opravdu velké kousky ovce

Na navigaci | Klávesové zkratky

Poplatky u lékaře podle Černocha

Je zajímavé si poslechnout názor na poplatky u lékaře od člověka, který se stal jejich pravidelným návštěvníkem. Karel Černoch vyměnil uměleckou kariéru za boj s rakovinou. Předtím přežil automobilovou nehodu. Nezapomeňte, že to představuje nejen životní pohromu, ale často i finanční.

Karel Černoch

Jakou máte zkušenost s českým zdravotnictvím?

Nedám na doktory dopustit a nesnáším všechny ty bláboly, který se objevují v tisku a řeší, jestli platit třicet korun v ordinaci. Každej blbec zaplatí na parkovišti šedesát za dvouhodinový stání a ani necekne. A třicet korun u doktora je moc? Já bych vám přál Kanadu. Mám tam kamarády, kteří taky potřebovali onkology. A víte co? Přišli na chemoterapii a za jednu dávku, jednou za tři neděle, museli pěkně položit na stůl 500 dolarů. Když je neměli, nic nedostali.

Pak jim přece peníze vrátí.

Jasně, za rok dostanou od pojišťovny zpátky podstatnou část, ale doktor nečeká. Je to jeho obživa a žádný okecávání. Když tady přijdete do čekárny, sedí tam padesát lidí a čtyřiceti z nich píchá na levý straně pod žebrem – možná jste se blbě vyspala, paní Nováková. Když se budou platit poplatky, třeba se vyspíte dobře.

Karel Černoch v rozhovoru pro Instinkt, krátce před svou smrtí.

Komentáře

  1. Lokutus #1

    V Kanadě? V té zemi, kterou dává Michael Moore za vzor? Není možná, soudruzi.
    Ale jinak se s Černochem v tomto názoru plně ztotožňuji.

    před 16 lety
  2. #13 #2

    avatar

    Ještě mi nikdo nevysvětlil, proč mu nevadí platit 30 Kč za chleba, ale vadí mu to u doktora. O tom, že chleba je k přežití důležitější než doktor snad není třeba se vůbec bavit.

    před 16 lety | reagoval [3] sway [4] bradley
  3. sway #3

    avatar

    #2 #13, Já myslím, že panu Černochovi naopak placení u doktora nevadilo.
    Celkově mi přijde směšná petice některých českých umělců a „celebrit“, která se staví proti platbám. 30 korun opravdu není za návštěvu lékaře mnoho.

    před 16 lety | reagoval [14] #13
  4. bradley #4

    #2 #13, Možná je to tím, že si ten člověk platí zdravotní pojištění, ne příspěvek za chleba…

    před 16 lety | reagoval [6] Multimotyl [9] Petr F [14] #13
  5. kahi #5

    Jestli lidé tak těžce nesou změny, zpoplatňování, či skokové zdražování, možná by bylo nejlepší zavést vše placené a průběžně zdražované. Třeba takové Nette. Být tebou, začal bych na $49. ?

    před 16 lety
  6. Multimotyl #6

    avatar

    #4 bradley, Bradley pojištění není k tomu aby za Tebe někdo hradil desetikorunové položky.

    Jen ve zdravotnictví to bohužel fungovalo (nevím, jestli je to tak nadále) tak, že vám hradili každý Paralen za 10 korun, který jste měli předepsaný. To vypadá spíš jako charita, než pojištění.

    Pojištění je k tomu, abych měl jistotu v případě, že se dostanu do opravdového průseru a budu muset platit tisíce měsíčně za svou léčbu.

    před 16 lety | reagoval [11] bradley [12] bradley
  7. Nogard #7

    Tady nejde o to zda je či není špatné platit u lékaře, v tom se v podstatě všichni shodují, že tohle přínos je. Problém je ovšem v samotném zákoně, který pořádně neřeší problémové situace, neexistuje pořádný procesní postup jak poplatky vybírat, lidé nejsou informováni kam jejich peníze vlastně jsou a proč je platí navíc k již zaplacenému pojištění, lékaři nemají povinnost přijímat platby všemi standardními způsoby včetně platební karty a podobně. Prostě dobrá myšlenka klasicky zmršená českými politiky, kterým ve většině jde jen o vlastní židli a požitky a ne o voliče či dokonce náš stát :(

    před 16 lety | reagoval [10] Petr F
  8. Pavel #8

    Naštěstí jsem lékaře zatím nepotřeboval. Když jsem tam přišel pro různá potvrzení (za ty se platí už dlouho). Bylo tam hodně babiček co vypadali, že jsi přišli popovídat jelikož nemají co dělat. Před návštěvou věděli co jim má doktorka napsat. Snad platba 30,–Kč rádoby nemocné odradí od návštěv lékaře a budou si chodit pokecat třeba do krámu s pečivem.

    A 60 Kč za den v nemocnici? Na kolik přijde celodenní jídlo? Jen oběd v hospodě na min 65 Kč a v nemocnici dostanou jídlo 3× denně (ne-li vícekrát). Takže vlastně ještě ušetří…

    před 16 lety | reagoval [23] David Grudl [64] Pavel
  9. Petr F #9

    #4 bradley, Ach jo, už je to tu zase.
    Přečtěte si prosím co jsem napsal na to samé téma právě zde
    a zkuste na to nějak zareagovat.
    Poplatky u lékaře (a další kroky reformy) jsou jedna z mála věcí za kterou bych byl ochoten jít snad i demonstrovat.
    Dost mi vadí, že to jednou budu i já kdo bude splácet dluhy nadělané našimi vládami až nám už nikdo nebude ctít půjčit.
    Jestli je Vám pod 40 a nehodláte emigrovat, tak byste to podle mě měl cítit stejně.

    před 16 lety | reagoval [11] bradley
  10. Petr F #10

    #7 Nogarde, První rozumná kritika, kterou vidím na dané téma.
    Ale věřím, že to má řešení, které nebude tak tragicky nenáviděno, jako poplatky samotné.

    před 16 lety
  11. bradley #11

    #6 Multimotyle,
    #9 Petr F Já nemám nic proti poplatkům, je dobře, že si lidé konečně uvědomí, že chodit si pro Paralen k lékaři je zhovadilost… jen mi přišlo scestné srovnávat chleba a poplatky :c) nic více… ?

    před 16 lety | reagoval [21] Pavel
  12. bradley #12

    #6 Multimotyle, A ještě bych tomu dodal… připadá mi nemilé, že musí poplatky platit i lidé, kteří si pravidelně chodí pro léky (a na kontroly) kvůli své chronické chorobě, ti se totiž neřadí mezi znuděné důchodce a Paralenisty, bohužel…

    před 16 lety | reagoval [24] Hekko [107] Jamain
  13. Radek Hulán #13

    avatar

    Na toto téma jsem četl moc hezký článek, co napsala Eva Klokočníková

    http://klokocnikova.blog.idnes.cz/…n-Jenom.html

    před 16 lety
  14. #13 #14

    avatar

    #3 sway, Nepovídej.
    #4 bradley Myslíš opravdu zcela vážně, že – předpokládejme, že k doktorovi chodíš v průměru dvakrát ročně – se má zdravotní pojištění snížit o 60 Kč ročně?

    před 16 lety
  15. Scarysek #15

    avatar

    Především v Listině základních práv a svobod, která je součástí naší Ústavy, se píše, že každý člověk má nárok na BEZPLATNOU zdravotní péči. Libovolná částka vyšší než 0 Kč vč. DHP mi bezplatná nepřijde.

  16. Scarysek #16

    avatar

    #15 Scarysku, Tak bych ještě doplnil – Ústava je zde zřejmě proto, aby ji zákony porušovali ?

    před 16 lety
  17. Symen #17

    avatar

    #15 Scarysku,

    No v průměru zaplatí každý člověk za 1 rok 36 000 Kč za zdravotní pojištění. To je mírně nad 0 Kč vč. DPH, ale přesto zkuste neplatit a pak jít do nemocnice…

    před 16 lety
  18. #13 #18

    avatar

    #15 Scarysku, Čl. 31 Listiny základních práv a svobod: „Každý má právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon. “

    Podle mě je ten výraz „bezplatný“ tak jako tak debilní a do žádného zákona bych ho nedával, protože to vždycyk někdo zaplatit musí.

    před 16 lety
  19. peCan #19

    avatar

    S REGULAČNÍMI poplatky souhlasím. Já samozřejmě budu raději, když půjdu k lékaři, budu na řadě hned a zaplatím jenom 30kč. Pokud tam budu sedět 2 hodiny zadarmo, poslouchat klepy důchodců a nic mě to stát nebude, ve skutečnosti mě to bude stát daleko více než 30kč. Za ty 2 hodiny totiž každý dělník na ten poplatek vydělá několikanásobně.

