během psaní nezemřelo téměř žádné zvíře

Na navigaci | Klávesové zkratky

Personalizované komentování

Pojem „personalizovat“ se dnes skloňuje ve všech pádech. Což je u slovesa docela zvláštní úkaz. Google personalizuje vyhledávání, personalizovaná může být i homepage a poštovní schránky se nám plní personalizovanou reklamou. Nicméně byla to právě chytrá česká hlavička™, ve které se zrodil nápad personalizovaného komentování.

Už dříve jsem tuto tématiku nakousnul spotem o službě Komentuje.cz. Od té doby uplynula spousta času a doménu jsem mezitím prodal firmě LAAR za částku převyšující půl milionu korun, přesná suma je však předmětem obchodního tajemství, které hodlám střežit především před finančním úřadem. Ale to už odbočuji, raději se podívejme, co nového mám v rukávu. Podívejme se na mé PERKO.

Ze zkušenosti asi víte, že diskuze se dělí do dvou kategorií:

 1. se schvalováním komentářů dodatečným (třeba tady)
 2. se schvalováním ještě před publikováním (třeba tam)

V obou případech dojde při zamítnutí administrátorem k trvalému smazání (odborně deletto permanento). Což způsobí jistou újmu komentujícímu. Už dnes se plní čekárny psychiatrických léčeben jedinci, kterým byl nelítostným blogerem smazán komentář. Tedy situace je vážná.

Přichází PERKO

Naproti tomu PERKO pojem mazání vůbec nezná. Administrátor se při procesu schvalování jen rozhoduje, do jaké míry komentář zveřejní. Buď:

 • pro všechny
 • pro určité skupiny (např. podobně smýšlející)
 • jen pro autora komentáře

Funguje to naprosto báječně. Systém jsem na La Trine zavedl asi před měsícem, postupně jsem odladil technické detaily. Například je nutné počítat s tím, že jeden komentující může používat více IP adres i cookies (připojuje se z domova a z práce). K tomu slouží dvě databázové tabulky, dále je tu tabulka sdružující skupiny komentátorů, ale to už bych zabíhal do detailů.

Křest ohněm zažilo PERKO právě v minulých dnech. Pod článkem o Internet Exploreru beta 2 se odehrálo nezávisle na sobě několik protichůdných diskusních vláken. V jednom si pisatelé nemohou nový Explorer vynachválit, v druhém si vzájemně přitakávají ve své skepsi, ve třetím našli velmi chytrý a jednoduchý způsob, jak snadno vydělat milion dolarů a ve čtvrtém opětovně hovoří o úpadku tohoto blogu. Ale žádný flame, panuje spokojenost a názorová shoda.

Pro zajímavost, komentář Pixyho, že po uvážení všech argumentů si konečně uvědomil, že Apple je skutečně zaostalá platforma a nabízí svou PowerBook k prodeji (spěchá, cena dohodou), nikdo kromě Pixyho nevidí! Díky tomu se mi podařilo cenu nehorázně srazit a přístroj poté zakoupit. Na dobírku.

Skutečnou taškařici způsobíte, pokud u kontroverzního tématu necháte všechny komentáře viditelné pouze pro jeho autora a opačně smýšlející skupinu! To by se jeden smíchy potrhal ?

Licence

Myšlenku a princip PERKA dávám volně k dispozici pod licencí Creative Come on Baby, můžete jej tedy implementovat zplna hrdla.


Reklama: Komentářová služba pro vaše blaho

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Dero #1

  avatar

  Mám pro to pouze čtyři slova. Tohle je geniální nápad.

  A dovětek: Znáte na českém internetu blog, nebo třeba webzine, kde je něco „podobného“ (nedokonalého, nevyužívající principu paralelna, kteréžto je esencí této ideje) již realizováno?

  Ano? A PERKO tomu neříkáme, viďte? :o)

  před 18 lety
 2. Pjotr #2

  A čo tí, ktorí si prídu len prečítať..? ?

  před 18 lety | reagoval [4] David Grudl
 3. SuE #3

  a to je právě ono – k čemu jsou čtenáři, kteří nekomentují? jak k tomu přijde autor článku, který se intelektuálně ztrhá .. a nikdo nic? Teprve po hojném komentování bude čtenář zařazen do příslušné skupiny a může vidět příspěvky ostatních … ?

  před 18 lety | reagoval [5] Pjotr [10] David Grudl
 4. David Grudl #4

  avatar

  #2 Pjotře, Personalizované komentování se týka samozřejmě jen komentujících. To jsou lidé, kteří spoluvytvářejí web a trpí, je-li jejich komentář smazán.

