porucha není na vašem přijímači

Na navigaci | Klávesové zkratky

Máte zagoustováno?

Existují mezi námi řadu let a často zůstávají bez povšimnutí. Asi už tušíte, že mám na mysli programy sloužící ke kopírování celých disků či jejich oddílů (tušili jste, že?). Ne každý potřebuje kopírovat disky mezi dvěma počítači, takže by se mohlo zdát, že tento program nevyužije. Omyl! Využije a hned vysvětlím jak!

Program pro zálohování s partitions je nezbytností pro každého!

Totiž kromě kopírování umí tyto programy spolehlivě zálohovat celé diskové oddíly (partitions) do zkomprimovaných image-souborů. Tedy zazálohují celý systém se vším všudy, zachovají registry a Vaše nastavení, dlouhé názvy souborů, zkrátka úplně vše. A výsledkem je jediný soubor (případně rozdělený na více menších), který si můžete vypálit na CD či DVD.

Zálohování 5GB velké partition trvá asi 20 minut a obnova 5 minut. Takže chytí-li váš milášek počítač vir, bude trvat pět minut, než se vám vrátí úsměv do tváře. A když nainstalujete nějaký software, který rozes*re celé Windows, případně když si takto učiníte sám, stačí obnovit partition ze zálohy. Zapomeňte na reinstalace!

Norton Ghost
Nejnámější zástupci takovýchto aplikací jsou Acronis True Image a Norton Ghost. Popravdě, TrueImage vůbec neznám. Používam už více než pět let Ghost. Původně produkt neznámé firmičky, který se ukázal tak skvělým, že jen koupil Symantec a název prodloužil o „Norton“.

Mezi kamarády se program rychle uchytil a slovo „goustovat“ přešlo do běžného slovníku. Proto na větu: „Instaloval jsem ovladače tiskárny, hodilo mi to bluescreen a Windows nechtějí naběhnout.“ si nedovedu představit jinou reakci, než „a měl jsi zagoustováno?“. (pokud je odpověď ne, následuje zlomyslný smích.)

A co Vy? Máte zagoustováno?

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Zdeněk Bohdanecký #1

  avatar

  Jistě, Ghost znám, ale pouze takovou DOSovou verzi, v práci ho léta používáme pro instalaci nových strojů (boot z diskety, image pak ze sítě). Já jsem si s ním zazálohoval virtuální stroje pro VMware.

  TrueImage vypadá zajímavě, neboť by mi měl pomoci zazálohovat systém z prostředí Windows na DVD a pak z něj systém i obnovit, a to případně i rovnou z prostředí Windows (2000 či XP) bez restartu.

  Vidím, že Ghost by něco podobného měl nově také umět (TrueImage to zjevně uměl dříve). Přesto bych se spíš ohlédl právě po TrueImage, dokonce je levnější. Symantec už dnes zkrátka nijak nepreferuji (mám své důvody).

  před 20 lety
 2. David Grudl #2

  avatar

  Zatím mi stačila ta obyč. verze. A nekupte to, za ty prachy – bylo to totiž přibalené zdarma k motherboardu.

  před 20 lety
 3. kotyz #3

  avatar

  Acronis TrueImage je velice uzitecny software a navic
  se jeho starsi lec plna verze objevila pred par mesici
  na cd priloze casopisu chip nebo pc world.Kdo ma a zna
  ten ho chvali taky.

  před 20 lety
 4. Jakub #4

  Já TrueCryptuji ?

  před 17 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.