    Ale přijde mi třeba jako blbost platit 60kč za den novorozence. Teda globálně za děti. Pracující mají plat, důchodci důchod a děti nic. Opravdu chceme zavádět regulaci porodnosti? Tohle už není regulace…

    A hloupé otázky kam jde regulační poplatek? No jistěže doktorům. A mě to nevadí. Pro doktora je to to spíš opruz, poplatky vybírat musí – pojišťovna na to přijde že je nevybral. Danit je taky musí, protože finančák si může od pojišťovny zjistit, kolik měl vybrat. A navíc může dostat 50k pokutu…

    Dnes jsem se díval na Otázky VM a bylo mi blbě z Drymla. Už vím, přoč si ho Rath vybral jako náměstka.

  20. Tom #20

    Buď budu platit u doktora nebo povinné pojištění – to si platím právě proto, abych se nemusel starat o vybrání peněz z bankomatu ve chvíli, kdy se mi udělá šoufl.

    Parkování v Praze v centru s tímto nemá nic společeného, stejně tak pan opomíjí že většina populace nemá k dispozici jeho milióny.

    před 16 lety | reagoval [60] mrzout
  21. Pavel #21

    #11 bradley, Mě to zas až tak zcestné nepřijde. Pokud někdo nemá třicet korun na doktora, jak si nakupuje jídlo? Neměli bychom mu nějak pomoct? Není náhodou tohle stav hmotné nouze? Přijde mi, že lidi co proti poplatkům tak zarputile bojují to musí dělat snad jen z principu, jinak to nechápu. Všem těm, co jim jde o blaho ostatních, je třeba hlasitě vzkázat: Starejte se prosím hlavně o sebe!

    Nabídněte těm, co nemají třicet korun, že jim je půjčíte – nenechte je zemřít!

    Když nějaký opoziční politik vystupuje proti poplatkům ostřeji než volbou při hlasování, je to blb. Politické body si může honit jinde. Až se ČSSD zas dostane do vlády a já nepochybuji, že se tak stane určitě již v dalších volbách, budou rádi, že vláda před nimi aspoň něco málo z toho co se muselo, ale oni sami by nemohli, udělala, protože jak by takovou „hrůzu“ svým „státe zaplať“ voličům vysvětlili?

    Je mi smutno, když se musí pořádat různé sbírky na pomoc opravdu nemocným lidem, kteří si léčbu nemohou dovolit. Právě na to si to pojištění platíme, ne? Aby až se nám něco stane / onemocníme, jsme dostali náležitou péči bez ohledu na to co to stojí.

    #19 peCane, vidím to stejně

    Zajímalo by mě, jaká drahá auta (jak dneska zaznělo v tv) si doktoři za ty třicetikorunové poplatky nakoupí. ? (Typický populismus, na který bohužel 80% lidí skočí.) Jediným smyslem poplatků je trochu pročistit čekárny, což je dobré pro všechny, kdo doktora čas od času opravdu potřebují.

    před 16 lety
  22. #13 #22

    avatar

    #19 peCane, Novorozenci snad mají rodiče. Dítě stojí rodiče za svůj život částky vyšší o několik řádů. Navíc dostává matka – teď to nevím přesně, nekamenovat – porodné 16 tisíc. Že by se z toho nedal zaplatit pobyt v porodnici?

    Jen ať si dítě hezky zvyká už od narození, že lékařská péče něco stojí :)

    před 16 lety | reagoval [46] peCan
  23. David Grudl #23

    avatar

    #19 peCane,

    Ale přijde mi třeba jako blbost platit 60kč za den novorozence

    Jak psal #8 Pavel, za den v nemocnici dokonce ušetříš. Proč dělat pro někoho výjimky? To je opět jen populismus.

    před 16 lety | reagoval [78] Milan Svoboda
  24. Hekko #24

    avatar

    #12 bradley,  – přesně tak, manžel bere více či méně pravidelně asi sedm nebo osm léků, které jsou všechny na předpis (dohromady od čtyř různých doktorů) – a samozřejmě nejde nechat si je předepsat na půl roku dopředu. Čert vem pět tisíc ročně, pokud to opravdu jde doktorům (#19 peCan – přiznám se, že doteď jsem si myslela, že to jde pojišťovnám, proč to sakra mají pojišťovny kontrolovat a pokutovat, když jim po těch penězích vlastně nic není?), tak nechť je užijí ve zdraví, ale je to pro mě dost nepohodlné: myslet na to, abych s sebou měla drobný, abych vůbec doma měla nějaký drobný…

    Pro mě by bylo jednodušší, kdybych mohla manželovi těch pět tisíc prostě připsat na výroční hlášení OSVČ pro pojišťovnu a ať to milá pojišťovna pošle doktorům spolu s platbami, které jim posílá už teď. Hrozně administrativy kvůli pár korunám.

    před 16 lety | reagoval [25] #13 [36] jindřich
  25. #13 #25

    avatar

    #24 Hekko,

    1. V tom případě to muselo být minulý rok horší než letos, neb neexistoval strop.
    2. Zavedl se princip, že si můžete nechat vystavit recept-permanentku, takže kvůli tomu nemusíte chodit stále k doktorovi, ale stačí si zajít do lékárny.
    před 16 lety | reagoval [26] bradley [31] Hekko
  26. bradley #26

    #25 #13,
    ad 1) horší? Nevím, o kolik se změnily doplatky u léků, nesleduji to (nekamenujte mě), ale min. rok se neplatily poplatky. Ovšem, kdo ví, jak to bude vycházet se stropem, nechť ukáže čas…
    ad 1) Ono nemocní lidé často chodí k lékaři ne proto, že potřebují recept (ale i to…), ale proto, aby je lékař vyšetřil a zjistil stav jejich nemoci, upravil léky etc.

    před 16 lety | reagoval [31] Hekko
  27. mobik #27

    avatar

    Poplatky u lékařů neřeší podstatu problému, tou je efektivita hospodaření ve zdravotnictví. Julínkovi poplatky nebo Rathovi snížené marže pro lékárny jsou jen vějičky na voliče. Pojďme se bavit o podstatě.

    před 16 lety
  28. Jan Wisla (nupix) #28

    S poplatky u lékaře naprosto souhlasím, asi jako většina tady. Taktéž se všichni shodneme, že zákon má (jak je zvykem), spoustu chyb a nedomyšleností. Jednou z nich ale podle mně jsou i právě poplatky za děti. Vždyť dítě je nevýdělečné a potažmo závislé na svých rodičích (opatrovnících). Ano je jasné, že to zaplatí právě rodiče, ještě kdo by pro své dítě neudělal první/poslední. Ale je třeba si uvědomit, že tu jsou i tací, co jim je milejších pár kaček, než zdraví svého dítěte. Dítě samo, se v podstatě nemá jak bránit, nemůže za své rodiče. Bohužel se na rodičovství nevystavuje žádný „řidičák“, aproto by se mělo počítat i s těmito případy.

    před 16 lety | reagoval [29] #13 [30] Symen [32] Hekko
  29. #13 #29

    avatar

    #28 Jane Wislo (nupix), Takže požadovat placení chleba, které je určeno dítěti, je podle vás špatné? Dítě je přece nevýdělečné a někomu je milejších pár kaček než chleba pro dítě.

    před 16 lety
  30. Symen #30

    avatar

    #28 Jane Wislo (nupix),

    To by pak musely být například veškeré léky pro děti plně hrazené, bo jsou rodiče, kterým je par kaček pro dítě líto…

    před 16 lety
  31. Hekko #31

    avatar

    #25 #13, Loni jsme u doktora neplatili ani korunu…
    Permanentku můžeme využívat na většinu léků, ale pochybuju, že ji dostaneme na opiátové náplasti, které předepisuje Centrum bolesti v Motole… jsou na receptu s modrým pruhem. Kdyby jo, tak by mě to hodně překvapilo.