  To, o čem hovoříš ty, to je tzv. perzonalizované čtení, řídí se těmi otázkami „líbil se vám článek?“ a jeho fungování rozeberu někdy příště.

  před 18 lety | reagoval [6] Pjotr [22] Timy
 5. Pjotr #5

  #3 SuE, No dobre, beriem ?. Ale čo ak som čitateľ, ktorý nemá čo k tomu povedať a nejaká časť diskusie by preňho bola vhodnejšia..? Veď v diskusiách sa toho nachádza niekedy viac, ako v článku ?.

  před 18 lety | reagoval [10] David Grudl
 6. Pjotr #6

  #4 Davide Grudle, Super, teším sa. Lenže v češtine to budeš mať s názvom ťažké: PERČT sa dosť ťažko vyslovuje. Slovenčina by bola asi vhodnejšia, PERČÍ ?.

  před 18 lety
 7. SuE #7

  to je dobrá připomínka. Trpí blogger, když zjistí, že diskuse je lepší než článek? Jsou ordinace plné takových bloggerů? Není to nakonec ten pravý důvod pro zavedení PERKO, kdy ty nejlepší komentáře uvidí jen sobecký blogger? No, dgx, jak nám TOHLE vysvětlíš?

  před 18 lety
 8. rony #8

  ti, ktori citaju medzi riadkami, budu mat verziu, ktora text medzi riadkami zviditelni?

  před 18 lety | reagoval [11] Pjotr
 9. SuE #9

  tam bych navrhovala zkratku PEČTE ?

  před 18 lety | reagoval [14] Pjotr
 10. David Grudl #10

  avatar

  #5 Pjotře, Stačí, že jsi se vyjádřil už dřív. Pokud jsi třeba v minulosti prohlásil Firefox ruléééz, byl jsi zařazen do skupiny „Firefox, příznivec, fanatický“ a podle toho se volí komentáře i u článků, kde jsi nic nenapsal.

  #3 SuE, Komentátor (a také čtenář) obvykle bývá zařazen do několika skupin, ta perzonalizace je pak velmi kvalitně cílená. SuE, co vidíš na místě komentáře č.4? Je tam ta sexistická poznámka Ronyho, nebo jen má neškodná zpráva? Vidíš, funguje to!

  před 18 lety | reagoval [12] Pjotr [12] Pjotr [13] SuE
 11. Pjotr #11

  No, presne, medziriadkové čítanie je tiež problém. Ako poznamenal #8 rony . Niekedy by sa ale patrilo zviditeľniť medziriadky aj pre tých, ktorí ich nevidia ?.

  před 18 lety
 12. Pjotr #12

  #10 Davide Grudle, a čo ak spomeniem v komentári: „Firefox rulééééz, na hrb mi vylééééz“, to budem zaradený do kategórie „Firefox, odporca, fanatický“..? ? To sa mi páči.

  Takže odteraz nebudem vidieť komentáre narážajúce na moju orientáciu. Paráda, nemusím obhajovať svoje stanovisko.

  Rony, Rony, čo to o Tebe čítam #10 David Grudl ?.

  před 18 lety
 13. SuE #13

  #10 Davide Grudle, to ovšem funguje špatně ☹ Koho zajímá neškodná zpráva, já chcu sexistickou poznámku .. Rony???

  před 18 lety | reagoval [15] David Grudl [18] llook [26] rony
 14. Pjotr #14

  #9 SuE, to znie skvele ?.

  před 18 lety
 15. David Grudl #15

  avatar

  #13 SuE, To, co skutečně chceš a potřebuješ, ví nejlépe socialistická vláda a také administrátor. Spolehni se na ně. A už nad nepřemýšlej ?

  před 18 lety
 16. xom #16

  K dokonalosti to dotáhneš, když dolů, k zadávání komentáře, doplníš větu: „tady formátuje Texy! a řídí PERKO“ ;o)

  před 18 lety
 17. Liskni_si #17

  Ja tomudletomu neverim. To je urcite zase jen nejaka certovina.

  před 18 lety
 18. llook #18

  avatar

  Neplánuješ také náhodou odkup domény dgx.cn?

