + kerio na lokále. A pro jistotu i NOD, ale to jen tak pro jistotu… Plus samozřejmě na poštu i www nepoužívám Outlook a Explorer, ale Mozillu. Proč si lidé instalují omalovánku XP místo stabilních W2000 netuším…

  před 18 lety
 99. dusoft #99

  avatar

  Najlepsie je, ked mas pustenu hru vo fullscreene a zrusi sa ti hra pri akcii zoci voci nepriatelovi… a co nevyskoci. nasieracie okienko o vypnutej ochrane. no bodaj by ju vtedy mal zapnutu, aby sa ubranil nasratym hracom.

  před 18 lety
 100. Majkls #100

  [smazáno]
  Tak hochu přibrzdi s těma českejma názvama. Jsou místa, kam nepatřej – třeba překlady skriptovacích jazyků. To je zrůdnost udělat v excelu funkci když(). Zase na druhou stranu – kroucená dvoulinka tu byla dřív než twisted-pair (myslej u nás). Česká ekvivalenta bohužel neexistuje – tedy ne alespoň v tomto smyslu. Leda, že by se ujal kroucený čtyřpár ? Možná je to výstižnější, než anglické twisted pair :) A je spousta dalších termínů, ke kterým bych rád našel českou obdobu, ale bohužel není. To že jsou někteří jedinci líní se učit české slovo + anglické a učí se jen anglické, to je pouze ukázkou jejich přístupu k věci, nikoli toho, že by byly české termíny špatné.

  před 18 lety
 101. Zedjunior #101

  avatar

  Hihi ten zmetek že nemám aktualizace a že to nejde spustit mi tam taky leze… fak Billovi se to nepovedlo

  před 18 lety
 102. Markus #102

  Opravdu zábavný článek…bohužel pravdivý :/
  Dlouho jsem se tak nenasmál :D
  Ještěže trošku umím s registrem, tak není až takový problém spoustu nasíracích mechanizmů vypnout, ale bohužel všechny vypnout nelze :(

  před 18 lety
 103. VfB #103

  avatar

  když v těch českých názvech je docela nepěkný hokej

  v agličtině mám tab a bookmark
  v češtině se pro obojí používá termín záložka
  stejně tak je to s adresářem (folder a addressbook)

  navíc s anglickými windows je míň problémů, sw a aktualizace jsou dříve, některý sw nepočítá s českými názvy systémových adresářů, některý dubluje „nasírací“ adresáře, tj. takové ty adresáře, které si na vašem PC vytvářejí pracovníci MS a když jim je vymažete, tak si je vytvoří opět

  s českými windows nenainstalujete některý sw, např. aktuálně 3D mapy od MS

  navíc v nápovědě (win) jsou přeložené jen takové ty povšechný kecy, složitější a detailnější části jsou většinou nechané v angličtině, takže pokud zvládnete
  takovou tu základní počítačovou angličtinu nevidím žádnou výhodu v užívání lokalizovaného sw a zejména windows

  před 18 lety
 104. jarrdir #104

  Ja snad jen zopakuju po vas vsech, jak moc jsem se nasmal :D…
  Pouzivam sp2 a spousta veci me taky vytaci a tak patram a patram a zbytecnosti se zbavuju. Nekdy je to docela horror.
  Souhlasim s tim, ze sp2 je dyzajnovanej ve svy standardni podobe pro BFU pro jejich vlastni dobro.
  Kdyz jsem se ale vysmal, zacal jsem spis premyslet o tom, proc se to tu resi ted? Vzdyt nova verze je uz na svete, Bill zavrhnul podporu 2000vek, jak dlouho bude podporovat xpecka?? Myslim ze uz to maj vice mene zpeceteny.
  A ve finale pro command line junkies nic lepsiho nez linux stejne uz nikdy nebude. ;)