    #26 bradley, Naštěstí (ehm) muž vlastně k doktoroj většinou nepotřebuje, protože má samé dlouhodobé diagnózy, takže zdravotní stav nekolísá.

    před 16 lety
  32. Hekko #32

    avatar

    #28 Jane Wislo (nupix), Případy, kdy je rodiči milejší pár kaček než zdraví dítěte, by měla řešit sociálka, ne poplatky u lékaře.

    před 16 lety
  33. fickK #33

    avatar

    V porovnání s cenou oběda jsou poplatky zanedbatelné.
    Poplatky u lékaře se vybírají, pouze pokud je provedeno klinické vyšetření. Když si přijdete pokecat v čekárně a vyzvednout recepty, neplatíte nic ☹
    Poplatky v lékárně jsou součástí ceny. Drahé léky zlevnily, levné zdražily, minimální doplatek není 0, ale 30Kč.
    Osobně si myslím, že reforma je jen průlom do mentality bezplatnosti a doufám, že od teď se poplatky budou už jen zvyšovat. Třeba že praktici nebudou mít peníze za hlavu v kartotéce a lékárny za procenta z ceny léku.

    před 16 lety
  34. Pixy #34

    avatar

    Pojistuji se proto, aby se mi nemohlo stat, ze nedokazu zaplatit necekane velkou castku. Pojistka je pojistka, nikoli predplatne. Z povinne pojistky na auto taky nechcete platit osoupane sterace a z pojistky bytu pytliky do vysavace… Bohuzel ceske zdravotnictvi vypada uz leta tak, ze si vsichni jaksi zvykli, ze pojistovna jim zaplati nejen sterace, ale i preventivni prohlidku, vymenu oleje a mycku kazdy tyden. U nas chodi lidi k doktorovi s kazdou blbosti a misto aby si sli sami koupit paralen za dvacku, nechaji si ho napsat u doktora, kteryzto ukon uz je nestoji dvacku, ale treba nekolik stovek. Jenze to je pres ucet pojistovny, to nikoho neboli. Lidi jsou u nas „nemocni“ az nekolikanasobne vic nez jinde ve svete, a to je moc spatne. Muselo se s tim neco udelat. Nevim, jestli jsou ty poplatky idealni reseni, kazdopadne je to jediny pokus o reseni, ktereho se vubec nekdo dopustil.

    před 16 lety | reagoval [88] Bochi
  35. Pedro #35

    No nejlepsi jsou ty komentare o tom, jak je rodicum lito par kacek oproti zdravi ditete a jak by to mela resit socialka :)

    Nemate trosku idylicke predstavy? Pokud rodice na zdravi ditete kaslou, malokdo s tim neco udela, protoze malokdo to rozpozna. Podle me tenhle problem hodne zlehcujete, kdyz rikate ze je zbytecne to resit a srovnani s chlebem zadarmo je ponekud nemistne.

    Ale jinak s poplatky souhlasim.

    před 16 lety | reagoval [37] Symen
  36. jindřich #36

    #24 Hekko, Cituji z letáku ministerstva:

    Komu zůstanou vybrané poplatky?
    Poplatky zůstanou tomu, kdo je vybírá. Čili lékaři, nemocnici
    či lékárně. U lékařů a nemocnic by tuto skutečnost měly
    zohlednit zdravotní pojišťovny při vyjednávání o úhradách
    zdravotní péče na rok 2008. V případě lékáren bude příjem
    z poplatků kompenzován snížením obchodních přirážek na
    léky, z čehož budou profitovat pacienti díky nižším cenám
    a nižším doplatkům, zejména u drahých léků.

    Takže ony ty peníze sice zůstanou doktorům, ale o to míň jim zase zaplatí pojišťovny. Typický české řešení…

    před 16 lety
  37. Symen #37

    avatar

    #35 Pedro,

    Proč by to mělo být nemístné? Máte snad idylické představy, že neexistují rodiny, kde si rodiče raději koupí krabičku cigaret nežli pecen chleba pro děti?

    A nikdo netvrdí, že se to nemá řešit, jen že je to záležitost pro sociálku, popř. policii.

    před 16 lety | reagoval [38] Pedro
  38. Pedro #38

    #37 Symene,

    Nemistne mi prijde srovnavat to, ze rodice nedoprejou diteti zdravotni peci s tim, ze mu nedoprejou chleba. Ano, urcite existuji rodiny, kde rodice radsi daji za chlast a cigara nez za jidlo nebo lekare, ale v tom pripade s jidlem je to odhalitelne.

    Pohuble deti ve skolach rozpoznaji urcite lepe nez nelecene.

    před 16 lety | reagoval [40] David Grudl
  39. Pavel #39

    Největší problém je tady vlastně špatná informovanost, a to především v tom že se neplatí za návštěvu lékaře ale za vyšetření!! Takže pokud někdo musí brát pravidelně prášky tak za vypsání receptu se neplatí.
    Ale zas se platí za recept. Pro někoho kdo je z chudší poměrů to může být ale problém, a za recepty může dát třeba několik set měsíčně. A to když se vše zdražuje není málo. Vy to pořád vztahujete na sebe, ale existují i lidé pro které je to dost.
    Jinak má to i své klady, že lidé půjdou k lékaři méně, někdy tam chodí zbytečně :)
    No ja jsem sice pravý opak ale to asi také není zdravé, u lékaře jsem nebyl asi 5 let.

    btw. Nezapomente na pravidelné očkování Tetanu po 10 letech. Malem jsem na to zapoměl :)

    před 16 lety | reagoval [40] David Grudl [41] Rdm [42] Lepík
  40. David Grudl #40

    avatar

    #39 Pavle, taky moc lékaře nevyhledávám a přešvih jsem to o šest let ;) Museli mi to pak píchnout na třikrát.

    #38 Pedro, ale to absolutně nesouvisí s poplatkama. Jo, kdyby poplatek byl třeba 800 Kč, dalo by se nad tím uvažovat, ale takhle je to pouhý plačtivý populismus.

    před 16 lety
  41. Rdm #41

    #39 Pavle, Ano o té špatné informovanosti souhlasím. Nejčastější argument pro poplatky (a nejen pro ně), který slýchávám je, že takhle je to na západě už dávno a to je podle mne ten nejpitomější argument jaký může někdo říct.

    Jinak k poplatkům. Mám k nim pár výhrad, třeba proč jsem musel platit tento poplatek u lékaře jehož vyšetření si odjakživa platím celé z vlastní kapsy (pojišťovna na to nedává ani korunu). Nebo novorozenci? Někdo tu argumentoval, že rodiče dostanou porodné, tak to mohou zaplatit z toho, ale to je přece blbost na to porodné nevzniklo. A nebo když Vás srazí ožralý řidič a sám se přitom zabije, kdo to pak zaplatí?

    před 16 lety | reagoval [43] Lepík
  42. Lepík #42

    Já s poplatky naprosto souhlasím. Ale jsme český národ, takže se najde vždy někdo kdo bude remcat. Jinak je vtipné jak se teď řeší lékaři, ale až zjistíte že se Vám pravděpodobně zvedly daně, to teprv bude švanda… 15% a superhrubá mzda. Hmm. Kryci efekt dobry. NO a kdo trochu četl, tak je to jenom první krok reformy. Už o tom psali i na idnes.. Ma to ještě pokračovat…
    #39 Pavel Pokud si to celé platíte sám z vlastní kapsy, tak 30 Kč platit nebudete… Na to mysleli.

    před 16 lety | reagoval [50] Symen
  43. Lepík #43

    #41 Rdme, Když se zabije, tak je velice pravděpodobné, že to zaplatí jeho rodina. Stejně jako jeho pobyt v nemocnici, pokud by v ní zemřel.

    před 16 lety | reagoval [44] Rdm
  44. Rdm #44

    #43 Lepíku, to je právě ten problém. V drtivé většině případů to budete muset dát k soudu, aby zaplatil a české soudy jsou jak známo velmi pomalé.

    před 16 lety | reagoval [50] Symen
  45. Ondra #45

    Co je to za diskuzi?

    Nikde žádné nadávky, urážky, žádné zmínky o příslušnosti k politickým stranám…

    … na to už si člověk skoro tak odvykl, že se to mu to teď blbě čte.