  #13 SuE,

  já chcu sexistickou poznámku

  No jó, ženská, pořád něco chce…

  před 18 lety | reagoval [25] David Grudl
 19. pixy #19

  avatar

  Ty bídkáku!!! Tak takhle to tedy bylo – a já že o tak skvělý počítač je tak malý zájem. Za těch ušmudlaných 150 tisíc, cos mi za něj dal, si u Apple sotva koupim monitor. To ti nezapomenu!
  %$#@!

  před 18 lety | reagoval [20] David Grudl
 20. David Grudl #20

  avatar

  #19 pixy, ajajáj, někde je chyba. Tu část článku jsi neměl vidět. Synchro mezi Personalizovaným Komentováním a Čtením má ještě mušky…

  Mohl bys na to prostě zapomenout a zkusit reload? ?

  před 18 lety
 21. jirka #21

  To s tím prodejem domény komentuje.cz za půl milionu je fakt? Podle tohoto https://web.archive.org/…i_domeny.php to fakt firmě Laar prodal. Ale za půl milionu? No jestli jo, tak teda gratuluju.

  před 18 lety | reagoval [25] David Grudl
 22. Timy #22

  #4 Davide Grudle, Rony: To máš teda sakra pravdu, Paris Hilton je kus ?

  před 18 lety
 23. PrasopesXXL #23

  Trochu vazneji: Pokud me pamet neklame, tak ponekud primitivnejsi variantu kdysi pouzival J. Čulík na BListech. Nepohodlny komentar se nesmazal, zverejnil, lec videl ho pouze autor.

  před 18 lety
 24. Tomik #24

  avatar

  [ 21] dgx: Díky, dgx, geniální vylepšení, to do celého problému vnáší nové světlo…

 25. David Grudl #25

  avatar

  #18 llooku, Roji, vážně je to pravda? Tak to teda žasnu, takový seriózní člověk, dyť ho každý na internetu zná, nikdy by mě nenapadlo, že něco takového provede.

  #21 jirko, a pak mu ji zabalil a usek!

  #24 Tomiku, Sue, vždyť byl zdravý, proč ji obětoval, proč ji obětoval??

  před 18 lety | reagoval [27] Arthur Dent
 26. rony #26

  #13 SuE, mas? mala by som ho mat niekde medzi komentarom 13 a 14. Komentar 13 je teraz na lavom kolene, a 14 na pravom…

  před 18 lety
 27. Arthur Dent #27

  #25 Davide Grudle, Vážený pane Grudle, oznamuji vám, že jsem na vás podal další žalobu, a to za prozrazení detailů prodeje domény komentuje.cz

  Fotografii žaloby zatížené Porsche Carerra a/nebo Angelinou Jolie pošlu v nejbližší době.

  Arthur Dent,
  senior IT administrator
  LAAR a.s.

  před 18 lety | reagoval [48] Tomik
 28. Roman #28

  avatar

  Konecne som pochopil ten Latrine slogan s podprahovymi sdelenimi… tusim to mas casovo pusunute a mal sa objavit az pri zverejneni tohto clanku ?.

  Co sa tyka tohto napadu, keby sa to primitivnym sposobom (pomocou cookies) aplikovalo do diskusii na bleskove.cz, pravda.sk a pod. kde chodia diskutovat ludia s priemernym IQ pod bodom mrazu (vratane mna) mohol by to byt zaujimavy experiment. V kombinacii s autorskym-auto-answeringom AUAUAU by pripadne sa mohol docielit vyrazny vychovny efekt na tu najprimitivnejsiu skupinu diskuterov.

