vylepšení: nyní bez Parse Error

Na navigaci | Klávesové zkratky

Recenze BLOG:CMS

BLOG:CMS T-Shirt
Milý čtenáři, okamžik pravdy přichází. Na paškál si beru publikační systém BLOG:CMS, mnohými vychvalovaný, jinými zatracovaný.

Historie se jmenuje Nucleus

Bylo by hříchem opomenout historii systému BLOG:CMS. Na počátku byl dvacetiletý belgičan Wouter Demuynck, který místo popíjení Stella Artios usedl ke svému počítači a napsal první verzi systému Nucleus. To bylo na počátku roku 2001. O rok později uvolnil Nucleus pod licencí GPL a počet vývojářů se začal rozrůstat. Každý může svou troškou přispět k tvorbě tohoto stále populárnějšího systému.

Když si koncem roku 2003 stáhl Nucleus Radek Hulán, byl jím okouzlen. Ale nezůstal jen uživatelem a začal se zajímat o vývoj. Napsal nové pluginy, upravil některé starší, vytvořil grafické layouty a připravil tzv. Nucleus eXtreme Edition. Jedná se o distribuci, která obsahuje kolem 50 předinstalovaných pluginů a slušný výběr layoutů (skinů). Takže Vám ušetří práci s jejich stahováním a instalováním.

V červnu roku 2004 se Nucleus eXtreme Edition osamostatnil pod novou značkou BLOG:CMS. Důvodem byla jiná vize dalšího vývoje tohoto produktu.

BLOG:CMS vs. Nucleus

Protože BLOG:CMS je nováčkem, liší se od svého bratříčka Nucleus především formou distribuce (s předinstalovanými pluginy a skiny vs. bez nich). Samotná jádra jsou zatím téměř identická, (přesto jádro BLOG:CMS obsahuje několik funkcí navíc, např. podporu SEO odkazů, náhled komentáře před odesláním atd.) Díky tomu by měli pluginy z jednoho systému bez problému fungovat ve druhém.

Který systém tedy zvolit? Myslím si, že běžný Franta uživatel spíše ocení BLOG:CMS. Dostane totiž hotové prostředí a balík pluginů, ze kterých případně některé odinstalujeme. Zdatný uživatel, který chce ušít svému blogu vlastní kabátek, bude mít nejspíš jiné preference. Raději si sám stáhne ty pluginy, které uzná za vhodné, a vytvoří si originální grafický styl stránky. Takže teprve čas ukáže, která vývojová větev bude úspěšnější.

A copak to vlastně umí?

Snad nepřeháním s tvrzením, že systém splní většině blogerů všechny požadavky. Ale posuďte sami:

 • Podpora více weblogů a více autorů, sdružených do týmů
 • Články řazené do kategorií (které ovšem netvoří hierarchie)
 • Komentáře s funkcí náhled, hierarchie, schvalování a anti-spam
 • SEO odkazy (nazvané FancyURL)
 • Podpora WYSIWYG editorů
 • Vkládání obrázků
 • Publikování do budoucnosti nebo označení rozepsaných článků
 • Archívy a vyhledávání
 • Syndikovaný obsah přes RSS a Atom
 • Konverzní utility pro přechod z jiných CMS
 • Velmi sofistikovaná podpora pluginů
 • Spousta dalších funkcí díky pluginům (např. hlasování, odeslání článku e-mailem, export do PDF, Trackback, atd)
 • a vše s otevřeným kódem pod hlavičkou GNU GPL Licence

Nemá smysl teď vytvářet seznam vlastností, které mi u BLOG:CMS chybí. Důvodem je velmi chytrá podpora pluginů, díky které si funkce buď snadno doprogramuji (umím-li to), nebo se podívám, zda totéž již nevyřešil někdo jiný a plugin stáhnu. Spíš se proto zaměřím na to, jak dobře systém uvedené funkce zvládá a kde má stále mezery.

Velmi obecně řečeno – systém šlape jako hodinky. Všechno funguje jak má, tvorba šablon i pluginů je skutečným potěšením. Při hlubším pohledu pod kapotu jsem však narazil na docela závažné nedostatky a bezpečnostní díry. K jejich vysvětlení bude třeba troška teoretického úvodu, proto si to nechávám na příště.

Instalace a uživatelské rozhraní

Je to vážně snadné. Stáhnout, rozbalit, spustit install.php, vyplnit pár údajů a během několika minut máte hotovo (podrobněji v anglické dokumentaci). Po zalogování spatříte uživatelské rozhraní v plné kráse (tedy jako super-admin, uživatelé s omezenými právy vidí rozhraní v poloviční kráse). Vyznat se v něm není složité, ale chce to trošku cviku a všechny položky si postupně proklikat. V menu Nastavení uživatele si můžete přepnout rozhraní do češtiny a navíc změnit i vizuální styl.

Za nešťastné považuji označení definic určujících vzhled webu jako Skins a Templates. Po otevření menu Skins se jako dostupné vzhledy zobrazí položky: Atom, Default, RSD, XMLRSS a podobně. Tedy místo očekávané administrace grafických vzhledů a CSS stylů vidím názvy formátů pro syndikovaný obsah a jsem zmaten jako Goro před Tokiem. Menu Templates nabízí něco velmi podobného (atomentries, atommodified, default, detailed, …) a to je jasným znamením, že je třeba konečně zabrousit do dokumentace. Ta naštěstí uvede celou situaci na pravou míru.

Skins a Templates

Skins slouží k definici obsahu skupiny stránek. Například titulní stránka blogu, stránka se samotným spotem a komentáři, stránka s výsledky vyhledávání, stránka archívu – to jsou všechno jednotlivé stránky tvořící dohromady podobu celého blogu. A tuto skupina stránek spadá pod skin default. Každá definice obsahuje vše od <html> do </html>. A jsou v nich označena místa, kam BLOG:CMS vloží titulek spotu, jeho text atd. Přesně tohle bych očekával spíše pod pojmem Templates (šablony), Nucleus však zvolil název Skins.

Kromě skinu určujícího vzhled stránek blogu jsou tu další skiny definující podobu RSS nebo Atom dokumentu. Proto tedy v sekci Skins jsou vidět ony názvy formátů pro syndikovaný obsah.

Templates naopak popisují podobu nejmenších částí stránky, například titulek článku, formát datumu atd.

Ve definicích obsahu stánek se hojně používají tzv. proměnné. Vlastně se jedná o základní stavební prvky, ze kterých je blog sestaven. Například proměnná <%title%> vypíše titulek článku, potom šablona pro definici hlavičky článku může vypadat takto:

<h1><%title%></h1>

Tímto způsobem je navíc možné volat pluginy a předávat jim parametry. Dokonce lze používat podmíněné formátování, například takto:

<%ifcat(abc)%> Jste v kategorii <i>ABC</i>
<%else%> Nejste v kategorii ABC
<%endif%>

A v tomto je asi největší síla systémů BLOG:CMS a Nucleus.

A co dále?

Velice silnou zbraní BLOG:CMS jsou pluginy. Na tohle téma se však rozepisovat nebudu, sám jich používám jen několik a tudíž nemám přehled.

Komentáře

 1. rADo #1

  avatar

  PS: díky za článek, Davide ?

  před 20 lety
 2. #lama #2

  avatar

  Pekny clanek, jen bych upozornil, ze mezi SEO URI a FancyURI je docela velky rozdil.

  před 20 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.