    PS: Dokonce je hlavní postavou článku černoch a ani náznak rasistické poznámky.

    před 16 lety | reagoval [47] marek [53] Petr F
  46. peCan #46

    avatar

    #22 #13, Porodné zde není od toho, aby se z něho platily regulační poplatky, že?

    před 16 lety | reagoval [48] #13 [50] Symen
  47. marek #47

    avatar

    #45 Ondro, no něco takového jsem už očekával – když jsem z viděl ten titulek tak jsem si říkal že tomuto se říká v naší kriminalistické praxi hlas ze záhrobí…

    před 16 lety
  48. #13 #48

    avatar

    #46 peCane, Porodné není k ničemu (kromě populistického sbírání hlasů před volbami), takže nevím, proč by nemohlo sloužit např. na uhrazení poplatků. Kdo si pořizuje dítě, a nemá na to ani ty nejzákladnější peníze, je cvok.

    před 16 lety
  49. Perca #49

    No alespon ze uz to ma za sebou a nemusime tak poslouchat ty jeho nesnasenlive nesmysly. Cim min takovych lidi bude, tim bude mene valek, kriminality a obecne nesnasenlivosti.

    před 16 lety
  50. Symen #50

    avatar

    #42 Lepíku,
    Jednotná daň je super. Naopak nesmysl je, že když vyděláš málo, vezmou ti desátek a něco. Vyděláváš víc, vezmou ti čtvrtinu, vyděláváš hodně, vezmou ti třetinu. To je krapet demotivující a taky zbytečně složité.

    Jestli jsem super hrubou mzdu pochopil správně, tak to není nic jiného, než ta částka, kterou nyní platí zaměstnavatel, tedy hrubá mzda * 1,35. A to, že se tato částka bude zveřejňovat, je snad správné. Lidi platí ročně přes 30 tis. za zdravotní pojištění a jsou v klidu, ale když mají dát 30 Kč u doktora, tak se bouří. Je to zákeřnost těch skrytých daní a je pěkné, když se lidé dozvědí, jak na tom ve skutečnosti jsou.

    #44 Rdme,
    To bohužel pracují, ale nemůžeš chtít po nemocnicích, aby zjišťovali kdo za co mohl. Co když ten sražený byl opilý a motal se na dálnici?

    #46 peCane,
    A proč ne? Porodné je snad finanční výpomoc rodičům s náklady, které mají s novorozencem. Kam patří i poplatky. Nevidím v tom problém.

    před 16 lety | reagoval [51] Rdm
  51. Rdm #51

    #50 Symene, Symen:
    Ano, jistěže nemůžeme po nemocnicích chtít, aby zjišťovaly kdo může za to, že já jsem v té nemocnici skončil. Spíše jsem to myslel tak, že pokud třeba předložím od policie potvrzení, že došlo k nehodě zapříčiněné jinou osobou, tak do ukončení vyšetřování a příp. soudu ty poplatky platit nemusím, protože takhle to může mnoho lidí tak akorát zruinovat a na soudní vymáhání už ani nebudou mít peníze čímž to odnesou zase jen oni.

    Jestli jsem super hrubou mzdu pochopil správně, tak to není nic jiného, než ta částka, kterou nyní platí zaměstnavatel, tedy hrubá mzda * 1,35. A to, že se tato částka bude zveřejňovat, je snad správné.

    Je správné ukazovat tu částku a nebo by bylo správnější nevyžadovat tuto částku? nepříjde ti jako, že defacto zaměstnavatel platí státu, že si zaměstnance od něj pronajímá jako otroky?

    před 16 lety | reagoval [52] Radek Hulán [56] Symen
  52. Radek Hulán #52

    avatar

    #51 Rdme, RDm, ty jsi ale tupý komunista…

    Podnikatelé a živnostníci tu nejsou od toho, aby bez ohledu na svůj zisk zajišťovali „blaho“ zaměstancům. To zde „fungovalo“ 40 let a vedlo to k totálnímu kolapsu celé ekonomiky.

    Podnikatelé jsou tu od toho, aby PRO SEBE vydělali peníze. To je obrovská a jediná možná motivace. Samozřejmě to musí dělat tak, že přitáhnout mozky, protože ukrajinec za 5.000 Kč / měsíc NEMUSÍ být maximalizace zisku, ale špičkový odborník za 150.000 Kč / měsíc ANO. Prostě to řídí trh, a ten se opravdu neplete (pletou se jen lidé, trh jako celek ne).

    Srát se trh začně až tehdy, když do něj zasáhne socialistická vláda. Tuhle něco vezme, tuhle zakáže. Trh se bortí a nefunguje. Někoho zdaní 5%, někomu dá peníze, někomu vezme 60% příjmu.

    Živnostníci dávno platí daně a pojistné ze „superbrubé“ mzdy, a je dobře, že i zaměstnanec to nyní vidí. Konečně začně chápat o jak obrovské množství peněz jej dosud socani obírali, a příště zvolí stranu ROZUMU, MODROU, která mu zaručí další snížení těchto daní.

    V civilizovaném světě platí, že kdo sníží daně, vyhraje volby. V rudé a lehce dementní ČR platí, že vyhraje volby ten, kdo toho více naslibuje, zadluží stát, naše děti, i nás samostné. Snad se to ale mění…

    před 16 lety | reagoval [53] Petr F [54] mobik [55] Rdm
  53. Petr F #53

    #45 Ondro, Tak konečně začínáme:) komentářem #52 Radek Hulán
    a pro Vás pane Huláne bych doporučil trochu se mírnit, když v podstatě s celým Vaším příspěvkem souhlasím, ale nepodpořil bych ho kvůli použité formě a je to perfektní palebná podpora pro ty co nesouhlasí. Stačí jim navážet se do Vašeho stylu (vcelku oprávněně) a na myšlenky v něm se vykašlat.

    před 16 lety
  54. mobik #54

    avatar

    #52 Radku Huláne, Trh je interakce nabídky a poptávky, jak souvisí se státem ovlivňovaným systémem zdravotnictví? Vůbec.

    Progresivní daňové sazby byly nastaveny už první vládou po listopadu. Byla to vláda socialistická? Sytém zdanění zůstal bez výraznějších úprav, ať vládly holubice nebo růže.

    Je třeba chápat, že vybrané daně jsou prostředky na fungování státu jako takového. Když stát sníží jednu daň, vezme si své jinde (viz. jednotná daň z příjmu vs. snížená sazba DPH z 5% → 9%). Kdo sníží daně a neví kde chybějící peníze vezme nebo ušetří, je v civilizovaném světě lhář.

    Co jsi vlastně chtěl říct?

    před 16 lety | reagoval [56] Symen [58] #13
  55. Rdm #55

    #52 Radku Huláne, Radku Huláne já vím, že ty to nemáš v hlavě v pořádku, ale přečti si ještě jednou to co jsem napsal. Navážel jsem se snad do podnikatelů a požadoval od nich něco? Kdybys uměl číst, tak bys vyčetl, že se naopak podnikatelů zastávám, protože bych souhlasil s tím, aby daň ze zaměstnanců resp. všechny ty poplatky, které krom mzdy zaměstnavatelé za zaměstnance platí byly odstraněny (nebo alespoň zmírněny), protože si myslím, že to není v pořádku, aby zaměstnavatel dal zaměstnanci třeba 20 000 Kč a pak ještě dalších x tisíc státu.

    před 16 lety
  56. Symen #56

    avatar

    #51 Rdme,

    • bude policie už v době pobytu v nemocnici schopna říci kdo byl vinen?
    • je správné tuto částku lidem ukazovat! Lidi si totiž myslí, že zloději jsou podnikatelé, kteří jim tak málo platí. Zloděj je tu však stát, který každého oškube o cca 50% výdělku (zlaté desátky). A lidé to bohužel nevidí a státu to tak vyhovuje. Až člověk uvidí na výplatní pásce, že přišel o polovinu platu, začne se pak i více zajímat, kam že vlastně ty jeho peníze putují!
    • nepřipadá. A spíš jsem ani nepochopil myšlenku.

    #54 mobiku,

    • bohužel zatím málo, poplatky jsou prvním krokem
    • nejde o snížení daně, ale o sjednocení (spravedlivější, jednoduší, méně zneužitelnější). To že není jednotná sazba DPH je mínus současné vlády.
    před 16 lety | reagoval [57] Rdm
  57. Rdm #57

    #56 Symene,

    1. samozřejmě, že asi ne, ale o to tu v tuto chvíli nejde. Pokud policie prokáže, že jsem danou nehodu nakonec opravdu zapříčinil já a né druhá osoba, potom samozřejmě platím já.
    2. Nejsem proti ukazování zaměstnancům, jsem obecně proti tomu, aby zaměstnavatel tyto „desátky“ odváděl.
    3. zaměstnavatel platí krom daní ze svého zisku také daně (nejen je) za každého zaměstnance – tu částku, která se má nyní zveřejnit a to je defacto o tom, že zaměstnavatel neplatí jen za odvedenou práci zaměstnance, ale i státu za to, že vůbec někoho zaměstnává
    před 16 lety | reagoval [59] Symen
  58. #13 #58

    avatar

    #54 mobiku, Nikdy neslyšel o Lafferově křivce. Marnost, nad marnost.

    před 16 lety
  59. Symen #59

    avatar

    #57 Rdme,

    1. Takže prvně neplatit a až rozhodne policie? Prostě je to blbost, už to dál neřešme.
    2. Jste proti tomu, aby se odvádělo sociální a zdravotní?
    3. Stále nechápu. Ne, to není za to, že někoho zaměstnává, ale je to sociální a zdravotní.
    před 16 lety
  60. mrzout #60

    #20 Tome, poplatek za návštěvu lékaře, který se ti podívá do krku, by byl tak 300 až 500 (soudím podle veteriny). Takže těch 30 je opravdu jen regulačních, aby si „až ti bude šoufl“ nemusel 3 hodiny čekat.