  viva la vista!!! ne delam si srandu hehehe

  před 18 lety
 105. Martin Fraňo #105

  avatar

  Tak to vás moc nepoteším, Windows Vista obsahuje skutočné množstvo takýchto vytočivých funkcionalít + dáke bonusové. Keď vipnem Centrum zabezpečenia, dostaví sa mi červený ukazovatel, že ho mám vipnuté. Samozrejme, všetko neni tak horké ako na prvý pohlad vyzerá. Na nete je množstvo tipov, ako túto vlasnoti vipnúť. Takže, Vista má plus, že sa tieto blbosti dajú vipnúť. Inak, k CD pri vložení, táto vlasnosť sa dá vipnúť hneď v systéme. Ale musím povedať, ze túto vlasnost začal kopírovať Novell v SuSe Linux :(

  před 18 lety
 106. sju.catova #106

  avatar

  Tohle je nádherný článek

  před 18 lety
 107. Zerog #107

  avatar

  Ja ti clanek musim pochvalit. Naprosta parada. Neznam lepsi relaxaci nez spustit red dwarf na pozadi a cist si La trine. :)

  před 18 lety
 108. Maceenca #108

  avatar

  Nenávidím windows xp! Téměř každá aplikace už zná svůj pád. Instalace je stará měsíc… Programy, které dřív (w2k sp4) bezproblému spolu-pracovaly jsou nyní souběžně úplně nepoužitelné. Do prdele, já tam snad vrátím ty dvoulitry… ☹

  před 18 lety
 109. Joey #109

  IHMO více než půlku pádů na Windows XP zapříčiňuje lajdáctví programátorů, kteří si prostě zvykli na to, že dosud jim win32 umožňovala sahat kamkoli a jakkoli. To že se podmínky zpřísňují a systém se snaží být bezpečnější ignorují a celý systém se tak jeví jako nestabilní. Já osobně XP používám pro práci (programuji) a co si vzpomínám, tak BSOD jsem viděl jen u nějakých divných verzí driverů (nVidia) a rootkitů (tzv. „ochrany“ proti kopírování). Pády aplikací jsou víceméně běžné a jsou to povětšinou mrzácké a zastaralé kódy, v nichž se autoři pyšní, že je aplikace spustitelná na w2k i winxp, ale není to tak úplně pravda. Já sám jsem dosud nebyl schopen dosáhnout u svých programů na Windows Logo specifikaci, zejména kvůli jistým omezením, které má vývojové prostředí a komponenty, které používám.
  Musím však souhlasit, že uživatelská dokumentace k OS je mizerná (pokud za dokumentaci nepovažuji strejdu Google) a chtělo by to zapracovat na tom, mít možnost vše nastavit (byť příkazovou řádkou, config soubory apod.). Napsat GUI k takto (pro někoho jistě) méně uživatelsky přívětivým aplikacím, je už úkol pro komunitu kolem Windows.

  před 18 lety
 110. Mack Grover #110

  avatar

  Strašně se mi líbí jak je článek napsaný. Ovšem XP nejsou zase až tak špatné, ale oproti Windows 2000. Prostě jsi jasně napsal svoje dojmi o tom, čemu rozumíš. Článek se mi prostě líbil

  před 17 lety
 111. BlackFoX #111

  Seremě microsoft… po preinstalaci Win XP nemusim predstavovat kazdej asi zazil=) . 3 dny po restartu mi zacli hlasit tu stejnou chybu … opravdu rikam ze sem mel orig Win Xp s SP2 … ted us je rozlamany v kosi a beham na SP1 … vrele doporucuji… hlavne neztracejte hlavu … udelejte to sami co ja =)))

  před 17 lety
 112. smrť #112

  na Stránce www.pc-poradna.cz jsou znázorněny všechny služby windows a je tam i u nich napsáno které jsou důležité a které jsou na nasrání.Dřív mi taky XP dělali kraviny ale teď je to v pohodě

  před 17 lety
 113. wýwéwýčko #113

  máš bohužel pravdu. podělaný okýnka typu „vysokorychlostní zařízení je připojené k nízkorychlostnímu“ mě taky štvaly, ale LiteStep to všechno vyřešil

  před 17 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.