stránky, kam napsal komentář Ivo Lukačovič

Na navigaci | Klávesové zkratky

Pozor na podvodníky s burčákem

Víno Je září. Moravské silnice lemují prodejci burčáku a PET lahve plné jedinečného moku jdou skvěle na odbyt. Jak je to krásně idylické, nebýt drobného detailu. Sběr vína začne až na začátku října!

Co si tedy u stánkařů vlastně koupíte? Dovozový burčák z jižních krajin, kde už vinobraní začalo? Ale kdeže… Ziskuchtivý podnikavci Vám namíchali zcela jiný nápoj. Jedná se o jablečný mošt lehce naředěný vínem té nejhorší kvality. Hnědá barva moštu a jakési vinné aroma na první pohled skutečně burčák připomíná, takže zákazník spokojeně nakoupí. Po chuťové stránce ale nelze oba nápoje absolutně srovnávat.

Napodobeninu rozhodně nekupujte! Za nákupem burčáku se raději vypravte na jih jižní Moravy, seženete jej v každé vinařské vesničce (ale jak říkám, je třeba ještě počkat). Vaše chuťové buňky Vám poděkují ?

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. meky #1

  Kolega ze zaměstnání jezdil delší čas po montážích a tak byl často na cestách. S jeho parťákem pak pravidelně zastavovali u těchto prodejců jakoburčáku a dělali si z nich legraci.

  Asi takhle

  Dobrý den, můžeme ochutnat?

  Jen ochutnejte.

  Tak co tomu říkáš Pepo… Pěkné jabčák, že.

  To jo Libore.

  Víte co pane, tohle prodávejte Brňákům…

  Nashle

  před 20 lety
 2. Beet #2

  No nemáš tak docela pravdu. Burčák na Moravě už je. Všechny odrůdy totiž nedozrávají stejně a tak lze mít burčák čerstvý měsíc i déle, jak postupně dozrávají jednotlivé odrůdy. Je sice pravda, že letos je vzhledem k počasí úroda asi o 14 dní později, ale vzpomínám si na léto asi před 2–3 lety, kdy jsme pili u strejdy ve sklípku burčák na konci srpna.
  Tím samozřejmě netvrdím, že to co prodávají v PET lahvích u silnic je burčák. Nemohu to posoudit, protože jsem to nikdy nekoupil, ani nekoštoval.

  před 20 lety
 3. David Grudl #3

  avatar

  asi před rokem jsem vezl Žamberckého známého po brně a projížděli jsme kolem „burčákového“ stánku. Hned ať mu zastavím, že chce vzít domů, aby jeho paní ochutnala. Načež se stalo něco neuvěřitelného. Ten prodavač, jak uviděl mou břeclavskou SPZ, nám začal obchod rozmlouvat. Že to kupovat nemáme, ani ochutnat dát nechtěl ? Známý ho musel tenkrát ukecávat ?

  před 20 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.