    ODS ani tuto pseudoreformu fakt nemusím, ale se změnami ve zdravotnictví souhlasím.

    před 16 lety
  61. Vtipalek #61

    před 16 lety
  62. SDavis #62

    avatar
    před 16 lety | reagoval [63] Pixy
  63. Pixy #63

    avatar

    #62 SDavisi, Ach, jak dojemné. Chuděrka paní nemá 60 korun denně na pobyt v nemocnici. Chápu-li to správně, tak ze svého důchodu zaplatí nájem a pak se nejspíš celý měsíc pase, protože na jídlo jí už nezbude. Anebo za celý den utratí méně než těch 60 korun, když jí to tak naboří rozpočet. V tom případě musí vycházet s méně 1800 Kč měsíčně, což z ní podle mě činí sociální případ a nejspíš by mohla mít nárok na nějaké dávky. (A taky by to znamenalo, že platí za nájem a energie nejméně 5100 Kč, což neplatíme ani my coby čtyřčlenná rodina ve 2+1.)

    Anebo prostě jaksi pozapomněla na to, že v té nemocnici jí dají pět jídel denně, zajistí teplo, vodu, zabezpečí hygienické i ostatní lidské potřeby a nebude tam kromě těch 60 korun muset už utratit ani halíř?

    před 16 lety | reagoval [64] Pavel [65] Hekko [66] Martin
  64. Pavel #64

    #63 Pixy, tohle jsem již psal v #8 Pavel. Jen jsme netušil, že strava v nemocnici je 5× denně.

    před 16 lety
  65. Hekko #65

    avatar

    #63 Pixy, Jenže nájem včetně záloh na vodu, teplo, další služby a elektřinu musí stejně zaplatit, pokud se má mít po propuštění z nemocnice kam vrátit. Tím neříkám, že není možné, že jenom pláče a přitom by na to měla – ale taky je možné, že skutečně nemá.

    Je v invalidním důchodu, zřejmě ne bezdůvodně. Možná bere drahé léky, možná používá pomůcky, které zdravotní pojišťovna plně nehradí, možná musí dodržovat dietu, která leze do peněz. Jo, já vím, vařím z vody, dotyčnou neznám, ale to tady asi nikdo.

    Jen tak mimochodem, manžel byl v nemocnici v únoru a denně byla tři jídla, a to i potom, co mu diagnostikovali vřed a nařídili jíst minimálně pětkrát denně – změnilo se od té doby něco, nebo to závisí na nemocnici?

    před 16 lety | reagoval [66] Martin [69] Pixy
  66. Martin #66

    #63 Pixy, Jistěže, ale lidé zmasírovaní médii nad tím neuvažují, prostě stádo má názor, že poplatky jsou zlo, takže chudák paní pomře bídou. Ve skutečnosti sice bude mít denní výdaje menší, než kdyby byla doma, ale tento argument se nepřipouští, takže se musí nějak kulantně překroutit, případně rovnou ignorovat. Názorným příkladem budiž #65 Hekko paní sice bude platit nájem, zálohy za vodu a elektřinu a další služby, ale odpadne jí denní výdaj za jídlo, který nahradí výdaj za pobyt v nemocnici. A 60Kč je určitě méně, než za kolik paní nakoupí potraviny na den (snídaně, oběd, večeře a možná si dopřeje i svačinu).

    před 16 lety | reagoval [70] Hekko
  67. Jan Horsen #67

    avatar

    Pár dotazů: Kdo bude platit za cikány? Za cikánské děti?
    Za naše děti, které budou od těchto nakaženy ve škole?
    Nebo pro ně udělá Jůlinek & comp. výjimku?

    před 16 lety | reagoval [68] Symen
  68. Symen #68

    avatar

    #67 Jane Horsene,

    • oni za sebe
    • jejich rodiče
    • jejich rodiče
    • ne

    Na novinky.cz maji lepší fórum, doporučuji se tam podívat. Kde se toulá I.J.? :)

    před 16 lety
  69. Pixy #69

    avatar

    #65 Hekko, Při mých posledních kontaktech s nemocnicemi (já jeden den, utekl jsem na revers; žena dvakrát v různých porodnicích) jsem registroval i dopolední a odpolední svačiny (např. ovoce). Ale možná to záleží na nemocnici a nařízené dietě.

    před 16 lety | reagoval [70] Hekko [73] mat.
  70. Hekko #70

    avatar

    #69 Pixy, Určitě na nemocnici, protože změna diety u manžela se projevila změnou typu jídla (přinesli mu to namletý ;)), nikoliv změnou frekvence.
    Je pravda, že mu sestry občas nabízely Nutridrinky, ale nevím, jestli to dělají i u pacientů, kteří jsou schopní vstát a najíst se (krom toho, že je manžel na vozíku, ho přivezli ve stavu, kdy už ani nemohl sedět), rozhodně pravidelná svačina v Motole nebyla.

    #66 Martine, Jak říkám, neznám tu paní, nevím, jestli nebrečí, protože je jí to prostě nepříjemný. Ale když nás magistrát „požádal“, ať si necháme dobrovolně zvýšit nájemné, od jedné sousedky jsem se dozvěděla, že už s nájemným tak, jak je, neví, jak vyjde, až její dvě nejmladší děti dostudují a ztratí nárok na přídavky pro děti. Tož od té doby si nemyslím, že pár korun je pro každého jen pár korun.

    před 16 lety | reagoval [71] Pixy
  71. Pixy #71

    avatar

    #70 Hekko, Já rozhodně nechci dělat nějaké „velkopanské“ rezoluce o tom, jak je 60 korun denně pro každého pakatel. Vím, že je dost lidí, kteří obracejí každou korunu a řeší dilemata, jestli koupit dítěti nové boty, nebo oběd na víkend. Svého času jsem taky jel hodně na doraz a zas tak nezapomínám… Jen beru ten konkrétní případ oné paní. Pro jednotlivce je dnes životní minimum 3.126 Kč/měs. (bez nákladů na bydlení). Tzn. cca 104 Kč na den. Pokud má někdo míň a žije tedy pod úrovní životního minima, má nepochybně nárok na nějaké sociální dávky (když už ten levoštědrý a rozhazovačný stát máme, to by v tom byl čert, aby to k ničemu nebylo). Pak jsou tu příspěvky na bydlení, nemluvě o speciálních příspěvcích a dalších bonusech pro invalidy.

    Viz např. https://web.archive.org/…z:80/cs/3213

    Pokud tedy někdo lamentuje nad tím, že den v nemocnici za 60 Kč ho zruinuje, tak je to prostě divné. Člověk bez příjmu na tom jedině vydělá (omezíme-li se na čstě finanční hledisko).

    A mimochodem, ta paní, co nevyjde, až děti dostudují… To už je úplně postavené na hlavu. Vždyť přece až děti dostudují, začnou se živit samy a ona ušetří rozhodně víc než těch 1300, co teď dostává na přídavcích na dvě děti.

    před 16 lety | reagoval [72] Hekko
  72. Hekko #72

    avatar

    #71 Pixy, Já už radši nebudu odpovídat, protože by mě to svádělo se hádat bez ohledu na rozum ;)

    před 16 lety
  73. mat. #73

    avatar

    #69 Pixy,
    (Gratuluji ke zdraví Vašemu a celé Vaší rodině. K této problematice se však bohužel díky skutečnosti, že doktory nepotřebujete (ani Vaše děti), nemůžete objektivně vyjadřovat. Chybí Vám zkušenosti. ? )
    PS. Nejsem ani důchodce, ani komunista, jen jsem zdraví nevyhrál v loterii.

    před 16 lety | reagoval [76] Pixy
  74. #13 #74

    avatar

    Lidi, vy jste snad padlí na hlavu. Buď je 60 Kč na osobu a den v nemocnici nižší náklad, než kolik stojí osobu den v domácnosti, a pak není co řešit, protože to platí, ať osoba vydělává tři tisíce nebo tři milióny.