  Modelova situacia: Keby sa v slove nachadzala nadavka alebo vulgarizmus tak by sa clanok automaticky zaradil do skupiny komentarov zobrazovanych len ich autorovi. Pricom by hned k nemu priradil aj vychovne ladenu odpoved od samotneho autora clanku. Tento system by mal viacnasobny pozitivny efekt. V prvom rade by sa taketo komentare beznym navstevnikom nezobrazovali a diskusia by vyznievala civilizovaniejsie. Taktiez by paralelne s tym posobil aj civilizujuci faktor… „ozval sa mi samotny autor“, „autorovi sa nepaci moje spravanie…“, „mal by som sa polepsit…“. Cisto teoreticky by nakoniec tento system po niekolkorocnom posobeni nakoniec mohol byt vyradeny s prevadzky, pretoze uroven diskusii by vystupila nad cervene cisla.

  před 18 lety
 29. Šlaha #29

  avatar
  [smazáno] dgx: Aha, akorát nechápu, jestli nakonec přežila nebo ji dostali.

  před 18 lety
 30. Pjotr #30

  [smazáno] Šlaha: dostali ju, lenže sa z toho tak trochu vylízala. Ďalej neviem, ako to pokračovalo.

  před 18 lety
 31. Bochi #31

  Sakryš, lidičky, jakto že tu nejsou žádné komentáře? Copak k tomu skvělému článku nemáte co říct? Super nápad!

  BTW, IE ruleeeezzz!!!

  ?

  před 18 lety
 32. roj #32

  avatar
  [smazáno] tvoje snaha je sice pekna, ale srabacke reseni pres parametrisovane selecty jsem opustil uz na webu Dukly Jihlava.

  Dneska takove veci resim VYLUCNE pres CSS! Napriklad normalni lidi vidi tve komentare pozicovane 281cm vlevo od skrine, ty tam mas {position:static}.
  Database je mnohem mene zatezovana a to je tez duvod, proc se o moje reseni se 160GB kodu zajima konkurencni blog.lide.cz, kde se jiz nejedna o obycejne komentare, ale celou Arenu nazorovych proudu.

  Registrovany nazev je SPERMA (Stylove PERsonalisovana Multi Arena)

  před 18 lety
 33. Dominique von Tralala #33

  avatar
  [smazáno] Pripravuje se tu blogersky utopicky socialismus … dgxismus a hulanismus se zacne vyucovat …

  před 18 lety
 34. spaze #34

  [smazáno] dej sem echo (nebo printf), az to bude fertig, ti to otestujem ;P

  před 18 lety
 35. roman #35

  avatar

  Dostal som skvely napad. Ale teraz uplne vazne! ? S dobre spravenym parserom na nadavky by sa jednoducho clovkeu komentar neodoslal a system by ho poprosil aby zvazil ci chce naozaj poslat to co napisal.

  V pripade druhej kategorie diskusii (třeba tam) by sa to dalo naviac vylepšiť aj nasledovnými spôsobmi:

  1. Že by sa pri odosielaní systém spýtal. Píšete súhlasný komentár? Kritizujete autora článku? Ste si istý že váš komentár bude povolený, lebo ak nie, tak vám odporúčam zmeniť jeho tón na pozitívnejší.
  2. Úplne dokonalé by bolo, keby sa po nepovolení komentára dala autorovi možnosť jeho chybu a trúfalosť napraviť. Takže by prišiel na stránku a čakal by ho pred-vyplnený formulár obsahujúci už patričné zásahy cenzora čakajúci už len na schválenie.
  3. Tiež by mohol formulár obsahovať checkbox „bianco autorizácia“ respektíve autorizácia vopred. KDe by človek súhlasil s tým že pred publikovaním jeho komentár bude upravený.
  před 18 lety | reagoval [50] syntax_error
 36. Lokutus #36

  Nejlepší by bylo povolit komentáře jen těm, co „MAJ KOULE“.

  Vím, je to čelinž a na straně serveru to nezjistíš, ale na druhou stranu, nějaká javaskriptová funkce na straně klienta by mohla být použitelná.

  před 18 lety | reagoval [38] juneau
 37. Ivan #37

  Ze by errorek :)

  před 18 lety
 38. juneau #38

  avatar

  #36 Lokutusi, Myslis neco jako:

  var person = new Human();
  ...
  if(person.hasBalls()) {
   form.submit();
  }

  Nevim jak vyvojari IE, ale chlapci od Gecka a Opery by to mozna zakomponovali :)

  před 18 lety
 39. Ivan #39

  k Ze by errorek :)

  to bylo ke komentáři 22 (???) Timi:Rony: To máš teda sakra pravdu, Paris Hilton je kus

