vylepšení: nyní bez Parse Error

Na navigaci | Klávesové zkratky

Pusťte Emu k maturitě!

Přemýšlíte, co si dnes pustit? Mám pro vás tip. Pusťte Emu k maturitě!

Ema je z Hodonína. Což je takové rozvojové okresní město vzdálené asi 20 km od jiného okresního města, od Břeclavi. Ač jsou sobě ještě blíž než Pardubice s Hradcem Králové, o rivalitě nemůže být řeč. My Břeclaváci máme k Hodonínu pěkný bratrský vztah, jako měl třeba Tom Cruise ke svému zaostalému bratrovi v Rainmanovi.

Pravda je, že za komunismu byl Hodonín děsně cool. Měli Tuzex, tank na náměstí a krytý bazén, kde prodávali skutečnou delikatesu – párek v rohlíku. Po revoluci tank zmizel, Tuzex zkrachoval a Břeclav si vybudovala vlastní krytý bazén.

Od té doby nikdo nikdy v Hodoníně nebyl, protože nebyl důvod.

Až letos.

Až letos se mi ozvaly dvě kamarádky s příběhem o slečně Emě, co je na vozíku, touží po vzdělaní, leč hodonínské gymnázium není bezbariérové.

„Cože?“ byl jsem v šoku, „V Hodoníně je střední škola? Myslel jsem, že všichni pracujete na ropných plantážích a vaší ambicí je dožít se čtyřiceti.“

Mé oko však zabloudilo na nápis, který mám vytesaný v pracovně: „Ve 21. století by nemělo být upíráno vzdělání žádnému mladému člověku, ani když je z Hodonína“ a uvědomil si, jak hloupě si je dobírám. OK, uděláme webík! A požádáme lidi o korunu pro dobrou věc. (Samozřejmě jsem se předtím ještě ujistil, že břeclavské gymnázium bezbariérový přístup má, aby snad Hodoňáci neměli něco dřív. Má.)

Víte, systém je takový, že požádat o dotaci na výtah může škola AŽ POTÉ, co ji navštěvuje student s postižením. Až poté může architekt nakreslit plán a zedník dát cihlu k cihle. Což chvíli trvá, takže první pololetí tráví student na vozíčku venku a výklad poslouchá oknem. Brzy přichází zima a sníh, což komplikuje především psaní do sešitu. Dítě je pak mrzuté, že má všechny zápisky rozpité a špatně se mu z nich učí. Může se to odrazit i na prospěchu.

Mé milé kamarádky s požehnáním ředitele školy se rozhodly hacknout systém, získat peníze ve veřejné sbírce a s předstihem vybudovat výtah dřív, než se škola otevře. Respekt!

Rozdíl mezi sbírkou a dotací je v tom, že ačkoliv jde obojí z našich peněz, u sbírky je dáváte dobrovolně a míří na dobrou věc. Že Ema nebude mít rozmazané sešity.

Prosím přispějte!

Komentáře

  1. whydonate #1

    avatar

    Miluju získat peníze projekty! Je skvělé, jak tato forma financování otevírá dveře inovacím. Nedávno jsem podpořil ekologický projekt a bylo úžasné vidět, jak se komunita schází.

    před měsícem | odpovědět

Zanechat komentář

Text komentáře
Kontakt

(kvůli gravataru)