    Anebo si myslíte, že 60 Kč na osobu a den je vyšší náklad, a pak jste blázni nebo neumíte počítat.

    před 16 lety | reagoval [75] Martin [76] Pixy
  75. Martin #75

    #74 #13, A nebo ten člověk nemá životní minimum a je v hmotné nouzi – pak je ovšem od poplatků osvobozen a také není co řešit.

    před 16 lety
  76. Pixy #76

    avatar

    #74 #13, Přesně tak. Tady fakt není o čem se hádat.

    #73 mat., Jste mimo. Diskuse je o ekonomické otázce, nikoli o zdraví.

    před 16 lety
  77. Milan Svoboda #77

    avatar

    #15 Scarysku, To by jsi taky mohl reklamovat, že musíš platit u zubaře za plomby, doplatky za léky apod. Ale škoda mluvit. Ta bezplatnost je stejně takový přežitek z předcházející doby a vzhledem k tomu, že hned za tím je uvedeno, že podmínky stanoví zákon tak bude asi opravdu nutno aby to rozsekl Ústavní soud. Protože tohle je trochu na hlavu. A pochybuju, že zruší ty poplatky spíš zruší to slůvko bezplatně. Protože to by jsme pak vydávali podstatně vyšší částky na zdravotní péči než doteď.
    Bezplatnou péči bych taky rád, ale kde na to vzít to je oč tu běží. A že takovouto úpravu někteří politici populisticky napadají je vcelku normální.

    Stejně to bylo na Slovensku kde reformy dělal Dzurinda a Fico stejně jako dneska Paroubek vykřikoval, že hned jak bude u moci všechny ty reformy zruší. Což o to politické body mu to vyneslo a vládne, ale pokud se nemýlím na daně nesáhl, poplatky tam udělal nějaké úpravy. Prostě sumasumár skutek utek. A s Paroubkem to bude stejný.

    před 16 lety | reagoval [82] Scarysek
  78. Milan Svoboda #78

    avatar

    #23 Davide Grudle, Jen by mne zajímalo co takový průměrný kojenec spotřebovává. (jak uváděl ten náměstek Cikrt nebo jak se sakra jmenuje).
    Novorozenec ve většině případů dostává stravu od matky, plíny to je asi jediné co spotřebovává, ale ty v porodnici rodička dostane 3 na den a pokud potřebuje další tak si je musí nakoupit resp. zaúkolovat tatínka aby donesl.
    No ještě teda voda na umytí.
    Ale není moc předražený?

  79. Symen #79

    avatar

    #78 Milane Svobodo, Tak to ber tak, že se kojenci skládají na ty kojence, co musí do inkubátoru a stálo by je to statisíce. Stačí? :)

    před 16 lety | reagoval [81] David Grudl
  80. Symen #80

    avatar

    #78 Milane Svobodo, Jo a ještě něco stojí teplo, elektřina, mzda sestřiček a doktorů…

    před 16 lety | reagoval [108] pavel
  81. David Grudl #81

    avatar

    #79 Symene, kojenec v inkubátoru, to už je záležitost pojištění. Od toho nejsou poplatky.

    #78 Milane Svobodo, sice s tím zatím nemám zkušenost, ale podle mého je kojenec finančně řádově náročnější, než dospělý člověk.

    Ale já nechápu, co se tady furt řeší za haléře, když reálné náklady na pobyt v nemocnici se budou počítat spíš v tisícikorunách za den. Srovnávejme s hotelem, ne s útulkem pro psy.

    před 16 lety
  82. Scarysek #82

    #77 Milane Svobodo, Drobný detail je to, že to slůvko „bezplatně“ se nachází na Listině základních práv a svobod, a ty se opírají o řadu mezinárodních závazků ČR. Tak nevím, jak snadné je to slovo vypustit…

    před 16 lety | reagoval [83] Pixy
  83. Pixy #83

    avatar

    #82 Scarysku, A vy snad nemáte lékařskou péči „bezplatnou“? (v uvozovkách, protože za ni ve skutečnosti všichni platíme jak mourovatí). Poplatek 30 Kč je „manipulační“, není za lékařskou péči. Za 30 korun nepořídíte ani špachtli do krku, natož nějakou lékařskou péči.

    před 16 lety | reagoval [85] Rdm [104] Nasghul
  84. #13 #84

    avatar

    Podle mě tam to slovo bezplatně mohl napsat jedině nějaký chorý mozek. Copak to jde, aby to nikdo neplatil? Je to takové socialisticko-populistické slovo, no.

    před 16 lety
  85. Rdm #85

    #83 Pixy, Poplatek 30 Kč je „manipulační“, není za lékařskou péči. Za 30 korun nepořídíte ani špachtli do krku

    A to je právě ten problém. Normální člověk si dokáže zajistit tu špachtli za dvě kačky, ale když je to pro stát musí to stát kaček třicet.

    V podstatě nemám nic proti poplatkům, ale ne za těchhle podmínek. Opravdu se jimi něco vyřeší krom toho, že zdravotnictví má zase další zdroj příjmů? Změní tato „reforma“ něco? Začne se hospodařit efektivněji? Budou se podporovat dobře hospodařící nemocníce, které snižují své dluhy z ne tak dávných let nebo to zůstane při starém a pořád se bude dotovat provoz nemocnice v Motoli jinak známé jako nejzadluženější nemocnice v ČR s dluhem stále vzrůstajícím.

    Chcete reformy? Tak prosím, ale ať za něco stojí: snižme byrokracii a tím počet úředníků (na co máme 450 tis. úředníků, když vyřízení téměř čehokoliv je na celý den ne-li déle), zrušme nic nedělající ale hodně stojící senát, zrušme zlaté padáky pro odstupující ministry, nekupujme za 22mld. mýtné brány pro D1, když za 12mld. můžeme mít satelitní systém pro celou republiku atd. To všechno ročně ušetří desítky mld. korun, které mohou být investovány lépe a třeba i do zdravotnictví, které bude (né nutně celé) bezplatné.

    V roce 89(90) se politici chlubili, že máme oproti západu výhodu máme se demokracii od koho učit, ale zjevně nejen, že opakujeme stejné chyby, ale děláme ještě horší. ..

    před 16 lety | reagoval [86] Milan Svoboda [87] Pixy
  86. Milan Svoboda #86

    avatar

    #85 Rdme, Rozhodně to k něčemu pomohlo. Před Vánoci jsem byl u své lékařky na kontrole a strávil jsem tam cca 2,5 hodiny jen čekáním v čekárně. Tento týden jsem šel protože mně přepadla nějaká chřipka a byl jsem za ,5 hodiny hotovej. Ono tam vždy bylo dost těch pacientů co prostě najednou zjistili, že když je někde píchne a hned to zase přejde, tak se s tím nemusí letět k doktorovi (je to přece za 30 Kč)

    před 16 lety | reagoval [87] Pixy [89] Rdm [96] MiKee
  87. Pixy #87

    avatar

    #85 Rdme, Ale tahle „reforma“ přece vůbec neřeší efektivitu zdravotnictví nebo další systémové problémy. Má za cíl pouze redukovat zbytečné návštěvy lékaře. Jestli jste ještě nepotkal důchodce, co si zajdou třikrát týdně za panem doktorem pokecat, tak máte štěstí. Jestli si s běžným nachlazením zajdete do lékárny pro paralen a kapky do nosu namísto návštěvy lékaře, který vám napíše totéž na recept, chvála vám – leč bohužel jste v menšině. V ČR prostě chodí k doktorům několikanásobně víc lidí než v jiných zemích (aniž bychom byli více nemocní než jinde), což je vážný problém, který se stát těmi poplatky právě snaží omezit.

    #86 Milane Svobodo, Přesně tak.

    před 16 lety | reagoval [89] Rdm [96] MiKee
  88. Bochi #88

    avatar

    #34 Pixy, Přesně tak. Evidentně dost lidí nechápe smysl pojištění jako takového.