  Ještě to ma asi mušky :)
  Mimochodem když někdo na někoho reaguje – dozví se to ten ‚někoho‘?

  před 18 lety
 40. johno #40

  avatar

  Som v nejakej egoistickej skupinke, lebo vidím iba tento svoj komentár.

  před 18 lety | reagoval [43] David Grudl
 41. roj #41

  avatar

  Udivuje me, ze vsechny moje sice sproste, ale vystizne nadavky na tebe tady nechavas bez povsimnuti! Myslel jsem, ze smaznes uz tu s tim penisem ze vcera z 23.55

  před 18 lety | reagoval [43] David Grudl
 42. von B #42

  #24 Tomiku, -->rADO
  co že jsi najednou přesedlal z Opery na Firefox? Mohl by jsi mi osvětlit důvody?

  před 18 lety | reagoval [51] Ivan
 43. David Grudl #43

  avatar

  #41 roji, buď klidný, tvé vulgární nadávky vidíš pouze ty a všechny tvé fanynky a čtenářky. Tedy bývalé, že ?

  #40 johno, Je zajímavé, že se k tomu po těch letech přiznal. Takže Lee Harvey Oswald byl skutečně jen nastrčenou figurkou…

  před 18 lety | reagoval [49] Jirka Pech
 44. kmotr #44

  avatar

  PERKO je super, ale co nejdriv dodelej i to personalizovane zobrazovani clanku. Chodim tady jenom abych si precetl komentare co jsem napsal, nechci cist tvoje kydy. Dik.

  před 18 lety
 45. Petr Weida #45

  Já mám nepřekonatelnou překážku pro PERKO, tou je RSS. Jak poznáš (například u Bloglines), co servírovat. Autore, vysvoboď mě z mých pochybností… ?

  před 18 lety
 46. Adam Hošek #46

  avatar

  Tak tohle je zase jen nějaká PRDEL, to se nedá jinak vysvětlit! ?

  A tak z plna hrdla hltám a nestačím se divit. Manuál k tomu ještě nenapsali? Myslím, že by stálo za to udělat pár konzultací s W3C a nechat tyto skvělé myšlenky zařadit mezi webové standardy.

  Mimochodem, kdo implementuje první Personalizovaný strom odpovědí mezi komentáři samými? Takový sofistikovaný systém by k Vašemu komentáři přiřadil odpovědi jiných komentátorů dle pečlivé selekce na základě analýzy Vašeho komentáře. Bylo by to podobné jako selekce komentujících do jednotlivých skupin ?.

  před 18 lety
 47. Tomik #47

  avatar

  :D Díky…

  před 18 lety | reagoval [48] Tomik
 48. Tomik #48

  avatar

  #47 Tomiku, Ehm, omluvička. Byla to reakce na Arthura (#27 Arthur Dent)…

  před 18 lety
 49. Jirka Pech #49

  #43 Davide Grudle, Jo, je to pravda. To on unesl Lindberghova syna!

  před 18 lety
 50. syntax_error #50

  #35 romane, Proč formulář? Dáme uživateli kousek textu a tlačítko odeslat – něco na způsob líbí se vám článek? [ano]

  Bylo by také vhodné zvážit rizikovost pole „jméno“, které nabízí nebezpečně mnoho prostoru k vyjádření…

  před 18 lety
 51. Ivan #51

  Opravdu to vypadá na problém zmatení reakcí:


  #24 Tomiku, Tomik:
  [ 21] dgx: Díky, dgx, geniální vylepšení, to do celého problému vnáší nové světlo…


  #42 vone Be, von B: nový
  #24 Tomik Tomik: -->rADO co že jsi najednou přesedlal z Opery na Firefox?
  Mohl by jsi mi osvětlit důvody?

  před 18 lety | reagoval [53] Tomik
 52. rony #52

  to je divne, vcera vecer som zmenil nazor a dnes je tu kopec novych komentarov, kedy ste to chlapi stihli?
  A tolko komentarov od slicnych bloggeriek co tu odrazu je az sa pýrim…

  před 18 lety
 53. Tomik #53

  avatar

  #51 Ivane, Tak hele, kdo je u tebe netolerantní ignorant, to přece není pravda, vždyť jsem to psal výše u tý diskuse o tom Lindberghovi, já myslím, že tam to je jasné řečeno, tak si to prosím přečti.