    A pokud vám 30 Kč připadá moc, mám tu malé srovnání: v USA je typických $10–20 za návštěvu lékaře, totéž za každého případného specialistu, přijetí na pohotovost typicky $50, hospitalizace minimálně $200–300 atd. To samozřejmě k tomu, že platíte pojištění ve výši okolo $300–500 měsíčně.

    před 16 lety | reagoval [90] Rdm [97] MiKee [98] Rdm
  89. Rdm #89

    #86 Milane Svobodo, Ano, to je jeden z důvodů, proč jsem pro poplatky. Budu tak jako všichni doufat, že lidi to odnaučí chodit k lékaři s každou prkotinou.

    #87 Pixy, A co je to potom za reformu? Proč se i po sedmnácti letech nicnedělání, nic neřeší? Zase jen další záplata na rozervaný pytel. Buď to tedy řešme opravdu pořádně nebo nevymýšlejme další poplatky házené do bezedné jámy.

    Nechci se chvástat, ale ano, u lékaře jsem byl naposled před dvěma lety a to jen proto, že mě zavolal na preventivní prohlídku, takže poplatky se mě defakto nijak extra nedotknou, ale nikdy nemůžu vědět kdy mě nějaký ožralý řidič srazí na přechodu a já budu platit jak mourovatý.

    před 16 lety | reagoval [96] MiKee
  90. Rdm #90

    #88 Bochi, Taky mám malé srovnání. V arabských zemích ženy nesmí volit, řídit a když je někdo znásilní jsou to ony kdo dostanou trest. Zavedeme to taky? když tak strašně srovnáváte s jinými zeměmi a chcete zavádět jejich řešení, tak proč nepřebereme všechno od všech?

    Argumentovat tím co je v USA nebo na západu je prostě blbost. Buď se budem snažit si naše problémy vyřešit sami nebo zrušíme vládu a budeme prostě jen přebírat zákony odjinud. A nebo když máme tu USA tak strašně rádi, co kdybycho m se rovnou stali 52 státem USA?

    před 16 lety | reagoval [91] #13 [97] MiKee
  91. #13 #91

    avatar

    #90 Rdme, A kdo bude ten 51.?

    před 16 lety | reagoval [98] Rdm
  92. Gaia #92

    Podle Listiny lidských práv a svobod, článek 31, má každý z nás právo na ochranu zdraví. Občané mají skutečně na základě VEŘEJNÉHO POJIŠTĚNÍ (zákon 48/1997 Sb.) právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, KTERÉ STANOVÍ ZÁKON.
    Poplatky jsou však plně v souladu s touto listinou, protože ústava počítá s tím, že veřejné zdroje jsou omezené, a proto ukládá zákonodárcům právo bezplatnou zdravotní péči upravit zákonem. A to je to, co se právě děje.
    Děje se to vlastně již od startu systému veřejného zdravotního pojištění (v roce 1993) – platí se doplatky na některé léky nebo na zdravotnické prostředky a některé zdravotní služby, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění vůbec.
    Uvidíme, co to přinese. Snad to skutečně zredukuje počet zbytečných návštěv u lékaře. Zatím však pozoruji všude jen znechucení a naštvanost lidí a možná i lékařů (další administrativa). Podle mě to chce trochu času.
    Systém veřejného zdravotního pojištění u nás je založen na principu solidárnosti. Kdybychom měli skutečně platit vynaloženou péči a vyšetření, asi bychom se nedoplatili. To však, dle mého, s regulačními poplatky nesouvisí. Proto se přiznávám, že regulační poplatek za plně kojícího novorozence v porodnici také nechápu. Nejde o těch 60,– Kč, ale o princip. Stejně jako nechápu poplatek 90,– Kč za návštěvu dítěte na pohotovosti. Myslím, že tam opravdu neběží nikdo s dítětem jen tak.

    před 16 lety | reagoval [93] Milan Svoboda [94] #13 [95] MiKee
  93. Milan Svoboda #93

    avatar

    #92 Gaio, Teď vláda řekla A poplatky a letos snad řekne i to B zdrovotní pojišťovny mohou dělat individuální zdravotní plány pojistného a budou moci stanovovat kolik kdo, podle vybraného plánu, zaplatí a současně i mu bude na zdravotní péči přispěno. Už aby to bylo.
    Ale bojím se že první co nabídnou bude o něco vyšší platba pojištění péče stejné jen ten poplatek nebude nutný.

    před 16 lety
  94. #13 #94

    avatar

    #92 Gaio, Co nechápete na principu, že poplatky platí všichni? To mi tedy připadá jako pochopitelnější princip, než že kojenci bůhvíproč platit nebudou.

    před 16 lety
  95. MiKee #95

    avatar

    #78 Milane Svobodo, #92 Gaia – Třeba taky něco stojí ty 3ks plenek, co kojenec (rodička pro kojence) dostane. Jasně, je to dejme tomu nějakých 15 – 20 Kč, ale zatím to nikdo nezmínil.

    před 16 lety
  96. MiKee #96

    avatar

    #89 Rdme,  – Nejdříve souhlasíte s #86 Milan Svoboda a poté „sprasíte“ #87 Pixy za v podstatě stejný argument. Takže pokud to správně chápu, vadí Vám buď Pixy nebo jím použité slovo reforma. Můžeme tu polemizovat, od jakého množství a od jaké radikálnosti nějakých kroků začíná něco, co je možno nazvat „reformou“, ale já jsem i za tyto první krůčky rád. Předchozí vlády totiž v tomto směru nedělaly nic, neboť by klesly preference. A to bylo pro ně vždy to zlaté tele.

    před 16 lety | reagoval [98] Rdm
  97. MiKee #97

    avatar

    #90 Rdme,  – Tak to už je trochu moc. Doufám, že se mnou budete souhlasit, že okoukat nějaký systémový krok nebo se „naučit“ něco od někoho, pokud jsem přesvědčen, že to funguje lépe než to dělám já, je naprosto normální a především mnohem mnohem méně náročné na zdroje (ať už čas, finance, práce apod.).
    A tučně je to zásadní.

    a) Skutečně jste přesvědčen, že některá Vámi zmíněná pravidla z arabských zemí, jsou lepší než u nás nebo lépe fungují?

    b) Nebo se to pouze demagogicky snažíte vložit mezi řádky názoru #88 Bochi?

    Ono je od Vás opravdu nehezké, jak nakládáte s něčími názory. Srovnání je někdy velmi namístě. A v tomto případě myslím, že bylo srovnáváno se zemí, o níž se zřejmě dá říci, že je na vyšší hospodářské úrovni a že obecně má vyšší životní úroveň, než je u nás. Proto si troufám souhlasit a vidím toto srovnání jako naprosto v pořádku. Naopak Vaše utíkání k opačným extrémům a snahu za ně pak kritizovat předřečníka jako chucpe…

    před 16 lety | reagoval [98] Rdm [99] Bochi
  98. Rdm #98

    #91 #13, Chybka, jsem se překlep, samozřejmě jsem myslel 51, omlouvám se.

    #96 MiKee, Možná to bylo jen mé špatné vyjádření nebo Vaše špatné pochopení :) S poplatky souhlasím, ale za jistých (zatím nesplněných) podmínek. Ale pokud tyto poplatky opravdu odnaučí lidi chodit k lékaři s každou prkotinou a projeví se to v úsporách na zdravotnictví, tak potom ano, byl to sic malý, ale dobrý krok.

    #97 MiKee, A jste si jistý, že ten systém v USA apod. je opravdu ten správný a správně fungující a hlavně, že je aplikovatelný na jiné podmínky ČR?

    K tomu b) já doufám, že to nikoho nepobuřuje. Vyjadřuji jen svůj názor, který nikomu nevnucuji. Možná je špatný, možná správný, těžko říct. Stejně jako (nejspíš) nikdo z vás nejsem v tomhle natolik odborně vzdělaný, abych to mohl opravdu přesně posoudit.

    PS. #88 Bochi tady předhodil ceny, které platí v USA, ale bohužel nejsem schopen to srovnat – kolik je 500 USD pro američana? Tolik co 500, 1000 Kč pro nás?

    před 16 lety | reagoval [99] Bochi
  99. Bochi #99

    avatar

    #98 Rdme, To srovnání s arabským světem byla opravdu podpásovka, ale hezky to za mě už napsal #97 MiKee, takže se k tomu dál nebudu vyjadřovat.

    Aplikovatelnost amerického systému zdravotnictví na české podmínky je samozřejmě na diskusi, ale já jsem nehodnotil obtížnost případného přechodu na nový systém, ale záhodnost takového přechodu.