  před 18 lety
 54. maryn #54

  avatar

  hehe. vtipnej článek

  před 18 lety
 55. Roj #55

  avatar

  Kez by bylo uz co nejmin duvodu, aby tento web zcernal.

  před 18 lety | reagoval [57] Tomik
 56. Adamson #56

  [smazáno] Na tom něco bude.

  před 18 lety
 57. Tomik #57

  avatar

  OT a zcela vážně:
  Alka a jeho https://web.archive.org/…oguje.cz:80/ jsem znal velmi krátce, ale je mi ho líto, je to veliká škoda, ať psal či nepsal cokoli a jakkoli, lidský život je drahý…
  Čest Alkově památce a poklona tobě autore tohoto jindy vitpného občasníku, dgx, že jsi takto uctil Alkovu památku…
  Souhlasím s #55 Roj, ať je co nejméně důvodů, aby to tu černalo!

  Díky Alko, díky dgx…

  před 18 lety
 58. wizard #58

  Přijde mi to sice jako dobrej nápad, ale taky trochu jako diskriminace a neobjektivnost.

  před 18 lety
 59. Keff #59

  A co my schizofrenikove? Linux rulez, takhle zazijeme dvoji sok a s nasi nevyrovnanou psychikou to muze poradne zamavat… Allah akbar, linux suxx :)

  před 18 lety
 60. matejcik #60

  avatar

  skvěle. teď bych ještě moc chtěl, aby tam co je zaškrtávátko „pamatuj si mne“, přibylo ještě zaškrtávátko „nepamatuj si mne“

  před 18 lety
 61. Ota #61

  v souvislosti s personalizovaným a jiným -lizovaným komentováním vypadá zajímavě tenhle nápad s bookmarkletem: https://techcrunch.com/…rifications/

  před 18 lety
 62. MiSHAK #62

  No a me si to nepamatuje… cookies on cache on… PortFF 1.5 Jo taky jsem pro FF huh a co vlastne zkratka FF reagujes i na ni?

  Jinak dobry joke dve tabulky pro ukladani informaci to mas server s 5GHz procakem a 2GB ram kou? Jestli jo tak za ten milion za tu domenu – notebook no asi sis to mohl dovolit.

  Personalizace mozna ale od klienta ne serveru proc si klient nerekne co chce videt – staci jeden settings dialog a pak se to s nim veze ne?

  Mozna mimo thread ale still on – nechce si nekdo obednat vrazdu zacinam na 200k a zaloha predem uspesnost 100% klienti jiz nemluvi. Cest praci komunistum smrt a DGX rulez

  Zarazeni fandove, DGX, support, „in love“, nodiak, FireFox, flame, fanatik. A jste mi ukradeni ?

  před 18 lety
 63. Věroš #63

  Jednodušší řešení: Většina diskutérů stejně nečte cizí komentáře, takže by mohlo stačit komentáře setřídit tak, aby můj byl nahoře. Následné větvení do stromů zajistí nějaký `random() `, pokročilejší mohou použít klíčová slova.

  před 18 lety
 64. Majkls #64

  Pěkné, pěkné. Kreativní inovace, to je hezký. To se mi líbí. S touhle věcičkou se tu ještě budou dít věci ?.

  před 18 lety
 65. Sodalite #65

  avatar

  Paráda, píšu sem do diskuse jako první. Jenom mi je trochu divné, že tak dlouho po zveřejnění tady nejsou žádné komentáře.
  Ale nevadí – firefox rulééééééééééééééééz

  před 18 lety
 66. MiSHAK #66

  Hm… nekdo je tu mimo vic nez ja…

  před 18 lety
 67. Symen #67

  avatar

  První !

  před 18 lety
 68. Tomi #68

  ahoj, mozno blba otazka, alee kde sa da ten system perko stiahnut? lebo ked je nanho uvalena licencia creative commons, tak zrejme to ma niekde aj zdrojaky vyvesene… je to vobec free? ;)

  před 17 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.