    Pokud jde o konkrétí ceny, pak je to srovnání celkem jednoduché – plat v US se u běžných zaměstnanců pohybuje okolo $40–50k za rok, tedy něco více než trojnásobek českého. V čistém platu to samozřejmě díky nižším daním vychází lépe, ale více než 5násobek to v průměru nebude. Ve srovnání s tím jsou mnou již zmíněné poplatky (tzv. co-pays) na úrovni zhruba desetinásobku. Takže levé to není ani pro Amíka.

    před 16 lety
  100. Jonáš #100

    Tak já taky přispěju svým Troškou do mlýna.

    • ad poplatky za návštěvy dětského lékaře. Trocha matematiky: matka samoživitelka si vydělává úklidem na zkrácený úvazek, dejme tomu 8000Kč (nárokovatelné dávky teď pomiňme). Nájem a inkaso ji vyjde na nějaké čtyři tisíce (a to jsem ještě podstřelil). To znamená, že matce zbývá z platu pro dva lidi čtyři tisíce, to je 130 korun na den. Pokud z jakéhokoliv důvodu nemá nárok na dávky (např. je cizinka) a nedostává alimenty, je to všechno, co má. U dětí není výjimkou jít k lékaři čtyřikrát, pětkrát za měsíc. Návštěva u lékaře (30Kč za návštěvu, 60kč za recept a léky) znamená, že se matka a dítě musejí ten den najíst za čtyřicet korun. Ze čtyřiceti korun nelze rozumně a zdravě nakrmit dva lidi, takže dítě bude čím dál nemocnější. A nebo matka nakoupila potraviny dopředu, jako to dělá většina lidí, a teď až do výplaty žádné peníze nemá. A ví, že doktor bude chtít třicet korun, aby se s ní vůbec bavil. Co má matka dělat – utopit parchanta ve stoce?
    • ad „chození pro Paralen“. Osobně trpím na dýchací cesty, zvlášť při prudkých změnách teplot (tj. v létě z klimy do vedra, z vedra do klimy, v zimě z tepla do zimy, ze zimy do tepla) a obzvláště snadno chytám bacily jiných lidí (narvaná MHD). Výsledkem je obvykle zhruba jednou za tři měsíce urputná bolest hlavy, teplota a ztráta hlasu. Léčím se sám, a to klidem na lůžku, medem, ovocem a horkým čajem. Problém je v tom, že na to potřebuju od doktora neschopenku, jinak bych brzo přišel o práci (v dnešní dehumanizované době se jaksi nepočítá s nějakým klidem na lůžku, pokud na to člověk nemá lejstro) – a když už jdu za doktorem kvůli neschopence, on mi, hajzlík, vždycky propašuje recept s paralenem a antibiotikem, aby měl bodíky a kvótu. Remcat se neodvažuju, nevybírat si léky taky ne. Paralen dávám příbuzným, antibiotika schovávám sousedovic kočkám na „kočičí rýmu“. Faktem ovšem je, že na nějaký paralen kašlu, nikdy jsem ho nebral a bohdá nebudu… a přesto mi ho doktor pořád cpe, ačkoliv od něj chci jen ten pitomý papír do práce.
    před 16 lety | reagoval [101] zajDee [102] #13
  101. zajDee #101

    avatar

    #100 Jonáši, ad chození pro Paralen (nově):
    Nový model zdravotnictví jsem si vyzkoušel prakticky pár dní po Novém roce. Chytla mě chřipka a tak jsem se rozhodl místo „přecházení“ a „samoléčení“ kombinovaného s prací zalehnout a poctivě to vypotit. K tomu jsem samozřejmě potřeboval od doktorky neschopenku a tak jsem se k ní vydal. Drobné mi v kapse chrastily, ale v prázdné čekárně (ha! to jsem dlouho nezažil) to nikomu nevadilo ?
    Doktorce jsem vysvětlil, co mi zřejmě je, popsal příčiny a když jsme se shodli na tom, že to chce vyležet, řekl jsem jí narovinu, ať mi Paralen nepíše – a co ona na to? „Paralen ti psát nebudu, stojí 7 Kč, to by se ti sakra nevyplatilo“
    Pokud ti tedy doktor(ka) bude vnucovat Paralen na recept, nedej se a bojuj. Pokud ani boj nepomůže, nezbývá nic jiného, než začít hledat doktora, se kterým bude řeč…

    před 16 lety
  102. #13 #102

    avatar

    #100 Jonáši, Fajn. Takových příkladů umím vymyslet milión, když do nich nebudu počítat to, co se mi nehodí.

    před 16 lety | reagoval [103] Martin V
  103. Martin V #103

    #102 #13, A krutá realita života jich vymyslí ještě více, bohužel…

    před 16 lety
  104. Nasghul #104

    avatar

    #83 Pixy, Přečtěte si to ještě jednou a pak si můžete dát facku, protože mu odpovídáte zhola nesmyslně…

    před 16 lety
  105. petasto #105

    „Bohužel“ jsem se s poplatky setkal z té nejhorší možné stránky, a sice z pohledu IT oddělení v nemocnici. I když s principem poplatků souhlasím, implementace od ministerstva zdravotnictví je absolutně tristní. Metodický pokyn, jak poplatky vybírat vyšel cca měsíc před začátkem platnosti tohoto zákona a za ten měsíc bylo třeba vše nachystat, aby to fungovalo. Navíc tento pokyn zdaleka neřeší všechny eventuality co mohou nastat. V nemocnicích jen to, aby se daly poplatky vybírat stálo částky v řádu statisíců. Naštěstí se ale nepotvrdily obavy, že si poplatky na sebe nevydělají.

    Dohady o tom, zda někdo, kdo nemá na zaplacení poplatku, nebude ošetřen jsou absolutně liché. Když nebudete mít u sebe drobné, dostanete složenku, nebo fakturu, která je v dnešních podmínkách prakticky nevymahatelná. Doktor se kvůli 30,– Kč nezblázní a pro pojišťovnu je vše v pořádku. Ti šikovnější si opatří potvrzení o hmotné nouzi a jsou z celého placení poplatků venku. 60,–Kč za den hospitalizace je opravdu jen symbolická částka a ten den pobytu v nemocnici Vás opravdu vyjde mnohem levněji, než den pobytu doma. 90,–Kč za pohotovost je také adekvátní, vzhledem k tomu, že lékař ji slouží v dost nestandardních hodinách a často je třeba ho zavolat třeba uprostřed noci přímo z postele.

    Trochu nepobírám poplatek 30,–Kč za položku na receptu, kde jdou peníze do kapes lékárnám, kde už jsou tak dost vysoké marže.

    před 16 lety
  106. weirdo #106

    Tak toto je ale naprosto nechutné, jak se tu chlubíte, že máte 30 kaček, tak jste zapomněli, že umírající člověk by dal cokoliv… fuj ;( značně neetická argumentace v obhajobě amaterismu establishmentu :)

    před 16 lety
  107. Jamain #107

    avatar

    #12 bradley, Jsem asi „znuděný“ penzista, který si chodí k lékařům pokecat. Takovou hovadinu jsem už dlouho neslyšel. Všechny léky, které beru, beru na základě předpisu již řadu let a bohužel bez předpisu mi je nikde neprodají. 90% z nich je s poplatkem a na netu jsem se dozvěděl, že žádný z nich není počítám pro limit 5000 Kč ročně. Do konce loňského roku jsem normálně pracoval, Nyní se tedy nudím v důchodu. Jak by to asi dopadlo, kdybych v práci najednou řekl, že zavedu regulační poplatek, aby za mnou lidi tolik nechodili !?! Navíc ten pollatek vůbec nic nereguluje, jen zvyšuje příjem lékařů. A co potom v lékárně? Tam je to proč? Zisky (marže) jsou dost velké, ale proč by nebyly ještě větší, že? To je to tržní hospodářství?

    před 16 lety
  108. pavel #108

    avatar

    #80 Symene, Když poslouchám ty mudrce kteří píší své názory je mi na blití.Každej píše o tom co vyhovuje jemu nemocní nadávají na poplatky ti zatím zdraví a hlavně ti bohatí na ty nemocné a pořád dokola.Nebudu se k poplatkúm vyjadřovat protože bych byl jako ti ostatní ale je pravda,že souhrn poplatků u lékaře plus za recept a každou položku na receptu už není hlavné pro chronicky nemocné žádný pakatel .UZNÁVÁM,že lidé mynulé výhody často zneužívaly ale tito chr.pacienti ne a těch se to nejvíce dotýká.AHOJ.

    před 16 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.